Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...
 Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara
 Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...
 

Haidem la facultate !

- - - - -
  • Please log in to reply
406 replies to this topic

#217
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

View PostVladutz_ddd, on 10 iunie 2015 - 20:24, said:

minim pe economie...
Cu program de la 4 pana la 20.

#218
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,147
  • Înscris: 17.03.2005
Mah, plecati.
Io-s patrihot, n-am tirat-o, dar ca agronom e cea mai buna treaba pentru ca sigur in 3-5 ani esti inapoi.
Afara loc nu e, aici doar asta e..loc...bun si ieftin.
Afara e tehnologie, muncesti si inveti cum se face...aici, cu tot respectul, e greu cu invatatu practic...e si aici dar putin si nu atat de divers ..afara sunt si contacte.
Peste cativa ani oamenii astia care azi pleaca vor veni sa faca ceva pe un petic de pamant ...



#219
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
In ferme nu ai nici o sansa ca si agronom pentru ca acolo se cauta batrani (oameni cu experienta)...asta e clar si lesne de inteles.
Nu isi lasa nimeni ferma in mainile unui copil...fie el si sef de promotie.

Singura sansa reala este in multinationalele astea din domeniu (DuPont,Monsanto.. etc) dar asta inseamna ca trebuie sa ai rabdare si sa te multumesti cu putin pana reusesti sa convingi lumea ca e ceva de capul tau.

Din pacate pentru multi tineri "timpul nu mai are rabdare" asa ca o zbughesc pe afara...

#220
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,147
  • Înscris: 17.03.2005
Munca de inginer nu inseamna sa vinzi otrava sau seminte...buna si aia dar aia o faci pt bani si atat.
Munca inseamna sa ai in mana o livada, o sera, o tarla, sa produci.


#221
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,976
  • Înscris: 22.02.2009
Lasa-i @parintele sa castige mai intai banutii! ... mai pe afara, mai cu seminte...

Ca pana la urma:

View Postparintele, on 10 iunie 2015 - 22:10, said:

Peste cativa ani oamenii astia care azi pleaca vor veni sa faca ceva pe un petic de pamant ...


#222
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,667
  • Înscris: 27.01.2012
Vladutz, si eu am fost la viata mea sef de promotie pe tarisoara, magna cum laude, si-ti spun doar atat, cele mai multe sanse si satisfactii te asteapta tot doar la aici la noi in batatura, dar trebuie sa te incingi la treaba cu multa, multa ambitie si 'incrancenare'...
Dar si razultatele vor fi pe masura...daca te tin 'baierele'...
;)

Edited by subway_guru, 10 June 2015 - 22:59.


#223
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Eu sunt de acord cu treaba asta...nici eu nu am plecat din tara si nici nu am de gand sa o fac.

#224
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Da, vedeti voi, cei care pleaca din generatia mea nu sunt cei pe care te poti baza. Plecatul afara e cea mai simpla solutie pentru ei. Te duci acolo si intr-un an uiti tot ce-ai invatat(daca ai invatat).
Cei ce au ramas in tara si-au gasit loc pe relatii. In agricultura relatia este la mare putere. Nu cunosc alte domenii. Deja suntem pe final de facultate si mai vorbim si noi intre noi, totii cei care si-au gasit de munca pana acum au facut-o prin relatii. Din pacate. Exceptandu-i pe cei ce au o afacere acasa.
Eu merg pana la sfarsit pe mana celor de la Es, dar tata mai intreaba in stanga-dreapta, mai studiaza piata. A ajuns odata pe la APIA. Se scot in toamna 4 posturi la concurs. A fost sfatuit sa ia legatura cu primarul de la mine din sat (mare fermier) si am sanse. Direct in fata! Asta-i Romania.Nu ca m-ar tenta o astfel de munca, dar asa, ca idee.

Edited by medelin992, 10 June 2015 - 23:11.


#225
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,976
  • Înscris: 22.02.2009

View Postmedelin992, on 10 iunie 2015 - 23:08, said:

Plecatul afara e cea mai simpla solutie pentru ei.

Nu stiu daca este asa de simplu sa pleci de acasa! ... poate unii pleaca ca nu au nici o solutie
de moment in tara....

View Postmedelin992, on 10 iunie 2015 - 23:08, said:

Te duci acolo si intr-un an uiti tot ce-ai invatat(daca ai invatat).

Poate unii vor lucra in domeniu! ... macar ceva adiacent profesiei!

Eu nu incurajez plecatul in afara!

#226
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,667
  • Înscris: 27.01.2012
Asa-i cum zici!...ad astera per aspera...

#227
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Hai ca totii prostii au plecat pe afara. Nu te duci acolo sa faci pe agronomul, te duci sa-ti rupi carca. Ce sa lasi acasa? caminul? colegii betivani?

View Postdanutz_2009, on 10 iunie 2015 - 23:15, said:

... poate unii pleaca ca nu au nici o solutie
...
Au avut ocazia de a invata ceva si sa incerce.

#228
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Daca esti in relatii bune cu ES ramai acolo...important este sa ai o perspectiva si sa nu te plafonezi intr-un scaun de la APIA sau in umbra unui patronas local.
De acolo poti pleca mai tarziu oriunde in domeniu.

Salariul de inceput nu este important...daca iti zic pe cat lucram eu in facultate sau ce salariu am avut eu ca si "economist" in primul an te tavalesti pe jos. Si acum inca mai profesez dar banii sunt altii , la fel si conditiile.
Agricultura am inceput-o cu bani imprumutati si nu am avut parinti fermieri sau in domeniul asta.
Cu totii avem sansa noastra in viata...trebuie doar sa fim pe faza sa nu cumva sa treaca pe langa noi. Posted Image

#229
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,667
  • Înscris: 27.01.2012

View Postmedelin992, on 10 iunie 2015 - 23:24, said:

Hai ca totii prostii au plecat pe afara. Nu te duci acolo sa faci pe agronomul, te duci sa-ti rupi carca. Ce sa lasi acasa? caminul? colegii betivani?


Au avut ocazia de a invata ceva si sa incerce.
Pai lasi acasa ce s-a 'scapat pe 'mnealui' musiu Rus...copii golani si nevasta qurva...
:(
Chiar daca avea dreptate, nu poate fi iertat modul jignitor de exprimare, incompatibil cu calitatea de ministru si demnitar al statului roman...

Edited by subway_guru, 11 June 2015 - 20:10.


#230
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Serios, de la mine din sat au plecat numai analfabetii prin Spania si Italia.  Muncesc acolo 6-12 luni, vin in tara, isi cumparat o masina bengoasa(bmw sau merc cu geamuri negre si bass in trocarici), si 6 luni o ard aiurea pe la barurile satului, incercand sa vrajeasca tipele de 14 ani.
Nu le am cu politica, daca eram si eu bagat, probabil eram deja bine pus pe undeva,,,, asa ca spune direct !

#231
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,622
  • Înscris: 25.11.2007
Grădina Botanică din Cotroceni, București - Intrare 5 lei, pentru studenți - 2 lei.

Laboratorul horticultorului vă prezintă pentru început circa 7% dintre speciile pe care trebuie să le cunoaștem pt. examenul de Arboricultură 2.

Attached File  Cedrus atlantica 01.JPG   473.74K   36 downloadsAttached File  Campsis radicans (Trambita).JPG   376.6K   37 downloadsAttached File  Cedrus si Campsis.JPG   533.52K   43 downloadsAttached File  Chamaecyparis lawsoniana.JPG   602.69K   37 downloadsAttached File  Buddleia davidii 01.JPG   461.49K   30 downloadsAttached File  Yucca si cotto.JPG   531.85K   35 downloads

#232
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Campins radicans- Trambita, am in gradina. Este exact ca cea din foto. Nu stiam ca se numeste asa. Noi o boezasem, ,,clopotel portocaliu''. Poate sa fie vizionata. Intrarea gratuita!

#233
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Astazi am dat admiterea la master!
Multumesc SOFTPEDIA!!! Pentru tot ceea ce sunteti.

Am pregatit "romanu", inca mai scriu la el, o sa apara cat de curand. Rabdare.

#234
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,622
  • Înscris: 25.11.2007
Te asteptam Din toata inima !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate