Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

Orange oferă servicii integrate de TV/internet/telefonie.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2203 replies to this topic

#757
tcodrin

tcodrin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.08.2007
Revin cu niste teste, din pacate nu am stat sa fac sshot. Am resuit sa-mi dau seama ca chipul gigabit intel de pe laptop avea nevoie de niste drivere mai noi si cateva setari diferite astfel incat am ajuns si pe Telekom acasa sa vad aceiasi viteza ca pe cablu pe desktop pe care am un Atheros KIller Network. Apoi am facut drum inapoi. Viteza in showroom pe test de viteza orange cam fluctua (am reusit cam spre final sa vad vreo 800 Mbs, in rest peste 500 Mbps). Oricum sunt putine locuri pe net de unde poti aduce cu maxim. Am incercat de ex un iso de pe http://ftp.de.debian.org (cineva care lucreaza in domeniu mi-a spus ca sunt unul din putinile din europa care ofera banda mare): mergea cam cu 42MB/s-45MB/s.
Am testat putin si p2p, nu am reusit sa prind peste 18MB/s dar aici e loterie in functie de torrent. Ce am observat, parca o nota mai bine download de la rds, si foarte prost de la nextgen (dca imi aduc aminte bine), pe can la telekom un test de viteza cu nextgen merge bine si la fel si pe torrent si opus cu rds nu prea vedeam peste 1MB/s. Cred ca depinde si de momentul zilei, din cate am mai intles se cam umplu IX-urile (da sunt notiuni care inca le prind si eu de la admini, nu-mi pusesem problema pana acum, ma interesa doar peering privat cu rds de exemplu).
Stiu ca pe Steam nu are cum sa depaseasca si nici nu conteaza prea mult cateodata dar am prins vreo 36MBs (cu spike pe la 40MBs).

Per total nu chiar rau.

Dar: contract nu au vrut sa-mi arate in alb sa vad termenii. Ma interesa timp de interventie in caz de problema si SLA printre altele. Dupa ce am sunat la 300 s-a uitat domnul respectiv si a zis ca e stipulat 72h ca maxim (datorita faptului ca poate fi si weekndul intre si poate si alte cazuri). Dar cu SLA povestea e ca desi intelegea nu stia. Mi-a spus ca sunt primul care intreb asa ceva. I-am explicat ca daca e stipulat si nu se respecta pot cere despagubiri pentru perioada in care nu a mers sau la urma urmei pot rezilia contractul. Mi-a promis ca incearca sa afle dar nu a putut sa-mi dea un orizont de timp. A zis ca unele lucrui pot lua o zi altele mai mult timp. Eu sper sa aiba stipulat pana la urma. Oricum atitudinea celei din showroom care nici nu intelegea a fost una care ma pune pe ganduri. I-am explicat ca trebuie sa vad conditiile astea pentru a sti daca incetez cu providerul curent. E o adevarata secretomanie cu contractele lor. Ca cica se genereaza doar in moentul in care pune datele si atunci pot sa-l citesc, pe cand cel de la 300 a reusit sa vada termenul de 72h.

Toate astea ma cam pun pe ganduri.

Daca mai este cineva pe aici care a semnat si stie daca SLA e precizat clar, sa dea un reply pls.

#758
Siraugustin

Siraugustin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 14.09.2015
Am fost si eu intr-o situatie de genu, nu sta sa te certi, e simplu...fa contractu, il citesti a la z si anulezi pe loc, te injura vanzatoru, da aia e...afli ce ai nevoie si daca e cazu pastrezi sau nu, ca decat sa pierzi timp asteptand dupa info, care poate nu le are / nu le stie, ca nu-s tehnicieni, ti le afli tu singur din contract care il poti anula pe loc :) .

#759
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 22.01.2008

View Postvio73, on 14 septembrie 2016 - 20:05, said:

Spune tot în articolul ăla că a crescut consumul de net 4g de 4 ori, dar despre extinderea spre rural 4g sau pe fibră nu se spune nimic. Oricum, dacă Telekom spune că vrea să-și facă singuri 4g, înseamnă că Orange va trebui să pună osul la treabă să-și facă propria  rețea fixă, nu?


Eu nu am citit niciun comunicat oficial de la Orange ca ar incepe sa puna "osul la treaba" pe partea cu fibra optica in paralel! Asta ma duce cu gandul la o aberatie: Orange cumpara Telekom si acesta e motivul pentru care stau linistiti! In schimb exista un comunicat oficial Telekom ca trag in continuare cu frenezie pe partea cu 4G! Ce sa intelegem?

Posted Image

Edited by favoritul, 16 September 2016 - 01:23.


#760
Siraugustin

Siraugustin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 14.09.2015
Deocamdata, telekom, per total, e foarte profitabila, nu pe partea de mobil, cin din cauza partei de fix, nu cred ca isi permit voda sau orange sa ii cumpere si nu cred ca orange sunt atat de prostii cum aveti voi impresia sa ramana in pom daca i se pune pata telekomului . Hai sa fim seriosi, ca aici toti stim sa ne dam cu parerea :) .

Eu zic ca in cel mai optimist caz, cumpara orange partea de romtelecom, adica partea de fix, desi nici asta nu cred, ca nu prea ii intereseaza cupru si serviciile care mai mult nu prea merg .

#761
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View PostSiraugustin, on 16 septembrie 2016 - 11:07, said:

Deocamdata, telekom, per total, e foarte profitabila, nu pe partea de mobil, cin din cauza partei de fix, nu cred ca isi permit voda sau orange sa ii cumpere si nu cred ca orange sunt atat de prostii cum aveti voi impresia sa ramana in pom daca i se pune pata telekomului . Hai sa fim seriosi, ca aici toti stim sa ne dam cu parerea Posted Image .

Eu zic ca in cel mai optimist caz, cumpara orange partea de romtelecom, adica partea de fix, desi nici asta nu cred, ca nu prea ii intereseaza cupru si serviciile care mai mult nu prea merg .

Eu sunt pe cupru Posted Image VDSL si merge foarte bine in limita a celor 100mbps, asta in conditiile in care am trecut de la fb1000 fibra la vdsl 100mbps.
Pot face 2 streaming-uri la 4k fara probleme.

Edited by adiatric, 16 September 2016 - 12:11.


#762
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 20.06.2009

View Postadiatric, on 16 septembrie 2016 - 12:10, said:

Eu sunt pe cupru Posted Image VDSL si merge foarte bine in limita a celor 100mbps (...)
Stai să înceapă furtunile, să se legene cablurile și să intre ceva apă prin cutiile de joncțiuni...Posted Image

#763
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcrislacor, on 16 septembrie 2016 - 12:12, said:

Stai să înceapă furtunile, să se legene cablurile și să intre ceva apă prin cutiile de joncțiuni...Posted Image

Sa intre..cutia de fibra e in casa scarii.



deocamdata 5days.
Client foarte multumit pana in prezent.

[ http://www.dslreports.com/speedtest/5015314.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by adiatric, 16 September 2016 - 13:10.


#764
bogdanpop74

bogdanpop74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 17.12.2009
Gata, am semnat pt Open Home 25  :o .
Datorită vechimii primesc și un Moto G4 cu 50 Ron  :rolleyes:  .
Luni 19.09 sunt programat pt instalare.... Revin cu impresii.
Bye bye RDS ...
Welcom Discovery channels .

Edited by bogdanpop74, 16 September 2016 - 14:43.


#765
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbogdanpop74, on 16 septembrie 2016 - 14:43, said:

Gata, am semnat pt Open Home 25  Posted Image .
Datorită vechimii primesc Č™i un Moto G4 cu 50 Ron  Posted Image  .
Luni 19.09 sunt programat pt instalare.... Revin cu impresii.
Bye bye RDS ...
Welcom Discovery channels .

Pentru discovery science si showcase, animal planet hd, eurosport1,2hd iti trebuie si pachetul hd.  2.5.Euro. Il poti activa prin telefon si se tine minim 3 luni.

#766
bogdanpop74

bogdanpop74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 17.12.2009
Este bifat :)

#767
tcodrin

tcodrin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.08.2007

View Postbogdanpop74, on 16 septembrie 2016 - 14:43, said:

Gata, am semnat pt Open Home 25  Posted Image .
Datorită vechimii primesc Č™i un Moto G4 cu 50 Ron  Posted Image  .
Luni 19.09 sunt programat pt instalare.... Revin cu impresii.
Bye bye RDS ...
Welcom Discovery channels .

Salut, spune-mi te rog daca au SLA definit in contract si daca da ce valoare are? Multumesc.

#768
bogdanpop74

bogdanpop74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 17.12.2009
500 Dowlad
250mb upload

Edited by bogdanpop74, 16 September 2016 - 15:34.


#769
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbogdanpop74, on 16 septembrie 2016 - 15:34, said:

500 Dowlad
250mb upload

Pana la.Posted Image  
Dar merge foarte bine.

#770
tcodrin

tcodrin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.08.2007

View Posttcodrin, on 16 septembrie 2016 - 15:28, said:

Salut, spune-mi te rog daca au SLA definit in contract si daca da ce valoare are? Multumesc.

Salut, poti sa te uiti te rog in contract ar trebuie sa fie specificat ceva de genuul daca serviciile functioneaza 98% sau 99% din timp in decurs de un an(bine astea sunt numere mici comparativ cu bussiness) dar macar ar fi specificat. Thx si sorry ca te deranjez din nou.

#771
georgeee96

georgeee96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 26.01.2010

View Posttcodrin, on 16 septembrie 2016 - 16:20, said:

Salut, poti sa te uiti te rog in contract ar trebuie sa fie specificat ceva de genuul daca serviciile functioneaza 98% sau 99% din timp in decurs de un an(bine astea sunt numere mici comparativ cu bussiness) dar macar ar fi specificat. Thx si sorry ca te deranjez din nou.
Pentru persoane fizice nu exista SLA, este un serviciu best effort. Posted Image

Uite aici contractul: https://www.orange.r...-septembrie.pdf

Edited by georgeee96, 16 September 2016 - 18:32.


#772
tcodrin

tcodrin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.08.2007

View Postgeorgeee96, on 16 septembrie 2016 - 18:32, said:

Pentru persoane fizice nu exista SLA, este un serviciu best effort. Posted Image

Uite aici contractul: https://www.orange.r...-septembrie.pdf

Hmm, am resuit sa gasec si eu acesta pe site dar nu stiu sigur daca e contractul pentru internet prin fibra.
Telekom de ex are pentru persoane fizice SLA 98% iar cineva mi-a zis astazi ca si RDS ar avea 99%. Best effort in sensul vitezei(daca la asta te referi) e un lucru. Eu ma refer perioadele de nefunctionare sa nu depaseasca un numar de ore pe an. Daca e specificat SLA am o protectie, pot cere bani inapoi sau pot ameninta cu rezilierea contractului pentru incalcarea termenilor contractuali. De asta e bun SLA.

#773
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Deocamdată la Orange nu a picat de 6 zile în condițiile în care eu am vdsl....si nu simt nevoia de un upgrade la 500

#774
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Deocamdată la Orange nu a picat de 6 zile în condițiile în care eu am vdsl....si nu simt nevoia de un upgrade la 500

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate