Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

Orange oferă servicii integrate de TV/internet/telefonie.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2203 replies to this topic

#721
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008
RCS încă mizează pe grila digitala necodata care te scapă de echipament în plus, în cazul în care vrei un pachet complet si la RCS sunt costuri suplimentare.

#722
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 17.10.2004

View Postadiatric, on 10 septembrie 2016 - 18:21, said:

fiecare om poate sa aleaga ce isi doreste.
asta e parerea ta si e gresita, in unele locuri din Romania, si nu-s putine, esti consumator captiv. Ca stat roman as impune prezenta a minim 2 provideri de astfel de servicii in orice zona din Romania.

Edited by partyman, 10 September 2016 - 19:24.


#723
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016

View Postpartyman, on 10 septembrie 2016 - 19:23, said:


asta e parerea ta si e gresita, in unele locuri din Romania, si nu-s putine, esti consumator captiv. Ca stat roman as impune prezenta a minim 2 provideri de astfel de servicii in orice zona din Romania.

Oradea stie ce zici ;)

#724
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpartyman, on 10 septembrie 2016 - 19:23, said:

asta e parerea ta si e gresita, in unele locuri din Romania, si nu-s putine, esti consumator captiv. Ca stat roman as impune prezenta a minim 2 provideri de astfel de servicii in orice zona din Romania.

Pot sa aleg 4 provideri, atat de internet cat si de televiziune.
In fiecare an testez alt serviciu de tv si internet.

Edited by adiatric, 10 September 2016 - 20:22.


#725
IonutG22

IonutG22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 19.03.2013

View Postadiatric, on 10 septembrie 2016 - 20:20, said:

Pot sa aleg 4 provideri, atat de internet cat si de televiziune.
In fiecare an testez alt serviciu de tv si internet.
tu poate ai noroc , eu nu am cum sa aleg :))  e monopol rcs de f mult timp .. in afara  de rcs nu am nimic ( doar T cu telefonie fixa doar )

#726
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Configuratia de orange home net 100 vine prin vdsl, un router dsl huawei hg658 v2. Meniul routerului este foarte usor de folosit. Viteza maxima pe wireless 150mbps.
Roterul huawei are un dns proxy dar eu il folosesc in combinatie cu un router Synology pe care am instalat un dns server, care indeplineste rolul atat de dns cache cat si forward catre dns-ul providerului.

Huawei - 192.168.1.1
Synology 192.168.1.2 (DNS cache, DNS forward, Acess point).

Dar e suficient si routerul dsl de la huawei.
Tinand cont ca banda este pana in 100mbps, merge ca acess point orice router.
Cei cu orange home net 500 si 1000 au un avantaj cu fibra.
Un singur fir, din care iese tv si internet.

Edited by adiatric, 11 September 2016 - 11:03.


#727
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
adiatrec si daca ai prin VDSL, televiziunea e prin IPTV? adica scoti cablu de ethernet si il bagi in decodor?

#728
dinamo105

dinamo105

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 02.09.2016
La mine este numai upc

#729
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
UPC e mai slab decat orice firma de pe piata la internet... nu recomand absolut deloc. Iar la televiziune au unele posturi HD de umplutura..

#730
TitiCv

TitiCv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 11.06.2005

View Postqueron, on 11 septembrie 2016 - 17:52, said:

UPC e mai slab decat orice firma de pe piata la internet... nu recomand absolut deloc. Iar la televiziune au unele posturi HD de umplutura..


Minicuna grosolana!!


Calitativ inclusiv la tv UPC sta foarte bine. Da nu exista grila perfecta, insa ei nu fac economie de banda la tv ca restu operatorilor


http://www.speedtest...sult/5610119272

http://www.speedtest...sult/5610165076

http://www.speedtest...sult/5610162888

Edited by TitiCv, 11 September 2016 - 18:09.


#731
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
Ma lasi cu uploadu ala? Pana si Akta are de 4 ori uploadu mai mare.

Sta pe naiba ca pica zilnic si au probleme zilnic.

Edited by queron, 11 September 2016 - 20:26.


#732
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postqueron, on 11 septembrie 2016 - 14:42, said:

adiatrec si daca ai prin VDSL, televiziunea e prin IPTV? adica scoti cablu de ethernet si il bagi in decodor?

Nu, televiziunea e prin cablu coaxial

#733
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 22.01.2004
Hai sa vedem dincolo de cabluri, sarme si fibre, cum sta Orange cu TV Go. Ca de asta nu a zis nimeni nimic si este una din optiunile pe care le primesti in momentul in care te abonezi la TV fix.

Sunt abonat la HBO Go, Netflix, Voyo, Antena Play, Filmbox Live (care dau pe net live toate posturile lor inclusiv cele HD plus colectia lor de filme), TelekomTV, Digi-Online si Horizon Go de la UPC. Adica la tot ce misca online fiindca fix am doar RDS la o adresa si UPC la alta. Si nu prea stau pe-acasa decat cand dorm asa ca ma intereseaza mult streaming-ul live si legal.

Procesul de abonare la Orange TV Go (daca nu ai Orange TV fix sau prin satelit) este acelasi la cartela si la abonament. Si anume trimiti la 321 un cuvant cheie (sau o expresie) corespunzatoare pachetului de programe pe care vrei sa-l actvezi. Unele pachete sunt gratuite timp de 2 luni, altele sunt pe bani. Ok, zis si facut, aseara am trimis sms cu un pachet gratuit promotional 2 luni pe numarul meu de prepay, vine raspunsul ca s-a activat dar in contul online nu aparea nici o optiune activata. Ca o paranteza, contul online tvgo este diferit de contul online de administrare a numerelor de telefon, desi se autentifica cu acelasi username si parola.

Azi am sunat la ei, am ales din meniul interactiv televiziune Orange... raspunde una: zic am activat pachetul gratuit promotional 2 luni si nu pot sa vad programele pe calculator, apare ca nu am nici o optiune activa. Aia care raspunde cica: "da' de ce ati sunat la abonamente daca sunteti prepay?" zic "am sunat de pe prepay la 444 si am ales optiunea corespunzatoare problemei pe care vreau sa o discut din meniul interactiv, nu am sunat la 411". Zice aia "bine, va fac legatura la prepay". Deci meniul lor interactiv e praf, desi esti pe prepay iti face legatura la abonamente. Raspunde unu de la prepay: "sa stiti ca tvgo nu merge decat pe aplicatia de telefon mobil". I-auzi frantz. Ii citesc omului de pe site ca merge pe mobil, pe tv digital, in browser si cu stick-ul Orange. "Bine, zice, dar trebuie sa platiti pachetul pe care l-ati activat!". Ma simt de parca as vorbi cu unul de la Telekom. Ii citesc de pe site oferta cu pachete de programe oferite gratuit 2 luni. Nu merge scuza ca e informatie noua, oferta asta e de cand s-a lansat tvgo, adica de cand s-a lansat si televiziunea Orange prin satelit. "Bine zice, va dau legatura la cei care se ocupa de internet." Acolo raspunde alta ametita care imi zice ca e vina mea ca am mai multe numere pe care le administrez in acelasi cont Orange. Ma scuzati, nu stiam ca nu e voie daca voi ati zis ca se poate. Astept vreo 20 de minute si reuseste sa imi activeze pachetul.

Pachetul ala promotional nu m-a convins asa ca am activat la 10 euro pachetul Family, sa imi fac o idee mai buna despre cum merge serviciul lor. Fac comparatia in principal cu TelekomTV fiindca la partea de online Horizon nu functiona astazi iar Digi Online nu se ia in considerare, are doar cateva posturi iar HD-ul lor se vede ca youtube la 360p. Concluziile dupa o zi de utilizare:

1. Pachetul de programe este slab. Sunt FOARTE MULTE programe la care eu personal le simt lipsa. De exemplu pe partea de stiri au EuroNews (care nu e la TelekomTV) dar lipsesc BBC HD si CNN HD pe care le are Telekomu. La muzica nu au VH1 (da, sunt batran), la filme nu au AXN HD, Filmbox unul singur (Telekom are 2), la documentare BBC Earth e SD (fata de HD la Telekom) si nu au NG SD (are program diferit fata de HD iar la Telekom sunt ambele) si asa mai departe.

2. Diferenta de pret: la TelekomTV am 70 de programe (din care 20 sunt HD pe bune, cu bitrate de 4-5000 si dimensiunea imaginii de 1920x1080) la 2,4 euro / luna iar la Orange TV Go am 80 de canale (din care in dreptul la 28 dintre ele scrie HD) la 10 euro / luna.

3. Playerul web nu are buton de pauza iar daca faci click pe butonul de volum nu face mute ci iti deschide doar sliderul de pe care poti regla volumul. Deci daca suna telefonul si vrei sa opresti sunetul sau vizionarea putin ori te chinui cu sliderul ala ori inchizi pagina.

3. Cea mai mare problema este ca la Orange desi la anumite programe scrie HD, ele nu sunt transmise pe internet HD ci la fel ca cele SD, widescreen. Sunt doar cateva programe transmise HD, la dimensiune 1920x1080, dar foarte multe desi sunt marcate ca fiind HD au transmisie la dimensiunea si bitrate-ul de SD. Sa iei banii pe ceva si sa nu livrezi ce ai vandut se cheama frauda sau furt.

Exemple:

Program SD:



Program HD pe bune:



Exemple programe marcate ca fiind HD dar care sunt de fapt transmise SD:



Din pacate Orange TV Go se pozitioneaza undeva intre UPC si Digi Online, adica pe penultimul loc. Mai rau, iti iau banii pe posturi HD transmise SD. In prezent singurul care merita banii este TelekomTV si sper din tot sufletul sa ramana functional nu de alta, dar e singurul serviciu de la Telekom care chiar merge si merge bine, sper sa nu il alinieze cu celelalte care sunt la pamant (sau sub pamant srl, ca tot ziceam si de HBO Go).

Edited by Alexis, 12 September 2016 - 01:09.


#734
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
tvgo este un serviciu optional pentru dispozitivele mobile, asa cum este hbogo. Doar nu o sa vrei calitate full hd pe mobil la bitrate mare.
E doar inceputul la orange home.
A crescut trafiul pe interlan.
Peering bun.

[ http://netview.interlan.ro/graphs/graph_2035_5.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://netview.interlan.ro/graphs/graph_2035_4.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


pe telekom

[ http://netview.interlan.ro/graphs/graph_1960_4.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://netview.interlan.ro/graphs/graph_1960_5.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by adiatric, 12 September 2016 - 10:05.


#735
nicolaeclaus

nicolaeclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 15.08.2011
Merge sa te abonezi la Telekom TV chiar daca nu ai alte servicii de la ei ( pe 2.4 Euro/luna)?

#736
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 22.01.2004

View Postnicolaeclaus, on 12 septembrie 2016 - 10:04, said:

Merge sa te abonezi la Telekom TV chiar daca nu ai alte servicii de la ei ( pe 2.4 Euro/luna)?

Poti daca ai minim un prepay Telekom (nu este nevoie sa ai credit pe el sau sa ai o optiune activa) cu care sa iti personalizezi contul Telekom.

View Postadiatric, on 12 septembrie 2016 - 09:58, said:

tvgo este un serviciu optional pentru dispozitivele mobile, asa cum este hbogo. Doar nu o sa vrei calitate full hd pe mobil la bitrate mare.

Tv Go este un serviciu adiacent TV fix sau prin satelit si, la fel ca si HBO GO este destinat utilizarii pe un tv smart (cu stick-ul Orange), pe desktop / laptop, precum si pe dispozitivele mobile. Telekom, Netflix, Horizon dau calitate HD pe streaming la bitrate mare atunci cand urmaresti programele pe desktop / laptop sau pe smart tv.

Edited by Alexis, 12 September 2016 - 10:10.


#737
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 20.06.2009

View Postadiatric, on 12 septembrie 2016 - 09:58, said:

(...) Doar nu o sa vrei calitate full hd pe mobil la bitrate mare.
(...)
Ba da, de ce să nu vreau? Dacă îmi dau imaginea pe TV, prin Screen Mirroring, ce crezi matale că vreau să văd, norișori și briz-briz-uri sau o imagine lacrimă...?

#738
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcrislacor, on 12 septembrie 2016 - 10:49, said:

Ba da, de ce să nu vreau? Dacă îmi dau imaginea pe TV, prin Screen Mirroring, ce crezi matale că vreau să văd, norișori și briz-briz-uri sau o imagine lacrimă...?

Asta e si ideea. Orange tv GO, pentru mobil, nu pentru tv 4k sau full hd.
Orange TV Go servicii mobile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate