Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

GPS pentru camioane.

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 20.09.2010

View PostLucaRares, on 24 iunie 2013 - 17:49, said:

Puteti sa-mi recomandati un GPS care sa contina si harti sepcial pentru camioane ?
(GPS va fi folosit in special pentru curse Romania Germania - Romania Franta)
Buget maxim 800Lei.
Un gps asa cum vrei tu la bugetul care spui gasesti doar la hoti, nu cred ca gasesti de cumparat din magazin.
Pentru camionagii este esential un aparat pe care sa se poata baza in strainatate si cum a precizat cineva sa ii arate daca poate sa treaca din cauza inaltimii impostate, sau a latimii, sau a greutatii.
Eu stiu camionagii( din romania) care fac curse numai in vestul europei si sunt plecati de acasa cite o luna-o luna jumate dar cistiga 1000 de euro pe luna.Din salariu asta cred ca poti sa rupi 300-400 de euro si sa iei o scula buna (tot din vest) care face update lifetime.
Ce rost are sa umbli cu chestii de genul : buget maxim de 800 lei si sa te incurci sa pui tu soft de navigatie, harti piratate?Banuiesc ca nu te pricepi la asa ceva ca altfel nu intrebai pe aici.
Un aparat dedicat pentru camioane, indiferent ca este tomtom truck sau garmin truck sau becker profesional costa, dar face toti banii, nu pierzi timpul sa cauti harti sa pui pe el,te anunta pe mail ca a iesit o versiune noua si sa conectezi aparatul la pc sa faci update.Dai bani multi o data dar dupa aceea scoate fiecare banut.Asta este parerea meaPosted Image

#20
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
@gumball3000, hartile pe bucati au farmecul lor. :) Pt o tara, cea mai buna harta e TM, pt alta NQ, pt alta providerul local etc.De ce sa nu pot folosi pt fiecare, cea mai buna harta? Valabil si pt POI-uri. Sa nu zic de capacitatea de stocare, care poate deveni, la un moment dat, insuficienta, din multiple cauze. Copiez hartile in pc, las in gps doar de e am nevoie, restul le incarc la urmatorul drum. Sa nu zic de scule mai vechi, dar f bune, care au dar 1 giga flash intern, fara slot de card, sau accepta carduri de maxim 2 giga, pe care poate vrei sa mai bagi si altceva.

#21
MirceaStefan2000

MirceaStefan2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.11.2013
Buna ziua! De curand mi-am achizitionat un GPS tomtom pro 5150 truck live.Vreau si eu sa stiu daca se poate instala limba romana pe el!Astept raspuns. Va multumesc!

#22
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
nu se poate

#23
MirceaStefan2000

MirceaStefan2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.11.2013
Multumesc pentru informatie! O zi buna!

#24
MARCVS

MARCVS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 01.04.2012

View Postrumegus, on 24 iunie 2013 - 21:07, said:

Tu ai citit ce-am scris, sau nu pricepi? Nu-i vorba de timpi ci de gabarit/ sarcina. Cand o sa cresti mare, vei incepe sa studiezi semnele de circulatie, sa dai examen pt motoreta, poate vei pricepe si tu care-i diferenta intre orele de somn si un pod pe care/sub care nu poti trece.
Interesant. Probabil tot cand o sa cresti si tu mare vei sti ce poate si ce nu poate iGO Primo.
Se pot seta in el parametri de viteza, lungime, latime, inaltime, remorca, numarul de axe, greutate max. permisa, greutate curenta, tipul de incarcatura.

View Postgumball3000, on 25 iunie 2013 - 10:16, said:

@daniel396 in momentul in care castigi de la 1000+ Euro/luna si lucrezi intr-un domeniu in care nu-ti permiti nici cea mai mica greseala, ar trebui sa te gandesti si ca iti trebuie un aparat ca sa-si faca treaba.
In astfel de cazuri nu iei o chinezarie sinistra de 200 lei pe care trantesti un soft piratat (da, igo8/primo nu poate fi cumparat de catre consumatorul final, ci doar in cantitati mari de catre producatorii de GPS-uri), ca mai apoi sa te rogi la doamne doamne sa nu crape sau sa nu te bage printr-un tunel de unde nu mai poti sa iesi si ajungi mai apoi sa platesti o amenda de care iti puteai lua 10 GPS-uri.
Venitul n-are nici cea mai mica relevanta. Nu exista lipsa de greseli indiferent cat de scump ar fi terminalul cumparat. Se vede ca nu esti din domeniu.
Legat de chinezarie si soft pirat, numai aberatii. Mai discuta si tu cu soferi de TIR inainte sa scrii asa ceva. Becker e o scumpaciune pt cei care nu vor sa gandesca putin mai mult. Sunt o multime de alternative la juma' de pret si fara batai de cap.

Edited by MARCVS, 12 December 2013 - 19:14.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate