Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 

Cedare loc parcare pentru 1 an?

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
Scream

Scream

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 23.12.2004
un vecin, mi-a cerut ajutorul cu privire la un loc de parcare.

el are masina, eu nu, si mi-a cerut sa incheiem o intelegere pentru loc de parcare.

Sa ii cedez locul meu de parcare pe o perioada de 1-2 ani.
Era un nume pentru aceasta operatiune, care imi scapa(momentan).




In contact scria ca imi inchiria masina, in interes de serviciu.
La obligatiile contractuale, era mentionat ca in cazul de furt, sau degradare a autoturismului, sunt obligat sa platesc.

vreau sa-mi ajut vecinul, dar nu vreau sa-i permit sa-mi faca vreun rau.










Defapt, o intrebare mai clara: el are nevoie de un loc de parcare pt 1 an(sa zicem). Cum, si ce trebuie completat, pentru a-i oferi acel loc de parcare, dar FARA sa risc eu sa-i deshcid vreo posibilitate sa ma pagubeasca in mod inutil.

Edited by Scream, 07 June 2013 - 09:40.


#2
Sempiternal

Sempiternal

    // Mastermind \\

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,646
  • Înscris: 05.05.2013
Tu ii inchiriezi lui spatiul tau de parcare, pe care banuiesc ca ai deja contract.
E aproximativ ca si cum inchiriezi un apartament :), dar nu inteleg dece sa iti inchirieze el tie masina :|, e stupid :P.

#3
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
Simplu, îl lași să parcheze acolo.
Dacă e locul tău și e plătit la zi nu o să vină nimeni să-l deranjeze sau revendice.

#4
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007

 Scream, on 07 iunie 2013 - 09:39, said:

La obligatiile contractuale, era mentionat ca in cazul de furt, sau degradare a autoturismului, sunt obligat sa platesc.

poate vrea sa-si schimbe masina, sa-si ia veyron!
ia-i chirie pe locul de parcare dar FARA sa te obligi la ceva si sa scrii in contract ca nu raspunzi de nimic!
mergi si la 1 avocat sa-i ceri sfatul!

Edited by sydneyaus2005, 07 June 2013 - 09:50.


#5
andrei_im

andrei_im

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 13.08.2009
spatiul public nu se poate inchiria. Din cauza asta locurile de parcare date de primarie sunt teoretic ilegale, dar hai sa nu ne incurcam in tehnicalitati.
Ideea e ca omul nu poate primi loc de parcare daca n-are masina. Proprietarul masinii probabil are deja un loc de parcare, dar 2 masini. O persoana nu poate primi decat un singur loc de parcare, chiar daca are mai multe masini.
100% legal n-ai cum sa-l ajuti.
Poti totusi sa faci un contract prin care sa inchiriezi masina de la el, dar il scrii in conditiile tale, adica scrii ca nu esti responsabil de nimic, in caz de orice.
Daca nu ai incredere in el, poate n-ar trebui totusi sa-l ajuti.

#6
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007

 andrei_im, on 07 iunie 2013 - 09:51, said:

Ideea e ca omul nu poate primi loc de parcare daca n-are masina.

poate a venit cu apartamentul locul de parcare!

#7
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,684
  • Înscris: 05.02.2012
Asta ii ceva de genu :"vecine eu nu am pat, dar daca ai nevoie de spatiu in casa poti sa iti aduci patul la mine, dar dorm si eu cu tine in el" :))

#8
Scream

Scream

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 23.12.2004
Va multumesc mult pentru raspunsuri


Sydneyaus2005 iti multumesc.

Andrei_IM, da. Vecinul are doua masini...de aceea are nevoie de ajutorul meu.
Asta vrem.. Dar tipul a gasit pe net un formular conform caruia ma bagam la obligatii cu privire la masina.
Pot oare merge, impreuna cu vecinul, la un notar, pentru a completa un formular cu conditiile mele?
Trebuie neaparat sa mentionez vreo lege in acel formular?










Era un nume pentru ce vrea vecinul meu sa fac.... contract de.. cesiune... contract de...am uitat acel termen.....

#9
andrei_im

andrei_im

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 13.08.2009

 sydneyaus2005, on 07 iunie 2013 - 09:53, said:

poate a venit cu apartamentul locul de parcare!
daca nu e cumva un bloc nou care are parcare privata, nu e posibil. Odata ce ai vandut apartamentul ai pierdut locul de parcare dat de primarie.

LE: E un contract liber intre parti, il puteti scrie la notar in ce conditii vreti, nu trebuie mentionata nicio lege. Totusi daca e vorba de inchiriere, tu teoretic trebuie sa-i platesti lui niste bani, iar pe banii astia trebuie platite taxe. Nu stiu daca se poate face ceva fara sa fie platite taxe la stat. Ai grija sa nu te indatorezi la stat degeaba.

LE2: contract de concesiune, care e un fel de chirie gratuita, dar din cate stiu se face intre stat si o persoana.
Contractul de cesiune presupune vanzarea unor datorii de recuperat, dar am rog, presupun ca poate avea mai multe sensuri.

Edited by andrei_im, 07 June 2013 - 10:12.


#10
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,403
  • Înscris: 11.08.2003
tu platesti locul de parcare pe un an, el iti da cel putin banii pentru locul respectiv si parcheaza acolo masina. toata lumea e fericita. daca are vreo problema cu altcineva care a parcat acolo vorbeste cu tine ca sa dai telefoane la politie sau ridicari masini pentru ca esti proprietarul de drept si gata. locul respectiv, din cate stiu e cedat unui proprietar, nu unei anume masini.

#11
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 Scream, on 07 iunie 2013 - 10:03, said:

Pot oare merge, impreuna cu vecinul, la un notar, pentru a completa un formular cu conditiile mele?
Trebuie neaparat sa mentionez vreo lege in acel formular?

Dar de ce sa mai mergi la notar ? El are nevoie de tine si nu tu de el.
Daca tu ai dat 150ron (sa zicem) pentru parcarea respectiva pe 1 an, atunci poti sa-i spui sa-ti dea 150ron si de miine sa se parcheze pe locul tau pina-ti expira tie contractul (banuiesc ca a fost facut pe 1 an). Si cu conditia sa nu-ti cumperi tu intre timp masina. Daca te crede pe cuvint este bine ... daca nu, este treaba lui. Cind expira contractul tau, vine iar cu 150 ron ca sa ai bani sa-l prelungesti, si el sa poata parca in continuare pe locul tau.
Faci doar o intelegere verbala si martori sa fie doar cei din familie. De ce sa  mai faci hirti ? Ca sa-ti bati singur cuie in talpa ?

#12
HighClass

HighClass

    . Impresar .

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,298
  • Înscris: 31.05.2013

 andrei_im, on 07 iunie 2013 - 10:04, said:

daca nu e cumva un bloc nou care are parcare privata, nu e posibil. Odata ce ai vandut apartamentul ai pierdut locul de parcare dat de primarie.

LE: E un contract liber intre parti, il puteti scrie la notar in ce conditii vreti, nu trebuie mentionata nicio lege. Totusi daca e vorba de inchiriere, tu teoretic trebuie sa-i platesti lui niste bani, iar pe banii astia trebuie platite taxe. Nu stiu daca se poate face ceva fara sa fie platite taxe la stat. Ai grija sa nu te indatorezi la stat degeaba.


Ca sa inchiriezi trebuie sa detii un bun in proprietate sau sa existe o clauza de subinchiriere .
Fiind vorba de domeniu public , nu ai voie sa subinchiriezi .
Se poate da in folosinta si fara hartii , ca nu vine nimeni sa controleze ce masina parcheaza acolo .

#13
andrei_im

andrei_im

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 13.08.2009
@sorin147 @florin71_skoda cum naiba sa plateasca locul de parcare, daca nu are loc de parcare, pentru ca primaria nu-i da loc de parcare, pentru ca n-are masina.

 HighClass, on 07 iunie 2013 - 10:13, said:

Ca sa inchiriezi trebuie sa detii un bun in proprietate sau sa existe o clauza de subinchiriere .
Fiind vorba de domeniu public , nu ai voie sa subinchiriezi .
Se poate da in folosinta si fara hartii , ca nu vine nimeni sa controleze ce masina parcheaza acolo .
Daca erai atent ai fi vazut ca ce ai zis tu, eu deja zisesem cu mult mai sus. In postul la care mi-ai raspuns ma refeream la inchirierea masinii.

Edited by andrei_im, 07 June 2013 - 10:16.


#14
Scream

Scream

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 23.12.2004
CONTRACT DE COMODAT!!!!!
Asta vrea el sa incheiem pe o perioada de 1 an.


Iar eu vreau:

locuim la bloc. masina nu mai am. El are doua sau 3 masini.


Cum face sa poata avea in acte, locul meu de parcare, pe o perioada de un an?


Va rog ajutati-ma... mi-e sa nu ma bag intr-un rahat mare de la o semnatura pusa anapoda.

Edited by Scream, 07 June 2013 - 10:19.


#15
HighClass

HighClass

    . Impresar .

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,298
  • Înscris: 31.05.2013
Potrivit legislatiei in vigoare  ,incheierea unui  contract de comodat  este considerat un act de administrare , astfel in cazul in care CONTRACTUL PRINCIPAL NU INTERZICE TRANSMITEREA FOLOSINTEI , comodantul poate fi  un locatar , proprietar sau un uzufructuar .

Edited by HighClass, 07 June 2013 - 10:22.


#16
andrei_im

andrei_im

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 13.08.2009
adica inchiriere gratuita, se poate face la notar si se pot mentiona in el orice conditii doresc partile. Avand in vedere ca tu il ajuti pe el, fa astfel incat riscul sa fie de partea lui. Adica el sa fie cel caruia sa-i fie frica ca intr-o zi o sa-i iei masina si o sa te duci la mare, nu tie sa-ti fie frica ca a busit el masina si apoi iti cere daune.

LE:
Dupa acest contract de comodat conform caruia tu nu esti obligat la nicio dauna indiferent de starea masinii la sfarsitul contractului, te duci la primarie si ceri loc de parcare pentru masina a carui drept de folosinta il detii in baza contractului de comodat. Primaria iti da loc de parcare, iar tu il lasi pe el sa parcheze acolo.
Dpdv legal, tu ai dreptul de folosinta asupra masinii, iar locul de parcare este al tau. Tu platesti locul de parcare, dar vei lua banii(la negru) de la el. Practic, el iti conduce masina si o parcheaza pe locul tau.

Edited by andrei_im, 07 June 2013 - 10:28.


#17
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Pina la urma al cui e locul de parcare ca presupun ca e public dar nu s-a spus explicit?

Daca e public nu ai ce sa-i faci, un contract poate doar genera cheltuieli si belele, spune-i cit vrei sa-ti dea pe ce interval va intelegeti si gata.

#18
andrei_im

andrei_im

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 13.08.2009
din ce-am inteles eu, locul e public, iar momentan e al primariei nerevendicat de nimeni.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate