Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Toaleta, W.C.-ul, Latrina, Privata, Buda, etc. la romāni!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
77 replies to this topic

#37
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
Topicul acesta imi starneste nostalgii ceferistice, de pe vremea cand eram navetist. Ce vremuri, cu bude in trenuri - cu balti pe jos care se plimbau in leganatul acceleratului, cu motzatzi scapati pe langa buda, cu gaura prin care se vedeau traversele, cu marlanii care se pixxu cand trenul era oprit in gari si vedeai cum se scurge jetul galben de sub cabina de o persoana - dar mai ales cu darele maro de pe pereti (in veceul din gara nu cresc brusturi din pacate) sau textele nepieritoare: "Tanar, 25 ani , 25cm, caut partener/ o ... bine"; " Voi acei ce stati pe vine si alene va cxxxti, lingeti degetele bine, pe pereti sa nu mai dati".

Asta-i marlanu roman. Obisnuit cu latrina in fundu curtii, coceanul, brusturele sau degetele. Cerea unul pe un forum sfaturi despre cum sa-i faca lui taica-su, care se deplasa greu, un veceu cu fosa in curte. Cand i-am explicat ca,  pentru o suma modica, ii poate face IN CASA o camaruta de baie, cu un boiler de 20 l sa aiba bietul batran apa calda sa se spele si sa nu mai iasa afara sa-i inghete toate cele, a reactionat de parca ii explicam cum sa construiasca un booster pentru naveta Columbia.

Edited by mymothman69, 29 May 2013 - 08:56.


#38
malwarebytes

malwarebytes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,375
  • Înscris: 25.03.2013

 Val888, on 28 mai 2013 - 23:18, said:



Suntem pe drumu' al bun ! Deja ii concuram pe chinezi ! Nu conteaza jegu', conteaza sa iasa banu' !
Macar la chinezi s-a mai facut cate ceva si a avut loc dezbatere pe tema asta a ajuns si pe televiziunile internationale cine isi mai aduce aminte!

 sydneyaus2005, on 28 mai 2013 - 22:24, said:


pe autostrada, la passau?
e un wc acolo ca in lumea 5!
Autostrada asta e cumva ruta internationala?!

Edited by malwarebytes, 29 May 2013 - 08:50.


#39
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Un film de demult ironiza stupizeniile speciei umane (niste extraterestrii nu intelegeau non-sensurile noastre)

Un aspect era lipsa rusinii la bagarea crapelnitei in hoit comparativ cu exagerarea ei (rusinii, frate) la....iesire.

Se potriveste: oameni suntem.
Posted Image

Edited by cuculili, 29 May 2013 - 08:55.


#40
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 Bursul, on 29 mai 2013 - 00:24, said:

Cam peste tot unde nu platesti, cacatoarea arata jalnic. Cu cat mergi mai la est cu atat pute si e mai murdara.

Man, nu este chiar așa.

Să concretizez.
Pe toată Coasta de Azur, Costa Brava, Costa del Sol,  pe lângă plaje, pe promenadă, sunt toalete publice.   Nu se plătește nimic.
Niciodată nu am întâlnit o toaletă mizerabilă atunci când am intrat în acestea.

Este o chestiune de civilizație a oamenilor care le utilizează.
În acele zone nu prea ajung ghilobanii.  Oamenii normali nu murdăresc toaleta, iar dacă se întâmplă vreun accident nefericit, au obiceiul - țineți-vă bine ... - să curețe.
Adică să ia hârtie igienică, să o înmoaie în apă la chiuvetă, apoi să șteargă colacul de picăturile de urină.  

Dacă îi scapă o bucată de hârtie igienică, o ia de jos.
Iar jos, de regulă, este uscat.

Dacă te urci pe autostradă, closetele devin mai murdare, pentru pe acolo este trafic de ghiolbani.
(ghiolbanul generic este de orice naționalitate, rasă, sex, vârstă).

În autogara din Tossa del Mar există un closet public.
Nu numai că este fără bani, dar este atât de curat și atât de bine proiectat, încât miroase a primăvară.  Parcă ăia se cacă creme de mâini ...

La Cannes, deasupra - pe autostradă există un Shell  (cel învecinat cu hipodromul în miniatură).  
Există closetul benzinăriei, dar afară, în parcare, sunt closetele publice (free).   Surprinzător, dar acestea sunt realtiv curate.  

În rest, din Slovenia (de la ultimul PETROL) și până in Spania la prima benzinărie de pe autostradă, e o aventură să găsești un closet curat.
Italia = dezastru
Franța = așa și așa înspre dezastru.

Dacă ieși de pe autostradă și intri în localități, se schimbă starea closetelor în bine spre foarte bine, indiferent pe unde te-ai duce.

Ceea ce vreau eu să spun cu acest lung mesaj  offtopic este faptul că păstrarea curățeniei la closet este o însușire umană care transcede naționalitatea, rasa, religia, sexul, educația.   Am intrat în closete românești din fundul curții.  Văruite, aranjate, curate.  Mă rog, puțeai de la căcatul din groapă, dar erau întreținute și în mod evident cei care le foloseau nu murdăreau locul.   Am intrat în closete din Paris (centru) care arătau cam ca pe la noi, cu un supliment de prezervative aruncate pe pereți, ace și seringi.
Tot în Paris am găsit closete publice (EX: lângă Sacre Coeur) impecabile.

Ideea este că printre oameni (repet: orice rasă, religie, sex, naționalitate)  există indivizi care sunt murdari de felul lor.   Genul oamenilor care nu se spală la coaie/chizdă cu săptămânile și când putoare devine evidentă pe o rază de câțiva metri, măresc doza de parfum.   Aceștia își extind felul de a se comporta cu propriul lor corp și asupra toaletelor, ori a altor servicii publice.  

Este o chestiune pe psihic.   Și mă tem că nu vine din educație ci e ceva genetic.
Am observat că tinerii care provin din familii împuțite, au tendința să fie împuțiți, chiar dacă de mici au primit educație din altă parte.

Dacă veți urmări aceste meandre ale concretului care este, poate că veți observă că oamenii care murdăresc toaletele sunt murdari de felul lor, atât trupește cât și psihologic.
Cine murdărește closetul și nu curăță, este un om care nu va avea o problemă să dea o țeapă celor din jurul lor, de exemplu.
A face curățenie atunci când nimen nu-ți pretinde, a-ți achita datoriile atunci când ai putea să nu le plătești, a face diverse chestii pe care nimeni nu le solicită/obligă, ține de o anumita viziune asupra vieții.  

Eu de mult am certitudinea că în moștenirea noastră genetică există  ceva care ne face să fim ceea ce suntem.   Că lăsăm urmaților noștri și anumite caracteristici psihice, psihologice, măr rog, nu știu să mă exprim în termnei de specialitate, dar cred că ați priceput la ce mă refer.    În opinia mea, cred că acestea nu se pot corecta prin educație, iar consecințele le observăm acolo unde omul se simte în siguranță, unde știe că nu este supravegheat, ori sancționat.    Este el, omul care este în sinea lui.

#41
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,155
  • Înscris: 04.02.2011

 Bursul, on 29 mai 2013 - 00:24, said:

Cam peste tot unde nu platesti, cacatoarea arata jalnic. Cu cat mergi mai la est cu atat pute si e mai murdara.
Comparativ cu țările din jur, România stă mediu. Mai bine ca în Ungaria, mai prost ca în Bulgaria (nu vă vine să credeți ce curat e acolo )

#42
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

 andreyfitza, on 28 mai 2013 - 20:20, said:

Poza aceea e dintr-un tren din Marea Britanie Posted Image.

Tare :lol:!

Cunosc oameni care si-au facut casa de 100.000 de euro (au vandut si ei un teren pe langa Bucuresti) si se caca in latrina din curte. Cica "cum sa  ma cac eu in casa". "Bine, mai atunci pentru ce ti-ai mai facut WC in casa?"; "Pai, asa se face!"

#43
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008

 mymothman69, on 29 mai 2013 - 08:46, said:

Topicul acesta imi starneste nostalgii ceferistice, de pe vremea cand eram navetist. Ce vremuri, cu bude in trenuri - cu balti pe jos care se plimbau in leganatul acceleratului, cu motzatzi scapati pe langa buda, cu gaura prin care se vedeau traversele, cu marlanii care se pixxu cand trenul era oprit in gari si vedeai cum se scurge jetul galben de sub cabina de o persoana - dar mai ales cu darele maro de pe pereti (in veceul din gara nu cresc brusturi din pacate) sau textele nepieritoare: "Tanar, 25 ani , 25cm, caut partener/ o ... bine"; " Voi acei ce stati pe vine si alene va cxxxti, lingeti degetele bine, pe pereti sa nu mai dati".

Asta-i marlanu roman. Obisnuit cu latrina in fundu curtii, coceanul, brusturele sau degetele. Cerea unul pe un forum sfaturi despre cum sa-i faca lui taica-su, care se deplasa greu, un veceu cu fosa in curte. Cand i-am explicat ca,  pentru o suma modica, ii poate face IN CASA o camaruta de baie, cu un boiler de 20 l sa aiba bietul batran apa calda sa se spele si sa nu mai iasa afara sa-i inghete toate cele, a reactionat de parca ii explicam cum sa construiasca un booster pentru naveta Columbia.

Sincer, aveai abonament, sau cu nasul?

 ZorbaGrecu, on 29 mai 2013 - 09:27, said:


Tare Posted Image!

Cunosc oameni care si-au facut casa de 100.000 de euro (au vandut si ei un teren pe langa Bucuresti) si se caca in latrina din curte. Cica "cum sa  ma cac eu in casa". "Bine, mai atunci pentru ce ti-ai mai facut WC in casa?"; "Pai, asa se face!"
Sunt cumva tigani? Tiganii fac chestia asta. Nu-si fac wc in casa.

#44
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

 andreyfitza, on 29 mai 2013 - 10:32, said:

Sunt cumva tigani? Tiganii fac chestia asta. Nu-si fac wc in casa.

Deloc; romani neaosi. M-a mirat si pe mine asta.

#45
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,750
  • Înscris: 13.06.2004
E vorba de cei din Pipera, cu vilele lor. Au vrut să dea şmecheri că stau pe acolo, deşi cum e să fie cartier de vile fără verdeaţă şi fără canalizare!!! Ah, şi fără asflat pe străzi.

#46
spacemarcian

spacemarcian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 28.08.2005
Si apropo de asta mai trebuie si filtru :-)

Halucinant! Conform noilor norme europene, pana in 2014, toate WC-urile din Romania trebuie echipate cu filtre speciale
link articol

#47
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,750
  • Înscris: 13.06.2004
Articolul ăla sigur nu e făcut la mişto? :huh:

#48
malwarebytes

malwarebytes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,375
  • Înscris: 25.03.2013
Sigur nu e la misto. Pt tine nu reprezinta o problema numarul mic si calitatea jalnica a toaletelor puqbice si mai putin publice?!

Edited by malwarebytes, 29 May 2013 - 13:27.


#49
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,750
  • Înscris: 13.06.2004
Ba da... noroc cu benzinăriile, că altfel nu aş prea avea unde să mă 3,14ş  :rantcurse:

#50
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006

 andreyfitza, on 29 mai 2013 - 10:32, said:

Sincer, aveai abonament, sau cu nasul?



Mai mult cu nasul, evident.  Inclusiv cand era supracontrol, ii shuntam in veceu sau schimbam vagoanele cand ajungeam in urmatoarea statie. Ce vremuri frumoase...
Cand erau budele defecte, blocate de motzatzi sau de controlori, faceam pipi in pasajul ala dintre vagoane... aia mai curajosi deschideau usa la tren si se pixxu din mers...Posted Image

#51
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003

 benis, on 29 mai 2013 - 09:23, said:

Comparativ cu țările din jur, România stă mediu. Mai bine ca în Ungaria, mai prost ca în Bulgaria (nu vă vine să credeți ce curat e acolo )

Meh. Ce-am vazut si prin Bulgaria.. Da' ce-am vazut pe unde am muncit eu in Ro.. :|

Altfel, m-a invatat treaba asta o vecina batrana cand eram copil. Ca omul il cunosti cat e de gospodar la baie si la bucatarie. Eh si am ramas cu un fix. Cu jena zic ca toate locurile de munca prin care am trecut pana acum (asta inclusiv) mi-au lasat o impresie deplorabila din acest punct de vedere.

#52
spacemarcian

spacemarcian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 28.08.2005

 spacemarcian, on 29 mai 2013 - 12:15, said:

Si apropo de asta mai trebuie si filtru :-)

Halucinant! Conform noilor norme europene, pana in 2014, toate WC-urile din Romania trebuie echipate cu filtre speciale
link articol


Este la misto clar :-)

#53
malwarebytes

malwarebytes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,375
  • Înscris: 25.03.2013
Astazi intr-o institutie publica. De sanatate! Era chiar curat.......
L.E
Asa arata de dimineata. Dupamiaza dupa ce a dat caldura arata mai frumos si mirosea mult mai frumos pentru ca 60% e fereastra vopsita si nu se deschide bineinteles. Chiar si aceste toalete au devenit un lux intrucat restul le-au confiscat medicii si le tin sub cheie!
Intotdeaua m-am intrebat cum de poate ajunge rahatul la 2 metri pe perete fara urme de degete; probabil cand e mult prea minat terenul si arunca cu galeata cu apa ingrijitoarele.

Edited by malwarebytes, 29 May 2013 - 18:01.


#54
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008

 mymothman69, on 29 mai 2013 - 14:49, said:

Mai mult cu nasul, evident.  Inclusiv cand era supracontrol, ii shuntam in veceu sau schimbam vagoanele cand ajungeam in urmatoarea statie. Ce vremuri frumoase...
Cand erau budele defecte, blocate de motzatzi sau de controlori, faceam pipi in pasajul ala dintre vagoane... aia mai curajosi deschideau usa la tren si se pixxu din mers...Posted Image

Si nu esti singurul care face asa. Daca toata lumea si-ar lua bilet, si-ar permite si CFR-ul sa investeasca in curatenia din vagoane. Dar asa, cand toata lumea merge fara bilet, de unde banet? Eu am dat pe 100 de km cu trenul dus-intors, adica 200 km in total, aproximativ 35 de lire. Adica vreo 180 de lei. Tren personal, nu-ti inchipui ca altceva. Iar costul motorinei aici, nu-l depaseste cu foarte mult pe cel al motorinei de la noi... Si totusi nu era foarte curat...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate