Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

Amenda Rovigneta - lege corecta?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
TurcuOvidiu

TurcuOvidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 14.01.2013
Buna ziua,

Anul trecut prin septembrie am fost 'prins' fara taxa de drum platita, de fapt expirase cu 12 ore. Eram in luna de miere, asadar nu eram cu gandul la taxa. Dupa aproximativ o luna a venit instiintarea acasa ca trebuie sa platesc amenda de 250 de lei sau 125 de lei in 24 de ore. M-am gandit bine, am decis sa nu platesc si sa vad exact cat de legala este aceasta amenda. Mi s-a parut ca nu era perfect legala. Am contactat un avocat care m-a ajutat sa intocmesc o plangere prin care am cerut ca amenda sa fie redusa la avertisment.

Am trimis plangerea la adresa judecatoriei Deva si dupa aproximativ jumatate de luna a venit raspunsul: plangerea respinsa. Am citit plangerea si pot spune ca potrivit legii trebuia sa mi se aprobe plangerea. Pot atasa scanari.

Apoi am trimis recursul, dar si pe acesta l-au considerat ca nefondat. Pot spune ca am citit recursul si pot atasa scanari ale acestuia, vreau sa spun ca articolele mentionate sunt eliminatorii si conform acelor legi trebuia sa castig.

Nu am castigat si nici nu voi castiga in proces cu legea statului. Ma intreb daca sunt si altii in situatia mea.

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Exista si un motiv pentru care amenda "nu era perfect legala"? In afara de ce ai spus deja cu luna de miere, etc?

#3
TurcuOvidiu

TurcuOvidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 14.01.2013
Era fara semnatura opozabila, nu era intocmita pe baza unui martor, dar principala era semnatura neopozabila.

#4
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,896
  • Înscris: 29.06.2006
pai daca expirase, se cheama fix ca nu aveai rovigneta. In cazul asta ce sa contesti sau crezi ca legea ii exclude din start pe cei care se nenorocesc( pardon, casatoresc) ? nici eu nu vad unde e problema amenzii....

#5
Klasse

Klasse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 29.05.2006
Nu au nevoie de un martor la fata locului. Martorul e colegul de birou al celui care intocmeste amenda.

#6
TurcuOvidiu

TurcuOvidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 14.01.2013
Eu spun ca exista legi care contrazic acest lucru. Le-am invocat, dar degeaba.

#7
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
Daca taxa de mediu este ilegala , nu toate amenzile sunt la fel . Pt. rovinieta , dupa ce te filmeaza camera , te cauta automat in baza de date , si te amendeaza sau nu . Ai , bine , nu ai , amenda . Este o taxa obligatorie rovinieta si trebuie respectata .

#8
alexandru_1988

alexandru_1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 12.01.2010
N-ai ce sa le faci. N-ai avut rovigneta platita, platesti amenda. Vezi sa nu te fi prins de mai multe ori ca platesti de cate ori te-au inregistrat. :)

#9
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,175
  • Înscris: 28.06.2005
Atât timp cât o lege este în vigoare, toate efectele ei sunt.. surpriză: legale! :)



Că o lege poate fi declarată (la un moment dat) neconstituțională, este cu totul altceva. Dar nu are a face în această discuție.
Deci, amenda primită de tine este perfect legală.

#10
Klasse

Klasse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 29.05.2006

View Postalexandru_1988, on 28 mai 2013 - 14:10, said:

N-ai ce sa le faci. N-ai avut rovigneta platita, platesti amenda. Vezi sa nu te fi prins de mai multe ori ca platesti de cate ori te-au inregistrat. Posted Image


Ba nu. O singura data. Exista decizii judecatoresti in acest sens.

#11
TurcuOvidiu

TurcuOvidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 14.01.2013
Dar cum poate o lege sa o contrazica pe alta? Este lege care spune ca daca nu este semnatura opozabila atunci amenda este lovita de nulitate.

#12
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,147
  • Înscris: 19.05.2005
Inteleg ca ai uitat de rovineta, nu o consider greseala, dar sa nu vrei sa platesti 125  cand stii ca tu chiar nu aveai rovineta? mare greseala.
Sa stii ca puteai sa contesti si daca plateai, doar ca in caz de castig de cauza era mai greu un pic cu recuperarea.
Acum platesti 250 lei, cel putin...

#13
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,976
  • Înscris: 06.01.2006

View PostTurcuOvidiu, on 28 mai 2013 - 13:49, said:

taxa de drum ... expirase cu 12 ore
deci aveai sau nu taxa de drum valabila?
care parte din ai gresit si trebuie sa platesti e gresita?

Edited by sandu bogdan, 28 May 2013 - 14:45.


#14
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu si altii care muncesc din greu pt bani ne stragem si platim rovineta. Asta-i legea si asta e. Desi, din pacate, eu eu si sotia iesim in medie din Bucuresti de de maxim 10 ori pe an. Adica o platim de pomana.
Dar dta, care esti mai revoltat, daca nu ti convine, plateste un avocat care sa dea in judecata statul si dupa ce legea o sa fie declarata neconstitutionala, poate iti recuperezi amenda. Sincer, ma indoiesc.Oricum iti doresc succes, Don Quijote..
Oricum sa faci atata scandal pt 125 lei.. a, scuze, 250. Felicitari tine-o tot asa sa ajunga la 2500. Sau la 25000..

#15
TurcuOvidiu

TurcuOvidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 14.01.2013
In zona unde eram nu erau puncte de unde sa imi cumpar rovigneta!

#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostTurcuOvidiu, on 28 mai 2013 - 15:03, said:

In zona unde eram nu erau puncte de unde sa imi cumpar rovigneta!

Cu asta ai dat-o cu mucii in fasole.

Rovinieta se poate lua de la posta, benzinarii (OMV cu peste 500 bezinarii, MOL si cine stie citi alti parteneri de-aiurea) si de cind e electronica (2010) de pe internet/telefon.

#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
´´Eu spun ca exista legi care contrazic acest lucru. Le-am invocat, dar degeaba.´´
Ce spui tu e exact egal cu zero barat. Te-a prins ca n-ai rovigneta, platesti amenda.Scurt. Apoi poti sa faci contestatii, plangeri, cereri, reclamatii, tot ce ´´ vrea muschii tai´´. Dar ma intai platesti, ca sa-ti dovedesti buna-credinta. Cel putin aici, legea e clara, nu se poate interpreta. Doar avocatii ti-o mai ´´traduc´´ nitel, pentru a te scapa de niste bani. Cat ai platit la avocat pentru consultatie?

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Amenda ai luat-o la Sacamas? Indiferent daca ai venit de la Deva, Arad sa Timisoara, ai avut de unde sa o cumperi, daca ai fi dorit acest lucru. In ce priveste opozabilitatea semnaturii, asta chiar e o noutate si daca to-a explicat avocatul ce inseamna, te rog sa ne spui si noua. Cu necesitatea martorului, s-a mai discutat si s-a ajuns la concluzia ca este bine scris in lege ca nu este necesar pentru valabilitatea procesului verbal, mai ales ca este evident ca nu poti fi de fata cand se verifica inregistrarile video.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate