Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 

inima sau altceva?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
chispas

chispas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 20.07.2009
anul trecut in perioada de vara am avut o problema intr-o zi foarte calduroasa.am simtit o durere in piept,in mijloc,respiram cu greutate si o stare de lesin.durerea a trecut dupa doua trei minute,respiratia a revenit la normal dupa ce m-am asezat pe o banca.episoadele astea s-au repetat cateva zile.anul asta inainte de paste iar intr-o zi calduroasa am patit din nou dar nu senzatia nu a fost asa intensa ca prima data.mentionez ca la toate ekg pe care le faceam pentru medicina muncii mi se spunea mereu tahicardie.un medic mi-a ascultat inima si a inceput sa imi explice ca se aude un suflu sistolic etc.sunt electrician si lucrez la inaltime foarte frecvent sub tensiune si tot cand era ca cald mi s-a intamplat sa nu apreciez distanta fata de fire.si mi se intampla saimi simt si mana stanga amortita,nu tare dar o simt.nu stiu cata relevanta are asta.ce ar putea fi?s-a confruntat cineva cu asa ceva?

#2
bobyct

bobyct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 30.09.2011
Mai bine te-ai duce la un control amanuntit. Mana stanga se afla in foarte stransa legatura cu inima. Cica in general cand esti pe cale sa faci un infarct, te doare mana stanga spontan ( nu sunt sigur, sa ma corecteze cineva daca gresesc).

Edited by bobyct, 22 May 2013 - 20:41.


#3
mulder_372000

mulder_372000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 02.05.2007
Consulta urgent un medic!

#4
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Mergi la cardiolog pentru control amanuntit. Nu vreau sa te sperii dar mana stanga amortita este semn de infarct. Verifica puls/glicemie/colesterol. De asemenea lipsa calciului din organism creaza discomfort. Mergi la consultatie.

#5
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,082
  • Înscris: 19.12.2012
Subscriu, consulta repede un medic si pune sanatatea pe primul loc ! Fara ea....

#6
bobyct

bobyct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 30.09.2011

 Blue_Ivy, on 22 mai 2013 - 20:32, said:

Mergi la cardiolog pentru control amanuntit. Nu vreau sa te sperii dar mana stanga amortita este semn de infarct. Verifica puls/glicemie/colesterol. De asemenea lipsa calciului din organism creaza discomfort. Mergi la consultatie.
Vrei sa zici ca a avut deja un infarct/preinfarct?

#7
chispas

chispas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 20.07.2009
multumesc pentru raspunsuri.nu am aceste episoade tot timpul.ar trebui sa spun ca sunt fumator,am 28 de ani,168 cm si 57 kg.pana acum doi ani nu mi s-a intamplat.maine am programare la cardiolog.

#8
bobyct

bobyct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 30.09.2011
Cu tensiunea si colesterolul zici ca stai bine?Posted Image

#9
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Și mie imi mai amorțește câteodată mâna stângă.  Nu toată mana/brațul,  ci doar două trei degete.  Am făcut recent o electrocardiogramă si verificarea glicemiei, tensiunea, etc (un control făcut la cabinetul medical de la locul de muncă. Controlul periodic) și nu a rezultat nimic care să necesite ale investigații (a ieșit totul bine).
Chiar m-a uimit când mi-a citit glicemia de 90. Mă așteptam să o am mult mai mare (am viciul să beau Cola ca pe apă).

#10
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 chispas, on 22 mai 2013 - 20:20, said:

la toate ekg pe care le faceam pentru medicina muncii mi se spunea mereu tahicardie.un medic mi-a ascultat inima si a inceput sa imi explice ca se aude un suflu sistolic etc.
Tahicardia, accelerarea batailor inimii, se instaleaza doar in cazul unui atac de panica, efort, stres, emotie, abuz de cafea etc.

#11
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012
Posibil un episod de angina pectorala cu dispnee (dificultati la inspiratie) si iradiere la nivelul bratului.
Trebuie sa-ti faci un consult cardiologic, un EKG, un EKG de efort si posibil ecografie cardiaca.

#12
Socrate1970

Socrate1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 17.06.2008

 Lolopoco, on 22 mai 2013 - 20:43, said:

Și mie imi mai amorțește câteodată mâna stângă.  Nu toată mana/brațul,  ci doar două trei degete.  Am făcut recent o electrocardiogramă si verificarea glicemiei, tensiunea, etc (un control făcut la cabinetul medical de la locul de muncă. Controlul periodic) și nu a rezultat nimic care să necesite ale investigații (a ieșit totul bine).
Chiar m-a uimit când mi-a citit glicemia de 90. Mă așteptam să o am mult mai mare (am viciul să beau Cola ca pe apă).

Cumva acele degete sunt cel mic si inelarul?
Poate fi sindromul tunelului carpian. Google-este si o sa realizezi care sunt cauzele si cum se trateaza. Si lasa Cola pentru desfacerea suruburilor ruginite si intepenite, prietene.

Edited by Socrate1970, 22 May 2013 - 20:56.


#13
Sempiternal

Sempiternal

    // Mastermind \\

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,646
  • Înscris: 05.05.2013
Eu zic ca e pre-infarct, dute la doctor ca nu te joci cu asta ;).

San'tate.

#14
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Si ce draku poate sa-i faca un doctor? In afara de a-i pune alta inima adica? Cand inima e pe duca cum poti s-o mai repari?

#15
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Nu-l mai speriati si voi...nu puneti raul inainte , poate fi si din alte cauze nu neaparat doar inima, infarct, etc. :huh:

chispas , un forum nu este tocmai locul cel mai potrivit pentru asemenea interpelari, cabinetul unui doctor, da (du-te mai intai la un internist/patolog si te va indrepta/trimite el/ea mai departe ;) )

Multa sanatate si dupa diagnostic treci p-aci sa-i linistesti p-astia care iti dadusera deja verdictul :lol:

 JayBird, on 22 mai 2013 - 22:45, said:

Si ce draku poate sa-i faca un doctor? In afara de a-i pune alta inima adica? Cand inima e pe duca cum poti s-o mai repari?

Daca nu s-ar fi putut "repara"/trata atunci care ar mai fi "obectul" muncii unui cardiolog? :huh:

#16
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Sa-ti spuna cat mai ai?

Din cate am vazut, atunci cand inima e pe duca exista doua solutii: bypass sau transplant. Niciuna nu e lipsita de riscuri... Nu exista pilula magica care repara inima stricata...

#17
3l3m3n7

3l3m3n7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 01.07.2008
S-au inventat medicamente si operatii. :)

#18
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 JayBird, on 22 mai 2013 - 22:45, said:

Si ce draku poate sa-i faca un doctor? In afara de a-i pune alta inima adica? Cand inima e pe duca cum poti s-o mai repari?
Poate sa-i recomande concediu medical prelungit daca acele stari sunt cauzate de lucrul  la inaltime ( stres prelungit ) sau recomandare sa schimbe locul de munca , medicamente anti stres ,  etc .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate