Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 

Reteta albire beton cu oxid alb de titan/zinc

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
szgy

szgy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.05.2009
Salut,
am nevoie de un beton alb (sau de culoarea nisipului). M-am gandit sa folosesc oxid alb de titan sau oxid de zinc. Din pacate nu am gasit cantitatea necesara pentru albirea unei unitati de beton (m3) sau albirea unei unitati de ciment (kg).

Am doua intrebari:
1. Se poate "albi" betonul facut cu ciment Structo Plus?
2. Care este cantitatea necesara de oxid de titan/zinc pentru "albirea" unei unitati (metru cub de beton sau kg de ciment)?

Mersi pentru raspunsuri.

#2
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,451
  • Înscris: 13.02.2006
Cel mai bine ar fi sa folosesti ciment alb-il produce Lafarge. Solutiile date de tine nu sunt aplicabile, cimentul e prea gri ca sa il poti face alb.

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Cauta ciment alb Portland.

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,669
  • Înscris: 29.03.2006
Atentie foarte mare la tipul de ciment !

Exista ciment Portland alb rezistent pana la standardul C100/115, de ex. Lafarge cem ii/a - l 52,5 n alb, insa cele rezistente sunt modele deosebite, si trebuie alese cu atentie !

In general cimentul alb este foarte prost, chiar si pt. rosturi, se crapa farte usor.

Daca mai este necesar, sau daca se doreste pigmentarea unui ciment cu grad initial de alb mai redus, pigmentarea cu dioxid de titan este o practica comuna in tarile civilizate, inca din prima parte a secolului 20.
Trogloditii din Ro inca nu au aflat nici acum.....

Este o practica obisnuita colorarea betonului IN MASA !!!, atat in SUA cat si in multe tari din nord-vestul EU.
Pigmentarea cu dioxid de titan in masa, garanteaza o rezistenta mare in timp, si chiar reducere costurile de materiale si manopera, deoarece se poate elimina tencuiala si zugraveala exterioara.

Subliniez, chiar se coloreaza in MASA, nu doar la suprafata, asa cum se fac pavelele ordinare in RO....

In SUA si tarile din N-V-ul EU, inca din anii '60 se mai aplica o tehnologie simultan pt reducerea costurilor si scurtarea dramatica a timpului de punere in opera.
Se prepara in situ betonit armat cu plasa de fibra de sticla si colorat in masa cu TiO2, si apoi este aplicat in situ prin roluire pe sasiuri modulare, din care se asambleaza cladiri intregi in cateva zile !
Rola de plasa se deruleaza printr-un fel de jgheab cu beton proaspat colorat in masa, apoi se lamineaza printr-o fanta, si este trasa/roluita pe sasiul modular al unei viitoare camere modulare din cladire, sasiu care este rotit intre doi stalpi inalti, cu prinderi laterale dedicate.

Edited by loock, 20 May 2013 - 12:59.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate