Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Cine a scris Biblia? Este Ea Cuvantul lui Dumnezeu?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
12435 replies to this topic

#19
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,473
  • Înscris: 10.08.2005
1001 de nopti pare mult mai captivant.

Minunile merita traite nu povestite si inchipuite.
Iar despre profetii si scrirul in sine, cati oameni stiau sa scrie si cati scribi nu erau platiti sa altereze povestea?

#20
Opran_Alexandru

Opran_Alexandru

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 727
  • Înscris: 06.03.2013

View PostMarianG, on 06 mai 2013 - 16:42, said:

Un singur eveniment acopera 300 de profetii?
Asta mi se pare a poveste STAR-WARS spusa de la coada la cap.

Să îți dau un exemplu din acele sute de profeții :

Quote

Cresteti, inmultiti-va si umpleti pamantul.

Hristos a murit => populatie - 1
Hristos a înviat => populatie + 1 (a crescut da ? Ne-am înmulțit. )

Tocmai ce am demonstrat că dumnezeu există. Checkmate atheists !

Edited by Opran_Alexandru, 06 May 2013 - 16:47.


#21
EmaS

EmaS

    Femeia frumoasa e o bijuterie. Femeia buna e o comoara intreaga

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,041
  • Înscris: 23.02.2013

View PostOpran_Alexandru, on 06 mai 2013 - 16:43, said:


Profeţii pe care nu le interpretăm după bunul plac şi nu facem corelaţii ilogice astfel încât să corespundă cu anumite evenimente ! Să fie clar, da ? Emma, citează o profeţie din Vechiul Testament şi evenimentul prezis în aceasta, doar aşa, de amuzament. Sunt curios cât de uimit o să rămână MarianG atunci când o să citească asemenea minuni.
1)  Profeţia: “Mesia avea să intre triumfător în Ierusalim“

(Zaharia 9:9) . . .Bucură-te foarte mult, fiica Sionului! Strigă triumfător, fiica Ierusalimului! Iată că regele tău vine la tine! El este drept, da, este salvat; umil şi călare pe un măgar, pe mânzul unei măgăriţe.

(Psalmul 118:26) . . .Binecuvântat să fie Cel ce vine în numele lui Iehova! Vă binecuvântăm din casa lui Iehova.

Împlinirea:  (Matei 21:4–9) . . .Aceasta s-a întâmplat ca să se împlinească ce se spusese prin profetul care a zis: 5 „Spune-i fiicei Sionului: «Iată că Regele tău vine la tine, blând şi călare pe un măgar, da, pe un măgăruş, puiul unui animal de povar㻓. 6 Discipolii s-au dus şi au făcut cum le poruncise Isus. 7 Au adus măgăriţa şi măgăruşul, şi-au pus peste ei mantiile şi el s-a aşezat pe ele. 8 Cei mai mulţi din mulţime şi-au aşternut mantiile pe drum, în timp ce alţii tăiau ramuri din copaci şi le aşterneau pe drum. 9 Şi mulţimile, cele care mergeau înaintea lui şi cele care veneau în urmă, strigau: „Salvează-l, te rugăm, pe Fiul lui David! Binecuvântat este cel care vine în numele lui Iehova! Salvează-l, te rugăm, tu, care eşti în înălţimi!“

Demn de remarcat este faptul că Isus nu ar fi putut să dirijeze acţiunile mulţimii, care şi-a manifestat spontan bucuria prin strigăte de veselie şi a împlinit astfel profeţia biblică! 2)  Profeţia: “Mesia avea să fie trădat de un prieten“
(Psalmul 41:9) . . .Chiar omul care era în pace cu mine, în care aveam încredere şi care mânca pâinea mea şi-a ridicat călcâiul împotriva mea.

Împlinirea:   (Ioan 13:18–26) . . .Nu vorbesc despre voi toţi. Îi cunosc pe aceia pe care i-am ales. Dar aceasta se întâmplă ca să se împlinească Scriptura: «Cel care se hrănea cu pâinea mea şi-a ridicat călcâiul împotriva mea». 19 Vă spun acum, înainte să se întâmple, pentru ca, atunci când se va întâmpla, să credeţi că eu sunt acela. 20 Foarte adevărat vă spun: Cine-l primeşte pe cel trimis de mine mă primeşte şi pe mine. Iar cine mă primeşte pe mine îl primeşte şi pe cel care m-a trimis pe mine“. 21 După ce a spus aceste lucruri, Isus s-a tulburat în spirit şi a mărturisit, zicând: „Foarte adevărat vă spun că unul dintre voi mă va trăda“. 22 Discipolii se uitau unii la alţii, neştiind despre cine vorbea. 23 Întins la masă, la sânul lui Isus, era unul dintre discipolii săi, pe care-l iubea Isus. 24 Atunci Simon Petru i-a făcut acestuia semn cu capul şi i-a zis: „Spune, cine este cel despre care vorbeşte?“ 25 Şi acesta s-a rezemat pe pieptul lui Isus şi l-a întrebat: „Doamne, cine este?“ 26 Isus a răspuns: „Este cel căruia îi voi da bucăţica pe care o înmoi“. Astfel, după ce a înmuiat bucăţica, a luat-o şi i-a dat-o lui Iuda, fiul lui Simon Iscariot.

Profeţia lui David s-a împlinit când Iuda l-a trădat pe Isus!

3)  Profeţia: “Trădătorul lui Mesia avea să primească 30 de arginţi, preţul unui sclav“

(Zaharia 11:12–13) . . .Atunci le-am zis: „Dacă este bine în ochii voştri, daţi-mi plata, dacă nu, nu mi-o daţi“. Şi mi-au dat plata: treizeci de arginţi. 13 Dar Iehova mi-a zis: „Aruncă în trezorerie preţul fabulos la care m-au evaluat“. Am luat deci cei treizeci de arginţi şi i-am aruncat în trezoreria casei lui Iehova.

Împlinirea: (Matei 26:14–16) . . .Atunci unul dintre cei doisprezece, cel numit Iuda Iscariot, s-a dus la preoţii principali 15 şi a zis: „Ce-mi daţi ca să-l dau în mâinile voastre?“ Ei i-au stabilit treizeci de arginţi. 16 Şi, începând de atunci, el căuta o ocazie potrivită ca să-l dea în mâinile lor.
Citând cuvintele din Zaharia 11:12, 13, Matei a arătat că Isus a fost trădat pentru o sumă derizorie. De ce a spus Matei că aceste cuvinte fuseseră prezise prin profetul Ieremia?  Se pare că, în secolul I, cartea Ieremia era prima dintr-o culegere de scrieri inspirate din care făcea parte şi cartea Zaharia (compară cu Luca 24:44).
4)  Profeţia: “Discipolii lui Mesia urmau să fie împrăştiaţi“

(Zaharia 13:7) . . .. „Loveşte păstorul şi oile turmei să fie împrăştiate; şi îmi voi îndrepta mâna spre cei neînsemnaţi.“

Împlinirea: La 14 nisan 33 e.n., Isus le-a spus discipolilor: (Matei 26:31) . . .Atunci Isus le-a zis: „Toţi vă veţi poticni în mine în noaptea aceasta, căci este scris: «Voi lovi păstorul şi oile turmei vor fi împrăştiate».  Exact aşa s-a şi întâmplat.  (Matei 26:56) . . .Dar toate acestea s-au întâmplat ca să se împlinească lucrurile scrise de profeţi“. Atunci toţi discipolii l-au părăsit şi au fugit.
5)  Profeţia: “ Mesia avea să fie judecat şi condamnat“

(Isaia 53:8) . . .El a fost luat prin împiedicarea judecăţii cuvenite. Pe cine îl vor interesa amănuntele originii sale? Fiindcă a fost îndepărtat din ţara celor vii. A fost lovit pentru fărădelegea poporului meu.

Împlinirea:  În zorii zilei de 14 nisan, Sanhedrinul s-a întrunit şi a ordonat ca Isus să fie legat şi predat guvernatorului roman Ponţiu Pilat.  Deoarece nu i-a găsit nicio vină, Pilat a vrut să-l elibereze dar mulţimea i-a cerut să-l ţintuiască pe stâlp şi să-l elibereze pe Baraba.  

(Marcu 15:1–15) . . .La revărsatul zorilor, preoţii principali cu bătrânii şi cu scribii, da, tot Sanhedrinul, au ţinut sfat. Apoi l-au legat pe Isus şi l-au dus şi l-au predat lui Pilat. 2 Atunci Pilat l-a întrebat: „Eşti tu regele iudeilor?“ Răspunzându-i, el a zis: „Chiar tu o spui!“ 3 Dar preoţii principali au început să-l acuze de multe lucruri. 4 Şi Pilat l-a întrebat din nou: „Nu răspunzi nimic? Iată câte învinuiri ţi se aduc“. 5 Dar Isus n-a mai răspuns nimic, astfel că Pilat se mira. 6 La fiecare sărbătoare el obişnuia să le elibereze un deţinut pe care îl cereau ei. 7 Pe atunci, un om numit Baraba, era în lanţuri cu rebelii care, în rebeliunea lor, comiseseră un omor. 8 Mulţimea a urcat şi a început să ceară să le facă aşa cum le făcea el de obicei. 9 Pilat le-a răspuns, zicând: „Vreţi să vi-l eliberez pe regele iudeilor?“ 10 Căci ştia că din invidie îl predaseră preoţii principali. 11 Dar preoţii principali au instigat mulţimea ca să-l determine să li-l elibereze mai degrabă pe Baraba. 12 Pilat a vorbit din nou, zicându-le: „Atunci ce să fac cu cel pe care îl numiţi regele iudeilor?“ 13 Ei au strigat din nou: „Pe stâlp cu el!“ 14 Dar Pilat le-a spus: „Bine, dar ce rău a făcut?“ Însă ei strigau şi mai tare: „Pe stâlp cu el!“ 15 Atunci Pilat, dorind să facă pe plac mulţimii, li l-a eliberat pe Baraba şi, după ce a pus să-l biciuiască pe Isus, l-a dat să fie ţintuit pe stâlp.
6)  Profeţia: “ Martori falşi aveau să depună mărturie împotriva lui Mesia“

(Psalmul 35:11) . . .Nişte martori violenţi se ridică, mă întreabă ce nu ştiu.

Împlinirea: Aşa cum se profeţise, „preoţii principali şi întregul Sanhedrin căutau o mărturie mincinoasă împotriva lui Isus ca să-l omoare” (Matei 26:59).  
(Marcu 14:56) . . .Mulţi depuneau mărturie mincinoasă împotriva lui, dar mărturiile lor nu se potriveau. . .

#22
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,473
  • Înscris: 10.08.2005

View PostOpran_Alexandru, on 06 mai 2013 - 16:46, said:

Să îți dau un exemplu din acele sute de profeții :



Hristos a murit => populatie - 1
Hristos a înviat => populatie + 1 (a crescut da ? Ne-am înmulțit. )

Tocmai ce am demonstrat că dumnezeu există. Checkmate atheists !

Hristos a murit => populatie - 1
Hristos a înviat => (populatie-1) + 1 = populatie
n-ai demonstrat nimic, cel mult moartea clinica si delirul unui sine constient

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,676
  • Înscris: 07.02.2003

View PostEmaS, on 06 mai 2013 - 15:47, said:

Biblia este o Carte deosebita de celelalte, este unica:
Iar subiecte dinastea cu cartea de povesti scrise de ciobani, tamplari, zidari etc... parca aveti vreo misiune speciala de propaganda pe aici Posted Image

#24
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View Postandreic, on 06 mai 2013 - 16:52, said:

Iar subiecte dinastea cu cartea de povesti... parca aveti vreo misiune speciala de propaganda pe aici Posted Image

Esti pe aproape.

#25
EmaS

EmaS

    Femeia frumoasa e o bijuterie. Femeia buna e o comoara intreaga

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,041
  • Înscris: 23.02.2013

View PostAMAN_SER, on 06 mai 2013 - 16:53, said:

Esti pe aproape.
Adica?

#26
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View PostEmaS, on 06 mai 2013 - 16:53, said:

Adica?

Nu esti tu cu misiunea speciala de propovaduire sau ultimile tale postari si topicuri deschise sunt menite doar sa te scape de plictiseala.

#27
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Faptul ca aceeasi carte contine si profetia si confirmarea profetiei ar trebui sa dea de gandit. Dar atunci n-ar mai fi credinta, nu?

#28
EmaS

EmaS

    Femeia frumoasa e o bijuterie. Femeia buna e o comoara intreaga

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,041
  • Înscris: 23.02.2013

View PostSeb, on 06 mai 2013 - 16:55, said:

Faptul ca aceeasi carte contine si profetia si confirmarea profetiei ar trebui sa dea de gandit. Dar atunci n-ar mai fi credinta, nu?
Dar trebuie sa recunosti ca ele au fost scrise cu mii de ani inainte si apoi s-au implinit.Se poate verifica.

View PostAMAN_SER, on 06 mai 2013 - 16:55, said:

Nu esti tu cu misiunea speciala de propovaduire sau ultimile tale postari si topicuri deschise sunt menite doar sa te scape de plictiseala.
O fac pur si simplu de dragul de a spune si altora despre Dumnezeu.

#29
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,473
  • Înscris: 10.08.2005
Au fost scrise cu mii de ani inainte, de a fi scrisa confirmarea.
Alte dovezi fizice aveti?

#30
EmaS

EmaS

    Femeia frumoasa e o bijuterie. Femeia buna e o comoara intreaga

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,041
  • Înscris: 23.02.2013

View PostMarianG, on 06 mai 2013 - 16:59, said:

Au fost scrise cu mii de ani inainte, de a fi scrisa confirmarea.
Alte dovezi fizice aveti?
Sunt oameni de stiinta care au cercetat  si s-au gasit dovezi arheologice care confirma ca Biblia are dreptate.

#31
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,473
  • Înscris: 10.08.2005

View PostEmaS, on 06 mai 2013 - 16:59, said:

O fac pur si simplu de dragul de a spune si altora despre Dumnezeu.
Daca tot vrei sa faci ceva ofera cate o imbratisare oamenilor pe strada.

#32
Opran_Alexandru

Opran_Alexandru

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 727
  • Înscris: 06.03.2013

View PostMarianG, on 06 mai 2013 - 16:59, said:

Au fost scrise cu mii de ani inainte, de a fi scrisa confirmarea.
Alte dovezi fizice aveti?

Biblia ce este? Nu este o dovadă fizică? Crezi că aceasta apărut din nimic? Este evident că dumnezeu a creat-o! Ce logică puteți să aveți !

Edited by Opran_Alexandru, 06 May 2013 - 17:02.


#33
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,473
  • Înscris: 10.08.2005
Care parte Tatal, Fiul sau Duhul Sfant?

#34
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View PostEmaS, on 06 mai 2013 - 16:59, said:

Dar trebuie sa recunosti ca ele au fost scrise cu mii de ani inainte si apoi s-au implinit.Se poate verifica.
Cea mai importanta profetie nu se poate verifica. Si daca asta e neverificabila, nu prea are rost sa le verifici pe celelalte.

#35
EmaS

EmaS

    Femeia frumoasa e o bijuterie. Femeia buna e o comoara intreaga

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,041
  • Înscris: 23.02.2013

View PostMarianG, on 06 mai 2013 - 17:01, said:

Daca tot vrei sa faci ceva ofera cate o imbratisare oamenilor pe strada.
Pot sa iti ofer si tie o imbratisare virtual.http://www.youtube.com/watch?v=VRLTS1EOTJI

View PostMarianG, on 06 mai 2013 - 17:02, said:

Care parte Tatal, Fiul sau Duhul Sfant?
Cuvantul S-a facut Trup si a locuit printre noi.

#36
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,473
  • Înscris: 10.08.2005
Spune-mi te rog unde apare cancerul in cartea voastra sfanta?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate