Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Televiziunea viitorului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
22 replies to this topic

#1
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Ma gandeam azi ca televiziunea a ramas in mare parte neschimbata. Desigur, ea a suferit numeroase schimbari, cel putin in ceea ce ii priveste pe cei ce lucreaza in domeniu, insa raportat la noi, la spectatori, ea a ramas la fel. Emisiuni, filme, documentare, toate acestea, difuzate la o calitate a imagini destul de scazuta, iar ca sunet, traiasca dolby stereo (ca mai are un pic si moare).

Bine, multi ar putea spune ca nu prea are ce sa se schimbe. Asta e televiziunea!
Eu am o parere "un pic diferita":

Ce-ar fi daca televiziunea ar insemna acces, posibilitate, iar nu certitudine? Ce-ar fi daca, in momentul in care comuti pe "ProTV", in loc sa o vezi pe Teo, apare un meniu asemanator cu cel din imaginea de mai sus, in care, in patratele mici, apar emisiuni in direct, recomandari etc?
Mai mult, cati nu ne-am dori si posibilitatea de a rasfoi arhivele postului, putand la orice ora din zi si din noapte sa revedem un concert, o emisiune, un film sau mai stiu eu ce...
Toate acestea la calitatea unui film DVD, cu sunet digital 5.1?
Abonamente diferite astfel incat sa pot privi un post fara a fi nevoit sa vad reclame?
Posibilitatea de a interactiona video/audio cu cei din studio sau chiar cu alti privitori al materialului respectiv?

Vorbesc prostii?

Attached Files



#2
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostSebastian, on Nov 24 2005, 16:02, said:

Ma gandeam azi ca televiziunea a ramas in mare parte neschimbata. Desigur, ea a suferit numeroase schimbari, cel putin in ceea ce ii priveste pe cei ce lucreaza in domeniu, insa raportat la noi, la spectatori, ea a ramas la fel. Emisiuni, filme, documentare, toate acestea, difuzate la o calitate a imagini destul de scazuta, iar ca sunet, traiasca dolby stereo (ca mai are un pic si moare).

Bine, multi ar putea spune ca nu prea are ce sa se schimbe. Asta e televiziunea!
Eu am o parere "un pic diferita":

Ce-ar fi daca televiziunea ar insemna acces, posibilitate, iar nu certitudine? Ce-ar fi daca, in momentul in care comuti pe "ProTV", in loc sa o vezi pe Teo, apare un meniu asemanator cu cel din imaginea de mai sus, in care, in patratele mici, apar emisiuni in direct, recomandari etc?
Mai mult, cati nu ne-am dori si posibilitatea de a rasfoi arhivele postului, putand la orice ora din zi si din noapte sa revedem un concert, o emisiune, un film sau mai stiu eu ce...
Toate acestea la calitatea unui film DVD, cu sunet digital 5.1?
Abonamente diferite astfel incat sa pot privi un post fara a fi nevoit sa vad reclame?
Posibilitatea de a interactiona video/audio cu cei din studio sau chiar cu alti privitori al materialului respectiv?

Vorbesc prostii?

nu vorbesti prostii.
ceva asemanator cu ce zici tu exista deja in anglia din cate am auzit (mai putin cu interactiunea cu oamenii din studio) si chiar si aici in franta am vazut o chestie asemanatoare:
-ai un meniu cu vreo 999 de posturi
-in meniu in arata numele programului, numele filmului/emisiunii care ruleaza si alte informatii
-emisiunea care urmeaza
Astfel ai posibilitatea sa iti alegi la ce te uiti.

#3
dncrash

dncrash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 20.05.2004
nici io nu cred ca vorbesti prostii dar nici nu cred ca o sa vedem asa ceva prea curand pt ca ar fi prea tare :)

#4
mars0212

mars0212

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 04.05.2004
Cred ca internetul este locul unde vom vedea exact ce4 zici tu acolo, deja daca ai o conectie cat de cat mai rasarita poti sa ai parte de televiziune interactiva

#5
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Televizoarele pot fi conectate la internet...

#6
mars0212

mars0212

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 04.05.2004
Ar trebui sa poata fi conectate la internet si dupa teletext asta este urmatorul pas logic.

#7
GrLght

GrLght

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 13.11.2003
Ar fi misto ca la reclame sa poti da fast forward :)

#8
mars0212

mars0212

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 04.05.2004

View PostGrLght, on Nov 28 2005, 12:43, said:

Ar fi misto ca la reclame sa poti da fast forward :)


daca nu sunt reclame nu este telviziune asa ca nu cred ca asta se va intampla vreodata

#9
MindBlast

MindBlast

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 01.11.2005

View PostSebastian, on Nov 24 2005, 15:02, said:

Vorbesc prostii?
Da, vorbesti prostii.
Decat sa stau sa ma uit la televizor mai bine stau intins in pat si ma uit pe pereti, macar nu sunt poluat fonic si vizual.
Probabil ca o sa incep sa ma uit la TV cand o sa apara o televiziune 3D, in care sa pot eu sa scrollez ca intr-un joc, stanga, dreapta, fata spate, sus, jos ...  si care sa transmita imaginile la un dispozitiv sub forma de ochelari de soare, ca sa fiu eu in the middle of the action. Ca altfel, nu are nici un farmec. Si binenteles, sa fie un canal gen HBO, fara reclame in timpul filmelor :P

#10
MindBlast

MindBlast

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 01.11.2005
same post twice ... edited

Edited by MindBlast, 28 November 2005 - 17:14.


#11
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
televiziunea viitorului este internetul :D

dar nu in sensul la care va ganditi.

televiziunea inseamna consum pasiv de media. internetul inseamna nu doar consum (download), ci si productie (upload). Utilizatorul, care inainte era un "couch potato", va deveni, din ce in ce mai mult, un contribuitor si un consumator media in spatiul internet.

doar un simplu exemplu de shift care deja se intampla: in loc sa stati sa va uitati la televizor, preferati acum sa stati pe un forum, sa interactionati cu alti utilizatori (fie si flame :) ), sa descarcati/incarcati muzica, sa colaborati on-line (fie si jocuri :) ), sa scrieti ghiduri pe care le puneti pe internet, sa postati poze facute de aparatele voastre.

cu fiecare upload, imbogatiti zestrea media a internetului. Si nu va deranjeaza daca nimeni nu o consuma. In cazul internetului, consumul este simultan cu productia :)

nu-s teoriile mele (din pacate), ci am citit mai demult un super-articol scris de unul dintre pionierii Internetului...

#12
MindBlast

MindBlast

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 01.11.2005

View Postglumetu, on Nov 29 2005, 13:06, said:

televiziunea viitorului este internetul :D

dar nu in sensul la care va ganditi.

televiziunea inseamna consum pasiv de media. internetul inseamna nu doar consum (download), ci si productie (upload). Utilizatorul, care inainte era un "couch potato", va deveni, din ce in ce mai mult, un contribuitor si un consumator media in spatiul internet.

doar un simplu exemplu de shift care deja se intampla: in loc sa stati sa va uitati la televizor, preferati acum sa stati pe un forum, sa interactionati cu alti utilizatori (fie si flame :) ), sa descarcati/incarcati muzica, sa colaborati on-line (fie si jocuri :) ), sa scrieti ghiduri pe care le puneti pe internet, sa postati poze facute de aparatele voastre.

cu fiecare upload, imbogatiti zestrea media a internetului. Si nu va deranjeaza daca nimeni nu o consuma. In cazul internetului, consumul este simultan cu productia :)

nu-s teoriile mele (din pacate), ci am citit mai demult un super-articol scris de unul dintre pionierii Internetului...
yep, cam asta e motivul de ce nu ma mai uit de ceva vreme la tv (decat rar de tot, maxim 2 ore pe saptamana) ... pentru ca doar stateam acolo in fata televizorului si receptionam date ... nu faceam nimic altceva, nu ma simteam activ, iar dupa cateva ore pe zi de uitat la tv, ma simteam obosit. In ultimul timp am inceput sa ma uit doar pe discovery si animal planet ... pe urma am renuntat si la ele, pt. ca dadeau cam aceleasi emisiuni.
Da, internetul este cu totul altceva, cauti informatia pe care o doresti, poti sa-ti aduci si tu contributia ... and so on ... it`s much more fun :D

#13
mars0212

mars0212

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 04.05.2004
Din pacate posibilitatile internetului inca sunt limitate de tehnologia care pur si simplu nu este suficient de rapida. Ca sa te poti bucura de streaming lla o calitate acceptabila trebuie sa dai foarte multi bani si chiar atunci cand vrei sa  ii dai sunt locuri unde nu ai cui sa i dai.

#14
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Vad ca nimeni nu a mentionat de TiVo ...prietenul americanilor cu oleaca mai multi bani...nici eu nu am inteles exact cum functioneaza ... dar e un fel de recorder care inregistreaza emisiunea pe care o vrei...acest lucru e cel mai bun pentru cei care sunt plecati marea majoritate din casa si nu pot vedea emisiunile preferate...cei care cred ca seamana cu un video recorder se inseala...pentru ca poate inregistra mai multe emisiuni la perioade diferite de ore...mi se pare o inventie desteapta si folositoare...

#15
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postmars0212, on Nov 29 2005, 15:57, said:

Din pacate posibilitatile internetului inca sunt limitate de tehnologia care pur si simplu nu este suficient de rapida. Ca sa te poti bucura de streaming lla o calitate acceptabila trebuie sa dai foarte multi bani si chiar atunci cand vrei sa  ii dai sunt locuri unde nu ai cui sa i dai.
asa e, insa gandeste-te ce progres s-a facut fata de acum numai 5 ani, cand oricine visa in Romania (pentru acasa) la un 56kbps pe modem obosit... acum stai pe broadband la preturi destul de bunicele fata de ofertele europene de afara.

si nu e vorba numai de streaming (desi of course ca ajuta), e o discutie mai larga.

#16
olteanul

olteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,285
  • Înscris: 05.12.2005
cred ca ar fi extrem de misto sa iti poti alege ce privesti. Dar si acum ai telecomanda si daca vrei neaparat de pe satelit gasesti sute de programe.
Genul de televiziune interactiva e dorit de multi. Doar ca interactivitatea care ar putea fi realizabila mai rapid se refera la unghiurile de filmare, decupajul regizoral etc.
Tare ma tem ca toata aceasta conectare la o retea uriasa (asa cum se incearca acum) va duce la sfarsit la posibilitatea cuiva de a controla totul.
Si atunci vom vedea o dictatura democratica!
Toate marile imperii s-au bazat pe infrastructura si modernizare.
De ce au rezistat atat de bine la cotropiri cei din mediul rural?
S-au ferit de orice control care le venea din afara.
Si chiar daca nu ni se pare noua ca ar fi educati si ii criticam adesea ca sunt inapoiati, in esenta lor, cei care au si ceva creier, sunt cu adevarat niste modele de viata libera.
Traim pe pamant pentru a ne bucura de tot ceea ce inseamna natura, familie.
Nu internetul. televiziunea s.a.m.d. reprezinta ratiunea noastra de a trai.
Au decat avantajul ca ne permit sa ne exprimam si sa schimbam impresii. Si de ce asta?
Pentru ca nu mai exista o Poiana a lui Iocan in care sa se adune lumea si sa discute.
Iar televiziunea ofera ceva strict. Nu isi face programele dupa dorinta telespectatorului.
Indiferent ce fel de interactivitate ar avea.

#17
2xg

2xg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 07.01.2006
Oare alte simturi al telespectatorului, ca mirosul, gustul, pipaitul, samd, nu ar trebui implicate in televiziune? Ei bine, suna promitator sa ai un dozator de arome incorporat in tv iar la anumite emisiuni, binenteles marcate corespunzator cu bulina caracteristica, sa inceapa disiparea acestora, insa numai cu acordul posesorului de telecomanda. Maine dimineata fug la osim :P. Ramane de reolvat problema evacuarii din incapere a mirosurilor, avand in vedere disconfortul de a purta masti individuale.

#18
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004
Ceea ce povestesti tu mai sus se cheama VOD (adica Video on Demand) si este o evolutie a televiziunii in directia mentionata de tine. Acest tip de serviciu este oferit in general la pachet de catre operatorii de date (ISP) si telecomunicatii (gen NeufTelecom din Franta sau Vodafone, 3 si Orange in zona mobila)... Dezvoltarile sunt diferite in functie de posibilitatile retelelor de transport si tipului de informatie suportate de terminal... Dar in cazul pur teoretic in care banda nu e o problema si ai un terminal OK (adica comparabil cu televizorul de acum din punct de vedere al dimensiunii si calitatii imaginii) pur si simplu daca vrei sa vezi canalul x e treaba ta dar daca insa doresti o anumita emisiune de pe un anumit canal atunci cand ai tu chef platesti ceva mai mult dar poti sa o vezi... Acest concept a aparut ptr prima data ca urmare a dezvoltarii telefoniei mobile mai ales a partii de transmisii de date dar fiind mai usor de implementat in retele fixe (datorita unei benzi mai largi, etc) in acest moment sunt mai multe aplicatii pe retele broadband fixe. Oricum, noi europenii suntem mult in urma asiaticilor si in zone ca Hong Kong sau Taiwan si Singapore serviciile acestea exista si sunt intens folosite si dezvoltate.
Problemele cele mai mari vin de la faptul ca un serviciu de acest gen este dezvoltat prin cooperare intre mai multi factori si fiecare are interesele sale iar uneori acestea se bat cap in cap intre ele iar asta nu face decat sa intarzie implementarea... Oricum insa avand in vedere ca accesul la Internet in banda larga prinde viteza daca operatorii mari de cablu si telecomunicatii nu vor implementa curand sisteme de acest gen cu siguranta se va gasi cineva sa o faca avand in vedere ca prima si cea mai importanta cerinta s-a asigurat : viteza de acces la Internet...
Oricum e destul de gresita exprimarea si definirea a ceea ce povesteti tu (ma refer la autorul topicului) ca fiind televiziunea viitorului ci mai degraba cred ca este vorba de modul in care informatiile, entertainmentul si reclama vor ajunge la noi... ca sa ai o idee gandeste-te ca in timp ce te uiti la un film si apare o masina pe ecran in care se afla Tom Cruise poti sa selectezi masina si sa accesezi informatii despre ea in timp real sau sa vezi cea mai buna oferta disponibila (normal daca o firma a platit reclama ptr respectivul produs) in acel moment pentru tine ptr acea masina....:) sau eventual sa il selectezi pe Tomitza si sa vezi care sunt ultimele stiri legate de el...:) sa stii ca astea nu sunt povesti si sunt mult mai reale decat crezi...:)

Edited by akajohn, 03 March 2006 - 21:45.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate