Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

TBI Bank Romania

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
471 replies to this topic

#379
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,524
  • Înscris: 16.12.2006
Rezolvi totul online. E simplu si usor sa deschizi depozitul online. ;)

#380
gepari

gepari

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.04.2023
Am zis sa intreb direct FGDB in legatura cu aceasta banca in cazul nefericit al unui faliment , iata raspunsul primit :

"
Buna ziua,

Sucursalele din România ale băncilor din alte state membre ale Uniunii Europene9 cum este si cazul TBI Bank) participă la schemele de garantare din țările de proveniență.
FGDB asigură plata compensațiilor către deponenții acestor sucursale, în numele schemelor de garantare din statele de origine. Plata compensațiilor se face conform instrucțiunilor primite din partea schemei de garantare a depozitelor din statul membru de origine, dar  numai dupa ce aceasta pune la dispoziția FGDB finanțarea necesară.
Plata compensațiilor se face în moneda în care a fost acordata finanțarea de către schema de garantare a depozitelor din statul membru de origine. Cooperarea dintre schemele de garantare a depozitelor din statele membre UE, în ceea ce privește plățile transfrontaliere este reglementată de Acordul multilateral EFDI de cooperare între schemele de garantare a depozitelor, la care FGDB a aderat în noiembrie 2016.

Irinel Radulescu
Comunicare FGDB "



Toate sunt bune si frumoase , doar o mica observatie mi-a sarit in ochi : " dar numai dupa ce aceasta pune la dispoziția FGDB finanțarea necesară "

Adica sa inteleg ca se asteapta compensarile de la bulgari ulterior se face distributia spre clientii din Romania , iar aici se merge pe premisa ca bulgarii vor respecta cele scrise in regualmentul lor :

" Perioada de punere la dispozitie a compensatiilor cuvenite in caz de indisponibilizare a depozitelor plasate la institutia de credit:
7 zile lucratoare "


#381
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,985
  • Înscris: 24.04.2013
Nu cred ca e o problema, si clar fara bani nu ramai. Cateva zile sau 2 saptamani nu e mare lucru intr-o eventualitate atat de improbabila.

Singura problema reala pe care o vad este ca despagubirea este in BGN. Parca are curs fix fata de EUR, ceea ce e foarte bine, dar totusi ce sa faci cu leva? In ce cont sa ii primesti, ca la bancile romanesti e mai problematic cu valute non-EUR si non-USD?

#382
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 21.05.2017
Revolut

#383
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 26.01.2019

 sags, on 05 aprilie 2023 - 12:21, said:

Singura problema reala pe care o vad este ca despagubirea este in BGN.

Mai am eu una:

Depozitul este in RON (nu in BGN), deci bulgarii trebuie sa calculeze cumva echivalentul sumei RON in BGN.
Oare ce rata de schimb vor folosi? Posted Image

Si oare ce rata de schimb vor obtine clientii cand vor dori sa schimbe BGN in RON sau EUR? :D

Edited by darkangel2, 05 April 2023 - 13:07.


#384
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,691
  • Înscris: 13.03.2005
Nu conteaza paritatea, ca ei te despagubesc in valuta "pagubita".

#385
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 26.01.2019
"Moneda de plata a compensatiei: Leva bulgareasca (BGN)
[...]
Echivalentul in BGN al sumelor in valuta care se iau in considerare la determinarea compensatiilor se calculeaza prin utilizarea cursurilor de schimb valutar, comunicate de Banca Nationala a Bulgariei in data la care depozitele au devenit indisponibile."

Sursa: https://tbibank.ro/w...depozitelor.pdf

Deci clientii sunt la mana Bancii Nationale a Bulgariei.

Edited by darkangel2, 05 April 2023 - 14:07.


#386
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 21.05.2017
As zice ca nu pare nimic dubios aici.

#387
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 26.01.2019
Doar ca nu se stie ce curs va "decide" BNB la momentul respectiv, deci exista posibilitatea sa obtii (1) mai putin decat ai bagat si (2) in moneda BGN => vei mai pierde putin cand vei schimba in RON sau EUR.

Nu e nimic dubios, doar un lucru de care trebuie sa fim constienti.

Edited by darkangel2, 05 April 2023 - 14:11.


#388
D-Nblog

D-Nblog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 01.02.2015

 sags, on 05 aprilie 2023 - 12:21, said:

Nu cred ca e o problema, si clar fara bani nu ramai. Cateva zile sau 2 saptamani nu e mare lucru intr-o eventualitate atat de improbabila.

Singura problema reala pe care o vad este ca despagubirea este in BGN. Parca are curs fix fata de EUR, ceea ce e foarte bine, dar totusi ce sa faci cu leva? In ce cont sa ii primesti, ca la bancile romanesti e mai problematic cu valute non-EUR si non-USD?
Cred că libra. Au pe aplicație mai nou toate monedele. Multe. Intri și deschizi în ce vezi din listă. Cu leva mai e revolut. Altceva nu mai știu. UniCredit?

#389
vasile_1

vasile_1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.04.2023
eu mai ne am scadenta la un depozit. nu stiu ce sa fac? sa mai merg 6 luni?

#390
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 31.07.2015
Și eu la fel. Rămâne de văzut ce dobândă vor oferi. Bănuiesc că o ai pe aia de 10%.

#391
mberila

mberila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,667
  • Înscris: 20.11.2005
Vi se vor prelungii depozitele la urmatoarea dobanda (in functie de ce depozit aveti)
Attached File  dob-tbi.jpg   15.15K   62 downloads

Ar fi trebuit sa primiti un mail cu informatiile astea.

#392
D-Nblog

D-Nblog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 01.02.2015

View Postaddryanns, on 09 aprilie 2023 - 19:00, said:

Și eu la fel. Rămâne de văzut ce dobândă vor oferi. Bănuiesc că o ai pe aia de 10%.
Din oferta cu 10% p.a., nu îți mai dă la acel procent. Îți dă cu ce e valabil acum și te cam forțează să alegi la 12 luni pentru LEI. La euro ai Libra Internet Bank (cred că azi au desființat oferta), titluri de stat și NEXO (cu riscurile aferente).

#393
ibn

ibn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 19.04.2009
Cred ca astia de la TBIBank vor sa acorde doar credite, iar depozitele sunt de reclama. Am aplicat ieri dimineata pentru un depozit online de incercare si astept si acum IBAN-ul ca sa le dau banii. Sunt curios sa vad cat dureaza acest lucru. Pai daca pentru ca sa le dai bani astepti ca un fraier, dar in caz de faliment probabil ca vei astepta pana la deces, nu? Am impresia ca orice solicitare a unui client tulbura linistea angajatilor. Dar vom trai si vom vedea.

#394
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 26.01.2019
De fiecare data cand am facut cerere pentru deschidere depozit nou, am primit raspuns a doua zi.

#395
Formhault

Formhault

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 22.12.2016
Și mie mi-au respins două cereri. Prima oară că vezi doamne n-am trecut toate prenumele în cerere. A doua oară... naiba știe, că nu m-au mai sunat să-mi spună :). Probabil din cauză că n-am pus cratima între anumite prenume (deși sistemul nu acceptă să pun cratime în acel câmp).

View Postibn, on 19 aprilie 2023 - 07:45, said:

Pai daca pentru ca sa le dai bani astepti ca un fraier, dar in caz de faliment probabil ca vei astepta pana la deces, nu?

Cum adică? Nu sare statul în ajutor... în maxim 7 zile? Sau...

Edited by Formhault, 19 April 2023 - 12:42.


#396
Okta43

Okta43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 18.07.2008

View Postibn, on 19 aprilie 2023 - 07:45, said:

Cred ca astia de la TBIBank vor sa acorde doar credite, iar depozitele sunt de reclama. Am aplicat ieri dimineata pentru un depozit online de incercare si astept si acum IBAN-ul ca sa le dau banii. Sunt curios sa vad cat dureaza acest lucru. Pai daca pentru ca sa le dai bani astepti ca un fraier, dar in caz de faliment probabil ca vei astepta pana la deces, nu? Am impresia ca orice solicitare a unui client tulbura linistea angajatilor. Dar vom trai si vom vedea.
Am facut un test in trecut, mi-au trimis IBAN-ul in doua zile lucratoare si m-au sunat sa imi explice cum sa fac transferul (obligatoriu toata suma o data, nu mai multe transferuri mici). Dupa trei saptamani m-au sunat sa ma intrebe daca mai sunt interesat pentru ca nu am facut transferul. Apoi am primit mail in care ma anuntau sa nu mai transfer pentru ca a expirat perioada in care o puteam face.

View PostFormhault, on 19 aprilie 2023 - 12:43, said:

Cum adică? Nu sare statul în ajutor... în maxim 7 zile? Sau...
TBI este inregistrata ca institutie de credit straina. Depozitele sunt garantate de statul bulgar prin Bulgarian Deposit Insurance Fund (BDIF) in termenii si conditiile lui.
https://tbibank.ro/w...depozitelor.pdf

Edited by Okta43, 19 April 2023 - 16:22.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate