Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

TBI Bank Romania

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
471 replies to this topic

#361
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 05.09.2006
Daca stai sa analizezi, ideal e sa lucrezi cu mai multe banci si sa folosesti de la fiecare produsele si serviciile care ti se potrivesc. Vorbind despre conturi de economii, avem planul de acumulare de la Intesa cu dobanda de 8,50% (conditii: depunere minima lunara de 150 lei si pastrarea a minim 150 lei in cont), contul de economii cu plan de economisire pe 6 luni de la Garanti cu dobanda 5%+ 1,5% bonus si contul de economii de la BT cu dobanda intre 5,1-5,85%, Raiffeisen cu 3% nu intra in discutie.
Iar la BT sunt modalitati sa eviti toate comisioanele (aplici pt abonamentul gratuit de cont curent Salut si ai incasari interbancare + internet/mobile banking gratuite, folosesti aplicatiile bancare gen Libra Pay pentru transfer interbancar gratuit, pastrezi in contul de economii 1000 lei timp de 12 luni pt a evita plata comisionului de desfiintare).

#362
Catutzi

Catutzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 15.05.2006
varianta  mea: titluri de stat, la maturitate transfer toata suma inapoi in contul CEC - ii depun intr-un cont de economii, si ii retrag cu 2-3 zile inainte sa apara o noua emisiune de titluri tezaur.

#363
D-Nblog

D-Nblog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 01.02.2015

 l_dan, on 13 martie 2023 - 08:56, said:

Daca stai sa analizezi, ideal e sa lucrezi cu mai multe banci si sa folosesti de la fiecare produsele si serviciile care ti se potrivesc. Vorbind despre conturi de economii, avem planul de acumulare de la Intesa cu dobanda de 8,50% (conditii: depunere minima lunara de 150 lei si pastrarea a minim 150 lei in cont), contul de economii cu plan de economisire pe 6 luni de la Garanti cu dobanda 5%+ 1,5% bonus si contul de economii de la BT cu dobanda intre 5,1-5,85%, Raiffeisen cu 3% nu intra in discutie.
Iar la BT sunt modalitati sa eviti toate comisioanele (aplici pt abonamentul gratuit de cont curent Salut si ai incasari interbancare + internet/mobile banking gratuite, folosesti aplicatiile bancare gen Libra Pay pentru transfer interbancar gratuit, pastrezi in contul de economii 1000 lei timp de 12 luni pt a evita plata comisionului de desfiintare).
da, doar că trebuie să ai mereu o grijă în plus și de aia am zis mesajul anterior. Ai 7-8% p.a. la cel pe 1 lună la TBI și n-ai griji. Se poate prelungi automat cu capitalizare. Atât că dobânda nu e compusă ca la contul de economii. Compusă doar la o lună, după 30 zile.

#364
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,104
  • Înscris: 03.12.2021
La ce te referi cu dobanda compusa ? Aia e doar la credite

#365
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
Cum adică doar la credite?

#366
D-Nblog

D-Nblog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 01.02.2015

 the_blue_raven, on 18 martie 2023 - 21:18, said:

La ce te referi cu dobanda compusa ? Aia e doar la credite
caută formula și definiția dobânzii compuse. Cum la contul de economii se calculează zilnic și la nexo chiar plătită zilnic, am dobândă compusă.

#367
xndoe

xndoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 16.08.2003
Avand in vedere problemele cu bancile din US si Europa + faliment Euroins ( capital bulgaresc ) => putem considera oare ca riscul asociat TBI ( de lichiditate ) a crescut ?

Ma refer aici la eventuale probleme de lichiditate ale TBI care pot aparea in maxim 1 an, deci depozitele facute pe >1 an pot fi impactate in sensul in care sa se activeze acea clauza de garantare depozite pe filiera bulgara ceea ce nici nu vreau sa ma gandesc ce complicat va fi mai ales ca bulgarii nu vor uita prea usor episodul Euroins.

Edited by xndoe, 20 March 2023 - 07:31.


#368
Sorin16

Sorin16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 24.08.2007

 xndoe, on 20 martie 2023 - 07:30, said:

Avand in vedere problemele cu bancile din US si Europa + faliment Euroins ( capital bulgaresc ) => putem considera oare ca riscul asociat TBI ( de lichiditate ) a crescut ?

Ma refer aici la eventuale probleme de lichiditate ale TBI care pot aparea in maxim 1 an, deci depozitele facute pe >1 an pot fi impactate in sensul in care sa se activeze acea clauza de garantare depozite pe filiera bulgara ceea ce nici nu vreau sa ma gandesc ce complicat va fi mai ales ca bulgarii nu vor uita prea usor episodul Euroins.

TBI Bank - Sucursala e o banca mica, cum la fel si TBI Bank BG este mica pentru sistemul bancar bulgaresc. Lucrurile astea erau si inainte de scandalul Euroins astfel ca nu cred ca riscul asociat este acum mai mare.
Avand in vedere acel market share de 1%, in cazul in care ar avea probleme, cel mai probabil nu vor fi salvati de catre BNR BG. (sau se va intermedia o tranzactie de salvare pentru o suma mult mai mica decat valoarea de piata).

#369
mberila

mberila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,663
  • Înscris: 20.11.2005
La cat de "performant" e ASF-ul, eu mai repede mi-as face griji pentru bancile romanesti dacat cele bulgaresti.

#370
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 05.09.2006
tbi bank a raportat pentru 2022 un profit net consolidat de 35,5 milioane euro pe pieţele din Europa de Sud-Est, cu 29% peste 2021. Banca a acordat 550.000 de credite în România, Grecia şi Bulgaria, în valoare de 726 milioane de euro.
Banca a anunţat că a obţinut o performanţă foarte bună în România, cea mai mare creştere venind din zona de IMM-uri, de peste 40%, urmată de activitatea din retail, cu o creştere solidă de 37%, contribuind astfel puternic la rezultatele tbi bank.
Portofoliul de depozite al tbi bank a ajuns la 796 milioane de euro la sfârşitul lunii decembrie 2022, cu o creştere de 63%.
https://www.zf.ro/ba...e-euro-21746998

#371
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postmberila, on 20 martie 2023 - 12:50, said:

La cat de "performant" e ASF-ul, eu mai repede mi-as face griji pentru bancile romanesti dacat cele bulgaresti.
pai asta e banca ruseasca, nu bulgareasca

#372
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 21.05.2017
Sursa?

#373
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,565
  • Înscris: 13.03.2005
Probabil se referă la acționariat care are/avea ceva ruși, dar banca e din Bulgaria.

#374
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
Da, are origini rusești.

#375
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 21.05.2017
Din ce înțeleg din articol s-au mai spălat? :))

#376
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostHybr1d, on 03 aprilie 2023 - 09:35, said:

Din ce înțeleg din articol s-au mai spălat? Posted Image)
da, nu mai e a rusului, a trecut-o pe numele mamei sale

View PostHybr1d, on 03 aprilie 2023 - 00:45, said:

Sursa?
https://forum.softpe...6#entry29618642

#377
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 21.05.2017
ioi, se pare ca ai mai postat o data si am raspuns chiar si eu, aparent am uitat de atunci, sorry :)

#378
Formhault

Formhault

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 22.12.2016

View PostD-Nblog, on 13 martie 2023 - 01:35, said:

văd că la Garanti mai e ceva ofertă și la Intensa Sanpaolo Bank, dar dacă stai să analizezi rămâi tot cu două: TBI la 1 lună și Raiffeisen Bank 3%

Și Libra are dobândă frumușică la depozitul pe 1 lună, și anume 5.5% (p.a.).

TBI văd că oferă 7.5% (p.a.) la depozitul pe 1 lună, și 9.3% (p.a.) la cel pe un an - care este și cel mai profitabil, de altfel. Apoi scade dobânda progresiv, ajungând să fie 7.5% la un depozit pe 5 ani. Adică... crește perioada cu 400%, și dobânda cu -20%. Păi așa cine face depozit pe 5 ani? Posted Image

Mă tentează să bag și eu la ei. Până acum am stat cu banii în conturile de economii ING, neștiind că există loc de mai bine (și fără să mă gândesc să mă interesez, mda). Cum este procesul? Ușor, online mă gândesc? Fără să fie necesar să am cont la ei în prealabil? Lăsăm la o parte eticitatea TBI (care din câte aud e îndoielnică). Până la urmă banii sunt bani, iar noi creveți... mâncăm ce se poate, mâncare să fie Posted Image

Edited by Formhault, 04 April 2023 - 23:52.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate