Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Si totusi, liberul arbitru nu exista

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2614 replies to this topic

#19
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

 TOPCATBV, on 25 martie 2013 - 12:19, said:

Please, nu denaturati discutia, nu as vrea sa vorbim despre un liber arbitru fata de niste legi aproximative, subiective, ci fata de niste legi obiective.
Care legi obiective, ca nici alea nu se mai respecta de catre natura de exemplu.
Stiai ca viteza luminii iese diferita de ce se stie, La CERN. Si se tine scret. Nu numai atit, s-au modificat sau verificat datele si surpriza....era o greseala.
Apropo de legi obiective.

#20
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

 NASTYPRIMUL, on 25 martie 2013 - 12:40, said:

Care legi obiective, ca nici alea nu se mai respecta de catre natura de exemplu.
Stiai ca viteza luminii iese diferita de ce se stie, La CERN. Si se tine scret. Nu numai atit, s-au modificat sau verificat datele si surpriza....era o greseala.
Apropo de legi obiective.
Viteza luminii este cum știe ea să fie, constantă sau poate nu... Nu e nimic în neregulă cu ea.
Problema e cu „cercetătorii”, pentru că trebuie să fie musai cum spun ei.

Edited by ioham, 25 March 2013 - 12:50.


#21
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

 NASTYPRIMUL, on 25 martie 2013 - 12:40, said:

Care legi obiective, ca nici alea nu se mai respecta de catre natura de exemplu.
Stiai ca viteza luminii iese diferita de ce se stie, La CERN. Si se tine scret. Nu numai atit, s-au modificat sau verificat datele si surpriza....era o greseala.
Apropo de legi obiective.
Nu are importanta in discutia de fata. Vorbim despre niste legi generice, care, in principiu, nu depind de noi.

#22
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

 TOPCATBV, on 25 martie 2013 - 11:48, said:

Parerea mea, sustinuta de ceea ce stiinta stie deja la ora actuala, este ca liberul arbitru, ca independenta a constiintei noastre de legile de functionare ale universului, adica de independenta a deciziilor noastre fata de exteriorul nostru (nu neaparat de cel din momentul luarii deciziei), nu exista.
Vrei sa spui ca nu avem liber arbitru fata de legea gravitatiei?

#23
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
Fata de legile obiective ale naturii, in totalitatea lor, oricare ar fi acelea.
Legea gravitatiei e o lege aproximativa, pentru ca reprezinta doar o parte din legile de functionare ale universului.
Deocamdata, legea gravitatiei este indeajuns de exacta incat sa putem spune ca nu avem liber arbitru fata de legea gravitatiei.

Cei care cred ca legile naturii nu reprezinta toate legile de functionare ale noastre, sa considere ca acele legi generice sunt extinse si asupra lor.

Edited by TOPCATBV, 25 March 2013 - 12:55.


#24
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

 TOPCATBV, on 25 martie 2013 - 12:48, said:

Nu are importanta in discutia de fata. Vorbim despre niste legi generice, care, in principiu, nu depind de noi.
Dar nu ți-a explicat Rupert S. destul de frumos?... că „constantele” nu-s prea constante...
Și că „cercetătorii” sînt mai dogmatici decît religioșii?

#25
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006
Yes I have free will; I have no choice but to have it. - Christopher Hitchens

Edited by archaeus5, 25 March 2013 - 12:56.


#26
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

 TOPCATBV, on 25 martie 2013 - 12:52, said:

Fata de legile obiective ale naturii, in totalitatea lor, oricare ar fi acelea.
Legea gravitatiei e o lege aproximativa, pentru ca reprezinta doar o parte din legile de functionare ale universului.
Eu am inteles intotdeauna ca liberul arbitru este un concept care se refera la moralitatea unei fiinte dotate cu constiinta, in cadrul unei organizari specifice acelei specii, indiferent de unde a plecat acest concept.
El se aplica intr-un cadru restrans si anume societatea umana.
In rest nu vad utilitatea unei astfel de discutii.

#27
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

 ioham, on 25 martie 2013 - 12:53, said:

Dar nu ți-a explicat Rupert S. destul de frumos?... că „constantele” nu-s prea constante...
Și că „cercetătorii” sînt mai dogmatici decît religioșii?
Vezi ca daca mai comentezi offtopic iti dau raport.

 johnnickelby, on 25 martie 2013 - 12:58, said:

Eu am inteles intotdeauna ca liberul arbitru este un concept care se refera la moralitatea unei fiinte dotate cu constiinta, in cadrul unei organizari specifice acelei specii, indiferent de unde a plecat acest concept.
El se aplica intr-un cadru restrans si anume societatea umana.
In rest nu vad utilitatea unei astfel de discutii.
Ti-am spus care este utilitatea in primul post al topicului.
Liberul arbitru in crestinism nu are intelesul acesta.

#28
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Asta cu constantele am spus-o si eu. Ca de fapt noi le alegem asa, ca sa putem genera legi ale stiintelor exacte.
Toate sint in miscare unele fara de altele, precum mormolocii intr-o apa.
Nu s-ar putea crea nici o lege in stiintele exacte, fara constante, alese intr-o anumita logica.
Unele ies de la sine, din interfereanta altor parametri, nu sint alese. dar tot depind de alegerile facute initial.
Si lasati-ii pe cercetatori, ca sint cei ce creeaza primordial tot ce ne inconjoara artificial. Creeaza si teoretic si practic.
Si pun la dispozitia altora.

#29
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

 archaeus5, on 25 martie 2013 - 12:56, said:

Yes I have free will; I have no choice but to have it. - Christopher Hitchens
Te adresezi doar „elitelor”...? Eu vin din Curdistan, n-am auzit de inglish.
E grele de pus și în românește pentru proști?

Nu eu un stil cam prețios ăsta?... de a presupune că toată suflarea românească știe perfect engleaza?
Nu e cam-cocalar manelistă chestia de a sta cu capul în zone presupus rarefiate? Sîntem englezi deja, avem cetățenie cumva?...
englezii ăia care ne calcă pe cap și rîd de noi și care mută bucharest la bulgari? Iar voi sînteți yesmani...
Tot la englezi sînt și „cercetătorii” cei cu embrioni om-animal și embrioni cu trei părinți biologici...

Dar hai să traduc eu cu gugîl : Da, am voință, am avea nici o alegere, ci să-l aibă.
Ok...am înțeles... respectivul vrea să fie zeu nemuritor, deci n-are opțiuni...

#30
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
Traducerea este evidenta: nu am de ales decat sa urmez rezultatul vointei mele.

#31
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
punctul de vedere biblic

Quote

Am mai văzut apoi sub soare că nu cei iuţi aleargă, că nu cei viteji câştigă războiul, că nu cei înţelepţi câştigă pâinea, nici cei pricepuţi, bogăţia, nici cei învăţaţi, bunăvoinţa, ci toate atârnă de vreme şi de împrejurări.
Căci omul nu-şi cunoaşte nici măcar ceasul, întocmai ca peştii prinşi în mreaja nimicitoare şi ca păsările prinse în laţ; ca şi ei sunt prinşi şi fiii oamenilor în vremea nenorocirii, când vine fără veste nenorocirea peste ei.
nu vad sa scrie ca atirna de "liberul arbitru". liberul arbitru e o notiune teologica inventata de crestinism fara nici o legatura cu vt sau nt.

#32
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Top....tu ce vrei sa scoti in relief, ca nu exista liber arbitru?
Exista.
Tocmai religiile spun ca nu exista. Ca te nasti cu un destin, cu o religie obligatorie.
Am dat niste exemple minore mai sus. Ca exista alegeri in viata.
Culmea daca nu faci nici o alegere atunci esti chiar mai liber decit daca faci alegeri.
Dar in general cind esti intr-o increngatura sociala, si traiesti in materie, trebuie sa te conformezi....peretilor.
Peretii mai pot fi si sparti.

#33
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

 TOPCATBV, on 25 martie 2013 - 13:01, said:

Vezi ca daca mai comentezi offtopic iti dau raport.
Ei asta-i bună. Decretezi tu că e offtopic.
Mi-e scîrbă deja. Plec. Pa.
O trimit pe Fifi. Teligentule, n-ai argumente și chemi pe unul mai mare...
Sheldrake e offtopic adică, dar top e on... păi e topicul tău. Ține-l, păzește-l bine.
Că e un topic mort pentru că e de fapt dublură la alte discuții. Bleahhh...

Edited by ioham, 25 March 2013 - 13:17.


#34
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

 cirus6, on 25 martie 2013 - 13:13, said:

punctul de vedere biblic

nu vad sa scrie ca atirna de "liberul arbitru". liberul arbitru e o notiune teologica inventata de crestinism fara nici o legatura cu vt sau nt.
Cauta si despre cum au fost creati Adam si Eva, daca aveau abilitatea sa il asculte sau nu pe Dzeu.

 NASTYPRIMUL, on 25 martie 2013 - 13:13, said:

Top....tu ce vrei sa scoti in relief, ca nu exista liber arbitru?
Exista.
Tocmai religiile spun ca nu exista. Ca te nasti cu un destin, cu o religie obligatorie.
Am dat niste exemple minore mai sus. Ca exista alegeri in viata.
Culmea daca nu faci nici o alegere atunci esti chiar mai liber decit daca faci alegeri.
Dar in general cind esti intr-o increngatura sociala, si traiesti in materie, trebuie sa te conformezi....peretilor.
Peretii mai pot fi si sparti.
Exista alegeri, nu neg acest lucru.
Eu neg faptul ca decizia noastra nu ar depinde de legile obiective ale naturii.

#35
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

 cirus6, on 25 martie 2013 - 13:13, said:

punctul de vedere biblic

nu vad sa scrie ca atirna de "liberul arbitru". liberul arbitru e o notiune teologica inventata de crestinism fara nici o legatura cu vt sau nt.
Bineinteles. Nu inteleg de ce atunci cand este vorba de Sheldrake, asta nu se pune, iar cand este vorba de Sf Augustin, o iau foarte in serios, cand mai degraba ar trebui sa fie invers.

Edited by johnnickelby, 25 March 2013 - 13:25.


#36
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

 TOPCATBV, on 25 martie 2013 - 13:22, said:

Cauta si despre cum au fost creati Adam si Eva, daca aveau abilitatea sa il asculte sau nu pe Dzeu.
Vezi că ești offtopic și te raportezPosted Image . Începi cu „cărți de povești”?

Edited by ioham, 25 March 2013 - 13:25.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate