Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Ce zicea Buddha?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
185 replies to this topic

#37
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View PostUlpiatraiana, on 19 martie 2013 - 10:55, said:

Tu judeci mot-a-mot?

Ce intelegi prin"drept/drepte/dreapta"?

Cum ai ajuns la concluzia asta?.. Ori intrebarea nu era retorica?..


Asta ii intrebam eu pe 'budistii' de pe forum. Ce anume poti sa intelegi?

View PostSOCRATE_MMXII, on 19 martie 2013 - 09:57, said:

Daca-ti pare asta greu, atunci respecta ceea ce zice Iisus Hristos: "Iubeste-ti aproapele tau ca pe tine insuti".
Daca stai sa analizezi putin aceasta "porunca" vei vedea respectand-o,vei respecta de fapt si principiile lui Buddha.

Deci Buddha nu s-ar fi descurcat singur ca sa explice?.. Avea nevoie de Hristos? Vaaaai!...

View Postioham, on 19 martie 2013 - 10:02, said:

Cît vei mai huli? Cît o să-l mai pui pe un profet deasupra lui Hristos.?
Te-ai gîndit că faci păcat împotriva Duhului Sfînt?

Pai tu nu vezi ca de aia il intelege pe Buddha ce vrea sa spuna, ca il juta Hristos?.... B)

Si cand ii vezi ca se jura ca budismul e complet...

#38
stanika

stanika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 13.03.2013

View Postkaruna, on 19 martie 2013 - 12:54, said:


Cum ai ajuns la concluzia asta?.. Ori intrebarea nu era retorica?..


Asta ii intrebam eu pe 'budistii' de pe forum. Ce anume poti sa intelegi?



Deci Buddha nu s-ar fi descurcat singur ca sa explice?.. Avea nevoie de Hristos? Vaaaai!...



Pai tu nu vezi ca de aia il intelege pe Buddha ce vrea sa spuna, ca il juta Hristos?.... Posted Image

Si cand ii vezi ca se jura ca budismul e complet...


pricepi si tu,...de ma dai pe spate...

asa-i ca tu nu intelegi nimic dinainte de 2000 de ani?

#39
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Poststanika, on 19 martie 2013 - 13:02, said:



pricepi si tu,...de ma dai pe spate...

asa-i ca tu nu intelegi nimic dinainte de 2000 de ani?

Staniko, fa loc, ca aici discutam despre ce zicea Buddha si nu despre mine. Deci, mai explicit pentru tine, nu despre mine trebuie sa tragi concluzii.

Daca vrei, explica Nobila Cale Octupala, unde toate lucrurile trebuie sa fie drepte... Tie ar trebui sa nu iti vina deloc greu...

#40
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

View PostSOCRATE_MMXII, on 19 martie 2013 - 10:54, said:

Adica...poftim?
Imi pare rau, dar nu pricep unde-am gresit sau cu ce. Te rog, explica-te.
Bine, mă explic:
SOCRATE_Posted ImageMMXII, pe 19 martie 2013 - 09:57 , a scris:
Daca-ti pare asta greu, atunci respecta ceea ce zice Iisus Hristos: "Iubeste-ti aproapele tau ca pe tine insuti".
Daca stai sa analizezi putin aceasta "porunca" vei vedea respectand-o,vei respecta de fapt si principiile lui Buddha.
-------------------------------------------------------------------
Deci tu Spui că ascultînd pe Iisus, îl asculți și pe Buddha. FALS!
Amesteci Cuvîntul lui Hristos cu idei orientale păgîne, care par morale şi atît.

Buddha zice:1. Viata este suferinta. Fals! Viața nu este suferință pentru că este frumoasă,
dar poate fi și ar trebui să fie o jertfă pentru Dumnezeu.
A căuta mîntuirea înseamnă să jertfești pentru Hristos, iar asta nu trebuie să însemne suferință!
Buddha zice: ... să vindecăm o așa-zisă suferință prin  „anihilarea totala a dorinței  FAALS !
Nu trebuie să anihilăm total ceva din noi, iar dorința din noi este BUNĂ pentru că e de la Dumnezeu!
Sigur că contează CE anume ne dorim!
CUUUM poate Buddha și voi să concepeți un om FĂRĂ DORINȚE ????? E curat drăcesc din străfundul iadului.

Este la fel ca și frica... de care înțelepții orientali vor să ne „vindece”... bleah.
A umbla în templul lui Dumnezeu, a căuta să schimbi normalul cu anormalul,
a duce dincolo de extreme un sentiment/ trăire, înseamnă demonizarea noastră.

Și tot așa... dacă continui, voi mai găsi „bunătăți” dar mă lipsesc de prețioasele „pilde”.
Ni se aruncă chestii morale în față pentru a ascunde balaurul.
Înțelegi Socrate că Iluminarea la care ai aderat este îndoielnică, întunecată și încornorată?

Premiza fiind falsă, rezultatul va fi eronat... adică o cărare spre rătăcire și înșelare... bineînțeles, cu multă morală.

#41
stanika

stanika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 13.03.2013

View Postkaruna, on 19 martie 2013 - 13:21, said:


Staniko, fa loc, ca aici discutam despre ce zicea Buddha si nu despre mine. Deci, mai explicit pentru tine, nu despre mine trebuie sa tragi concluzii.

Daca vrei, explica Nobila Cale Octupala, unde toate lucrurile trebuie sa fie drepte... Tie ar trebui sa nu iti vina deloc greu...


e greu cu Nirvana asta, ..trebuie sa studiezi mult...si apoi sa aplici cunoasterea

#42
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Poststanika, on 19 martie 2013 - 13:36, said:



e greu cu Nirvana asta, ..trebuie sa studiezi mult...si apoi sa aplici cunoasterea

Astept, dar, sa studiezi, sa aplici, dupa care sa vii si cu raspunsuri...

#43
stanika

stanika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 13.03.2013

View Postkaruna, on 19 martie 2013 - 13:41, said:


Astept, dar, sa studiezi, sa aplici, dupa care sa vii si cu raspunsuri...

studiaza tu,....mai intai,......... ca ai de unde sa te documentezi si apoi discutam.

vii cu frinturi luate de nu stiu de pe unde si vrei raspunsuri drepte...

hai, ca parca te si vad cum dai cu calcaiu de pamint

#44
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
@karuna: o idee pusa in practica valoreaza infinit mai mult decat ideea in sine. De cat sa tot o sucesti filozofic, pune mana si aplica.
Buddha n-are nevoie de Iisus Hristos ca sa-i fie inteleasa invatatura, asa cum nici Zamolxe n-are nevoie de Moise.

@ioham: fie cum zici tu, daca atat ai inteles.

#45
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

View PostSOCRATE_MMXII, on 19 martie 2013 - 13:57, said:

@ioham: fie cum zici tu, daca atat ai inteles.
Spune-mi te rog, nu pătrunzi sau nu vrei? Sau îți place blazarea.
Ți se pare a fi un răspuns acesta al tău? Eu aștept argumentare, așa cum ți-am oferit eu, cu drag.

Am propus lucruri simple, pentru a face distincții clare, pentru a te face să-ți pui întrebări.

Ești mulțumit de tine? Adică eu nu am înțeles dar ai înțeles tu peste toate.
Și de ce mă lași să rătăcesc, de ce nu mă luminezi? Aștept să-mi demontezi spusele,
cu demonstrație clară și simplă ca la proști. Merci.

Deci fără beshini condescendente!

#46
Dharmapurusha

Dharmapurusha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 27.10.2006

View Postioham, on 19 martie 2013 - 14:05, said:

Spune-mi te rog, nu pătrunzi sau nu vrei? Sau îți place blazarea.
Ți se pare a fi un răspuns acesta al tău? Eu aștept argumentare, așa cum ți-am oferit eu, cu drag.

Am propus lucruri simple, pentru a face distincții clare, pentru a te face să-ți pui întrebări.

Ești mulțumit de tine? Adică eu nu am înțeles dar ai înțeles tu peste toate.
Și de ce mă lași să rătăcesc, de ce nu mă luminezi? Aștept să-mi demontezi spusele,
cu demonstrație clară și simplă ca la proști. Merci.

Deci fără beshini condescendente!

Poate nu-ti dai seama dar nimeni nu si-ar pierde timp pretios din viata pentru a-ti raspunde tie. Argumentare presupune un recipient deschis acestor argumente. Tu nu esti ala si, ca sa-ti parafrazez din Mantuitorul Iisus Hristos care cred ca i-ar fi rusine cu un asa reprezentant fanatic...nu se arunca perle la troli!

#47
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Poststanika, on 19 martie 2013 - 13:43, said:

studiaza tu,....mai intai,......... ca ai de unde sa te documentezi si apoi discutam.

vii cu frinturi luate de nu stiu de pe unde si vrei raspunsuri drepte...

hai, ca parca te si vad cum dai cu calcaiu de pamint

Da, asa vreau, raspunsuri drepte, direct, fara sa ma trimiti pe mine sa studiez (si pentru tine) daca te crezi desteapta.

View PostSOCRATE_MMXII, on 19 martie 2013 - 13:57, said:

@karuna: o idee pusa in practica valoreaza infinit mai mult decat ideea in sine. De cat sa tot o sucesti filozofic, pune mana si aplica.

Buddha n-are nevoie de Iisus Hristos ca sa-i fie inteleasa invatatura, asa cum nici Zamolxe n-are nevoie de Moise.


O faci pe prostul?? Ce sa aplici? Defineste odata "dreptele" alea, ca sa vedem ce sunt.


Serios? dar tu de ce n-ai putut sa dai nicio explicatie fara Hristos?

Edited by karuna, 19 March 2013 - 14:25.


#48
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

View PostDharmapurusha, on 19 martie 2013 - 14:24, said:

Poate nu-ti dai seama dar nimeni nu si-ar pierde timp pretios din viata pentru a-ti raspunde tie. Argumentare presupune un recipient deschis acestor argumente. Tu nu esti ala si, ca sa-ti parafrazez din Mantuitorul Iisus Hristos care cred ca i-ar fi rusine cu un asa reprezentant fanatic...nu se arunca perle la troli!
Mulțumesc de îngăduință. Se pare că am reușit să te stîrnesc...
Ok, am văzut că ai multă cunoaștere, eu dimpotrivă n-am citit Baha..Gita
Zici că vasul meu nu e deschis unor argumente diabolice?... E un compliment, grazie.
Iar despre troli, eu zic că doare tare ce am spus pentru că este PE SUBIECT!

Aștept să te îndoi în cuvinte simple ca pentru mine și să desfaci cu argumente ce am spus.
În propoziții simple, fără link-uri sau cearșafuri de citit, că nu servesc așa ceva.

Explică-mi tu cum e cu ANIHILAREA TOTALĂ  A DORINȚELOR. și cu SUFERINȚA.
Aștept cu interes, merci.

#49
stanika

stanika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 13.03.2013

View Postkaruna, on 19 martie 2013 - 14:27, said:

Da, asa vreau, raspunsuri drepte, direct, fara sa ma trimiti pe mine sa studiez (si pentru tine) daca te crezi desteapta.







Vrea!

#50
Dharmapurusha

Dharmapurusha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 27.10.2006

View Postioham, on 19 martie 2013 - 14:34, said:

Mulțumesc de îngăduință. Se pare că am reușit să te stîrnesc...
Ok, am văzut că ai multă cunoaștere, eu dimpotrivă n-am citit Baha..Gita
Zici că vasul meu nu e deschis unor argumente diabolice?... E un compliment, grazie.
Iar despre troli, eu zic că doare tare ce am spus pentru că este PE SUBIECT!

Aștept să te îndoi în cuvinte simple ca pentru mine și să desfaci cu argumente ce am spus.
În propoziții simple, fără link-uri sau cearșafuri de citit, că nu servesc așa ceva.

Explică-mi tu cum e cu ANIHILAREA TOTALĂ  A DORINȚELOR. și cu SUFERINȚA.
Aștept cu interes, merci.

asteapta mult si bine

#51
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013
Ce mai zice Buddha?...

Invatamintele lumesti sunt doar iluzii.
Sfantul drum al iluminarii e ca un buchet de flori ce se  deschide in fata ochilor nostri.

De acord, înțelepciunea pămîntului e iluzie, dar un bun creștin știe că iluminarea de la profeți este de la Lucifer.
Iar dacă drumul ilumnării este sfînt (?), înseamnă că drakku este sfînt  Posted Image ... ???

Meditatia e ca un stalp ce mentine un munte, iar Nirvana un vis in timpul zilei...

Meditația, adică decuplarea minții de spirit, pentru ca demonii să fie lăsați să intre...
Poveste veche și răsuflată, iar nirvana e senzație nepămînteană oferită de diavol.
Dacă ai atins-o nu prea mai ai scăpare, te vei crede divin și creator, adică acel vis necurat.

Judecarea binelui si raului e ca dansul serpuitor al dragonului,

Ni se spune că Judecata o va face Satan, dragonu...dracu... șarpele.

iar ivirea si stingerea credintei e precum urma lasata de scurgerea anotimpurilor...

Aici avem un mesaj subliminal, credința se ivește dar apoi se va stinge...
De ce ar fi nevoie de o astfel de „comandă” mascată sau „promisiune” ?... demonică?

Posted Image

Edited by ioham, 19 March 2013 - 15:41.


#52
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

View Postkaruna, on 19 martie 2013 - 14:27, said:

.



O faci pe prostul?? Ce sa aplici? Defineste odata "dreptele" alea, ca sa vedem ce sunt.



"Dreptele" inseamana echiliberu(Cale de Mijloc).Cind ai ajuns la o asemena performanta ai atins si nirvana.

Quote

Da, asa vreau, raspunsuri drepte, direct, fara sa ma trimiti pe mine sa studiez (si pentru tine) daca te crezi desteapta
Atitudine de copil rasfatat.Cum poti sa critici ceva fara sa citesti/intelegi?Si degeaba ne chinuim noi aici sa-ti explicam ca oricum nu intelegi.
E foarte important sa citesti ca sa-ti faci o idee,chiar daca nu intelegi.Da,e adevarat,buddhismul e greu pentru ca-i o disciplina/terapie psiho-emotionala.
Fiindca s-a introdus in ecuatie si Hristos.E!L-a cam copiat pe Buddha.

#53
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

View PostDharmapurusha, on 19 martie 2013 - 14:24, said:

Poate nu-ti dai seama dar nimeni nu si-ar pierde timp pretios din viata pentru a-ti raspunde tie.
Bine Dharmapurusha, vorba lui Socrate, fie cum vrei tu... văd că mi-ai tăiat dreptul de a-ți răaspunde... ok.

Înțeleg că ți-ai anihilat complet orice dorință...  Cum o fi o astfel de viață?
Nici măcar dorința unui samadhi nu ți-a rămas?
Și ai scăpat astfel și de suferință.
Dar de ce te-ai grăbit că doar te reîncarnezi?Posted ImageAi timp să-ți înveți lecția...

Dumnezeu să-ți ajute să-ți revii! Ca să începi să crezi că viața e o bucurie cu bune și cu rele.

#54
Dharmapurusha

Dharmapurusha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 27.10.2006
Nu ti-am taiat nimic...dar pur si simplu cand te aud cum insulti doua traditii deodata, pe cea budista si pe cea vaisnava, imi dau seama ca esti un fanatic iremediabil pentru care orice nu e crestin vine de la satana. Ce crezi ca se poate discuta cu tine, argumentativ vorbind? Singurul efect e ca ti se da apa la moara, haine curate pe care tu sa-ti debitezi excretiile fundamentaliste.

Cat despre referirile personale, cred ca esti cam neatent. Am chiar mai sus un post in care incerc sa gasesc niste legaturi dintre filozofia budista si Samkhya-Yoga (care era prezenta atunci in India). Nu sunt budist, nici nu consider "anihilarea dorintelor" ca fiind scopul final, iar conceptul de Nirvana este incomplet din punctul meu de vedere al scolii Vaisnava Vedanta la care subscriu. Absolutul trebuie sa fie si impersonal si personal, altfel n-ar fi absolut. Dorintele materiale trebuie transcense, dar nu prin anihilare, imposibila pentru totdeauna (ci doar numai temporar) ci prin purificarea lor, de la egoism - la altruism - la Dumnezeism, daca vrei sau Supraconstiinta Divina. Acelasi mesaj pe care l-a dat si Iisus Hristos.

Budismul nu merge pana la capat, dar, stii ce, nici nu trebuie neaparat, caci budistii il venereaza (implicit) pe Buddha, un bodhisattva care-i protejeaza si-i duce mai departe unde trebuie...Asa ca, daca n-ai ceva substantial de spus despre budism, decat insulte fanatoide, mai bine salveaza-ti efortul si dedica-te iubirii lui Dumnezeu si a vecinului. Lasa-ne pe noi, budisti si simpatizanti, sa ne vedem de ale noastre...fara poluare

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate