Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alternative pod Giurgiu - Ruse

Cat spatiu stocare aveti in total...

Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...
 Probabil inselatorie pe OLX

Istoric Google

Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES
 inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...

La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!
 La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!

Suspect Frauda Informatica

Scari interioare
 

Ce zicea Buddha?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
185 replies to this topic

#163
Takumi

Takumi

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,203
  • Înscris: 04.07.2011
aaa, mersi
bun, si dupa concentrare?

#164
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Aia descoperi singur.

#165
Dharmapurusha

Dharmapurusha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 27.10.2006

 karuna, on 07 aprilie 2013 - 19:48, said:

Ti se pare, fiindca esti inca sub vraja teoriilor lor  cosmogonice si respectiv nu suporti sa auzi vreo critica la adresa filozofelilor lor. Posted Image


Ca tu il cunosti de numa'... Il cunosti atat de bine incat refuzi sa crezi ce vezi ochilor si ce auzi urechilor...


Si nu, nu-i deloc democrat, nu te mai amagi.


Mey, cine ti-o bagat tie in cap prostiile astea?.. Poate ca l-ai inteles tu greu, nu ca ar fi greu de inteles...

Teoria vedica: Dumnezeu este etern, atotcunoscator si atotfericit; noi suntem emanatii din el, de aceeasi natura dpdv calitativ, dar diferiti dpdv cantitativ; deoarece suntem emanatii din El, avem libertate de alegere, inclusiv alegerea de a nu avea relatii directe cu el, in lumea spirituala. Drept pentru care Dumnezeu ne face o lume special pentru noi in care prezenta lui nu poate fi decat dedusa de catre cei care au ochi sa vada, dar nu experimentata. Deoarece vrem sa experimentam ne-existenta lui Dumnezeu, lumea aceasta are trasaturile exact opuse cu El -- este non-eterna, plina de ignoranta si aducatoare de nefericire. Cand ne saturam de atata "independenta" de Dumnezeu putem sa facem cale intoarsa prin asa zisa eliberare (moksha). Aceasta cale inapoi este facilitata fie prin trimisi ai lui Dumnezeu, fie prin descinderi personale ale acestuia. Mesajul: inapoi acasa e mai bine ca aici, cine vrea sa vina asta-i procedura (diversele scoli de yoga, pentru diverse tipuri de mentalitati), pa pa, v-am pupat ne vedem pe partea cealalta ca nu vreau sa va deranjez prea mult petrecerea. Asta-i esenta cailor yoghinice. Exista si o parte materialista a asa-zisului hinduism, in care oamenii in loc sa se roage pentru eliberare se roaga fie lui Dumnezeu fie semizeilor (care sunt fiinte in interiorul lumii materiale) pentru beneficii materiale (a.k.a. "da Doamne sa ia si copilu meu la facultate").

Partea spirituala a hinduismului are in esenta acelasi scop cu partea spirituala din crestinism. Destinatia generala este aceeasi, vedicii o numesc Vaikuntha (Locul fara anxietate) sau Paravyoma (Cerul Suprem) iar crestinii Imparatia Cerurilor. Destinatia exacta in cadrul acelei lumi poate fi intr-adevar diferita. Iisus Hristos chiar confirma acest lucru cand spune ca in imparatia Tatalui sunt "mai multe lacase", iar el a pregatit celor care-l urmeaza doar unu dintre ele.

Partea materialista a hinduismului are in esenta aceeasi natura ca si partea materialista a crestinismului in care oamenii il vad pe Dumnezeu si pe ingerii care se ocupa de diverse chestii ca fiind un furnizor de placeri, nu o persoana cu care se dezvolta relatii.

Da, hinduismul este mai complex din punct de vedere teologic, dar poate acest lucru se datoreaza si faptului ca vedicii au pastrat cu foarte mare grija vechile scripturi si astfel au mai mute detalii despre natura divinitatii si a lumii in care traim. Dar sunt sigur ca si crestinii ar fi fost poate la fel de dotati cu cunoastere spirituala daca nu ar fi distrus sau considerat eretice atatea alte scripturi. Elemente similare in nivel de detaliu cu scrierile vedice s-au pastrat in Gnosticism.

Dar pana la urma putin conteaza detaliile atata timp cat omul vrea sa dezvolte o relatie cu Dumnezeu, fie prin calea crestina, fie prin cea vedica. Doar nu vrei sa spui ca un indian nu poate ajunge la Dumnezeu pana nu se inchina direct la Iisus Hristos.

Edited by Dharmapurusha, 06 May 2013 - 09:30.


#166
tashinorbu

tashinorbu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 29.01.2010
Printre altele ce zicea Budha nu este atat de interesant cat este mesajul care i-l transmite.
Oamenii adesea se fixeaza si solidifica cuvintele cuiva si le poarta ca pe un blazon fara sa faca eforturi in a intelege care este mesajul final.Mesajul este acela ca putem sa ne purificam mintea ,sa fim liberi si sa iesim din lantul nesfarsit al reincarnarilor.

Dar unii se agata de cuvinte.
Pana la urma ce am vrea? Sa fim corecti sau sa fim liberi?
http://dharmaocean.boards.net/

#167
monica800

monica800

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 29.06.2012

 karuna, on 18 martie 2013 - 21:56, said:

Ti se pare... Tocmai ca n-are rost sa mai incerc ceva incomplet cata vreme am realizat asta.



Are doar opt brate...

Deci sa analizam putin
Nobila Carare Octupla:
- intelegere dreapta,
- gândire dreapta,
- cuvânt drept,
- fapta dreapta,
- mijloace de existenta drepte,
- efort drept,
- concentrare dreapta.
-si "Right Mindfulness" care, citez, "se refera la starea mentala"...

Totul pare a fie clar ca buna ziua... daca sunt drepte, e bine, daca nu, nu.. Cum se stabileste deci ce e drept?
....avand ca ghid cele 10 porunci iar ca model de viata pe Isus,in felul asta nu ai cum sa dai gres si vei intelege perfect ce este drept si ce nu

 tashinorbu, on 14 martie 2013 - 15:28, said:


Ratiunea este foarte importanta iar  sinele e inexistent in budism.
"sinele e inexistent"-imi puteti spune ce va inspira expresia asta?

 ioham, on 19 martie 2013 - 10:02, said:

Cît vei mai huli? Cît o să-l mai pui pe un profet deasupra lui Hristos.?
Te-ai gîndit că faci păcat împotriva Duhului Sfînt?
Cred ca tinzi sa ma dezamagesti...nu exista fiinta superioara alteia,doar spirite mai mult sau mai putin modelate si te rog nu uita ca Isus a fost din carne ca si Budha-parca asa se scrie,nu ai idee cata placere imi face sa vad invataturi asemanatoare cu ale lui isus la Budha,doar ca formulate vag diferit,esenta este aceeasi

 ioham, on 19 martie 2013 - 13:22, said:

Bine, mă explic:
SOCRATE_Posted ImageMMXII, pe 19 martie 2013 - 09:57 , a scris:
Daca-ti pare asta greu, atunci respecta ceea ce zice Iisus Hristos: "Iubeste-ti aproapele tau ca pe tine insuti".
Daca stai sa analizezi putin aceasta "porunca" vei vedea respectand-o,vei respecta de fapt si principiile lui Buddha.
-------------------------------------------------------------------
Deci tu Spui că ascultînd pe Iisus, îl asculți și pe Buddha. FALS!
Amesteci Cuvîntul lui Hristos cu idei orientale păgîne, care par morale şi atît.

Buddha zice:1. Viata este suferinta. Fals! Viața nu este suferință pentru că este frumoasă,
dar poate fi și ar trebui să fie o jertfă pentru Dumnezeu.
A căuta mîntuirea înseamnă să jertfești pentru Hristos, iar asta nu trebuie să însemne suferință!
Buddha zice: ... să vindecăm o așa-zisă suferință prin  „anihilarea totala a dorinței  FAALS !
Nu trebuie să anihilăm total ceva din noi, iar dorința din noi este BUNĂ pentru că e de la Dumnezeu!
Sigur că contează CE anume ne dorim!
CUUUM poate Buddha și voi să concepeți un om FĂRĂ DORINȚE ????? E curat drăcesc din străfundul iadului.

Este la fel ca și frica... de care înțelepții orientali vor să ne „vindece”... bleah.
A umbla în templul lui Dumnezeu, a căuta să schimbi normalul cu anormalul,
a duce dincolo de extreme un sentiment/ trăire, înseamnă demonizarea noastră.

Și tot așa... dacă continui, voi mai găsi „bunătăți” dar mă lipsesc de prețioasele „pilde”.
Ni se aruncă chestii morale în față pentru a ascunde balaurul.
Înțelegi Socrate că Iluminarea la care ai aderat este îndoielnică, întunecată și încornorată?

Premiza fiind falsă, rezultatul va fi eronat... adică o cărare spre rătăcire și înșelare... bineînțeles, cu multă morală.

"un om FĂRĂ DORINȚE"-ti s-o parea de neconceput dar tin sa-ti spun ca e adevarat,fiinta fara dorinte este cand nu mai vrea nimic pentru sine iar daca exista vreo dorinta este pentru cei din jur sau D-zeu.Stiu ca inca e dificil sa-ti demonstrez fiind departe,dar doreste-ti suficient de mult sa ai dovada vie in fata ochilor si se va intampla in viitor.Nu mai simt nevoia sa traiesc,ca voi,nu-mi mai doresc pe lumea asta decat sa-I fiu pe plac Lui D-zeu si sa fiu alaturi celor mici si slabi dar nu este pentru mine ci respect dorinta Tatalui meu.

#168
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

 monica800, on 01 iunie 2013 - 09:39, said:

Cred ca tinzi sa ma dezamagesti...nu exista fiinta superioara alteia,doar spirite mai mult sau mai putin modelate si te rog nu uita ca Isus a fost din carne ca si Budha-parca asa se scrie,nu ai idee cata placere imi face sa vad invataturi asemanatoare cu ale lui isus la Budha,doar ca formulate vag diferit,esenta este aceeasi
Iartă-mă, ți-am creat o impresie greșită. Te voi dezamăgi sigur, vei găsi multe lucruri care n-o să-ți placă scrise de mine.
Așa sînt eu, dezamăgesc oameni... Eu cred în Unul Dumnezeu Sfînt și Unul Hristos Fiul Său Viu și Adevărat.
Cu drag, ai grijă de tine!...

#169
monica800

monica800

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 29.06.2012

 ioham, on 19 martie 2013 - 15:38, said:

Ce mai zice Buddha?...

Invatamintele lumesti sunt doar iluzii.
Sfantul drum al iluminarii e ca un buchet de flori ce se  deschide in fata ochilor nostri.

De acord, înțelepciunea pămîntului e iluzie, dar un bun creștin știe că iluminarea de la profeți este de la Lucifer.
Iar dacă drumul ilumnării este sfînt (?), înseamnă că drakku este sfînt  Posted Image ... ???

Meditatia e ca un stalp ce mentine un munte, iar Nirvana un vis in timpul zilei...

Meditația, adică decuplarea minții de spirit, pentru ca demonii să fie lăsați să intre...
Poveste veche și răsuflată, iar nirvana e senzație nepămînteană oferită de diavol.
Dacă ai atins-o nu prea mai ai scăpare, te vei crede divin și creator, adică acel vis necurat.

Judecarea binelui si raului e ca dansul serpuitor al dragonului,

Ni se spune că Judecata o va face Satan, dragonu...dracu... șarpele.

iar ivirea si stingerea credintei e precum urma lasata de scurgerea anotimpurilor...

Aici avem un mesaj subliminal, credința se ivește dar apoi se va stinge...
De ce ar fi nevoie de o astfel de „comandă” mascată sau „promisiune” ?... demonică?

Posted Image
"ivirea si stingerea credintei e precum urma lasata de scurgerea anotimpurilor..."....asta s-a intamplati apostolilor si lui Isus,vezi Matei 20:24,Marcu 10:41 ,Luca 22:24-cine are credinta nu are nevoie de marire sau posturi de conducere...Matei 26:39,Matei 27:46,Marcu 14:35,36;Marcu 15:34...-nu vad credinta mare in acele cuvinte.
Nu este nimic demonic in a pierde credinta temporar ci fiintele respective au fost slabe in fata incercarilor care sunt permise pentru a iesi mai puternici spiritual daca le trecem cu bine,dar suntem lasati sa le gustam din plin daca ne indoim de D-zeu si ne lasam in voia firii...deci Budha vorbea si despre cei pe care credinciosii ii ridica la rang de D-zei fiindca inca nu imi pot da seama cati din cei 13 mai aveau credinta in momentul crucificarii dar sigur nici unul fiindca cine are credinta nu da bir cu fugitii cand apar"pericole" cum s-a intamplat la arestarea asa zis-ului vostru D-zeu,adica Isus...cat timp era din carne si avea temeri nu vad unde ar fi divinitatea.Nu-i contest existenta sau sacrificiul,doar perfectiunea care este atat de exagerata ca l-au pus in locul Lui D-zeu cum scrie si in Biblie ca vor face.

 ioham, on 01 iunie 2013 - 09:52, said:

Iartă-mă, ți-am creat o impresie greșită. Te voi dezamăgi sigur, vei găsi multe lucruri care n-o să-ți placă scrise de mine.
Așa sînt eu, dezamăgesc oameni... Eu cred în Unul Dumnezeu Sfînt și Unul Hristos Fiul Său Viu și Adevărat.
Cu drag, ai grijă de tine!...
Doar Lui D-zeu trebuie sa-i cerem iertare,mie nu mi-ai gresit cu nimic,omul ala nu a hulit si iarta-ma tu ca imi esti drag si mi-ar face placere sa nu gandesti negativ inutil fiindca iti va dauna,De hula voi fi acuzata eu in scurt timp,multe din postarile mele vor fi considerate prea indraznete dar nu e vina mea ca simt minciunile din Biblie,vine de la sine.Ca am folosit cuvantul"dezamagire"a fost doar sa te dojenesc,inca nu ai reusit sa o faci si greu pot fi dezamagita,esti o fiinta speciala care doar cedeaza unor impulsuri pe care sper sa le domolesc in timp cu permisiunea ta.Cand iti displace o postare,nu raspunde imediat,acorda-ti o mica pauza pentru a disparea starea de disconfort si vor putea vedea si ceilalti adevarata ta valoare pe care nici tu micutule inca nu o cunosti.Faci bine sa crezi in D-zeu dar te voi ruga ca rugaciunile sa fie indreptate mereu doar catre EL,neavand nevoie de intermediari.Sa ai o zi minunata si D-zeu sa-ti calauzesca pasii....apropo de grija:habar nu ai cata grija are EL de mine,asa ca nu trebuie sa imi bat eu capul cu viata mea,este pe maini bune

#170
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

 monica800, on 01 iunie 2013 - 10:17, said:

cum s-a intamplat la arestarea asa zis-ului vostru D-zeu,adica Isus...cat timp era din carne si avea temeri nu vad unde ar fi divinitatea.Nu-i contest existenta sau sacrificiul,doar perfectiunea care este atat de exagerata ca l-au pus in locul Lui D-zeu cum scrie si in Biblie ca vor face.
Îți răspun doar ca să te salut, nu ești prima nici ultima cu gînduri de genul.
Doar constat, nu stă în puterea mea să-ți schimb ideile.
Nu contează ce contești tu sau ce crezi tu... asta e ideea.
Pentru că Dumnezeu ți-a dat libretatea să alegi, inclusiv să te dezici de EL.
Tu acum vezi doar o „ușă”, cea bună...
...........
monika:
„fiinta fara dorinte este cand nu mai vrea nimic pentru sine iar daca exista vreo dorinta este pentru cei din jur sau D-zeu”

Dorința să nu ai dorințe e tot o dorință.
O zi bună!
____________________________

ps: am văzut și completarea ta... mulțumesc de gînduri bune.
Nu cred că pot fi prea mult „sucit”...și sînt învățat cu mesaje de orice tip.

Despre „intermediari între Dumnezeu”... sînt niște trepte de parcurs.
Referirea ta este relativă și individualizată,
pentru că uneori poate fi considerat a fi o îndrăzneală să ceri tu direct.
Depinde de starea noastră în care ne aflăm, de păcatele în care ne scăldăm.

Multe lucruri le-am spus la grabă prin exprimări confuze și e ușor să aluneci spre idei demonice,
iar eu nici nu stau bine la multe capitole. Încerc doar să nu mă las păcălit.

Edited by ioham, 01 June 2013 - 10:57.


#171
monica800

monica800

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 29.06.2012

 Ulpiatraiana, on 19 martie 2013 - 15:39, said:

"Dreptele" inseamana echiliberu(Cale de Mijloc).Cind ai ajuns la o asemena performanta ai atins si nirvana.

Atitudine de copil rasfatat.Cum poti sa critici ceva fara sa citesti/intelegi?Si degeaba ne chinuim noi aici sa-ti explicam ca oricum nu intelegi.
E foarte important sa citesti ca sa-ti faci o idee,chiar daca nu intelegi.Da,e adevarat,buddhismul e greu pentru ca-i o disciplina/terapie psiho-emotionala.
Fiindca s-a introdus in ecuatie si Hristos.E!L-a cam copiat pe Buddha.
Acel echilibru poate fi atins si fara nici o tehnica,deja m-am obsnuit sa gasesc descrieri ale starii mele destul de des,nu asociasem pacea mea cu nirvana si ma distreaza un pic sa vad ca si aia stiau ce mi se intampla mie....Atitudinea este a unui copil dar nu chiar rasfatat ca aia mai sunt si obraznici iar boacanele mele sunt de bun gust cand ma apuca....ci este sinceritatea si chiar naivitatea lor fiindca a disparut si dubiul din fiinta mea,pacatul pentru falsitate apartinand exclusiv celui care o face.Multi de aici stiu ca sunt total ignoranta in ceea ce priveste religiile si ii multumesc Karunei pentru deschderea acestui topic,nu dispun de timp pentru a studia fiecare religie in parte iar informatiile gasite aici nu fac decat sa ma incante si asa pot face legaturi intre religii fiindca toti stim ca s-a plecat de la un punct comun iar totul s-a deteriorat pe parcurs din cauza pierderii credintei ai aparitiei dorintei de dominare a maselor.

 ioham, on 01 iunie 2013 - 10:32, said:

Îți răspun doar ca să te salut, nu ești prima nici ultima cu gînduri de genul.
Doar constat, nu stă în puterea mea să-ți schimb ideile.
Nu contează ce contești tu sau ce crezi tu... asta e ideea.
Pentru că Dumnezeu ți-a dat libretatea să alegi, inclusiv să te dezici de EL.
Tu acum vezi doar o „ușă”, cea bună...
...........
monika:
„fiinta fara dorinte este cand nu mai vrea nimic pentru sine iar daca exista vreo dorinta este pentru cei din jur sau D-zeu”

Dorința să nu ai dorințe e tot o dorință.
O zi bună!
Dar eu nu imi doresc si nu imi impun sa nu am dorinte dragul meu,ci chiar nu simt nevoia de nimic.
Stiu ca nu sunt nici prima,nici ultima care scrie astfel de bazaconii cum vor crede unii si stiu ce am ales dar te voi ruga sa nu inventezi ca m-as dezice de D-zeu fiindca eu nu am spus si nu voi spune asa ceva,ci nu mai pot inghiti galustele bagate pe gat crestinilor de atata amar de ani,atat si nimic mai mult.Daca vei citi in liniste si relaxat versetele indicate vei simti la fel,asta daca nu ti-au spalat creierul fanaticii si popii.Stiu ca ceva in tine se revolta fiindca ti se pare mult...si nici nu am inceput sa spun tot ce simt fiindca inca nu sunteti pregatiti sa acceptati ca adevarul este dincolo de cuvinte dar nu trebuie gandit ci simtit cu sufletul unde EL pune tot ceea ce trebuie pentru a sti sa-I urmam calea

#172
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

 monica800, on 01 iunie 2013 - 10:47, said:

Dar eu nu imi doresc si nu imi impun sa nu am dorinte dragul meu,ci chiar nu simt nevoia de nimic.
Stiu ca nu sunt nici prima,nici ultima care scrie astfel de bazaconii cum vor crede unii si stiu ce am ales dar te voi ruga sa nu inventezi ca m-as dezice de D-zeu fiindca eu nu am spus si nu voi spune asa ceva,ci nu mai pot inghiti galustele bagate pe gat crestinilor de atata amar de ani,atat si nimic mai mult.Daca vei citi in liniste si relaxat versetele indicate vei simti la fel,asta daca nu ti-au spalat creierul fanaticii si popii.Stiu ca ceva in tine se revolta fiindca ti se pare mult...si nici nu am inceput sa spun tot ce simt fiindca inca nu sunteti pregatiti sa acceptati ca adevarul este dincolo de cuvinte dar nu trebuie gandit ci simtit cu sufletul unde EL pune tot ceea ce trebuie pentru a sti sa-I urmam calea
Ok, a sunat rău ce am spus, știu că tu crezi în Dumnezeu. Citește-mi și editul de mai sus.

Am scris în multe locuri și despre echilibru  la care faci mai sus referire.
Iar concluzia mea cu argumente a fost că este de nedorit.
Legat de „minciunile” din Biblie, nu știu dacă mi-ai văzut răspunsul meu pentru tine de pe „Profeții”,
în care mi-am spus umilul meu crez.Posted Image

#173
monica800

monica800

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 29.06.2012

 Dharmapurusha, on 19 martie 2013 - 16:13, said:

Nu ti-am taiat nimic...dar pur si simplu cand te aud cum insulti doua traditii deodata, pe cea budista si pe cea vaisnava, imi dau seama ca esti un fanatic iremediabil pentru care orice nu e crestin vine de la satana. Ce crezi ca se poate discuta cu tine, argumentativ vorbind? Singurul efect e ca ti se da apa la moara, haine curate pe care tu sa-ti debitezi excretiile fundamentaliste.

Cat despre referirile personale, cred ca esti cam neatent. Am chiar mai sus un post in care incerc sa gasesc niste legaturi dintre filozofia budista si Samkhya-Yoga (care era prezenta atunci in India). Nu sunt budist, nici nu consider "anihilarea dorintelor" ca fiind scopul final, iar conceptul de Nirvana este incomplet din punctul meu de vedere al scolii Vaisnava Vedanta la care subscriu. Absolutul trebuie sa fie si impersonal si personal, altfel n-ar fi absolut. Dorintele materiale trebuie transcense, dar nu prin anihilare, imposibila pentru totdeauna (ci doar numai temporar) ci prin purificarea lor, de la egoism - la altruism - la Dumnezeism, daca vrei sau Supraconstiinta Divina. Acelasi mesaj pe care l-a dat si Iisus Hristos.

Budismul nu merge pana la capat, dar, stii ce, nici nu trebuie neaparat, caci budistii il venereaza (implicit) pe Buddha, un bodhisattva care-i protejeaza si-i duce mai departe unde trebuie...Asa ca, daca n-ai ceva substantial de spus despre budism, decat insulte fanatoide, mai bine salveaza-ti efortul si dedica-te iubirii lui Dumnezeu si a vecinului. Lasa-ne pe noi, budisti si simpatizanti, sa ne vedem de ale noastre...fara poluare
Te rog din suflet sa nu-l mai jignesti fiindca nu este vina lui ca inca nu poate intelege,nu putem intelege la comanda si nimeni nu ne poate impune sa rationam in acelasi mod stiind ca fiecare are modul sau de a percepe lucrurile.Inteleg foarte bine ce vrei sa explici acolo dar o fiinta care a respectat anumite principii o viata nu poate accepta prea usor ideea ca tot ceea ce a crezut candva a fost o minciuna.Nu poti sa-ti schimbi crezul de la o zi la alta,pana si la mine s-a intamplat treptat,traiam in echilibru de un an si abia dupa aia a venit repulsia fata de idoli si iar treptat au disparut dezgustul(saptamana trecuta) si restul sentimentelor negative.Daca o fiinta nu a avut in familie exemple altruiste,poti sa te pui si in cap ca nu va intelege exact notiunea si nici o sansa sa il simta.Nu este vina adultilor ca li s-a infectat creierul de mici.Te rog frumos,respecta modul de viata al celorlalti,poti sa-ti exprimi nelamuririle dar fara sa jignesti fiindca doar vei produce agitatie iar nu toti sunt capabili sa treaca usor peste.Sa ai o zi minunata plina de pace si bucurii

#174
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 ioham, on 01 iunie 2013 - 09:52, said:

Iartă-mă, ți-am creat o impresie greșită. Te voi dezamăgi sigur, vei găsi multe lucruri care n-o să-ți placă scrise de mine.
Așa sînt eu, dezamăgesc oameni... Eu cred în Unul Dumnezeu Sfînt și Unul Hristos Fiul Său Viu și Adevărat.
Cu drag, ai grijă de tine!...

Are D-zeu cai mai bune de a se face cunoscut nu trebuie sa fortezi , cu timpul omul va intelege ca Isus Hristos este calea ,adevarul si viata ,pana si islamistii au inceput sa inteleaga asta , in coran spune ca Isus a fost inaltat la cer , pai mai era el inaltat la cer daca spunea minciuni  ? ( mohamed e mort finca a mintit ca Isus nu e Fiul LUI D-zeu , si Budha e mort si toti care se dezic de Fiul ) .

#175
monica800

monica800

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 29.06.2012

 ioham, on 19 martie 2013 - 18:07, said:

Înțelege că  faci păcat mare amestecînd pe Iisus cu profeți sau zei păgîni!

Bagă odată la kap și lasă vrăjeala cu „studiul”...
Tu înțelegi măcar noțiunea de păcat?... care tot îi dai cu Legea Iubirii dar ÎL defăimezi pe Fiul lui Dumnezeu ?
Ce demon te păcălește???...
ZEII PAGANI sunt si idolii venerati de catolici si ortodocsi asa ca inainte sa vezi paiul din ochiul vecinului te rog citeste Deut.27:15,Lev.26:1,Exod 20:4,5;20:23,Deut.5:8; 16:22,Psalmi 97:7,115:4-8,Rom 23:25,Deut.4:23,25,28; 7:5; 16:21,22 iar unde ni se spune sa nu alegem doar ce ne convine la Deut 12:32.Daca nu ajung astea mai pot gasi inca destule,mie mi-au fost sufciente cateva ca sa ma intreb pentru ce exista Biblia daca se face exact opusul la cei  care se dau credinciosi dar de fapt sunt adevaratii pagani fiindca musulmanii si evreii asa spurcati cum ii vad unii nu slavesc idolilor.Legea iubirii exista si trebuia sa fie universala dar divinitatea acordata de"crestini"este discutabila

 ioham, on 01 iunie 2013 - 10:56, said:

Ok, a sunat rău ce am spus, știu că tu crezi în Dumnezeu. Citește-mi și editul de mai sus.

Am scris în multe locuri și despre echilibru  la care faci mai sus referire.
Iar concluzia mea cu argumente a fost că este de nedorit.
Legat de „minciunile” din Biblie, nu știu dacă mi-ai văzut răspunsul meu pentru tine de pe „Profeții”,
în care mi-am spus umilul meu crez.Posted Image
Este doar o parere a ta cu usa,nu am afirmat asa ceva.Cine spune ca este de nedorit acel echilibru din moment ce"pace"este un cuvant des intalnit in toate religiile si doar traind in pace cu toata lumea poti ajunge la D-zeu?Voi merge sa vad parerea ta despre profetii imediat cum timpul imi va permite.Ce este rau in a trai in pace cu tine insuti si cu toate fiintele umane?Ma tem ca cineva care ti se voia mentor te-a informat gresit,doar in felul asta vei fi pe plac Lui D-zeu,gasindu-ti pacea interioara si daruind-o celor din jur,asa facea si Isus pe care il divinizezi.

#176
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

 monica800, on 01 iunie 2013 - 11:41, said:

Este doar o parere a ta cu usa,nu am afirmat asa ceva.Cine spune ca este de nedorit acel echilibru din moment ce"pace"este un cuvant des intalnit in toate religiile si doar traind in pace cu toata lumea poti ajunge la D-zeu?Voi merge sa vad parerea ta despre profetii imediat cum timpul imi va permite.Ce este rau in a trai in pace cu tine insuti si cu toate fiintele umane?Ma tem ca cineva care ti se voia mentor te-a informat gresit,doar in felul asta vei fi pe plac Lui D-zeu,gasindu-ti pacea interioara si daruind-o celor din jur,asa facea si Isus pe care il divinizezi.
Vorbesc cu tine cît vrei, cu drag, după cum am timp...  Înțeleg ce spui, dar vedem diferit lucrurrile.
Pacea e bună. Tu o asociezi cu echilibrul, e alegerea ta. Eu o asociez cu armonia, care este opusă echilibrului.
Mai vorbim...  Pa! cu voia ta.

#177
monica800

monica800

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 29.06.2012

 ioham, on 01 iunie 2013 - 10:32, said:

Îți răspun doar ca să te salut, nu ești prima nici ultima cu gînduri de genul.
Doar constat, nu stă în puterea mea să-ți schimb ideile.
Nu contează ce contești tu sau ce crezi tu... asta e ideea.
Pentru că Dumnezeu ți-a dat libretatea să alegi, inclusiv să te dezici de EL.
Tu acum vezi doar o „ușă”, cea bună...
...........
monika:
„fiinta fara dorinte este cand nu mai vrea nimic pentru sine iar daca exista vreo dorinta este pentru cei din jur sau D-zeu”

Dorința să nu ai dorințe e tot o dorință.
O zi bună!
____________________________

ps: am văzut și completarea ta... mulțumesc de gînduri bune.
Nu cred că pot fi prea mult „sucit”...și sînt învățat cu mesaje de orice tip.

Despre „intermediari între Dumnezeu”... sînt niște trepte de parcurs.
Referirea ta este relativă și individualizată,
pentru că uneori poate fi considerat a fi o îndrăzneală să ceri tu direct.
Depinde de starea noastră în care ne aflăm, de păcatele în care ne scăldăm.

Multe lucruri le-am spus la grabă prin exprimări confuze și e ușor să aluneci spre idei demonice,
iar eu nici nu stau bine la multe capitole. Încerc doar să nu mă las păcălit.
Te voi ruga sa-mi arati versetele in care scrie ca avem nevoie de intermediari si treptele care trebuiesc parcurse.Mai vreau si versetul in care scrie ca a cere direct este o indrazneala una la mana,pana acum nu m-a trasnit nimic pentru cand mai ceream iar sa te duci sa-i zici secretarei sa vorbeasca in numele tau cu patronul nu mi se pare actiunea unei fiinte stapana pe viata ei...eu asa vad rugaciunile adresate altor fiinte care au murit dar si pomelnicele date popilor pe bani grei.Dragul meu,nimeni nu are nimic cu tine dar sa te iei de oameni care nu il pot diviniza pe Isus nu e ok fiindca sunt foarte multi care stiau ca era din carne ca si noi.Tocmai pacatele in care ne scaldam si durerea resimtita in acele perioade crezand ca suntem prea murdari pentru EL te mantuieste dragul meu,este focul iadului in care arde sufletul si iese purificat dupa.De ce fiecare fiinta se simte si mai puternica dupa orice problema foarte grava?fiindca spiritul se intareste si se mai elibereaza de un pic din slabiciunea pusa acolo de proasta informare-spalare de creier o numesc eu,pana si popii au creierele spalate partial dar noi saracii care tarziu ajungem sa ne propunem sa intelegem ce se intampla.Pacatele si pedepsele sunt foarte mult exagerate de catre fiinte aflate in suferinte sufletesti in mometul scrierii anumitor randuri care ajungand la cei aflati in aceeasi stare de spirit ii convinge ca nu merita nici sa ridice ochii spre D-zeu dar sa mai spere la mantuire....Sa vezi ce D-zei o sa-mi iau de la moderatori acus ca o luai rau pe aratura si nu mi se pare corect.Pentu a explica exact cum simti anumite lucruri trebuie sa deviezi de la subiect

#178
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

 monica800, on 01 iunie 2013 - 11:59, said:

Te voi ruga sa-mi arati versetele in care scrie ca avem nevoie de intermediari si treptele care trebuiesc parcurse.Mai vreau si versetul in care scrie ca a cere direct este o indrazneala una la mana,pana acum nu m-a trasnit nimic pentru cand mai ceream iar sa te duci sa-i zici secretarei sa vorbeasca in numele tau cu patronul nu mi se pare actiunea unei fiinte stapana pe viata ei...eu asa vad rugaciunile adresate altor fiinte care au murit dar si pomelnicele date popilor pe bani grei.

Dragul meu,nimeni nu are nimic cu tine dar sa te iei de oameni care nu il pot diviniza pe Isus nu e ok
fiindca sunt foarte multi care stiau ca era din carne ca si noi.
N-am spus că am avea nevoie de intermediari la modul absolut. Despre trepte, dacă ești cu bocancii în baltă și pe urmă ieși pe mal, înseamnă că ai trecut o treaptă, dacă te îndepărtezi de baltă, te cureți, și cauți un dîmb mai înalt, mai urci o treaptă... Nu e vorba strict de versete, vorbesc și din viața și tîlcuirile părinților, atît cît știu. Și eu mă rog lui Hristos și lui Dumnezeu acum, mi-e teamă că e îndrăzneală dar o fac...
Nu prea am eu treabă cu ce spui pe acolo cu popi și morți și creiere spălate.

Iisus a fost din carne precum repeți, dar e normal, căci s-a născut din om și Duh Sfînt.
N-am îndemînare să-ți vorbesc încît să te pun pe gînduri.

Mă iau de oameni cam cum mă „cert” acum cu tine... Au fost multe dispute, am fost insultat, „scuipat”, și de către atei și de către emancipați iluminați și de către pasionații de orientalisme și de către neo protestanți și de către rătăciți cu sarcină necurată și de către ciudați diverși și sigur că am spus și eu diverse... acum nu mai sînt prea curios să le citesc textele.

Edited by ioham, 01 June 2013 - 12:25.


#179
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 ioham, on 01 iunie 2013 - 09:52, said:

Așa sînt eu, dezamăgesc oameni...
Ai o profesie nobila... :smoke:

#180
monica800

monica800

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 29.06.2012

 SOCRATE_MMXII, on 19 martie 2013 - 19:35, said:

@karuna: daca tu ai dedus ca eu as fi budist, da-mi voie sa-ti spun ca te inseli. EU SUNT. Nu apartin nici unei religii, desi am re-venit pe lumea aceasta intr-o familie de crestini ortodocsi nepracticanti.
Eu nu cred pe nimeni c-ar fi prost, caci fiecare are propria intelegere. A crede pe cineva prost "din principiu" e o dovada de aroganta.
A urma calea octupla in mod corect se face prin detasarea personala de evenimentele din jur. Adica celui ce-ti cere-i dai, fara sa ai pretentia de ceva in schimb, iar daca unul iti da o palma sa-l privesti cu compasiune realizand de fapt ca nu el ti-a dat acea palma ci mania din el.
Trebuia sa-ti spun ca imi esti drag pentru cuvintele tale,ca sa nu spun mai mult si sa se inteleaga gresit de adormitii nostri.Ma rog la bunul D-zeu sa se gaseasca doar fiinte cu asemenea indemnuri.D-zeu sa te binecuvanteze si sa-ti lumineze calea dragul meu.Cand cineva striga sau chiar loveste,este durerea ca nu se poate face inteles si isi pierde controlul....

 mario_bril, on 01 iunie 2013 - 12:23, said:

Ai o profesie nobila... Posted Image
Te rog sa-l lasi in pace ca te-oi gasi candva si ma urc in carca ta de nu te vezi!!!Nu mai baga zazanie rautate mica ce esti!!!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate