Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3228 replies to this topic

#2323
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,765
  • Înscris: 07.09.2004
Pai s-a semanat singur. In jurul lor la oarecare distanta au aparut mici plantute. Un alt amanunt, leusteanul a fost in fiecare an ok pana la instalarea caniculei. Ca sa detaliez, din primavara de cand apar primele cresteri pana pe la final de iunie e ok. Apoi se "imbolnaveste". Acum doi ani l-am ras, efectiv, prin august cu foarfeca de gard viu si odata cu racoarea din prag de toamna a reinviat. O sa iau in calcul sa plantez in primavara in alt loc noi plante. Ma gandeam ca s-a mai confruntat cineva cu problema asta si exista ceva leac. Pana una alta multumesc de raspunsuri!

#2324
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Cu bacterioza ma lupt de 20 de  ani .Se manifesta asemenea unui cancer ....cu recidive. Dupa fiecare ploaie urmate de dimineti cu roua pe plante si temperaturi de vara bacterioza face ravagii .

Edited by decoservicestil, 12 July 2017 - 22:31.


#2325
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,077
  • Înscris: 17.03.2005
De unde ati scos-o p'asta cu bacteria
..voi stiti.
Simplu si fara carte multa, daca ar fi bacterie nu ar " trece" de la un an la altul, dimpotriva, plantele ar fi afectate profund si total si ar disparea.
E evident ca trebuie sa fie o boala fungica si fara sa stii " leustean" e foarte  usor sa faci asocieri cu alte umbelifere, spre exemplu banala telina, care are predispozitie pentru mult mai multe boli decat leusteanul.

Cel mai probabil e un atac de septoria, adica septorioza.
Topsin, inclusiv prin picurare, foliar cuplat cu dithane, ortiva sau ortiva top( adica ortiva cu score), probabil ca merg si altele, inclusiv fungicidele de baza( cupru si sulf) pot controla atacurile mai slabe..personal le vad mai degraba utile spre toamna pt a igieniza parcela dupa o curatare mecanica( sa mai omori sporii care altfel ar ramane pe loc pt la anul)

Edited by parintele, 12 July 2017 - 23:04.


#2326
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,765
  • Înscris: 07.09.2004
Am pe tzeava vermorelului ortiva top pregatit pentru gradina de legume. N-am incotro, dar se vad semne ici si colo ca nu trec sezonul fara tratament. Ma cam incurca vremea cu aversele ei. O sa aghesmuiesc si tufele de leustean. Mai apoi, Dumnezeu cu mila, la inceput de august incep sa culeg asa ca, pauza, tratez eventual pomii samburosi care au avut fitze cu monilioza anul asta.

#2327
Boboiasi

Boboiasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 16.11.2015
Leuștean cred ca e septorioza ,dai poliram

#2328
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Dupa cum stiti am (aveam) 3 zone in care cresc si culeg capsuni. Soiul Albion remontante.
Prima zona era cultivata acum vreo 3 ani. Anul acesta au cam epuizat substratul sau asta e viata lor. Au produs putine si mici fata de alti ani.
Am decis eliminarea lor. Le-am ras de la supraf. solului cu masina de tuns iarba. Dupa vreo 5-6zile erau crescute cam de 3-4 cm. Verzi toate cu frunzulite.Vreo 35m. lungime x1m. are zona respectiva.
Am pregatit glifosat in proportie de 200ml./10l apa. Am dat in spatele casei, in spatele gradinii si binenteles si pe capsunile care vroiam sa le elimin.
Dupa vreo 3-4 zile in zonele unde am pulverizat, buruienile au inceput sa se ingalbeneasca si sa aplece capetele.
La capsunile stropite nu se observa nici o tentativa de ofilire. Nici dupa 10 zile. Parca se dezvoltau mai bine.
Am repetat iarasi tratamentul, de data aceasta cu 250ml./10l.apa. Am folosit solutie din acelasi bidon cu glifosat.
Abia acum dupa vreo saptamana au inceput sa simta ,,sarutul mortii'' si sa se predea.
Care credeti ca este cauza sau motivul ca nu au cedat la primul tratament distrugator?
Folosesc de cativa ani acest glifosat pentru dezburuienarea zonelor unde nu cultiv nimic.
Nu m-a dezamagit niciodata.

#2329
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006
am achizitionat basamid si ma pregatesc sa sterilizez cateva parcele de teren din gradina, au cam 70-80mp
una din aceste parcele se invecineaza cu via (spatiu intre ele de 1-1,5m) , credeti ca este vre-o problema pentru vie?
intentionez ca dupa ce incorporez basamidul in pamant sa acoper suprafata cu folie de mulcire
cate zile este necesar sa tin terenul acoperit?
orice sfat sau recomandare este binevenita


multam!

Edited by nik1965, 19 July 2017 - 14:29.


#2330
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 12.11.2008
M-am 'jucat' putin citind despre Ferticare, CropMax si Trainer.
si mi-am imaginat ce ar insemna sa le aplic in gradina mea
care este una pentru famile, adica cu tot felul de legume, cate ceva - nu mult - din fiecare
si folosind o pompa de capacitate 10 l

1. Ferticare
a - la pungi de 2kg, pret general 25 lei
b - doza de aplicare foliara 20g/10l apa
c - dintr-o punga rezulta 100 de pompe de 10l, adica 0,25lei/pompa
d - este targetat pe diverse faze si stadii de dezvoltare ale plantelor

2. CropMax
   a - la recipiente de 100ml, 250ml, 1l, respectiv 21lei, 50lei, 170lei
   b - doza de aplicare foliara 20ml/10l apa
   c - din primele doua recipiente (100ml si 250ml) rezulta 5, respectiv 12 pompe, adica 4lei/pompa
din cel mare cam 3lei/pompa

3. Trainer
  a - recipient 1L pret 50lei
  b - doza de aplicare foliara 30-40ml/10l apa
  c - rezulta cam 30 de pompe de 10l, cost 1,6 lei pompa

Acuma, la o prima vedere Ferticare ar parea sa fie cel mai bun fiind cel mai ieftin, si, cel mai important zic eu, oferind variante strict targetate pe diverse faze ale
culturii Celelalte doua sunt mai scumpe si au o actiune generala, fara a tine cont de stadiul de vegetatie.

Acuma se mai pune si problema eficientei si aici as cere opiniile voastre care aveti mai multa experienta
Cand zic eficienta, ma refer la intervalul dintre doua stropiri. CropMax recomanda stropire saptamanala. Despre Trainer n-am gasit nimic, dar sa zic ca
Seriful era multumit cu o cadenta de o data la doua saptamani. Nici despre Ferticare n-am gasit vreo specificatie anume, dar intr-un video pe YouTube,
cineva care cultiva castraveti pentru Ungaria, si care primea rasad, fertilizatori, tehnologie, etc, iar el era doar cu munca, spunea ca fertilizeaza si de
6 ori pe zi.

Pe urma se mai pune problema si care dintre aceste produse accepta (sunt compatibile) sa fie amestecate cu insecticide, fungicide de care poate ca la
un momet dat poate fi nevoie musai si de ele.

Si poate ca mai sunt si alte aspecte pe care eu nu le stiu si nu le iau in consideratie

Va multumesc anticipat pentru atentie si comentarii.

Edited by n_priceputu, 20 July 2017 - 07:07.


#2331
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Trainer nu este fertilizant in sensul clasic. Este un complex de aminoacizi vegetali. Este, să spunem un supliment în alimentația plantei. Nu poți hrăni o planta exclusiv cu el.
Ferticare este un fertilizant bun, dar complet de sinteza, a de folosi doar ca o completare, nu exclusiv. Este bun pentru aportul de microelemente.
Cropmax nu am folosit.
Pentru a avea legume cu gust, nimic nu înlocuiește hrana naturala, gunoiul de grajd sau păsări. Aia trebuie sa fie destulă in sol, restul doar suplimente.
De compatibilitate, cred că toate sunt compatibile cu restul pesticidelor.
Cat despre frecventa, o data la săptămâna sau la doua este OK.
Ferticare poți lua câteva versiuni, pentru diferitele faze de dezvoltare, iei și Trainer sau altceva, le folosești anul ăsta cat folosești și restul rămâne pentru la anul.

#2332
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006
de basamid nimeni, nimic?

#2333
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Care este motivul de vrei sa dai cu basamid?
Uite si cateva foto din care se vede ca abia a doua stropire cu glifosat, la parcela cu capsuni, a fost eficienta.

Attached Files

  • Attached File  082.JPG   851.34K   51 downloads
  • Attached File  083.JPG   885.93K   52 downloads
  • Attached File  084.JPG   879.2K   50 downloads


#2334
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,765
  • Înscris: 07.09.2004
Cu glifosatul asta se pare ca sunt probleme si la altii. Am fost ieri la un magazin sa iau niste Actara si era in fata mea un domn care se plangea ca a dat cu erbicid total in doza recomandata dar n-a avut efect in totalitate. Duduia de acolo a spus o prostie dupa parerea mea, cica sa amestece erbicidul total cu erbicid Acid 2,4 D pentru buruieni dicotiledonate. Pai daca e erbicid total ce treaba mai are si celalalt? Nu stiu ce se intampla dar stiu cel putin doua magazine cu produse fitosanitare in zona mea unde cei de dupa tejghea sunt simpli vanzatori.

#2335
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Daca ai ști matale că și în partea ailaltă a tejghelei sunt destui bizoni, nu te-ai mira atât. Ar trebui și la noi sa fie ca în afară unde nu oricine poate cumpăra pesticide iar cine cumpăra trebuie să aibă cursuri și atestat vizat la zi.  De unde știi că bizonul ăla chiar a respectat doza sau știe măcar doza recomandata. Sau suprafața pe care se da cantitatea respectivă. Eu știu bizoni care au acasă mai multe produse decât am eu, la suprafața infima, și care dau din 2 în 2 cu combinații fanteziste de substanțe, pentru că așa a spus Dana de la Viața satului. Degeaba întrebi ce dăunători are, sau la ce folosesc substanțele respective, că el știe mai bine că trebuie să de-a cu x și y și z că așa a spus Dana. Eu pe motiv de aberațiile respective am renunțat de 2 ani sa mai urmăresc emisiunea. Mult mai multe lucruri am învățat de aici pe SP.

#2336
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006
Vreau să dau cu basamid ca sa sterilizez solul.
De vreo doi ani nu ma mai inteleg cu putregaiul , nematozii, si alte boli care vin din sol.
Pe lângă acestea deoarece acum doi ani am băgat în grădina vreo 4 remorci de balegar si inca nu s-au terminat de germinat semințele de buruieni .... cam acestea sunt motivele.
Dacă este cineva care a folosit, câteva sfaturi in privința administrării pentru a obtine efectul maxim ar fi binevenite.
Dau o bere ... pe gât!

#2337
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
S-au mai discutat ăsta pe aici. Basamidul asta nu e selectiv. Rade tot, și bune și rele. O sa crești roșiile că în vata minerala. Dar vata de schimba in fiecare sezon. Solul nu. Și după  un în pământ gol prima oara vin scaieții și urzicile înaintea ierbii, tot așa dăunătorii vor repopula înaintea organismelor benefice.  
La cat costa basamidul mai degrabă bagi ciupercutele lui Jumborom și Guru. Costa la fel cu efecte net superioare.

#2338
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Da, da, da!

#2339
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Recomanda cineva un erbicid eficient, pentru buruienile din capsuni aflati in vegetatie?

#2340
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006
Aşa e cum ziceți, am stat mult si am meditat, dar ceapa si usturoi putrezesc oricât tratamente as face (cel putin 40%), morcovii la fel, de ardei si rosii nu mai vorbesc, greeri, coropişnite cât cuprinde, dacă in solarii până acum doi trei ani nu aveam nici o problema, acum am zone unde am pus rasadul  de trei patru ori si tot nu s-a prins (puterea la nivelul solului sau deceda subit dupa 2-3 saptamani ..... să dau din 3 in e zile cu chimicale care se aduna in plante .... mai bine incerc sa sterilizez solul, sper ca 4-5 ani sa nu mai am probleme majore.

Edited by scaiba, 21 July 2017 - 08:35.
post dublu


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate