Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Somatie de plata - proces cu top factoring (vodafone)

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
gabi82

gabi82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 06.12.2007
Intrucat tocmai am castigat un proces(fara sa ma stresez) cu acesti recuperatori, doresc sa impartasesc si altora caile de aparare folosite.
Mentionez ca am atasat la topic citatia de chemare in judecata primita de la ei si intampinarea depusa de mine. O sa fiu scurt, concis si obiectiv.

INTRODUCERE

1. in 2004 am facut un abonament la connex, care mai tarziu a devenit vodafone.
2. in 2009 am dorit intreruperea contractului (abia prelungit pe 2 ani - luasem un telefon de la ei), pe 3 luni, pentru ca voiam sa plec 3 luni din tara. Nu au fost de acord, mi-au cerut taxa de reziliere destul de mare. Factura de plata in momentul ala era de circa 100 de ron(eram la zi si eram client de 5 ani). Asadar nu am platit cei 100 de ron, in ideea ca vor opri serviciile pt neplata, ceea ce s-a si intamplat in a doua luna de neplata. Au urmat cateva luni in care am primit facturi ca si cand as fi beneficiat de serviciile lor(numarul era blocat din a 2-a luna), apoi penalizari care in maxim un an au ajuns la circa 150 de ron(cu tot cu suma originala datorata). Cand m-am dus sa platesc cei 150 de ron (dupa aprox 1 an), vodafone vandusera creanta catre top factoring.
3. Au urmat plicuri peste plicuri de la top factoring, cu suma ajungand in al doilea an la circa 500 de ron. Asteptand sa se prescrie datoria in traditionala perioada de 3 ani, (ATENTIE: daca ii recunoasteti pe recuperatori ca fiind creditorii vostri prescriptia se reseteaza de la data in care i-ati recunoscut), au inceput sa-mi spuna vecinii ca ma cauta nu stiu ce companie la telefon (acesti camatari legali, avand adresa mea, au sunat la vecinii mei care aveau fix, fiindca nu aveau noul meu numar de telefon). Asadar a trebuit acum sa-mi invat si vecinii sa-i ignore.
4. Am primit si citatia promisa(atasata la topic).

PUNCTUL CULMINANT

1. Am cautat contractul original(o singura foaie, toate clauzele fiind ramase la vodafone) - mentionez ca aveam 18 ani cand am facut contractul  :).
2. Am mers la vodafone sa le cer contractul, sa vad si eu ce clauze sunt. Surpriza: nu mi l-au dat (e complicat - tre' sa faci cereri, sa umbli....am renuntat).
3. Am intrebat un avocat ce sa fac si m-a sfatuit sa depun aceasta intampinare(atasata la topic), fara sa fie nevoie sa ma prezint la proces, invatandu-ma totodata si ce sa scriu in ea.
  Pe scurt intampinarea tine loc de avocat si ii este inmanata judecatorului, care o citeste la proces. Ce am scris impotriva top factoring:
          a. nu au atasat la dosar(primit odata cu citatia) confirmarea de la posta a faptului ca mi-au trimis instiintarea cum ca au devenit creditorii mei.
          b. au invocat un articol dintr-o pagina de contract care nu avea serie, numar sau semnatura mea, prin urmare era o simpla pagina fara valoare. Chiar daca a fost pagina originala, bine ca vodafoone au fost incompetenti si nu mi-au cerut atunci sa semnez pe toate foile alea, pe care nici nu-mi amintesc sa mi le fi prezentat.
  c. de fiecare data cand am primit plicuri de la topfactoring, ele nu contineau facturi ci doar un print cu un cont si datele firmei.
  d. cu 5 zile lucratoare inainte de data procesului am platit suma facturata initial de vodafone (acei 150 de ron) in contul topfactoring si am depus intampinarea si copiile dupa chitantele de la banca la posta, cu confirmare de primire.

DEZNODAMANT 1:   cauza se amana - probabil au spus ca vor veni cu noi probe la dosar (rezultatele procesului apar pe situl judecatoriei la 2-3 zile dupa).

DEZNODAMANT 2:   cerere respinsa si irevocabila. (adica topfactoring n-a putut sa aduca nimic nou si a pierdut). In plus de data asta m am prezentat si eu la proces, unde doar am subliniat inca o data chestia cu pagina de contract fara serie si fara semnatura.






Moralele: 1. CITITI CU ATENTIE contractele.
    2. Metoda Pre-pay e MULT mai avantajoasa decat abonamentul.
    3. Mai degraba voi apela pe viitor la porumbei cu misive la picior decat la abonamente de telefonie mobila.
    4. Poti castiga fara sa ai nevoie de avocat, acolo unde nesimtirea recuperatorului e evidenta.

Attached Files



#2
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,598
  • Înscris: 21.02.2006
Felicitari pentru reusita!

Edited by pufarin, 04 March 2013 - 06:45.


#3
apollo^^

apollo^^

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.11.2005
Bravo, felicitari.

#4
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Yes, yes, yes.....le-ai tras-o Posted Image bravaPosted Image

#5
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
sunt rare astfel de reusite, exceptii, deregula ei castiga ...

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Doar cine nu se apara poate pierde un asemenea proces. Somatia de plata este o procedura speciala iar pentru a fi admisibila sunt necesare indeplinirea anumitor conditii, lucru care nu se intampla niciodata in situatii ca cea descrisa de initiator.

#7
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Dar numarul e pierdut, banuiesc.

#8
lion06lion

lion06lion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.04.2008
Deci practic ce ai castigat? Ai vrut sa itnrerupi contractul 3 luni n-a mers , ai avut de plata 100lei ai platit 150lei  ...per total n-ai castigat nimic .

#9
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
5 euro la Orange Young cu generator de CNP (desi am sub 26 de ani, cineva mi-a folosit deja CNP-ul meu :D)

2000 minute in retea
SMS nelimitat
100 minute nationale si internationale
150mb internet

Nu apuc sa le folosesc pe toate. Cand aveam abonament, plateam 8 euro pentru 400 de minute in retea si 50 min nationale.

Chiar nu inteleg de ce lumea isi face abonament.

#10
tatajean2003

tatajean2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.06.2008
Buna Gabi. Felicitari! Am si eu aceeasi problema cu acesti Top Factoring ( Raiffeisen Bank). Am achitat ce aveam de achitat bancii dar ma " hartuiesc" acesti recuperatori pentru 559 Ron. As putea cumva sa scap de ei?

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
Aia 559 de RON ce reprezinta daca zici ca ai achitat tot?

#12
tatajean2003

tatajean2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.06.2008
559 sunt penalizari pentru ca nu am platit 3 luni, cu banca am rezolvat, nici macar nu sunt in biroul de credit. Am platit tot creditul dar acum ma cauta acestia :(

Acesta este somatia ce am primito

#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
Ceva nu se leaga. Daca datoria a fost vanduta la top factoring, inseamna ca dpdv banca tu nu mai aveai nicio datorie la ei.
Daca te-ai inteles cu banca si ai platit acolo tot ce aveai, atunci ei trebuiau sa notifice top factoring in privinta asta.

Daca esti sigur sigur ca nu mai ai nimic de achitat si ai dovada platilor catre banca (chitante) atunci nu au ce sa iti faca.

#14
tatajean2003

tatajean2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.06.2008
Eu ieri(20.06.2013) am platit bancii absolut tot, iar cei de la TopFactoring mi'au trimis aceasta instiintare in data 21.05.2013...datoriile au fost acumulate in lunile februarie, martie, aprilie si mai a.c.

Edited by tatajean2003, 21 June 2013 - 11:08.


#15
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Cam tepara banca, a incasat si creditul si bani de la firma aia.

#16
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
De unde sa stie astia in mai ca tu o sa platesti bancii in iunie? Vorbeste cu banca sa retraga dosarul de la ei daca ai stins datoria.

#17
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008

View Posttatajean2003, on 21 iunie 2013 - 08:01, said:

Am platit tot creditul dar acum ma cauta acestia Posted Image
Deci nu acum te cauta, ai primit somatia acum o lună. Trimite-le pe fax/mail chitanța și gata.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate