Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

Probleme cu Kasolvenzia

- - - - -
  • Please log in to reply
1434 replies to this topic

#1423
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
1. Anul trecut a rămas neplătită o factură de 4 lei (subilniez patru roni). După un an jumate în care au tăcut mâlc primesc scrisoare de la recuperatori că vor 40 lei reprezentând 4 lei factura inițială + 16 lei dobânda + 20 lei (taxă recuperare).

Pentru 4 lei nu vreau să plătesc zeci și zeci de lei, taxe de recuperare și tot felul de aberații. E normal?

2. Firma de telefonie care emis factura spune: "la noi nu mai plătiți, nu primim banii, nu mai figurați aici, descurcați-vă cu recuperatorii". Au vândut creanțele.
Eu n-am ce vorbi cu recuperatorii. Vreau să plătesc 4 lei factura de telefon și eventuala dobândă, nu tot felul de taxe la dubioși.

3. Având în vedere că suma facturată era nu mică, ci foarte mică (2 eugenii) și că n-am fost anunțat în nici un fel până acum, vă dați seama că n-am intenționat să țepuiesc pe nimeni.


Cum credeți că trebuie procedat? Mă dă cineva în judecată pentru 4 lei + dobânda aferentă?
La urma-urmei cred că o să plătesc cheltuielile de judecată decât să plătesc nu știu ce taxe de recuperare aberante.

Cred că oricărui om din România îi poate rămâne neplătită o factură la apă sau telefon. O factură infimă, de 2 lei să zicem. E normal să nu zică nimeni nimic și după un an jumate să-ți ceară nu știu câte zeci și zeci de lei taxe, dobânzi, taxe recuperatori și tot felul de aberații?


Înțeleg expresia "citște contractul". Dar 4 avocați se uită la contractul ăla 2 săptămâni îl răstălmăcesc în fel și chip și tot nu ajung la liman. Un om normal nu înțelege nimic din expresiile ciudate din el. În aceste condiții ce e de făcut, nu ne mai abonăm la tv, apă, gaze telefon sau ce facem? Dacă uităm o factură infimă neplătită, peste un an ne trezim cu milioane. E cinstit?

#1424
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
1. atitudinea ta expeditiva poate fi de inteles din punctul tau de vedere, dar din punct de vedere legal nu ai cum sa "nu ai treaba cu dubiosi, si sa le platesti lor".

nu le platesti lor. ei au cesionat creanta, creditorii sunt compania respectiva de recuperare, le platesti lor.
eventual (asta nu stiu eu sa-ti spun exact) poti sa mergi pe partea ca penalizarile nu pot depasi suma datorata, vezi pe aici ca s-a mai discutat.

2.n-ai incercat sa depasesti, dar in orice companie de profil exista un departament de collection (colectare creante)
depinde de procedura fiecareia. poate la compania unde datorezi tu, procedura e fara notificare. ai scadenta, perioada de gratie, dupa care compania e libera sa cesioneze creanta in ce termen vrea ea. chiar si un an si ceva.
partea cu notificarea si cesiunea de creanta e imposibil sa nu fie prevazuta in contract.

deci in pare rau pentru tine, dar din punct de vedere legal 1. nu ai cum sa nu platesti (poti incerca, pe riscul tau); 2.trebuie sa platesti companiei respective care a cumparat creanta.

#1425
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
1. În contractul meu scrie că dobânda poate depăși suma datorată.
2. În contract nu scrie că pot fi cesionate creanțele.
3. În contract nu am văzut prevăzute "taxe de recuperare".
4. Nu pot afirma sigur 100% ce scrie pentru că doar un avocat îl poate înțelege.


//offtopic
Consider că ar trebui să existe contracte standard, explicite, scrise de ANCTI în care companiile de comunicații să poată completa doar prețurile și anumite câmpuri libere. Nu mi se pare corect să scrie în șarade orice vor ei în contract știind că nici un om nu poate înțelege acele formulări juridice iar oricine are nevoie de telefon ca să trăiască o viață normală.

Abea așteaptă să semnezi și să-ți spună apoi că n-ai văzut nu știu ce steluță sau nu știu ce expresie juridică sau nu știu ce manevră.
Fiecare e liber să semneze ce vrea, însă nu fiecare are bani să plătească avocați să-i tălmăcească contractele iar toată lumea are nevoie să comunice, să trăiască, are nevoie de apă, gaze, telefon, electricitate etc.
Mi s-ar părea normal ca statul să se implice în acest sens nu doar cu o lege vagă ci ar fi bine ca aceste contracte să fie mai întâi analizate și interzise: expresii cu steluțele, font microscopic la final, alambicări de text, termeni cu dublu sens etc. etc.

Aceste lucruri se fac pe față. Adică vrei nu vrei trebuie să semnezi. Oricine vede că e o măgărie cu scrisuri mici și rahaturi dar e forțat, are nevoie de telefon, are nevoie să comunice, să trăiască. Nu are alternativă.

#1426
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
lasand la o parte nervii de moment, cu toata dreptate care crezi tu ca ti se cuvine :
1. mai bine platesti amaratii aia de 40 de lei (nu 'zeci si zeci de lei', ca nu-s vreo avere)
2. daca la punctul 1 consideri, pe buna dreptate, ca nu am eu dreptul sa fac considerente pe aia 40 de lei, cu toate ca mi se pare o suma derizorie, sunt banii tai, atunci ia in calcul faptul ca tocmai ai emanat o aberatie ce nu poate exista in nicio democratie veritabila, in nicio economie de piata.

te rog, scaneaza contractul, sterge datele de identificare si da-mi-l si mie sa-l lecturez.
(actiune oarecum futila, datorita faptul ca dpdv legal oricum trebuie sa platesti, dar macar sa incerc sa te lamuresc)

Edited by spare-me, 28 April 2009 - 19:58.


#1427
deimos

deimos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 07.07.2006
a fost la un moment dat ceva lege care reglementa penalizarile. dar din pacate nu mai suntem deloc protejati si uite asa ajungem sa uitam de`o factura de 100 lei apoi sa ne trezim cu zeci de mii lei datorii pt. care sunt in stare sa te execute fara nicio grija, inclusiv sa`ti scoata apartamentul la licitatie.

Edited by deimos, 28 April 2009 - 20:01.


#1428
lleo

lleo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 27.06.2007

View Postspare-me, on Apr 28 2009, 20:57, said:

lasand la o parte nervii de moment, cu toata dreptate care crezi tu ca ti se cuvine :
1. mai bine platesti amaratii aia de 40 de lei (nu 'zeci si zeci de lei', ca nu-s vreo avere)
2. daca la punctul 1 consideri, pe buna dreptate, ca nu am eu dreptul sa fac considerente pe aia 40 de lei, cu toate ca mi se pare o suma derizorie, sunt banii tai, atunci ia in calcul faptul ca tocmai ai emanat o aberatie ce nu poate exista in nicio democratie veritabila, in nicio economie de piata.

te rog, scaneaza contractul, sterge datele de identificare si da-mi-l si mie sa-l lecturez.
(actiune oarecum futila, datorita faptul ca dpdv legal oricum trebuie sa platesti, dar macar sa incerc sa te lamuresc)

De ce il sfatuiesti sa plateasca 40 lei ? Inteleg ca suma datorata este de 4 lei la care se adauga penalitati 16 lei si taxa de recuperare 20 lei. E clar ca trebuie sa plateasca datoria si dobanda (daca aceasta a fost calculata conform contractului) dar cum este calculata si in ce baza trebuie sa plateasca aceasta taxa de recuperare ? Maine omul se poate pomeni ca i se cere taxa de recuperare de 2000 lei, ce face atunci, o plateste si pe aia ?

#1429
klopete

klopete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.10.2006
Pe vremuri facusem un screenshot la un anume mesaj de pe situl Kasolvenzia. Acum nu mai exista acel mesaj dar inca e valabil ce au scris!

Attached File  kasolventia.PNG   30.61K   298 downloads

#1430
cadina86

cadina86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.07.2010
Kasolvenzia si-a schimbat stilul de a actiona. Recent am primit la vechea adresa unde locuiam o carte postala cu mesajul: Salutari de la munte! Suna-ma sa iti spun ultimile noutati. Stefan, 074..."Mi-am dat seama ca e de la Kasolvenzia dupa expeditor:CP 19-OP 83, Bucuresti .Asa se presupune ca eu din curiozitate voi suna la ei si astfel ei vor da de mine. S-o creada ei..
Sfatul meu nu raspundeti la astfel de mesaje.

Le-am dat teapa astora de la orange pentru ca mi-au umflat costurile cu prea multi bani si nu isi aveau justificare. Nesimtitii, iar daca le cereai socoteala intodeauna motivau ca ei nu au nici o vine. Au trecut vreo 4 ani de atunci, n-au ce sa-mi mai faca. Sa ma caute..Auzi la ei ce mesaj sa trimita.."Salutari de la munte.."Foarte tare.

#1431
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,240
  • Înscris: 25.11.2003
Acum cateva zile m-am trezit in cutia postala cu un plic de la EOS KSI Romania pe numele fostului proprietar, plic pe care i l-am transmis intact impreuna cu un maldar de corespondenta adunata in ultima luna. Nici nu stiu daca sa ma tem eu personal de ceva; exista riscul sa vina la mine la usa, eventual la o ora nepotrivita? Ca sa ii trimit la plimbare nu mi-e greu, dar...  :w00t:

#1432
Florin2003

Florin2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 20.01.2006
Are cineva idee la ce suma se actioneaza in judecata ? Eu am undeva la 1000 ron

#1433
aikido

aikido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 08.11.2005

View PostFlorin2003, on 18th August 2011, 08:54, said:

Are cineva idee la ce suma se actioneaza in judecata ? Eu am undeva la 1000 ron
Nu e o regula....de la cat devine profitabil. Pot sa te cheme in instanta si pt 25 de lei.
O astfel de firma are cam 5-10 juristi angajati si o retea de executori in teritoriu....
Inainte de judecata sa stii ca ei pot obtine si un minunat titlu executoriu pe care il trimit la tine la job, la banca ta etc si iti opresc banii direct din cont.

#1434
romeomanciu

romeomanciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 06.06.2006
http://www.scritube....E1431892421.php  

MANUAL

BCR

DEBT PURCHASE

EOS KSI ROMANIA

#1435
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Incredibil ce nesimtiti au devenit. Carti postale "de la prieteni":

http://www.mugurfrun...irma-cu-vrajeli

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate