Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?
 Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia
 Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN

Gradina, copaci, arbusti si plant...
 Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...

Mouse wireless multimode (2x BT +...
 

Plantatie ARONIA

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
i_a12

i_a12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.03.2013
Am cumparat si eu 50 buc pe care am putut sa mi-le aleg.
Sunt f. groase la radacina se vede ca nu sunt de 1-2 ani.
Pretul f. mic comparativ cu alte oferte de pe piata.
Sper sa fie o chestie interesanta
Stie cineva si de goji ceva?

#20
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
La ce pret ai cumparat puietii de Aronia ? Ce vârsta, 1 an sau 2 ani ?
Eu am gasit la 20 Lei puietul varsta 2 ani. Asa arata în primavara http://clucian.sunphoto.ro/Aronia

#21
i_a12

i_a12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.03.2013
sunt de 2 sau 3 ani la 10 ron. radacina este de 2 ori mai groasad decat in pozele tale si tot asa au 2 ramuri care trebuiesc taiate ptr a face ramuri.
planta face fructe doar in varful ramurii, asa ca trebuie sa aiba cat mai multe ramuri.
daca mergi acolo poti sa alegi.

#22
simo13

simo13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.05.2013
buna ziua tuturor membrilor. eu abia m-am inscris. pot sa va spun ca eu am pregatit terenul pentru a cultiva un ha de aronia, am si platit avansul pentru puieti dar marea mea problema este ca inca nu au ajuns.incep sa am cateva indoieli desi asa cum scrie request eu le platesc cu aproximativ 20 ron planta de doi ani. i-mi puteti spune de unde le-ati cumparat dv.? eu am facut comanda la o firma din arad. pe mine acum in acest moment cel mai mult ma intereseaza daca firma asta i-si onoreaza comenzile si nu raman fara plante si fara bani( oprea srl) va rog daca cineva dintre membri are informatii sa-mi raspunda. va multumesc.  si am mai vazut pe cineva care zicea ca le-a gasit la 10 ron asta mi se pare interesant pentru ca eu in decembrie 2012 nu am gasit mai ieftin de 20 ron  si inca o intrebare chiar sant asa de putini cultivatori de aronia in romania? eu tot am cautat si nu gasesc pe nimeni, sper ca acest forum sa ma ajute.

#23
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Mergi pe pagina 1 acolo într-o postare este un link catre o oferta de aronia la 10 Lei.
Aronia este un arbust nou adus din America de Nord. Tot ce avem noi prin Romania în legatura cu Aronia vine de la Bulgari sau de la Unguri care au deja plantatii de Aronia.

#24
i_a12

i_a12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.03.2013
Salut.
Acum este prea tarziu pentru a planta puietii, cei pe care i-am plantat in primavara au deja flori, si nu cred ca mai poti planta acum. In toamna se planteaza cel mai bine, procentul plantelor prinse este de 95%. Eu am plantat de proba 50 buc si s-au prins toate, dar in primul an de la plantare nu este indicat sa le pui ingasamant chimic. Mai bine pregatesti terenul pentru toamna si le plantezi atunci. Recomand plantele la 10 lei fara probleme. Am vazut aceleasi plante si la 25 lei. Au certificat ecologic si sunt obtinute din butasi si nu din seminte. Intrebare = de ce nu se planteaza struguri din seminte? Si butasii de aronia au aceeasi poveste. Se taie din planta adulta, se trateaza cu diverse chimicale pentru a ajuta inradacinarea si se planteaza una linga alta fara probleme. Se scot la vanzare dupa 2 ani sau chiar dupa primul an. Salutari la toata lumea!

#25
simo13

simo13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.05.2013
buna ziua.  cum este prea tarziu pentru a planta? eu din pacate m-am trezit tarziu. abia in decembrie2012 am inceput sa caut puieti si am gasit cu 20 ron bucata am platit un avans de 3000 de eu si restul urmeaza sa-l platesc la livrare dar....inca nu mi-au livrat plantele. acum cum sa aman pana in toamna deja sant ingrijorata sa nu cumva sa raman fara bani si fara plante. eu acum sant nevoita sa plantez atunci cand ei i-mi vor aduce plantele. daca in toamna procentul este de 95% acum oare cat o fi?

#26
mrcalex

mrcalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 19.10.2006
A plantat cineva pana la urma?
As dori sa vad daca a avut cineva rezultate pana acum

#27
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Eu am plantat 2 de probe sa vedem cum rezista și ce produc poze la http://clucian.sunph.../Aronia/pagina2
la toamna vedem ce mai plantam.

#28
emmaanuel

emmaanuel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 29.06.2010
Buna

Si eu am cumparat 5 bucati (1 plantat in ghiveci si 4 bucati plantate in diferite locuri in gradina). Pe trei dintre ele am fructe. Cel din ghiveci are o dezvoltare extraordinara. Am sa revin cu poze.

#29
emmaanuel

emmaanuel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 29.06.2010
Primele fructe de pe aronia cumparata in martie....

Attached Files



#30
OnnuTm

OnnuTm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 13.02.2013
A mai plantat pana acuma cineva aronia prin apropiere de Timisoara ?
Vreau si eu sa ma bag pe cultura asta ... Este un fruct care e cautat pe piata si in restul tarilor ...

#31
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
trebuie sa faceti analiza solului , trebuie sa aiba PH acid altfel nu iese nimic , am luat 1 in ghiveci de la dedeman , in primavara  in ghiveci i-a mers bine dar pusa in pamant au inceput sa i se decoloreze frunzele .i-am pus turba , rumegus,  e in viata  dar atat .

#32
marianaronia

marianaronia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.02.2015
buna ziua tuturor,
mai este interesat cineva de aronia?
vand aronia de 3 ani care vor incepe sa dea rod in toamna
sunt adusi personal din germania si ofer garantie
pentru fiecare butas care nu se prinde trimit altul gratis- (asta pana se prid toti)

Attached Files



#33
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Si cat costa un ghiveci cu Aronia?

#34
marianaronia

marianaronia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.02.2015
salut
am mai multe categorii si varste
ce anume te intereseaza?

o zi buna!

#35
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Îţi spun ce mă interesează pe mine întâi.
Să citești regulamentul forumului înainte de a posta.
Apoi să îți deschizi topic în secțiunea corectă, adică bursa.

#36
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Ma intereseaza o planta Aronia care sa produca fructe din primul an. Cat ar costa?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate