Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

De ce au fost invinuiti evreii pentru pierderea ww1 de catre Germania?

- - - - -
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#19
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View PostPengoon, on 27 februarie 2013 - 15:19, said:

nu au existat unitati dedicat evreiesti in vreo armata a imperiului german. nici macar la nivel de companie, darmite divizie.

Dar, cati evrei au luptat vreodata pentru tara lor, te-ai intrebat? (alta decat Israelul)

#20
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View PostPengoon, on 27 februarie 2013 - 15:19, said:

ca si in restul europei (a se vedea afacerea Dreyfus in franta), atmosfera din germania imperiala era ostila evreilor. asa ca, pasul pana la invinuri generale nu-i mare.

care mare industrias in germania imperiala a fost evreu (eventual in afara de Balin) si cum ar fi putut influenta aceste negocieri (care nu au existat) cu aliatii vreo strategie militara a OHL-ului?

nu au existat unitati dedicat evreiesti in vreo armata a imperiului german. nici macar la nivel de companie, darmite divizie.
Și în primul și în al doilea RM au fost înrolați evrei în armata germană.Dacă încă nu ai aflat caută pe google.Nu au existat unități evreiești.Au existat evrei în armată.
Îți dau eu exemplu de industriași evrei: cei doi producători de ZyklonB. Au fpst găsiți aiurea vinovați la procesul de la Nurnberg, condamnați și spînzurați.

View PostZorbaGrecu, on 27 februarie 2013 - 15:23, said:


Dar, cati evrei au luptat vreodata pentru tara lor, te-ai intrebat? (alta decat Israelul)
Evreii au luptat și în armata franceză, rusă, engleză, americană, română ș.a.

#21
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View Postflorincroitoru, on 27 februarie 2013 - 15:25, said:

Şi în primul şi în al doilea RM au fost înrolaţi evrei în armata germană.Dacă încă nu ai aflat caută pe google.Nu au existat unităţi evreieşti.Au existat evrei în armată.
Îţi dau eu exemplu de industriaşi evrei: cei doi producători de ZyklonB. Au fpst găsiţi aiurea vinovaţi la procesul de la Nurnberg, condamnaţi şi spînzuraţi.

CAti la suta din cei apti de lupta chiar luptau? Avem niste procente? SAu, in al 2-lea razboi mondial, cati evrei romani au lupta pentru eliberarea Basarabiei?

#22
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
in primul razboi mondial, in armatele din imperiul german au fost inrolati cca 100.000 de soldati evrei. (din care au cazut cca 12.000 si au fost decorati cca 35.000).
s-au dus la oaste cca 17% din populatia evreiasca a imperiului, cifra similara cu gradul de recrutare la nivel general. (Judenstatistik din 1. noi 1916).

#23
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View PostZorbaGrecu, on 27 februarie 2013 - 15:27, said:

CAti la suta din cei apti de lupta chiar luptau? Avem niste procente? SAu, in al 2-lea razboi mondial, cati evrei romani au lupta pentru eliberarea Basarabiei?
În primul RM evreii au fost recrutaţi procentual la fel ca românii.Au murit pe front procentual tot ca românii, adică aproape jumate.
În al doilea RM în România nu au fost luaţi pe front .

Edited by florincroitoru, 27 February 2013 - 16:36.


#24
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postflorincroitoru, on 26 februarie 2013 - 22:13, said:

Acuzaţia contra evreilor a fost imediat după război şi nu a fost Hitler ăla care a adus-o; ai dreptate.S-a comparat acţiunea întreprinsă de evreii americani cu o lovitură de cuţit dată pe la spate.Evreii americani mai precis organizaţia lor Bnai Brit au împins America în război contra germaniei, iar miza a fost Palestina, ce urma a fi luată în stăpîmire de către evrei cu ajutorul Angliei.Ghiţă Bizonul nu a auzit de aşa ceva, nu citeşte, nu îl interesează.El îşi imaginează ceva şi atît.Pe parcurs pt că în 1933 organizaţiile evreieşti şi America au declarat război economic Germaniei şi lui Hitler personal lucrurile s-au agravat.Ei au început, nu Hitler!

Nu ai de unde stii ce si cat ma citit.
Insa eu ma refeream la evreii germani. Nu la cei din Amerlocia, Britonia, Franta samd.

#25
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View Postflorincroitoru, on 27 februarie 2013 - 16:35, said:

În primul RM evreii au fost recrutaţi procentual la fel ca românii.Au murit pe front procentual tot ca românii, adică aproape jumate.
În al doilea RM în România nu au fost luaţi pe front .

K.
De ce?

#26
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003

View PostZorbaGrecu, on 27 februarie 2013 - 16:50, said:


K.
De ce?

De ce ce? De ce nu au fost mobilizati evrei in WW2 in Romania? Sper ca am inteles gresit si intentionai sa intrebi altceva.

#27
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View Postskandal, on 27 februarie 2013 - 17:23, said:


De ce ce? De ce nu au fost mobilizati evrei in WW2 in Romania? Sper ca am inteles gresit si intentionai sa intrebi altceva.
Da.
Asta am intrebat.

Ai inteles bine.

#28
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View Postflorincroitoru, on 27 februarie 2013 - 15:27, said:

Şi în primul şi în al doilea RM au fost înrolaţi evrei în armata germană.Dacă încă nu ai aflat caută pe google.Nu au existat unităţi evreieşti.Au existat evrei în armată.
si unde am zis io altceva?

Quote

Îţi dau eu exemplu de industriaşi evrei: cei doi producători de ZyklonB. Au fpst găsiţi aiurea vinovaţi la procesul de la Nurnberg, condamnaţi şi spînzuraţi.
facand abstractie de faptul ca era vorba de perioada imperiala, adica 1871-1918, totusi care erau aia 2 evrei?

#29
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
O las moartă că nu mai am chef să caut.

#30
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View Postaltai, on 22 februarie 2013 - 23:00, said:

Ma uitam la un documentar pe National Geografic si s-a mentionat faptul ca ura nazistilor fata de evrei a avut ca punct de plecare pierderea primului razboi mondial si "vina" pe care evreii ar fi avut-o in aceasta chestiune.

Mi-e greu sa cred ca intradevar evreii germani au tradat patria in care locuiau.
Dar ceva sambure de adevar trebuie sa existe, zvonurile nu au aparut din neant.
Presupun ca vreo cativa industriasi evrei, dandu-si seama ca razboiul oricum avea sa fie pierdut, au demarat negocieri cu britanicii si francezii.

Are cineva informatii mai clare la subiect?

Ne spui si noua ce documentar ?
Nu e sigur ca ai inteles corect.
intre "vina" si "tradare " este putina deosebire.

Edited by abbulafia, 27 February 2013 - 22:39.


#31
nguyen

nguyen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,850
  • Înscris: 05.02.2012

View PostZorbaGrecu, on 27 februarie 2013 - 15:27, said:

CAti la suta din cei apti de lupta chiar luptau? Avem niste procente? SAu, in al 2-lea razboi mondial, cati evrei romani au lupta pentru eliberarea Basarabiei?

Toti evreii din Basarabia au luptat pentru eliberarea ei de sub jugul romanesc.

#32
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View PostZorbaGrecu, on 27 februarie 2013 - 15:27, said:


CAti la suta din cei apti de lupta chiar luptau? Avem niste procente? SAu, in al 2-lea razboi mondial, cati evrei romani au lupta pentru eliberarea Basarabiei?

cati din muncitorii care sunt paltiti sa lucreze la asfaltatul soselelor lucreaza ?
Cati dorm la umbra?
Cati romani stiu unde este Basarabia pe harta ???

#33
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View PostZorbaGrecu, on 27 februarie 2013 - 16:50, said:


K.
De ce?
Evreii nu au fost luați pe front în WW2 din cuauza ordinului dat de Antonescu.El a considerat că nu sînt buni luptători așa că e mai bine să fie lăsați în țară ca să muncească.

View Postabbulafia, on 27 februarie 2013 - 23:00, said:

cati din muncitorii care sunt paltiti sa lucreze la asfaltatul soselelor lucreaza ?
Cati dorm la umbra?
Cati romani stiu unde este Basarabia pe harta ???
Cîți din userii acestui forum scriu prostii continuu?

#34
altai

altai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 651
  • Înscris: 04.04.2007

View Postabbulafia, on 27 februarie 2013 - 22:30, said:

Ne spui si noua ce documentar ?
Nu e sigur ca ai inteles corect.
intre "vina" si "tradare " este putina deosebire.

un documentar despre ascensiunea lui hitler. probabil o sa mai fie reluat.
acolo se mentiona ca ura germanilor (in special a veteranilor ww1 care au fost nucleul partidului nazist) se baza pe contributia pe care evreii germani ar fi avut-o la pierderea razboiului.
nu se detalia care evrei si nici in ce ar fi constat asa-zisa tradare.

#35
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postflorincroitoru, on 28 februarie 2013 - 12:18, said:

Cîţi din userii acestui forum scriu prostii continuu?
crecă eşti cel mai în măsură să ne oferi răspunsul chiar dumneata :D

#36
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
Cu pălăcere; cam trei sferturi, tu fiind în această categorie.

View Postaltai, on 17 martie 2013 - 11:00, said:

un documentar despre ascensiunea lui hitler. probabil o sa mai fie reluat.
acolo se mentiona ca ura germanilor (in special a veteranilor ww1 care au fost nucleul partidului nazist) se baza pe contributia pe care evreii germani ar fi avut-o la pierderea razboiului.
nu se detalia care evrei si nici in ce ar fi constat asa-zisa tradare.
Nu se dau detalii pt că din detalii se vede că Hitler și germanii aveau dreptate. De aia nici nu se găsește vreun discurs complet sau pe jumătate de al lui Hitler.Nu păcălește nimeni un popor întreg sau măcar o jumate , doar că vorbește frumos.Hitler avea așa de clar dreptate încît oamenii îl iubeau pt că spunea adevărul.De aia nici nu se găsesc discursuri ale lui, nici măcar scrise, ca să nu se vadă că el a avut dreptate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate