Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

Romania vs Ungaria - dreptul istoric asupra Ardealului

- - - - -
  • Please log in to reply
3833 replies to this topic

#3691
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,120
  • Înscris: 12.12.2006

View PostC18, on 22 noiembrie 2018 - 22:08, said:

Au ungurii ceva similar cu dexonline? Mă întreb dacă există măcar pa în ungurește.
Părerea mea e că pa ăsta vine din Sudul României.
Io nu l-am auzit până în liceu, și părea o achiziție nouă. Ba chiar puțin prea... informal.

Edited by Morosanul, 23 November 2018 - 12:25.


#3692
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postbudlight, on 23 noiembrie 2018 - 00:24, said:

Pai, tu imi vinzi acadele precum ca albanezii castiga 2000 de euro lunar, cand in doar turismul perioadei de varf se castiga bine, si atunci numai pentru 6 luni deoarece majoritatea hotelurilor trec in hibernare.
N-are sens sa-ti mai zic, ca suma declarata de amicul tau este deosebit de mare, sunt destui care lucreaza pe mai putin, indeosebi albanezii care n-au acte in regula si lucreaza la negru. Apoi, cand se termina sezonul, amicul tau ia un sut de toata frumusetea, si mai gaseste de munca o paula in timpul iernii. Reducandu-se locurile de munca, iarna e mai greu cu munca pentru straini.
Pricepusi, sau chiar vrei sa-ti desenez ?
incerc sa inteleg pana unde merge incapatanarea ta, si nu reusesc.

Incerci degeaba, eu nu ma agat de o suma fixa, oricum sa ai 700E plus ore suplimentare, chiar si doar jumatate de an si tot e mai ok decat 1500 /1800 Ron in Romania.

Vecinu si-a facut vila dupa cca. 5-10 ani de Grecia, in plus a lucrat legal cu acte.

Albanezii nu vor renunta niciodata la tara lor fiind gard in gard cu Italia si Grecia si posibilitati de naveta zilnica ori saptamanala din orice parte a tarii.

Acum ai inteles unde bat?!
Ti-am spus ca esti informat gresit, dar nu in totalitate si oricum era doar o vorba, nu aveam de gand sa par malitios catusi de putin, nici sa te simti jignit.

Aici se mai spune: stii prost, scrii prosti, dar acestea nu spun mare lucru nici macar despre enunturile cu care nu suntem in acord.

#3693
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,787
  • Înscris: 08.11.2009

View PostWestPoint, on 21 noiembrie 2018 - 21:05, said:

Ia spune pe cine vrei tu sa imbeti de cap? Tu ai impresia ca si eu sunt unul dintre cunoscutii tai de clasa VI-a?
Per capita inseamna pe cap de locuitor si asta are cea mai mare importanta.
Ce ma incalzeste pe mine, PIB-ul tarii daca per capita, adica omul care munceste nu are un venit decent?
Ce ma incalzeste ca se construieste o catedrala de 120 milioane daca eu ca clujean nu voi intra niciodata in ea?
Vinde castravetii tai la altul nu la gradinari.
Ce sa-ti povestesc, pe romanii din Ardeal ii incalzea cu ceva cand va faceati voi palate prin Budapesta. Asta este.
Mare filozofie, ai gasit acum catedrala, de parca atunci cand faceati voi catedrale prin Budapesta ii avantaja cu ceva pe romani, sirbi sau slovaci.
Da, PIB per capita este important. Nu minimaliza totusi importanta PIB-ului. Are destula importanta. Pe mine ma bucura ca, desi istoric, am intrat cu vreo 500 de ani mai tarziu in civilizatia occidentala ( noi fiind sub cizma turceasca), nu suntem atat de departe de voi. Si daca ne uitam un pic la nivelul datoriei externe al celor doua tari bne cam dam seama ca voi v-ati cam atins potentialul.

#3694
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,120
  • Înscris: 12.12.2006
Hai să mergem mai la concret, dacă tot am ajuns aici.

Graficul Venitului pe cap de locuitor raportat la puterea de cumpărare (purchasing power parity):

(Am pus comparativ Bulgaria (că pentru Albania s-a pierdut interesul) și Austria ca să vedem decalajul între țările estice, și comparativ cu una vestică)

Attached Files



#3695
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,326
  • Înscris: 05.08.2015

View PostMorosanul, on 23 noiembrie 2018 - 12:25, said:

Părerea mea e că pa ăsta vine din Sudul României.
Io nu l-am auzit până în liceu, și părea o achiziție nouă. Ba chiar puțin prea... informal.

Confirm ca este universal si intens folosit aici, la noi

A fost si este, si pre si post '89

Ungurele nostru este un fel de neaflorica:

- n-a vazut / n-a auzit => nu exista
- se pricep amandoi la de toate
- regreta comunismul
- l-au iubit pe ceausescu
- unul il iubeste pe antonescu, celalalt pe horthy
- sunt nascuti in anii '50, din parinti emaciati de foamea de dupa razboi

Edited by Mount_Yerrmom, 23 November 2018 - 17:03.


#3696
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,120
  • Înscris: 12.12.2006
Da chiar, ce mai face nea Florică ?
A cam dispărut în ultima vreme... Posted Image

#3697
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View PostMorosanul, on 23 noiembrie 2018 - 12:25, said:

Părerea mea e că pa ăsta vine din Sudul României.
Io nu l-am auzit până în liceu, și părea o achiziție nouă. Ba chiar puțin prea... informal.
Vine, dar nu merge :-)

Expresia este de origine maghiara, cum naiba sa "vina" din sudul Romaniei?
De acolo "vin" alte expresii: ciubuc, bacsis, gagiu, etc....

PA interj. fam. (se folosește ca formulă de salut la despărțire, mai ales, cu copiii) Cu bine; la revedere. /<germ. pa, ung. pá
sursa: NODEX (2002) adăugată de siveco acțiuni

https://dexonline.ro/text/Te%20salut

View PostC18, on 23 noiembrie 2018 - 01:35, said:

Mult zgomot pentru nimic, dar îți arăți caracterul încă o dată.

Cuvântul pa e menționat în Dicționarul limbii romîne contemporane ediția 1955 - 1957.

PA interj. Formulă de salut la despărțire, întrebuințată de obicei față de copii. Pa! și noapte bună! C. PETRESCU, C. V. 55.

Exemplu dat este din romanul Calea Victoriei de Cezar Petrescu. Cartea a fost publicată în 1933.
Cezar Petrescu este originar din Iași. Liceul și facultatea tot la Iași le-a făcut. S-a mutat în 1918 la București. Nu pare a fi avut vreo legătură cu Ardealul.
Falsificari romanesti.
Daca tu ai tupeul sa vorbesti de caracter, apoi e clara treaba.

Edited by WestPoint, 23 November 2018 - 17:25.


#3698
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,787
  • Înscris: 08.11.2009

View PostWestPoint, on 23 noiembrie 2018 - 17:17, said:


Vine, dar nu merge :-)

Expresia este de origine maghiara, cum naiba sa "vina" din sudul Romaniei?
De acolo "vin" alte expresii: ciubuc, bacsis, gagiu, etc....

PA interj. fam. (se folosește ca formulă de salut la despărțire, mai ales, cu copiii) Cu bine; la revedere. /<germ. pa, ung. pá
    sursa: NODEX (2002) adăugată de siveco acțiuni

https://dexonline.ro/text/Te%20salut


Falsificari romanesti.
Daca tu ai tupeul sa vorbesti de caracter, apoi e clara treaba.

O fi venind dar eu il stiu de cand ma stiu. In plus colegii mei unguri din facultate nu-l foloseau. Foloseau sia, sio, ceva de genul asta.
Gagiu e de la rromi. Noi in sud florean destul de des gagica. Gagiu, aproape deloc. Suna urat.

#3699
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,682
  • Înscris: 30.01.2008

View PostWestPoint, on 23 noiembrie 2018 - 17:17, said:

Falsificari romanesti.
Daca tu ai tupeul sa vorbesti de caracter, apoi e clara treaba.
Posted Image Posted Image Ai tupeu sa vorbesti de caracter si mistifcari I!!???Posted Image Posted Image


De fapt tupeul nu ti-a lipst niciodata .....

View PostMorosanul, on 23 noiembrie 2018 - 12:25, said:

Părerea mea e că pa ăsta vine din Sudul României.

De cind ma stiu se folosete "pa " in Moldova . Nu stiu inainte ....

#3700
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,120
  • Înscris: 12.12.2006
De asta mă mir și eu, că am avut colegi unguri și nu l-am auzit până târziu, m-aș mira să vină de la ei.
În plus îl auzeam la tv, de la București.

#3701
C18

C18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 23.01.2018
Eu n-am avut niciodată impresia ca pa ar fi argou sau un cuvânt la modă. Nu e din categoria "gagiu" care e argou, cuvânt folosit de cocalari, de băieții de cartier și nu l-am auzit niciodată din gura bunicilor. Pa e cunoscut și folosit indiferent de vârstă,  față de prieteni și rude.

View PostWestPoint, on 23 noiembrie 2018 - 17:17, said:


Falsificari romanesti.


E clar, e teoria conspirației, falsuri odioase pentru a ascunde furtul unui cuvânt primordial maghiar (a se imagina cuvântul "maghiar" pronunțat cu voce tremurândă de un maghiaropat în metastază) probabil chiar înainte ca maghiarii să fi știut că acel cuvânt există.

Dacă nu găsesc romanul Calea Victoriei pe net, în schimb am găsit alt roman al lui Cezar Petrescu și anume Baletul Mecanic publicat în 1931. A fost de ajuns să-mi arunc ochii pe dialoguri. Am dat de pa și chiar de două ori pe o pagină. La începutul capitolului 2 .

Attached File  Screenshot_20181123-180958~2.png   206.33K   9 downloads

https://www.scribd.c...tul-mecanic-pdf

#3702
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Ti-am mai spus, romanii au luat de la unguri "pa" nu are rost sa ma convingi ca ar fi romanesc ca nu este. Punct.
Stii aia a lui Caragiala cu ;

– Bubico! zice cocoana... șezi mumos, mamă!

Ei, Bubico este tot unguresc. Bubi, alintat "kicsi,Bubika" este diminutiv unguresc, care s-a dat si la caini. "bubi kutya"

[ https://i.gyazo.com/60b8dd81f0f120b70cd6a2bf3ae15ea3.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3703
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,471
  • Înscris: 02.09.2016
Medicul personal a lui Goethe ( un stimabil pa nume Reil ...) a scris o lucrare foarte interesanta, importanta ... sa tot fie cam 200 ani de atunci.
Cu toate ca au trecut atat de multi ani se pare ca nu a fost tradusa si in ,,ungureste,,  altfel nu se explica cele de mai sus ...etc.

#3704
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

View PostWestPoint, on 23 noiembrie 2018 - 21:30, said:

Ti-am mai spus, romanii au luat de la unguri "pa" nu are rost sa ma convingi ca ar fi romanesc ca nu este. Punct.
Stii aia a lui Caragiala cu ;

– Bubico! zice cocoana... șezi mumos, mamă!

Ei, Bubico este tot unguresc. Bubi, alintat "kicsi,Bubika" este diminutiv unguresc, care s-a dat si la caini. "bubi kutya"

[ https://i.gyazo.com/60b8dd81f0f120b70cd6a2bf3ae15ea3.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Vad ca si Brutus e cuvant maghiar.

#3705
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,120
  • Înscris: 12.12.2006
și Barack :)

#3706
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,326
  • Înscris: 05.08.2015
Va zic: tipu' e termelat, e prajit.

Pa, Bubico :ciocan:

#3707
Cornel_P

Cornel_P

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 10.11.2018
Mount @ limba maghiară este o limbă aglutinanta nu are nevoie de multe neologisme pentru ca face cuvinte noi prin simpla aglutinare. Are  peste 1 milion de lexeme. Este o limbă bogată, creativă dar si foarte grea.

Edited by Cornel_P, 24 November 2018 - 17:20.


#3708
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View PostMorosanul, on 23 noiembrie 2018 - 12:25, said:

Părerea mea e că pa ăsta vine din Sudul României.
si eu l-am auzit prima oara in Brasov de la un coleg de clasa transferat din Bucuresti.

De aici si asocierea: pa si pu la toata lumea.
nu stiu sa insemne ceva in ungureste?

Edited by enough1453, 24 November 2018 - 17:31.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate