Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

iPhone 5S - discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
3751 replies to this topic

#2881
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Incercati Swipe. N-o sa regeretati.

#2882
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Salut! Mi s o zis sa iau incarcator original pentru 5s si cablu fake ca cele originale se strica la fel de repede, Right?
Se zice ca  usb (de la multe îndoituri se deteriorează),însă incărcătorul ar fi de dorit să fie original, ca să dea amperajul si voltajul necesar..
Am inteles ca cablul usb nicicum nu influențează asupra transmitelor datelor sau altceva.. pe cînd dacă o să folosesc un încărcător nu original (nu contează de la alt producător sau pc) influențează negativ asupra bateriei deviceului.
Am mai realizat ca cablurile au cip, de aceasta conteaza mult daca e original sau nu. Este posibil cu cablu  chinez sa ucid controlerul si o sa ma  coste reparatia 50€.
Sau poate sa iau  cablu Nilkin,  de mult timp  vinde cablurile,  nu am citit sa aiba  probleme.

Deci vreau si eu niste raspunsuri sa inteleg  , ce sa fac cu banii ...

#2883
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Postarea de mai sus este in limba romana?

#2884
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Moldoveneasca=))))))))))))

#2885
Bumis123

Bumis123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.02.2015
A aparut IOS 9.2.1 , a facut cineva update ? Merge mai bine, bateria ? ceva informatii ?

#2886
catametal

catametal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 18.02.2014

View PostBumis123, on 20 ianuarie 2016 - 23:48, said:

A aparut IOS 9.2.1 , a facut cineva update ? Merge mai bine, bateria ? ceva informatii ?
l am facut dar nu am sesizat vreo schimbare sau imbunatatire , ca de obicei au lansat fix uri de securitate rest bateria la fel , acelasi lag enervant de care nu cred ca vom scapa, cei care l au testat pe net zic ca ar fi un pic mai rapid ! Mie nu mi pare  si as prefera sa fie mai fluid decat rapid ! La interfata sistem si app nu aduce nimic nou poate 9.3 sa speram !

#2887
Bumis123

Bumis123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.02.2015
Da si eu sesizez uneori lag..si la messenger imi face un bun uneori , sper sa rezolve cât de curând

#2888
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Va tot plangeti de lag. Eu nu am lag pe iPhone 5S (in conditiile in care toate update-urile incepand cu iOS 9 le-am efectuat OTA), cu exceptia unor foarte mici intarzieri in Spotlight. Mai dezactivati din aplicatiile care ruleaza in background.
Iar daca tot aveti probleme, atunci puteti recurge la masuri mai extreme cum ar fi: dezactivarea sugestiilor de la Siri, reducerea transparentei si animatiilor (din "Accessibility") etc.

Am efectuat ieri dimineata upgrade la iOS 9.2.1 si nu am constatat inca vreo diferenta fata de iOS 9.2.

Attached Files



#2889
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 21.08.2008
Pana la urma accesoriile care vin cu acest 5s beneficiaza de garantie? Pe certificat nu sunt excluse incarcatoarele, am garantie 2 ani la Flanco din 25.06.2015 si un incarcator nu mai vrea sa functioneze. Este cel original care a venit in cutie.

#2890
old_jhon

old_jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 17.05.2009

View Postdanghetau, on 21 ianuarie 2016 - 08:57, said:

Pana la urma accesoriile care vin cu acest 5s beneficiaza de garantie? Pe certificat nu sunt excluse incarcatoarele, am garantie 2 ani la Flanco din 25.06.2015 si un incarcator nu mai vrea sa functioneze. Este cel original care a venit in cutie.

Ar trebui sa ai garantie si la accesoriile din cutie. Du-te la Noumax daca esti din Bucuresti.

#2891
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 21.08.2008
Da, am vorbit la Cordon doar ca e o problema: ei suporta costurile de transport (conform contractului) daca acest colet este trimis prin Cargus. Daca ma duc eu si las acolo coletul (aveam azi drum prin Bucuresti) va trebui sa ma duc tot eu sa-l iau. Cu alte cuvinte daca vreau gratuitate in baza garantiei va trebui sa apelez din nou la Cargus.

#2892
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu-mi dau seama ce s-a putut intampla, dar m-am trezit cu mesajul "Storage almost full" pe iPhone 5S cu IOS 9.2.1 in urma efectuarii unui update la GarageBand care a durat peste o ora (dimensiunea aplicatiei imi aparea ca era de aproximativ 1 GB). Nu mai stiu ce spatiu aveam inainte. In orice caz erau cativa GB, iar acum zero.

Si in iCloud Photo Library m-am trezit cu 833.4 MB ocupati, desi nu am nicio poza acolo...
Toate aplicatiile instalate ocupa aprox. 6.5 GB.

#2893
old_jhon

old_jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 17.05.2009

View Post_-_, on 21 ianuarie 2016 - 17:16, said:

Nu-mi dau seama ce s-a putut intampla, dar m-am trezit cu mesajul "Storage almost full" pe iPhone 5S cu IOS 9.2.1 in urma efectuarii unui update la GarageBand care a durat peste o ora (dimensiunea aplicatiei imi aparea ca era de aproximativ 1 GB). Nu mai stiu ce spatiu aveam inainte. In orice caz erau cativa GB, iar acum zero.

Si in iCloud Photo Library m-am trezit cu 833.4 MB ocupati, desi nu am nicio poza acolo...
Toate aplicatiile instalate ocupa aprox. 6.5 GB.

Vezi in setari>general>storage and icloud usage>manage storage ce aplciatii iti ocupa spatiul pe telefon. E atat de dragut ca le araneaza in ordine descrescatoare a dimensiunii Posted Image

Edited by old_jhon, 21 January 2016 - 17:57.


#2894
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am scris cat spatiu ocupa toate aplicatiile instalate. Am adunat marimile tuturor aplicatiilor, iar spatiul ocupat mi-a iesit de 6.5 GB din total folositi ('Used') 11.7 GB.
Nu aveam poze (in afara a 3 screenshoturi ce nu voiau sa se uploadeze in iCloud) si nu aveam muzica sau alte fisiere personale pe iPhone.

Attached File  IMG_0458.PNG   93.14K   34 downloads

Intre timp am efectuat un Reset cu optiunea "Erase All Content and Settings". Imediat dupa Reset situatia se prezenta asa: Used 10.8 GB si Available 10.8 GB:

Attached File  IMG_0001.PNG   63.8K   38 downloads

Problema a aparut dupa update-ul la GarageBand:

Attached File  IMG_0459.PNG   420.81K   40 downloads

Prezint si situatia din iCloud/ iCloud Photo:

Attached File  IMG_0460.PNG   132.09K   36 downloads  Attached File  IMG_0461.PNG   73.93K   25 downloads

Nu inteleg ce anume ocupa 833.4 MB, din moment ce nu am nicio poza in iCloud, pozele fiind eliminate inclusiv din Trash.
Ca device-uri Apple pe care le utilizez impreuna cu acelasi cont mai folosesc un Mac mini si un MacBook Pro, dar de la bun inceput le-am configurat sa nu urce nicio poza in iCloud.

Imi pare rau ca nu am verificat spatiul disponibil imediat dupa upgrade la iOS 9.2.1. Inainte il verificam intotdeauna dupa update...
Dar cert este ca mesajul "Storage almost full" si "Available: 0 bytes" a aparut dupa update-ul la GarageBand. Nemaiexistand spatiu nu s-au mai incarcat nici screenshot-urile in iCloud...

Acum astept de peste 1 ora ca sa se reinstaleze aplicatiile. Niciodata nu mi s-au mai descarcat atat de incet.

Nu stiu cat de diferita este versiunea curenta de iOS pentru iPhone 5S, dar cert este ca undeva exista o problema cu ea.
Pur si simplu nu imi explic ce anume ocupa acel spatiu enorm. Eliminasem acum cateva zile toate pozele de pe iPhone si din iCloud, muzica nu aveam, e-mailurile le descarc prin POP3 in Thunderbird pe PC/ Mac, programe noi nu am instalat, stergerea cache-ului si cookie-urilor pentru Safari nu a rezolvat nimic.
Este vorba de cativa GB disparuti in cateva zile, fara sa utilizez iPhone-ul mai mult decat ca pe un simplu telefon (folosesc in paralel si un Windows Phone cu ecran mai mare).

#2895
dani2013

dani2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 09.03.2013
apropo de iph 5S  am facut azi  un test in antutu si am ramas surprins cand am vazut ca a scos peste 63.000 . wow un hardware din 2013 ! peste cat a scos notele4 , model din 2014 si f reusit in opinia mea.....
am facut testul si la 6+ si a scos peste 83.000 aproape cat un note5 in graficul comparativ al aplicatiei. ...wow!.
de curiozitate o sa bag in test si 6S sa vad cat scoate

Edited by dani2013, 21 January 2016 - 20:39.


#2896
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
De miscat se misca intr-adevar impresionant de bine 5S-ul, dar deja m-a deceptionat profund problema cu disparitia brusca a spatiului.
In plus, se descarca foarte-foarte greu aplicatiile. In general se descarca greu atat pe Mac cat si pe iPhone, dar acum aproape ca bate pasul pe loc, desi a mai trecut o ora...

#2897
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Sterge garage band si vezi daca se remediaza problema.
Oricum e inutila, sau ma rog mie imi e complet inutila, desi si eu o am instalata.

#2898
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Abia acum a terminat de instalat aplicatiile, deci restore-ul este complet.

Attached File  IMG_0002.PNG   93.02K   22 downloads

Available 4.7 GB.
Deci ce putea sa ocupe 4.7 GB?

View Postdan78rom, on 21 ianuarie 2016 - 21:06, said:

Sterge garage band si vezi daca se remediaza problema.
Oricum e inutila, sau ma rog mie imi e complet inutila, desi si eu o am instalata.

M-am gandit sa sterg Garage Band-ul, dar stii de ce l-am tinut? In ideea ca poate ii voi gasi vreo utilitate.
La cat este de mare nu-i prea usor de reinstalat si daca il sterg, probabil ca nu-l voi testa niciodata.
Dar culmea este ca timp de cativa ani nu mi-am facut timp ca sa-l cercetez nici pe Mac si nici pe iPhone Posted Image

Tu de ce nu o stergi (aplicatia Garage Band)?

Edited by _-_, 21 January 2016 - 21:43.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate