Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 

iPhone 5S - discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
3751 replies to this topic

#2917
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 24.11.2015
Adica eu iau la 20 lei incarcator + incarcator auto + cablu, iar cablul il folosesc de vreo 2 ani si n-am nimic la telefon si voi recomandati cabluri de sute de lei ?  Si mai si adaptoare de cate 90lei. Pai ajungi ca dupa ce ii iei in incarcator, o folie si o husa + mai stiu eu ce adaptor sa faceti jumatate din valoarea telefonului.

#2918
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 dan78rom, on 22 ianuarie 2016 - 15:43, said:


Corect. Nu am negat relatia dintre U si I. Evident ca sunt doua marimi inseparabile. Dar tu vorbesti despre altceva acolo si ignori abaterile mari ale celor doua marimi, interesandu-te doar compunerea lor.
Chiar daca nu a patit inca nimic iPhone-ul, risti sa ii strici circuitul de incarcare/ protectia circuitului.
Desigur ca iPhone-ul va lua atata curent cat are nevoie, dar iti spun din proprie experienta ca timpul de incarcare se dubleaza cand folosesc incarcatorul de 5V @2A de la tableta. Asa este conceput circuitul: sa comute pe un mod lent de incarcare, atunci cand detecteaza un curent prea mare.

 TruculMagic, on 22 ianuarie 2016 - 15:55, said:

Adica eu iau la 20 lei incarcator + incarcator auto + cablu, iar cablul il folosesc de vreo 2 ani si n-am nimic la telefon si voi recomandati cabluri de sute de lei ?  Si mai si adaptoare de cate 90lei. Pai ajungi ca dupa ce ii iei in incarcator, o folie si o husa + mai stiu eu ce adaptor sa faceti jumatate din valoarea telefonului.

Exista si mai ieftine care par de calitate, dar te risti.
Exemplu: http://www.emag.ro/c...1/pd/DMRT2MBBM/

#2919
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,776
  • Înscris: 21.08.2008
Intre timp studiez si observ ca sunt doua tipuri de incarcatore: unele au sigla Apple si altele inscriptia CE plus altele.
Unii vand acest din urma tip ca fiind originale, cu seria inscriptionata la portul USB, codul A1400. Chiar sunt originale? Pretul ar fi 40 lei/bucata. Din astea pot sa iau?
http://www.okazii.ro...inal-a172140339

#2920
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Eu zic sa verifici bateria aia, nu exista ce spui tu. As fi observat si eu, si multi altii o asemenea extindere a timpului de incarcate, dar nu e cazul. Se incarca ceva mai repede decit cu cel original, iar pe prima parte a incarcarii, de la 10 la 60% ajunge in 30-35minute.
Cutentul de incarcare depinde de acumulator, dar in zilele noastre nu exista acumulator care sa nu suporte un curent de minim 1C, unde C este capacitatea acumulatorului in mAh. Fa singur calculul. Cei mai multi accu suporta linistit incarcare la 2 sau 3C.


#2921
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 dan78rom, on 22 ianuarie 2016 - 16:11, said:

Eu zic sa verifici bateria aia, nu exista ce spui tu. As fi observat si eu, si multi altii o asemenea extindere a timpului de incarcate, dar nu e cazul.

Au observat-o multi altii, dar nu te-ai obosit sa te informezi. Daca tu nu ai auzit de ceva, nu inseamna ca nu exista.
Bateria mea este cat se poate de OK.

Circuitul de incarcare de la iPhone comanda rata de incarcare in functie de parametrii pe care ii citeste de la incarcator. Adica, desi un incarcator de amperaj mai mare teoretic ar trebui sa asigure incarcarea cea mai rapida (cel putin la fel de rapida ca si in cazul incarcatorului original), se poate intampla sa comute pe incarcare lenta pentru a se proteja fata de excesul de curent, caldura etc.
De exemplu, incarcatorul de la tableta mea Windows (pe care scrie 5V, 2A) imi incarca iPhone-ul la fel de lent ca atunci cand utilizez un incarcator de 500 mA, ceea ce inseamna ca in loc sa ia curentul de care are nevoie, ia mai putin curent, desi putea sa ia 1A fara probleme.
Problema este ca deseori pe incarcatoare una scrie si de alta sunt capabile, alteori cablul si conectorul influenteaza parametrii de iesire, iar iPhone-ul daca sesizeaza anumite diferente comuta pe un mod lent de incarcare pentru a se proteja. In aceasta situatie ia mai putin curent, independent de capabilitatile incarcatorului. Daca nu doresti sa te documentezi este doar problema ta. Eu nu imi voi mai pierde vremea cu aceasta discutie. Mi-am lamurit lucrurile de mult. De aceea optez pentru un incarcator de marca similar celui original.

#2922
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Ia incearca cu un incarcator de iPad de 2A, sa vezi ce surpriza o sa ai.

#2923
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu am iPad, dar conform Apple incarcatorul de iPad este compatibil cu iPhone 5S. Probabil ca nu se incalzeste la fel de rau ca incarcatorul dedicat, dar este posibil sa se incalzeasca mai tare iPhone-ul, deoarece fiind incarcator original Apple, iPhone-ul nu va comuta pe modul de incarcare lenta. Nu este exclus ca incarcatorul pentru iPad chiar sa reduca un pic timpul de incarcare.
Totusi se recomanda sa fie folosit de regula incarcatorul original de 1A.

Edited by _-_, 22 January 2016 - 17:53.


#2924
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Eu am vorbit pina acum de incarcatoare originale. Cu care nu exista incarcare mai lenta decit cu cel original din pachet. Tinind cont citi bani am dat pe fiecare dintre telefoanele astea, nu am gasit nici o economie in a cumpara/folosi incarcatoare no name, ar fi fost stupid. Cine face experiente d'astea, o face pe banii lui, pentru 100lei mie imi pare ca nu se justifica riscul.

#2925
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,776
  • Înscris: 21.08.2008

 danghetau, on 22 ianuarie 2016 - 16:04, said:

Intre timp studiez si observ ca sunt doua tipuri de incarcatore: unele au sigla Apple si altele inscriptia CE plus altele.
Unii vand acest din urma tip ca fiind originale, cu seria inscriptionata la portul USB, codul A1400. Chiar sunt originale? Pretul ar fi 40 lei/bucata. Din astea pot sa iau?
http://www.okazii.ro...inal-a172140339
Revin cu intrebarea mea. Cred ca e important si pentru altii.
Nu banii sunt problema dar nici sa dau aiurea. Am dat pe unul si s-a stricat in juma de an iar unul cu inscriptia CE a durat 2 ani pana a decedat. Deci?

#2926
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 dan78rom, on 22 ianuarie 2016 - 18:00, said:

Eu am vorbit pina acum de incarcatoare originale. Cu care nu exista incarcare mai lenta decit cu cel original din pachet. Tinind cont citi bani am dat pe fiecare dintre telefoanele astea, nu am gasit nici o economie in a cumpara/folosi incarcatoare no name, ar fi fost stupid. Cine face experiente d'astea, o face pe banii lui, pentru 100lei mie imi pare ca nu se justifica riscul.

Pai nici eu nu folosesc incarcatoare aiurea (aici incluzandu-l si pe cel original, deoarece nu toate incarcatoarele originale facute pentru Europa sunt de calitate).
Incarcatorul de 5V @2A care imi incarca lent este de la o tableta Toshiba cu Windows. Il folosesc doar la nevoie, mai exact cand nu am chef sa car doua incarcatoare, deoarece tableta nu se incarca cu incarcatorul de 1A.

Iar cel pe care il folosesc de regula la iPhone este un incarcator pentru Samsung Galaxy de 5V @1A, impreuna cu adaptorul original Apple.

Din pacate, incarcatorul original european reproiectat (A1400 MD813ZM/A - cu acesta a venit al meu) frige atunci cand este utilizat, ceea ce nu mi se pare in regula. (Ma intreb cat de aiurea era A1300...)
De aceea sta nefolosit in cutia telefonului...

Edited by _-_, 22 January 2016 - 18:41.


#2927
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Eu folosesc un A1401. Si se incinge binisor chiar si asta. Pina acum mi s-a ars un singur incarcator, il aveam de la un iphone 3g, dar il preferam pentru faptul ca se putea da jos adaptorul de priza si îi puteam pune un altul pentru alt tip de priza sau il puteam lega la cablul de la mbp daca priza nu era pe aproape. A crapat acum doi ani si jumatate, nu sint convins daca din cauza vechimii sau a generatorului care alimenta casa si care facea figuri (a si crapat ulterior).

#2928
xCSSx

xCSSx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 20.07.2011

 filip.serban, on 22 ianuarie 2016 - 17:39, said:

Ia incearca cu un incarcator de iPad de 2A, sa vezi ce surpriza o sa ai.

Ce surprize ar trebui să fie?

Am în familie un iPad 2 de vreo 3-4 ani. De vreo 2 ani încarc iPhone-ul 5S al soției fără probleme, I-am cumpărat cumpărat un adator original. Încărcătorul telefonului stă la birou. Înainte a avut tot vreo 2 ani un 4S care a „suferit” același tratament. Abia înainte de Crăciun am schimbat bateria 4S-ului pe care încă îl folosește soacră-mea. Nu am sesizat nicio diferență (semnificativă) a timpului de încărcare și nici încălzirea telefonului nu m-a deranjat vreodată.

#2929
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 CSStanciu, on 25 ianuarie 2016 - 17:04, said:

„

Ce surprize ar trebui să fie?

Am ĂŽn familie un iPad 2 de vreo 3-4 ani. De vreo 2 ani ĂŽncarc iPhone-ul 5S al soției fără probleme, I-am cumpărat cumpărat un adator original. ĂŽncărcătorul telefonului stă la birou. ĂŽnainte a avut tot vreo 2 ani un 4S care a „suferit” același tratament. Abia ĂŽnainte de Crăciun am schimbat bateria 4S-ului pe care ĂŽncă ĂŽl folosește soacră-mea. Nu am sesizat nicio diferență (semnificativă) a timpului de ĂŽncărcare și nici ĂŽncălzirea telefonului nu m-a deranjat vreodată.
Exact asta era surpriza. Nu încetinește cu nimic. Nici cu cel de la Nexus 7 nu ai ce-ți it. Mai mult, iadul s-a încărcat fără probleme de la el.





#2930
catametal

catametal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 18.02.2014
Pe 5s se pot mari iconitele ca pe ip6 ?

#2931
Dragosh2008

Dragosh2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 20.02.2008
Cum se descurca 5S-ul cu iOS 9?
5S-ul prietenei l-am lasat cu iOS 8, eu am renuntat la 6S si m-ar tenta un 5S. Am gasit unul sigilat la 1400, pare ok pretul si in cateva luni de utilizare nu as pierde foarte mult la revanzare :)

Edited by Dragosh2008, 29 January 2016 - 14:13.


#2932
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

 catametal, on 26 ianuarie 2016 - 12:58, said:

Pe 5s se pot mari iconitele ca pe ip6 ?
Nu.

 Dragosh2008, on 29 ianuarie 2016 - 14:12, said:

Cum se descurca 5S-ul cu iOS 9?
Pana la varianta de iOS 9.2.1 inclusiv se descurca foarte bine.

Edited by curentelectric, 29 January 2016 - 20:13.


#2933
Dragosh2008

Dragosh2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 20.02.2008
L-am luat, a venit cu 9.1 din fabrica, l-am pus la incarcat si urmeaza sa pun 9.2.1.
Vin dupa 6+ si 6S si mi se pare minuscul Posted Image

#2934
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Acuma asta e. Daca nu iti permiti 6s te chiorasti la un ecran minuscul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate