Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Cum se construieste corect o coada de topor

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
În comerț sunt cozi de ciocan, topor, sapă, construite greșit. În zona mea se construiesc cozi trainice. În multe zone din țară acest meșteșug este necunoscut.

O coadă de topor corect construită nu joacă niciodată, toporul nu iese din coadă niciodată oricîtă forță s-ar aplica (elimină pericolul de accidente), nu are nevoie de pene și rezistă mulți ani.

1. Coada se construiește din lemn de salcîm sau, în lipsă, din lemn de fag. Se alege totdeauna lemn uscat, solid, în care n-a intrat umezeala, care nu are noduri.
2. Se taie lemnul la lungimea dorită lăsînd rezervă cîțiva cm la fiecare capăt.
3.  Cu barda, începînd de la un capăt, se sparge lemnul pe lungime, încercînd să păstrăm partea interioară (inima de salcîm) pentru coadă sau, dacă avem un buștean gros se pot confecționa mai multe cozi din el. Atenție, totdeauna spargem lemnul cu barda și nu la circular sau cu alt utilaj mecanizat. Explicația: cînd spargi lemnul pe lungime cu barda, spărtura se duce încet pe fibra lemnului pînă la capăt, pe cînd la circular fibrele sunt retezate și coada va pierde din rezistență.
4. Se cioplește brut cu barda forma cozii. Coada va avea  o formă tronconică, cu bazele conului ovale. Totdeauna, capătul cozii unde se fixează lama de topor va avea prin construcție un diametru mai mare decît inelul de metal al lamei toporului, inel care va intra pe coadă de la capătul subțire al cozii, dar nu va putea ieși pe la celălalt capăt. În această fază de construcție, diametrul mare al cozii trebuie să fie cu 1cm mai mare decît inelul metalic al lamei toporului.
Se introduce de probă din cînd în cînd toporul în coadă pe la partea subțire a cozii, se culisează în sus spre capătul gros al cozii pentru probă. Scoatem toporul din coadă, și continuăm să finisăm prin cioplire pînă ce inelul se deplasează aproape de capăt, dar să nu poată în niciun caz ieși pe la capăt.
5. Cu rindeaua se finisează coada pînă la forma dorită, prin această operație diametrul mare al cozii trebuie totdeauna să rămînă cu 5-6mm mai mare decît inelul metalic al toporului.
6. Cu glaspapir se finisează coada pînă la forma finală.


Mențiuni:
- în comerț există cozi frumos lucrate, finisate, de fag, care par bune dar sunt de formă cilindrică (nu tronconică) . Aceste cozi necesită pentru fixare în capăt pană metalică. Această pană din cauza inerției în cazul loviturilor repetate totdeauna va fi împinsă spre exterior, deci va avea tendința să iasă. Mai devreme sau mai tîrziu toporul va juca în coadă. Niciodată o pană nu va putea fixa perfect toporul. Noțiunea de pană pentru o coadă de topor, în zona mea înseamnă o cîrpeală care mai devreme sau mai tîrziu cedează
- o coadă tronconică, chiar dacă lemnul în timp scade, avînd la capăt cîțiva mm rezervă, permite lamei metalice a toporului să se deplaseze puțin spre capăt și deci să se fixeze mai bine. În timpul folosirii, forța de inerție mereu împinge lama către capătul cozii, dar lama nu va putea ieși niciodată deoarece diametrul este mai mare, din acest motiv totdeauna rămîne fixă în coadă

Attached Files


Edited by dobrotescunicol, 07 February 2013 - 14:09.


#2
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Exemple în imagini. Asta se comercializează în magazine.
După acest post mă voi abține de la comentarii. Voi răspunde doar la întrebări.

Attached Files


Edited by dobrotescunicol, 07 February 2013 - 14:59.


#3
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,082
  • Înscris: 19.12.2012
Cel pe fundal negru e modelul "traditional" pe la mine prin zona tocmai pt ca nu risti sa iti pice din coada.  :)

#4
gimi44

gimi44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 22.08.2011
cea mai buna finisare se face cu disc abraziv si flex iar cea mai buna pana e cea de lemn,salcam...cozile de fag nu sunt bune,cele de frasin si corn sunt cele mai bune

#5
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
cea mai buna finisare a cozii, la tara, se face cu ciobul de geam.

#6
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,626
  • Înscris: 31.01.2010
Mai fratilor, da de carpen voi nu ati auzit ??
Singura lui problema e ca`i un pic mai greu.

Grig

Edited by Ion_Bumbu, 07 February 2013 - 15:36.


#7
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Voi chiar credeti ca nu mai sunt ingineri care sa poate rpoiecta corect o coada? Problema e ca intr-o societate de consum, daca faci un lucru care tine vesnic dai faliment. Totul e sa gasesti o perioada optima ca omul sa fie fericit ca a benefiat de lucru, si sa il schimbe fara prea multe regrete cu altul nou. Stabilirea MTTF (mean time to failure) e o stiinta intrega in domeniul "Calitate si fiabilitate".

#8
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
o fi o stiinta foarte bine vazuta de marile corporatii, dar cand omul cauta ceva de calitate isi baga picoarele in MTTF si cauta ceva care sa ramana chiar mostenire nepotilor

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wGDkliy1DEU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
Bunicul meu facea finisajul asa:
Inmuia coada toporului in apa si o razuia cu un ciob... iesea luciul ala ... patina aia, super misto.

#10
AGROTRON

AGROTRON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 11.03.2012
Conteaza foarte mult ca lemnul folosit (salcam,fag,ulm etc) sa fie de la baza trunchiului,aproape de radacina,despicat si lasat sa se usuce (vantuit) mai mult timp,dupa care prelucrat.

#11
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Acesta este de fapt, secretul pentru trainicia unei cozi "hand made", fata de cele industriale:

View Postdobrotescunicol, on 07 februarie 2013 - 14:05, said:

Atenție, totdeauna spargem lemnul cu barda și nu la circular sau cu alt utilaj mecanizat. Explicația: cînd spargi lemnul pe lungime cu barda, spărtura se duce încet pe fibra lemnului pînă la capăt, pe cînd la circular fibrele sunt retezate și coada va pierde din rezistență.

La fel se intampla si la doagele de butoi, numai ca pe acestea chiar sa vrei, nu poti sa le tai la circular, ca atunci cand le curbezi ies "in raspar" fragmentele taiate.

Ideea e: unde gasim un atelier de cozi de unelte "hand-made", care sa ne preia comenzile si sa ni le livreze prin curier ?

#12
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Prin Posta ( cat o mai fi ). Curierul costa mai mult decat coada de topor ( Km suplimentari pana langa padure ).

#13
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Nu cunosc atelier sau meșter care să facă pentru vînzare.

Poate prin tîrguri s-ar găsi, dacă s-or mai ține tîrguri la sate. Acum e abundență de cozi lucrate industrial, frumos dar prost.

#14
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Eu, deşi am tot ceea ce-mi trebuie pentru a le realiza, prefer să cumpăr. Ultima coadă făcută de mine a fost acum vreo 3 ani. Pierd mult timp, deşi o fac cu abrict-ul şi cu rindeaua electrică.Cred că şi acum mai am în pod vreo 20 de bucăţi de carpen cioplite

#15
AGROTRON

AGROTRON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 11.03.2012
Aveam o pasiune pt. astfel de lucruri.Imi faceam cozi de topor,secure,ciocan cu multa rabdare din lemn pus deoparte de cand taiam lemne de foc.Tata mereu zicea :asta-I bun de-o grinda,altul de-un caprior,de doage,sarampoi (stalp) de gard,de vie si binenteles cateva de la radacina erau pt. cozi de topor.Multe din ele ajungeau iar lemn de foc dupa ceva timp daca nu le lucram si le inoiam iar cand aveam de unde alege. Mergeam toamna la padure dupa ghebe cu sotia,copiii si alti prieteni iar eu cautam mai mult arbusti de alun,iova pt. ocoada de furca sau o coada de lopata,frumos arcuite,curbate,modelate parca anume scopului meu.

#16
fodur

fodur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 21.07.2010
Ce s-a intamplat, am gasit acest topic din intamplare.
Ca sa nu las lucrurile sa schioapete in opinia gresita de mai jos, raspund repede cum e treaba.

View Postdobrotescunicol, on 07 februarie 2013 - 14:05, said:

În comerț sunt cozi de ciocan, topor, sapă, construite greșit. În zona mea se construiesc cozi trainice. În multe zone din țară acest meșteșug este necunoscut.

O coadă de topor corect construită nu joacă niciodată, toporul nu iese din coadă niciodată oricîtă forță s-ar aplica (elimină pericolul de accidente), nu are nevoie de pene și rezistă mulți ani.

1. Coada se construiește din lemn de salcîm sau, în lipsă, din lemn de fag. Se alege totdeauna lemn uscat, solid, în care n-a intrat umezeala, care nu are noduri.
2. Se taie lemnul la lungimea dorită lăsînd rezervă cîțiva cm la fiecare capăt.
3.  Cu barda, începînd de la un capăt, se sparge lemnul pe lungime, încercînd să păstrăm partea interioară (inima de salcîm) pentru coadă sau, dacă avem un buștean gros se pot confecționa mai multe cozi din el. Atenție, totdeauna spargem lemnul cu barda și nu la circular sau cu alt utilaj mecanizat. Explicația: cînd spargi lemnul pe lungime cu barda, spărtura se duce încet pe fibra lemnului pînă la capăt, pe cînd la circular fibrele sunt retezate și coada va pierde din rezistență.
4. Se cioplește brut cu barda forma cozii. Coada va avea  o formă tronconică, cu bazele conului ovale. Totdeauna, capătul cozii unde se fixează lama de topor va avea prin construcție un diametru mai mare decît inelul de metal al lamei toporului, inel care va intra pe coadă de la capătul subțire al cozii, dar nu va putea ieși pe la celălalt capăt. În această fază de construcție, diametrul mare al cozii trebuie să fie cu 1cm mai mare decît inelul metalic al lamei toporului.
Se introduce de probă din cînd în cînd toporul în coadă pe la partea subțire a cozii, se culisează în sus spre capătul gros al cozii pentru probă. Scoatem toporul din coadă, și continuăm să finisăm prin cioplire pînă ce inelul se deplasează aproape de capăt, dar să nu poată în niciun caz ieși pe la capăt.
5. Cu rindeaua se finisează coada pînă la forma dorită, prin această operație diametrul mare al cozii trebuie totdeauna să rămînă cu 5-6mm mai mare decît inelul metalic al toporului.
6. Cu glaspapir se finisează coada pînă la forma finală.


Mențiuni:
- în comerț există cozi frumos lucrate, finisate, de fag, care par bune dar sunt de formă cilindrică (nu tronconică) . Aceste cozi necesită pentru fixare în capăt pană metalică. Această pană din cauza inerției în cazul loviturilor repetate totdeauna va fi împinsă spre exterior, deci va avea tendința să iasă. Mai devreme sau mai tîrziu toporul va juca în coadă. Niciodată o pană nu va putea fixa perfect toporul. Noțiunea de pană pentru o coadă de topor, în zona mea înseamnă o cîrpeală care mai devreme sau mai tîrziu cedează
- o coadă tronconică, chiar dacă lemnul în timp scade, avînd la capăt cîțiva mm rezervă, permite lamei metalice a toporului să se deplaseze puțin spre capăt și deci să se fixeze mai bine. În timpul folosirii, forța de inerție mereu împinge lama către capătul cozii, dar lama nu va putea ieși niciodată deoarece diametrul este mai mare, din acest motiv totdeauna rămîne fixă în coadă
..notiunea ta de pana e aiurea, nu are legatura cu realitatea.

Se vede ca nu ai pus mana pe instrumente. Si eu am tarnacop si sapa construite asa, cu coada bagata prin varful fierului pana la capatul gros.
IESE! frumosilor, coada se misca intotdeauna supusa la efort si forte, si capul mereu se va deplasa intr-un sens sau altul. Indiferent unde se duce, in sus sau in josul coadei, nu este de dorit.
De aceea se baga pana pe misloc!
Da, in orice situatie, la orice tip de coada: cea de sapa, topor, tarnacop, sapaliga etc.

Se taie coada cu un fierastrau subtire, si se bate o pana de lemn dur, pregatita cum trebuie si imbibata in adeziv special. SI!
Pentru ca acea pana sa ramana in loc, se PRINDE cu o alta de metal!
Acea pana de metal e facuta sa nu iasa, cu nici un chip. Ea are fante, colti, zimti si trepte mici, care o blocheaza inauntrul lemnului pe veci.

View Postdobrotescunicol, on 07 februarie 2013 - 14:48, said:

Exemple în imagini. Asta se comercializează în magazine.
După acest post mă voi abține de la comentarii. Voi răspunde doar la întrebări.
Am o singura intrebare: cine te-a invatat ca teoria tine loc de practica? niciodata nu se intampla asa.
Macar cauta pe net ce si cum, lasa aerele.
Cu tot respectul.

View Postgimi44, on 07 februarie 2013 - 15:06, said:

cea mai buna finisare se face cu disc abraziv si flex iar cea mai buna pana e cea de lemn,salcam...cozile de fag nu sunt bune,cele de frasin si corn sunt cele mai bune
Fiecare esenta e buna la un tip de coada.. teiul pentru sape si coase - in general un lemn usor. Mai fratilor, depinde ce pui pe coada!
Salcamul va fi prea greu pus la o sapaliga. El e bun la toporul de despicat. Alegi o bucata groasa si lunga si o prelucrezi manual cat te frumos si arcuit o vrei (dupa fibra lemnului, desigur), cu capatul mai gros sa nu iti scape din maini. Folosind o toporisca (pe care o tii aproape de lama, pentru precizie), apoi acel cutit pentru lemn cu doua manere. O lasi la uscat, o tai, fixezi lama.

La final o ungi bine cu ulei de in, sau o dai cu bait. Ca extra activitate pentru persoanele "hardcore" adica perfectionisti, faci un amestec cu terebentina, ceara si ulei de in, si ceruiesti coada.

Edited by fodur, 18 September 2013 - 10:08.


#17
alungu

alungu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 23.10.2005
As vrea sa ma ajutati si pe mine cu o problema,

Am 2 topoare mai vechi, unul mai mic si unul mai mare, care au ramas fara coada, am cumparat o coada pentru unul din topoare, (am spus sa tina pana la anul cand se usca salcamul pus deoparte), si am vazut ca locul din topor pe unde trebuie sa intre coada este invers facut fata de cum este facuta coada.

Si as vrea sa stiu daca asa este facut  modelul romanesc de topoare  adica mai subtire la baza si mai gros la varf pentru a fi introdus pe coada de la baza spre varf

Cautand pe net despre cozile de topoare, am vazut ca sunt intruduse din varf (nefiind posibil de la baza spre varf, tinand cont de forma), introducandu-se o pana de lemn si una metalica pentru fixare

La magazinul de feronie unde vindeau cozi si topoare, la fel, coada ca si a mea, si toporul la fel cu orificiul la baza mai larg decat la varf. era un tip plictisit si nu l-am intrebat

Voi ce tip coada topor aveti si s-a inlocuit

Attached Files



#18
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008
Erau bune doua poze la topor si la coada , te scutea de explicatie care nu se prea intelege.Conform cozii toporul vine asa montat cu pana

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate