Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Nordul Spaniei, Asturias

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006
Nu e nimic batut in cuie desi, sper ca atata vreme cat imi doresc mult, mult de tot, cresc sansele sa se intample, dar se pare ca vacanta din vara asta se va petrece in nordul Spaniei, principatul Asturias.
Nu stiam nimic despre zona, nici acum nu pot spune ca stiu mare lucru, dar fotografiile si cele cateva impresii gasite pe net sunt extraordinare.
Voi continua sa cercetez, dar va intreb si pe voi : ati fost, careva? :)

#2
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
am fost.
zona e frumoasa dar atata timp cat iti place muntele. chiar in partea de nord are si mare dar nu e nu stiu ce plaja. si apa acolo e cam mizera. nu stiu motivul
depinde cu ce mergi.
daca mergi cu masina poti sa te opresti si pe vizkaia, cantabria. astea doua fiind inainte de asturia.
dupa ce treci de bilbao e foarte frumos. in bilbao e multa poluare. o iei spre santander - oviedo.
recomandat e sa mergi pe national sa nu iei autostrada. mergi tot pe marginea apei. plus multe restaurante, cu 9-10 euro manci de umbli cracanat.
totusi daca ai ocazia viziteaza si andalusia.
din ce treci de la almeria spre malaga, gibraltar e o zona superba. dar nu pe autostrada. iei national 340. o sa ramai uimit.
am umblat foarte mult dar acea zona m-a fascinat. daca ar fi sa aleg asturias vs andalucia as alege clar andalucia.
daca iti place marea cea mai frumoasa zona de mare e in andalusia.
ai plaja, iar daca mergi putin urci pe stanci.superb

Edited by D3an, 01 February 2013 - 20:18.


#3
walye

walye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 09.03.2010
Am fost de multe ori, dar nu in vacanta. De la Irun la Santander, peisaje superbe , incearca sa mergi pe nationale, ai mai multe de vazut. E diferit fata de sud, umezeala multa, muntii vecini cu oceanul, paduri multe.  Merita vazut.

#4
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006
Multumesc pt raspunsuri. :arigato:
Sudul Spaniei l-am vazut, de asemenea Madridul si un pic din imprejurimi si, bineinteles Barcelona.
Suntem fani Spania. :)

In vacanta asta, in caz ca se intampla, vom merge pana la Madrid cu avionul si de acolo cu trenul. Ce mi se pare interesant e ca organizatorii, spanioli fiind, ne pot duce in zone rurale in care de capu' nostru nu stiu daca ne-am fi aventurat.
Ah, se pare ca va exista si-o parte de turism gastronomic, ce include si un tur al celor mai importante sidrerias din zona, un fel mustării d-ale noastre, doar ca fac cidru, din cate inteleg. :D

#5
crimoro

crimoro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 27.10.2006
Nordul Spaniei cu Asturia si Regiunea Cantabrica sunt zone putin cunoscute turistului roman.Destinatia noastra preferata este catre plaje la Mediterana sau orasele super turistice. Regiuni precum:Asturia, Cantabricul sau Galicia din pacate sunt putin vizitate de turistii romani.Sunt zone superbe, cunoscute ca paradise naturale, un amalgam de pasuni, munti, rauri, plaje  si drumuri ce invita turistul sa le descopere.

   Asturia are un litoral de 200km, printre cele mai faimoase plaje  sunt :Gijon, Llanes, Cudillero.Daca iubiti muntele puteti vizita  Parcul National Picos de Europa, declarat  rezerva a  biosferei, aproape de Picos de Europa este oraselul Potes centru cultural si turistic. La 9km de Potes este biserica Santa Maria de Liebana construita in sec X
Tot langa Potes este manastirea Santo Toribio de Liebana de sec XII cunoscuta ca detine ´Lignum Crucis´  cel mai mare fragment recunoscut din crucea lui Isus, adus in sec.al V lea din Tara Sfanta si mutat in manastirea asta sa-l protejeze de invazia musulmana.
Principalele orase din Asturia sunt Oviedo si Gijon, ambele merita vizitate.

   In Regiunea Cantabrica puteti vizita: San Vicente de la Barquera cu plaja Meron 2500km, Castelul San Vicente de la Barquera  construit in sec XIII, biserica Santa Maria de los Angeles tot de sec XIII. Comillas puteti vizita Universitatea Pontifica,este privada una dintre cele mai bune din Spania, El palacio de Sobrellano cu capela panteón si  El Capricho de Gaudí,  plaja Oyambre
  La 30km de Santander este satul medieval Santillana del Mar cu case si strazi de sec XIV-XVIII pastrate identic , langa sat  este  pestera Altamira cu picturi din Paleoliticul superior, adica de acum 14-22mii  de ani.
  Santander, este unul dintre cele mai frumoase orase de la tarmul Marii Cantabrice. Plaje: El Sardinero, Mataleñas, Los Bikinis.

  Dezavantaje pt cei carora le place balacitul in apa marii, ar fi ca  apa este f.f rece, temperaturi scazute inclusiv vara, nu depasesc 30C, ploua destul de des.Ar mai fi transportul, este  cam scump sa fi din Romania catre Santander sau Oviedo pt ca nu sunt curse directe, trebuie sa ajungi la Madrid si de aici fie o companie low cost sau Iberia, fie tren sau autobus.Dar cel mai bine e sa inchiriezi o masina.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate