Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 

RDS Humax HD2 + monitor cu hdmi cu hdcp

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,454
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

monitor care este proiectat să lucreze cu un computer, nu-i așa...?
Nu-i asa. Nu scrie nicaieri ca e obligatoriu sa folosesti ca sursa un computer. Iar monitoarele chiar merg si cu alte surse video decat un computer.

Quote

Acelasi lucru poti sa-l spui si despre monitorul tau,atat timp cat decodorul merge cu alte tipuri de monitoare
A costat ceva mai mult decat HUMAX-ul :) O fi chinezism, dar Dell U2713HM numai ieftin nu e.

#20
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.01.2010
Conform manualului respectivului monitor (ftp://ftp.dell.com/Manuals/all-products/esuprt_electronics/esuprt_Display/dell-u2713hm_User%27s%20Guide_en-us.pdf), nu exista rezolutie cu Vertical Refresh de 50Hz in lista rezolutiilor suportate.
Iar semnalul HD furnizat de box peste HDMI este 720p/50Hz sau 1080i/50Hz (in afara de cel SD 576i/50Hz sau ED 576p/50Hz). Nu altele.
Pentru posibilitatea vizionarii semnalului HD pe monitor (cel furnizat in Europa), este OBLIGATORIU necesar ca monitorul sa suporte si "Vertical Frequency" sau "Refresh Rate" de 50Hz. Ceea ce nu pare a fi cazul monitorului tau.

Deci, poti sa incerci cat vrei, daca EDID-ul monitorului nu contine rezolutiile mentionate, te chinui degeaba.

Edited by blue-line, 14 January 2013 - 01:46.


#21
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,454
  • Înscris: 06.01.2010
Mda. Superb. Bine ca le suporta pe toate: 480p, 576p, 720p, 1080p, 480i, 576i, 1080i (inclusiv 1080i). De ce or fi limitat la 56 Hz cand 50 Hz nu e tocmai rar intalnit, e dincolo de intelegerea mea. Prima si ultima oara cand cumpar Dell.

#22
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.01.2010

View Postparabellum, on 14 ianuarie 2013 - 12:26, said:

Prima si ultima oara cand cumpar Dell.
Eu am un Dell care suporta rezolutiile respective. Deci nu e problema specifica Dell, s-a intamplat si la alte monitoare (vezi pe aria boxului Humax HD).
Evident, am citit atent specificatiile inainte de achizitionare, stiind la ce vreau sa-l folosesc. Nu merg pe impuls la sume asa mari.

Edited by blue-line, 14 January 2013 - 12:55.


#23
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,454
  • Înscris: 06.01.2010
Pai si eu stiu la ce vreau sa-l folosesc. Normal ca daca doream TV, luam TV, nu monitor.
Doar ca daca tot am monitorul, mi-am zis ca... ce-ar fi daca l-as folosi si asa. Nu strica sa mearga si cu HUMAXul, mai ales ca nu era deloc mare branza.

#24
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,753
  • Înscris: 07.04.2006
Trebuie să meargă. Eu am conectat  la un monitor același decodor și merge. Mai încearcă...

Edited by megafanro, 14 January 2013 - 21:03.


#25
usd

usd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 30.05.2012
Megafane, receiverul e ok dar monitorul lui nu suporta cei 50Hz care ies din mediaboxurile astea.

#26
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,454
  • Înscris: 06.01.2010
Da, e clar. Trebuia sa ma uit si prin manual, dar nici nu ma gandeam ca nu suporta 50 Hz, din moment ce e o frecventa foarte folosita. Asta e. Deocamdata iau semnalul prin scart, asa ca fara HD, plus problemele datorita conversiei... dar oricum nu ma uit asa de mult la TV ca sa conteze.

#27
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,454
  • Înscris: 06.01.2010
Tot nu-s lamurit. Am conectat un notebook pe hdmi, care-mi permite sa schimb rezolutia si frecventa. Atat 1080p cat si 1080i merg si pe 60 Hz, si pe 50 Hz. 1080i nu merge foarte grozav pe 50 Hz, dar merge.

#28
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.01.2010
Un laptop/computer poate genera rezolutii sintetizate, calculate folosind parametrii monitorului specificati in EDID.
Pe de alta parte, un STB nu este proiectat sa faca asta, se bazeaza exclusiv pe lista de rezolutii specificate acolo.
Ar trebui sa verifici cu un program ce iti poate decoda informatia respectiva.

#29
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,454
  • Înscris: 06.01.2010
Se discuta undeva despre varianta 1 a decodorului. Acolo a postat cineva cu un monitor Dell de 23'' (tot ips, U2312HM sau M). Cred ca monitorul ala nu are intrare hdmi, dar totusi a functionat cu decodorul, cu cablu hdmi->dvi (am incercat si asa, nu merge).
M-am uitat in manuale la ambele variante (HM, M) si acolo specificatiile sunt cam ca la mine. Singurele lucuri diferite sunt ca eu am si intrare hdmi, monitorul e mai mare... si varianta 2 a decodorului (cu firmware-ul din ianuarie anul trecut, nu stiu de ce aici nu se pune varianta mai noua).
Cred ca totusi e HUMAXul de vina. Am vazut plangeri pe net despre situatii similare, care au aparut dupa update de firmware.

#30
Resonantz

Resonantz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 24.02.2007
Sunt interesat de achizitia monitorului U2713HM de la Dell si am vazut din ce ati postat ca sunt probleme cu semnalul captat de la RDS prin decodorul Humax HD2. Am vazut ca sunt multe monitoare inclusiv monitorul meu TN Samsung 940nw ca are plaja la frecventa pe verticala intre 56-86Hz. Nu exista vreo setare la Humax, care sa poata sa scoata pe hdmi 1080i/60Hz astfel incat sa intre in plaja acceptata de monitor? Eventual un update de firmware pentru decodor?

#31
Resonantz

Resonantz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 24.02.2007
Problema s-ar putea rezolva la monitor. Am inceput sa caut si am gasit ceva de rescrierea EDID. Incerc sa vad daca exista vreo solutie in care frecventa minima pe verticala sa fie modificata la valoarea de 50Hz.

Edited by Resonantz, 23 May 2014 - 21:17.


#32
Resonantz

Resonantz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 24.02.2007
Se poate crea  custom resolution 50hz 1920x1080.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate