Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 

Invierea a doua

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
562 replies to this topic

#73
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,706
  • Înscris: 16.03.2004
Pocăiții trebuie să învețe Ezechielul 37. Acolo se arată cum ”Duhul” adică suflarea de viață de la Dumnezeu penetrează materia (oase și mușchi, piele), rezultând o ființă vie, respectiv un suflet. Aceeași idee apare la facerea lui Adam, la Geneză 2 cu 7.
Dumnezeu nu introduce un suflet imaterial în trup, o astfel de idee este contrară revelației biblice și aparține păgânismului.

#74
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Sfantul Jakob, on 10 februarie 2017 - 11:05, said:

Deci crestinii nu vor trai, in mod necesar, doar pe pamantul cel nou.
dar in special pe el.Posted Image

#75
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,362
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 10 februarie 2017 - 11:38, said:

Pocăiții trebuie să învețe Ezechielul 37. Acolo se arată cum ”Duhul” adică suflarea de viață de la Dumnezeu penetrează materia (oase și mușchi, piele), rezultând o ființă vie, respectiv un suflet. Aceeași idee apare la facerea lui Adam, la Geneză 2 cu 7.
Dumnezeu nu introduce un suflet imaterial în trup, o astfel de idee este contrară revelației biblice și aparține păgânismului.
Penetreaza dar nu introduce. Iha...
Ce nu introduce? Sufletul. Care suflet? Cel imaterial... Posted Image
Iar Dude, like in loc de ... Posted Image.
Gosh.

Edited by Sfantul Jakob, 10 February 2017 - 12:07.


#76
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
:D
da, vazui amu.
mai inainte citii doar prima parte aia cu "pocaitii ar trebui sa citeasca..." :lol:

#77
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,706
  • Înscris: 16.03.2004

 dapix, on 09 februarie 2017 - 23:51, said:

Si cum ramane cu ce a zis Petru despre faptul ca Pamantul si tot ce este pe el, va arde iar corpurile ceresti se vor topi de prea multa caldura? Sa intelegem ca Imparatia lui Dumnezeu pe pamant nu e vesnica?

Conașule Dapix, de ce nu citești matale și Vechiul testament? Vei găsi un limbaj identic.

Paraiele Edomului se vor preface in smoala, si pulberea lui in pucioasa; da, tara lui va fi ca smoala care arde. (Isa.34:9)

S-au prefăcut pâraiele Edomului în smoală?

#78
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,110
  • Înscris: 10.09.2008

 Sfantul Jakob, on 10 februarie 2017 - 11:05, said:

Poate trupul respectiv o mai fi primit ceva ajustari.
Important este ca a ajuns in cer.

Ideea era ca  trupul de slava a ajuns in cer. Deci crestinii nu vor trai, in mod necesar, doar pe pamantul cel nou. Ci, la fel ca Isus, vor fi în Cer.
Bine, astea-s doar metafore pentru teologii atei, stiu. In realitate totul se sfarseste la mormant.

Pentru ca omul e duh suflet si trup, iar trupul e mort.

Într-adevăr sunt ”ajustări”, care-l fac supranatural. Dar este un corp material potrivit pentru viața pe pământ. ”Ei vor împărăţi pe pământ!” (Apoc. 5:10)
Adică pe Terra.

Omul este suflet viu format din trup și duh. ”Trupul fără duh este mort” (Iacov 2:26). Deci trupul este esența omului. Dacă era invers citeam că duhul fără trup este mort. De aici conceptul biblic de înviere/recreare a persoanei pe baza vechiului trup care a dat/conținut identitatea. Asta pentru că duhul este ceva impersonal.

Ca un om să se recunoască ca aceeași persoană care a murit, trebuie să aibă în primul rând amintirile lui și, în plan secundar, un corp și un psihic/personalitate/caracter asemănător. Toate acestea sunt păstrate în memoria lui Dumnezeu până la înviere.

#79
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 logic1, on 10 februarie 2017 - 18:14, said:

Într-adevăr sunt ”ajustări”, care-l fac supranatural. Dar este un corp material potrivit pentru viața pe pământ. ”Ei vor împărăţi pe pământ!” (Apoc. 5:10)
Adică pe Terra.

Stateam si ma gandeam oare ce ajustari a facut Dumnezeu la trupul pamantesc al lui Enoh care, fara sa treaca prin moarte fizica, a ajuns la Dumnezeu in cer..... doar o dilema de-a mea. Posted Image. Cam acelasi lucru de spus si despre Ilie.

"Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamant, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu il mutase." - Evrei 11:5


Edited by SILIKA, 10 February 2017 - 23:29.


#80
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,706
  • Înscris: 16.03.2004
Enoh nu a fost dus la Ceruri. A fost ”mutat”. Atât se spune. Mutat de pe pământ, datorită violențelor semenilor săi (să nu vadă moartea). Nu spune că a fost dus în Cer.
Faptul că Dumnezeu ”l-a luat” nu înseamnă neapărat că este în Cer.

#81
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 dark, on 10 februarie 2017 - 23:50, said:

Enoh nu a fost dus la Ceruri. A fost ”mutat”. Atât se spune. Mutat de pe pământ, datorită violențelor semenilor săi (să nu vadă moartea). Nu spune că a fost dus în Cer.
Faptul că Dumnezeu ”l-a luat” nu înseamnă neapărat că este în Cer.
Avem doar cer și pământ conform Bibliei. Acum dumneata vrei să ne explici cum nu ești mata' de acord cu tertium non datur. Așteptăm cu interes, ca de obicei, explicația. :icecream:

#82
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 dark, on 10 februarie 2017 - 23:50, said:

Enoh nu a fost dus la Ceruri. A fost ”mutat”. Atât se spune. Mutat de pe pământ, datorită violențelor semenilor săi (să nu vadă moartea). Nu spune că a fost dus în Cer.
Faptul că Dumnezeu ”l-a luat” nu înseamnă neapărat că este în Cer.

Buna poanta. Posted Image

Poate imi spui si unde crezi ca a fost mutat. Posted Image

#83
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,110
  • Înscris: 10.09.2008

 SILIKA, on 10 februarie 2017 - 23:28, said:

Stateam si ma gandeam oare ce ajustari a facut Dumnezeu la trupul pamantesc al lui Enoh care, fara sa treaca prin moarte fizica, a ajuns la Dumnezeu in cer..... doar o dilema de-a mea. Posted Image. Cam acelasi lucru de spus si despre Ilie.

"Prin credință a fost mutat Enoh de pe pământ, ca să nu vadă moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu il mutase." - Evrei 11:5


”De pe pământ” nu este în text. ”În ceruri” nici atât, este o speculație din apocrife. Nefiind la bătrânețe, moartea de care a fost salvat să nu o vadă a fost evident una violentă, datorită persecuției. Filip din NT a fost mutat/răpit ca parte a misiunii de duhul sfânt într-o altă zonă. A fost mutat și Enoh în acest fel? (într-o zonă nepopulată?) Despre Ilie știm exact că a fost mutat de mai multe ori ca să scape de moarte pentru că era căutat de Ahab, la îndemnul Izabelei.

1 Regi 18, GBV2001

10 Viu este Domnul Dumnezeul tău, dacă este naţiune sau împărăţie unde să nu fi trimis domnul meu să te caute. Şi, când ziceau: «Nu este!», el punea împărăţia sau naţiunea să jure că nu te-au găsit.11 Şi acum tu zici: «Du-te şi spune-i domnului tău: «Iată pe Ilie!» 12 Şi va fi aşa: eu voi pleca de la tine şi Duhul Domnului te va duce nu ştiu unde; şi voi veni şi îi voi spune lui Ahab şi el nu te va găsi şi mă va omorî. 13 Nu i s-a spus domnului meu ce am făcut când a ucis Izabela pe profeţii Domnului? 15 Şi Ilie a zis: „Viu este Domnul oştirilor, înaintea căruia stau, că astăzi mă voi arăta lui negreşit“.


”Nu este” în cazul lui Ilie a însemnat ”nu este de găsit acolo, în acea zonă, dar putea fi în alta sau în una nepopulată”. Verbul este același în Geneza despre Enoh.

Edited by logic1, 11 February 2017 - 03:19.


#84
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,706
  • Înscris: 16.03.2004

 SILIKA, on 11 februarie 2017 - 00:14, said:

Buna poanta. Posted Image

Poate imi spui si unde crezi ca a fost mutat. Posted Image

A fost ”mutat„ în sensul că Dumnezeu și-a retras suflarea de viață de la Enoh, pentru ca acesta să nu vadă moartea, în sensul că oamenii de atunci erau atât de răi încât tot Pământul era plin de violență. Enoh putea fi omorât cu brutalitate de aceștia.
Nu este ideea mea, am citit-o și eu prin cărți scrise de erudiți.
Este o explicație. Nu neapărat cea mai bună. Dar niciunde în Biblie nu scrie că Enoh este viu în Ceruri.

Silică, citește explicațiile colegului Logic de mai sus, fiind foarte bune și la obiect. Poate mai înveți și tu ceva.

Edited by dark, 11 February 2017 - 11:17.


#85
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,362
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 11 februarie 2017 - 11:18, said:

A fost ”mutat„ în sensul că Dumnezeu și-a retras suflarea de viață de la Enoh  
Si atunci a devenit mut.
Asta e sensul adevarat, duhovnicesc.
D'aia si foloseste acest termen extraordinar de sugestiv  "mutat".
Adica a murit si, devenind devenind astfel mut, a fost mutat din casa lui intr-un cavou rece si neprimitor.
Asa inteleg toti savantii si crestinii mai initiati.

#86
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
:D

#87
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,706
  • Înscris: 16.03.2004

 Dude_2nd, on 11 februarie 2017 - 16:59, said:

Posted Image
Nu te mai prosti, copile! Nu ai voie cu mesaje conținând doar un emoticon, este contra Regulamentului!Posted Image

#88
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Posted Image

Edited by Dude_2nd, 11 February 2017 - 18:43.


#89
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 logic1, on 11 februarie 2017 - 03:03, said:

”De pe pământ” nu este în text. ”În ceruri” nici atât, este o speculație din apocrife. Nefiind la bătrânețe, moartea de care a fost salvat să nu o vadă a fost evident una violentă, datorită persecuției. Filip din NT a fost mutat/răpit ca parte a misiunii de duhul sfânt într-o altă zonă. A fost mutat și Enoh în acest fel? (într-o zonă nepopulată?) Despre Ilie știm exact că a fost mutat de mai multe ori ca să scape de moarte pentru că era căutat de Ahab, la îndemnul Izabelei.
”Nu este” în cazul lui Ilie a însemnat ”nu este de găsit acolo, în acea zonă, dar putea fi în alta sau în una nepopulată”. Verbul este același în Geneza despre Enoh.

Filip stim unde a fost "mutat", pentru ca scrie. De Ilie scrie asa:

"1. Cand a voit Domnul sa ridice pe Ilie la cer [shamayim - cer] intr-un vartej de vant, Ilie pleca din Ghilgal cu Elisei." - 2 Regi 2:1


Deci scrie unde a fost mutat Ilie. Si nu e mentionat nimic de evitarea unei morti violente. Nici in cazul lui Enoh nu se specifica de ce a fost mutat, scrie doar ca nu s-a mai gasit. Sa-l ia Dumnezeu de langa familie sa-l mute printr-un pustiu, singur cuc, sa nu i se mai stie nici pomenirea nici anii vietii lui... recunosc ca la asta nu m-am gandit. Posted Image

Si asa cum a dovedit-o de nenumarate ori, Dumnezeu are intotdeauna mijloacele necesare de a proteja credinciosii lui chiar in mijlocul "focului". Defapt asa isi si arata puterea. Nu e nevoie de masuri d-astea extraordinare pentru a pazi pe cineva.

 dark, on 11 februarie 2017 - 11:18, said:

A fost ”mutat„ în sensul că Dumnezeu și-a retras suflarea de viață de la Enoh, pentru ca acesta să nu vadă moartea,

Posted Image

Nu pricep cum vine asta....

 dark, on 11 februarie 2017 - 11:18, said:

oamenii de atunci erau atât de răi încât tot Pământul era plin de violență. Enoh putea fi omorât cu brutalitate de aceștia.

Si din toti patriarhii doar Enoh a fost in pericol de moarte de a trebuit "mutat"? Ca vad ca restul patriarhilor au trait bine mersi pan' aproape de mia de ani. Parca-i trasa de par varianta asta.

Edited by SILIKA, 11 February 2017 - 19:31.


#90
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,110
  • Înscris: 10.09.2008

 SILIKA, on 11 februarie 2017 - 19:28, said:

"1. Cand a voit Domnul sa ridice pe Ilie la cer [shamayim - cer] intr-un vartej de vant, Ilie pleca din Ghilgal cu Elisei." - 2 Regi 2:1
Deci scrie unde a fost mutat Ilie. Si nu e mentionat nimic de evitarea unei morti violente. Nici in cazul lui Enoh nu se specifica de ce a fost mutat, scrie doar ca nu s-a mai gasit. Sa-l ia Dumnezeu de langa familie sa-l mute printr-un pustiu, singur cuc, sa nu i se mai stie nici pomenirea nici anii vietii lui... recunosc ca la asta nu m-am gandit. Posted Image
Si asa cum a dovedit-o de nenumarate ori, Dumnezeu are intotdeauna mijloacele necesare de a proteja credinciosii lui chiar in mijlocul "focului". Defapt asa isi si arata puterea. Nu e nevoie de masuri d-astea extraordinare pentru a pazi pe cineva.

Mi-ai pus alte texte, dar ai evitat argumentul meu. Nu am vorbit de ridicarea lui Ilie la cer. Ci de mutarea lui de către duh în cei trei ani și jumătate. Ca să nu vadă o moarte violentă ca ceilalți proroci:

1 Regi 19

10 El a răspuns: „Am fost plin de râvnă pentru Domnul Dumnezeul oştirilor; căci copiii lui Israel au părăsit legământul Tău, au sfărâmat altarele Tale şi au ucis cu sabia pe prorocii Tăi; am rămas numai eu singur, şi caută să-mi ia viaţa!”


Știu că sunt și alte mijloace de protecție din partea lui Dumnezeu, dar în acest caz așa a fost - l-a mutat și ”nu a fost” (găsit).

LE
1 NT nu știe de argumentul ”Enoh și Ilie în cer, deci oamenii vor merge acolo”. De urcarea în cer a celor doi știu doar apocrifele evreiești.
2 Nici urcarea la cer a lui Ilie n-a însemnat mai mult decât o mutare în altă zonă/țară. Unde a trăit și murit ca orice muritor.

Quote

Si din toti patriarhii doar Enoh a fost in pericol de moarte de a trebuit "mutat"? Ca vad ca restul patriarhilor au trait bine mersi pan' aproape de mia de ani. Parca-i trasa de par varianta asta.

Despre restul nu scrie direct în registrul genealogic că ”a umblat cu Dumnezeu trei sute de ani”. Înseamnă că a fost un mare sfânt sau proroc. Care probabil a condamnat lumea prin mesajul lui:

Iuda

14 Şi pentru ei a prorocit Enoh, al şaptelea patriarh de la Adam, când a zis: „Iată că a venit Domnul cu zecile de mii de sfinţi ai Săi,
15 ca să facă o judecată împotriva tuturor şi să încredinţeze pe toţi cei nelegiuiţi de toate faptele nelegiuite pe care le-au făcut în chip nelegiuit şi de toate cuvintele de ocară pe care le-au rostit împotriva Lui aceşti păcătoşi nelegiuiţi.”


Edited by logic1, 11 February 2017 - 19:55.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate