Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 

Cheats - In general

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
tarantula21

tarantula21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 03.09.2009
Salut!
Am si eu o nelamurire -  Jucand GTA San Andreas adineauri si chinuindu-ma la o misiune, mi-a trecut prin cap varianta cu codurile (cheatsuri), dar apoi am "aprofundat" subiectul si mi-a venit o intrebare in cap :

Cum sunt puse codurile intr-un joc? Adica, poate parea prosteste, dar producatorul jocului implementeaza si optiunea asta? Sau e "hack" asupra originalului ?

#2
ionutzm05

ionutzm05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 23.06.2009
Producatorii implementeaza cheaturile in cazul Grand Theft Auto. Defapt, orice "cheat" care se regaseste in joc fara interventia altui software (trainere, hack-uri, cheat engine) este pus de developeri. In cazul GTA stiu ca primesti ceva reward daca termini jocul fara cheat-uri.

#3
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006
Cheat-urile introduse direct în joc (prin cuvinte cheie, combinații de taste etc) sunt introduse de producători.

Trainer-ele (utilitarele externe care activează anumite funcții/opțiuni suplimentare, prin anumite combinații de taste sau alte metode) sunt hack-uri aplicate direct în memoria procesului jocului.

Edited by alexcrist, 22 December 2012 - 22:48.


#4
MrNeo

MrNeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,871
  • Înscris: 22.06.2007
Din cate stiu eu, acestea sunt puse de developeri, pentru a testa anumite chestii.
De exemplu ca tot ai zis de San Andreas, nici nu mai stiu cand l-am jucat, oricum au trecut ceva ani, tin minte ca era cheat pentru avion, foarte util cand trebuia sa stabati zone mari.
Dar sunt si trainere, care au functii separate, neimplemantate de ei. De exemplu in NFS, NOS non stop sau cine stie ce aberatie, la FIFA gol pentru echipa ta.. etc.

#5
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006
Stai tu calm, că producătorii n-au nevoie de cheat-uri pentru a-și testa jocul. Au ei alte metode mult mai eficiente. ;) Și chiar de-ar fi ăsta singurul motiv, nu i-ar opri nimeni să le dezactiveze înainte să publice jocul.
Metodele de trișare sunt introduse pentru jucători, mai exact pentru cei care vor să joace jocul fără prea mult chin, sau care rămân blocați în anumite situații și nu mai pot/știu să continue. Sunt destule jocuri la care cheat-urile sunt funcționale oricând, dar, după ce termini prima dată jocul (eventual fără cheat-uri), toate cheat-urile îți apar în meniul principal și le poți activa fără complicații. Asta în cazul în care vrei să reiei jocul.

#6
callenos2

callenos2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 28.11.2006

View Postionutzm05, on 22 decembrie 2012 - 22:47, said:

Producatorii implementeaza cheaturile in cazul Grand Theft Auto. Defapt, orice "cheat" care se regaseste in joc fara interventia altui software (trainere, hack-uri, cheat engine) este pus de developeri. In cazul GTA stiu ca primesti ceva reward daca termini jocul fara cheat-uri.

n-am primit nimic!!!

#7
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,468
  • Înscris: 10.08.2005

Quote

Au ei alte metode mult mai eficiente
si poarta titlul de gameri
@tarantula21 - vrei sa stii si despre cheat-urile pentru jocurile online?

#8
yonutz2032

yonutz2032

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 02.11.2011
in Prince of persie two thrones la sfarsit mi-a dat codu la un ciocan cu care sa ii casapesc pe aia.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate