Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...
 Regim utilizare HDD Ubuntu

La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...
 

Probleme de socializare

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012
E posibil ca ei sa-ti simta nesiguranta din tonul vocii, cauzata de teama ca ai putea fi respins. Incearca sa fii detasat si sa-i privesti ca pe egalii tai, nu ca pe niste oameni care abia asteapta sa te judece.

#38
DavidNr7

DavidNr7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 17.08.2011
Am incercat sa vorbesc cu mai mult curaj, mai tare, dar cam tot acelasi e rezultatul.
Apropo: cand vorbesc cu cei din familie, ei imi raspund tot timpul.
Mai mult cu colegii am astfel de probleme.
In rest, amicii pe care mi i-am facut prin liceu vorbesc tot timpul cu mine.
Cu mine colegii vorbesc numai lucruri prietenesti: saluturi, "ce mai faci" si cam atat. Ei intre ei discuta mai mult, dar ma multumesc asa.
Nici eu nu am o minte sclipitoare. Ati vazut si voi ce prostii scriu si ce gafe fac pe forum. Pana la urma, asta e personalitatea mea.
Va multumesc foarte frumos pentru raspunsuri. La multi ani!

#39
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,391
  • Înscris: 06.01.2007
Cred ca pui presiune prea mare pe cuvinte.

#40
DavidNr7

DavidNr7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 17.08.2011
Da, uite, si asta poate fi o problema. Nu m-am gandit. Pun prea multa presiune pe cuvinte, pentru ca ma gandesc inainte: "Sa intreb, sa nu intreb?". Trag aer in piept, prind curaj, si cand sa intreb, pun acea presiune pe cuvinte, si le si stâlcesc din cauza asta. Hai, ca nu e chiar asa de rau! Imi si raspund unii, nu ma resping chiar tot timpul.
Eu m-am obisnuit sa nu mai intreb si sa nu mai vorbesc mai nimic, pentru ca stiu ce urmeaza. Asta e si din cauza ca nu avem aceleasi subiecte preferate, dar si pentru ca ei se cunosc din clasa a 9-a, iar eu am intrat in clasa lor din clasa a 10-a. De obicei discuta despre subiecte care nu ma intereseaza.
Acum sunt in clasa a 11-a si parca ma inteleg mai bine cu ei.
Foarte frumos din partea voastra ca mi-ati dat raspunsuri.

#41
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,391
  • Înscris: 06.01.2007
Am trecut si eu prin asta. Oarecum! Lumea era alta atunci (acu 20 de ani) dar problemele teen-age au cumva un numitor comun. E o chestiune de incredere in sine care ruleaza in bucla, bucla  alimentata de feedbackurile primite din partea socialului.
Sa ma explic...
La varsta asta feedback-urile din partea celorlalti sunt puternic amplificate de propria minte.
Cei care primesc feedbackuri pozitiive se dau in spectacol, devin expansivi, zgomotosi, nepasatori. Asta le aduce mai multe feedbackuri pozitive si totul ruleaza intr-o bucla autosustinuta. Cei care primesc feedbackuri negative, lasa capu in jos iar asta le atrage si mai multe feedbackuri negative.
Echilibrul se atinge greu, el este doar simulat.
Aprecierea si feedbackurile de care ai nevoie apar doar dupa ce nu le mai acorzi importanta prea mare. Iar efectul asta se obtine mai usor drenand energia spre ceva neutru din pdv. social.
Personal cred ca e importanta canalizarea energiei specifica varstei spre ceva creativ, neutru din pdv social: un hobby, studiu intr-o anume disciplina, un sport, etc... Asta va imbunatati in timp inclusiv relatia sociala deficitara.

Trebuie sa iti pese mai putin dar nu prin nepasare, ci prin canalizarea preocuparilor.

#42
DavidNr7

DavidNr7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 17.08.2011
E foarte adevarat ceea ce spui/spuneti. Voi aprecia sfaturile dumneavoastra, ma voi folosi de ele la momentul potrivit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate