Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...
 Regim utilizare HDD Ubuntu

La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...
 

Probleme de socializare

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
DavidNr7

DavidNr7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 17.08.2011
Eu de ce nu pot fi social ca orice om, ca un om normal? Din aceasta cauza sunt respins de oricine. Stiu sa port o discutie despre un subiect, mai ales daca imi place subiectul, dar nimeni nu ma cheama la vorba. Eu nu sunt invatat sa ma bag in fata, sa vorbesc. Incerc si nu pot. Cand mai multi discuta intre ei, spun si eu ceva despre acel subiect, dar ei nu se uita la mine, ca si cum nu as fi spus nimic, ca si cum nu as exista.

#2
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012
Faptul ca iti doresti sa comunici si ai incercari in sensul asta nu arata ca esti antisocial, dimpotriva. Poate ca-ti alegi gresit anturajul sau momentul in care intervii in discutie. :)

#3
DavidNr7

DavidNr7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 17.08.2011
Probabil. Deci eu nu prea stiu cum sa intru in discutie. Nu stiu cum sa incep.

#4
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012
Nu stiu ce sfaturi ti-as putea da. Esti o persoana timida?

#5
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,169
  • Înscris: 19.01.2008
In primul rand trebuie sa-ti imaginezi sau consideri ca apartii, intr-un fel, acelui grup si ca esti o persoana sociabila. Mai trebuie putina rabdare si ... va fi bine.

#6
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 DavidNr7, on 27 noiembrie 2012 - 08:57, said:

Eu de ce nu pot fi social ca orice om, ca un om normal? Din aceasta cauza sunt respins de oricine. Stiu sa port o discutie despre un subiect, mai ales daca imi place subiectul, dar nimeni nu ma cheama la vorba. Eu nu sunt invatat sa ma bag in fata, sa vorbesc. Incerc si nu pot. Cand mai multi discuta intre ei, spun si eu ceva despre acel subiect, dar ei nu se uita la mine, ca si cum nu as fi spus nimic, ca si cum nu as exista.

Tu esti ca personajul dintr-un episod din Baltazar, cu un omulet pe care nimeni nu-l baga in seama, pana a plecat. Atunci toti observau ca lipseste ceva. :)

#7
DavidNr7

DavidNr7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 17.08.2011
@On_my_way: Nu sunt timid. Am curaj sa vorbesc cu oricine, dar nu stiu ce sa vorbesc.
@vladutgm: La scoala mi se intampla asta.
@Ion_de_la_Raion: Mie nu mi s-ar fi intamplat asa. Cu sau fara mine, colegii se simt la fel de bine. Eu sunt invizibil.

Edited by DavidNr7, 27 November 2012 - 10:06.


#8
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012
Nu tu trebuie sa fii neaparat acela care initiaza o discutie, cel putin, nu pt. inceput, pana prinzi incredere in tine, poti intervenii intr-o discutie care deja s-a infiripat, dar trebuie sa ai grija cum iti alegi momentul. Poti sa intervii cu anumite completari, poti raspunde la anumite intrebari care se pun pe parcursul discutiei. Participarea ta la discutie depinde foarte tare si de "gasca" care poarta discutia. Unii sunt refractari la nou si cu greu vor admite pe altcineva alaturi de ei, nu trebuie sa te afecteze daca ai parte de asemenea oameni, iti vezi de drum, vei gasi si oameni potriviti tie, care vor aprecia prezenta ta. Posted Image

 DavidNr7, on 27 noiembrie 2012 - 10:04, said:


@Ion_de_la_Raion: Mie nu mi s-ar fi intamplat asa. Cu sau fara mine, colegii se simt la fel de bine. Eu sunt invizibil.

Daca esti invizibil pt. ei nu inseamna ca esti la fel pentru toata lumea. Uneori oamenii-i invizibilizeaza pe aceia pe care-i simt ca-s deasupra lor. Poate ai anumite calitati care pe ei ii stanjenesc. Esti cumva f. bun la invatatura?

Edited by On_my_way, 27 November 2012 - 10:15.


#9
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
Bre, din ce spui tu îţi lipseşte personalitatea. În mod normal, orice om are o personalitate, mai mică sau mai mare, mai bună sau mai proastă, or, dacă e aşa cum spui tu ţie îţi lipseşte cu desăvîrşire. Ideea de a face pe cineva să vorbească cu tine nu e să te bagi ca prostu'n vorbă, ci să spui ceva interesant. Poţi încerca chiar şi aici pe forum (sau pe internet, în general) dacă ai ceva interesant de spus, pe vreunul din topicurile care te interesează şi vezi acolo ce reacţii primeşti, pînă la urmă e mai bine să le primeşti de pe un user anonim decît faţă în faţă, poate de la oameni cărora chiar vrei să le intri în graţii.

PS. BTW, eu zic să te gîndeşti bine pînă să te faci remarcat în viaţa reală, pentru unii e mai bine să rămînă anonimi. Nu de alta, dar în România se cam poartă o vorbă: „Cum te ia lumea-nainte, ori de prost ori de cuminte”.

#10
DavidNr7

DavidNr7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 17.08.2011
@On_my_way: La invatatura sunt destul de bun (la chimie, fizica, matematica am note ceva mai mici, dar la toate celelalte am note de 9 si de 10). Aproape toti colegii mei sunt de 10. Nu sunt genul acela de elevi prost-crescuti. Intre ei se poarta foarte frumos, dar cu mine nu stiu ce au. E tocmai invers. Ei au multe talente. Eu sunt un anti-talent Posted Image.

@stormwatch: Da, se intampla sa bag niste glume proaste cand nu trebuie. Daca altceva nu prea stiu ce sa zic, bag acolo si eu niste glume. Decat sa nu vorbesc nimic... incerc si eu sa zic ceva. Se intampla uneori sa jignesc fara sa vreau.

Edited by DavidNr7, 27 November 2012 - 10:50.


#11
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012
Poate esti prea aspru cu tine. Si notele nu-s oglinda perfecta a ceea ce poate un om.
@stormwatch, oamenii care au intr-adevar personalitate nu au nevoie sa-i faca pe altii sa se simta mici.

#12
DavidNr7

DavidNr7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 17.08.2011
Nu m-am referit doar la note, ci si la pictura, interpretari etc... Par extrem de suparati pe mine dupa cum se comporta (chiar daca nu am facut nimic). Parca as fi omorat pe cineva. Tin sa mentionez ca suntem 29 in clasa. 21 sunt fete si 8 sunt baieti (printre care sunt si eu). Toti ceilalti au colegi, numai eu stau singur.

#13
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012
Imi pare rau. Nimeni nu merita asa ceva. Nu stiu ce sa zic, daca tu nu i-ai suparat cu nimic grav, mi se pare stupid comportamentul lor. Poate-s infumurati. Nu zic ca ar trebui sa te trateze ca pe buricul pamantului, pot chiar sa-ti dea peste nas daca li se par deplasate glumele tale, insa nu inteleg ce-i determina sa te respinga in totalitate.
Doar respingerea colegilor te supara?

#14
DavidNr7

DavidNr7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 17.08.2011
Asta ma supara, da. Acestia vorbesc intre ei, isi zambesc, dar eu? Cand ajung la scoala, ii salut, dar unii se fac ca nu aud. S-ar face de ras daca ar vorbi cu mine. Sunt prea prost pentru ei. Ei sunt prea destepti ca sa vorbeasca cu mine. Profesorii nu remarca faptul ca sunt suparat. Pe ceilalti ii observa, dar pe mine nu. Daca mai continui asa innebunesc. Voi ajunge sa sparg gemamuri si sa fac fel de fel de dezastre prin scoala.
NU MAI SUPORT!!!

#15
Tremulinas

Tremulinas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 23.09.2012

 DavidNr7, on 27 noiembrie 2012 - 10:39, said:

Ei au multe talente. Eu sunt un anti-talent Posted Image.
e selectie naturală...

------------------------------
din ce spui tu se pare ca esti la profil uman. muta-te la un alt profil, la real se pare ca nu ai aptitudini. aici ar fi fost bine, cei de la real sunt mai ok, nu fac diferente de acest fel.
daca am fi fost intr-o tara mai dezvoltata ti-as fi recomandat sa renunti la scoala si sa-ti angajezi profesori particulari, dar nu suntem.

ideea e ca trebuie sa pleci de acolo. nu trebuie sa te schimbi(sa te imbraci altfel, sa crezi altceva) doar pt a fi acceptat intr-un grup. tu trebuie sa ramai cel care esti. principiile tale sunt mai presus de orice.

#16
DavidNr7

DavidNr7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 17.08.2011
Sunt la chimie-biologie. Frumos raspuns.

#17
Tremulinas

Tremulinas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 23.09.2012
si la chimie biologie faci arta, analiza pictura ?

ok. cum zici tu. dar daca esti la acest profil si ai note mici la chimie, fizica si mate iar e o problema. deci trebuie sa te gandesti la o schimbare

Edited by Tremulinas, 27 November 2012 - 12:58.


#18
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007

 DavidNr7, on 27 noiembrie 2012 - 08:57, said:

Eu de ce nu pot fi social ca orice om, ca un om normal? Din aceasta cauza sunt respins de oricine. Stiu sa port o discutie despre un subiect, mai ales daca imi place subiectul, dar nimeni nu ma cheama la vorba. Eu nu sunt invatat sa ma bag in fata, sa vorbesc. Incerc si nu pot. Cand mai multi discuta intre ei, spun si eu ceva despre acel subiect, dar ei nu se uita la mine, ca si cum nu as fi spus nimic, ca si cum nu as exista.

Comportamentul oamenilor este in mare parte identic cu cel al cimpanzeilor in relatiile sociale.
Intr-un grup social functioneaza regula celui mai puternic toti ceilalti incearcand sa-i combata pozitia . N-au nici un interes sa-ti acorde atentie pentru ca in ierarhia grupului respectiv ocupi o pozitie slaba.
Am lucrat si eu intr-un birou si toata atentia gravita in jurul unui coleg mai corpolent si mai vorbaret .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate