Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 

Cat de proasta este populatia din romania?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
273 replies to this topic

Poll: Cat de proasta este populatia din romania? (163 member(s) have cast votes)

Cat de inculta este populatia din romania?

  1. sub 10% (7 votes [4.29%])

    Percentage of vote: 4.29%

  2. 10 - 20% (7 votes [4.29%])

    Percentage of vote: 4.29%

  3. 25 - 30% (9 votes [5.52%])

    Percentage of vote: 5.52%

  4. peste 30 % (140 votes [85.89%])

    Percentage of vote: 85.89%

Vote Guests cannot vote

#181
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postkahn_2, on 10 noiembrie 2012 - 22:25, said:

Mi se pare ingust sa afirmi despre Patapievici ca a acceptat conducerea ICR pentru "tarate" (financiare sau politice). De-abia asta e o mentalitate de Dorel, care nu intelege sa miste un deget decat in folosul propriei burti. Ori tu, ca intelectual (cum stiu ca esti, atunci cand anti-basismul nu-ti intuneca judecata) ar trebui sa stii ca unii oameni de valoare inteleg sa munceasca si in folosul comunitatii. Iar ce a facut Patapievici pentru promovarea culturii romanesti in lume este enorm (desi, deocamdata, prea putini romani inteleg), cu toate ca acest "proiect" a presupus anumite sacrificii personale. Daca era interesat doar de "tarate", putea oricand sa-si gaseasca un post de profesor intr-o universitate din Germania (unde este invitat, deseori, sa conferentieze).
Mi se pare ingust sa gandesti precum o faci tu, in alb si negru. Patapievici e un adevarat intelectual, despre care istoria culturii va vorbi probabil si peste 300 de ani. Din punctul asta de vedere, jos palaria. In tinerete eram aproape un "fan" Patapievici, ii asteptam cu nerabdare articolele publicate in 22 iar cartile lui au fost pentru mine evenimentele culturale majore ale anilor in care au aparut. Asta nu ma impiedica sa remarc (cu regret) faptul ca e basist.

#182
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.01.2007
Nu, ingust este ca tu, ca intelectual, nu poti trece peste derapajele (reale sau imaginare) ale omului biologic, ca iti lasi judecata de valoare alterata de amanunte biografice si ca, din cauza asta, te cobori la nivelul oricarui bizon care-l injura pe Patapievici.
De aici, incepe sa nu mai conteze ca tu l-ai citit, iar bizonul, nu. Nuantele despre care vorbesti nu se mai disting, nu mai esti decat un "negru" in plus, care injura la unison cu ceilalti. E alegerea ta. Dar mie da-mi voie ca, din solidaritate intelectuala, sa raman "alb".
Macar, din pozitia asta, pot da un raspuns pertinent la intrebarea topicului - si anume ca adevarata problema nu este prostia, ci pierderea sistemului de valori. Tu, de acolo, nu mai poti. Pacat.

-

#183
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postkahn_2, on 11 noiembrie 2012 - 01:00, said:

Nu, ingust este ca tu, ca intelectual, nu poti trece peste derapajele (reale sau imaginare) ale omului biologic, ca iti lasi judecata de valoare alterata de amanunte biografice si ca, din cauza asta, te cobori la nivelul oricarui bizon care-l injura pe Patapievici.
Eu zic ca intre a spune ca e basist si a-l injura e o diferenta, nu crezi?
Oricum basismul ca derapaj (real sau imaginar) nu e al "omului biologic". E vorba de optiunea politica, iar asta nu tine de biologie.

Si de unde ai tras concluzia ca nu pot trece peste asemenea derapaje? In momentul in care in librarii ii va aparea o noua carte - ma voi repezi, bineinteles, sa o cumpar. Si nu doar ca sa o asez in biblioteca intre celelalte cari ale lui.

#184
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.01.2007

View Postego_zenovius, on 11 noiembrie 2012 - 07:48, said:

Eu zic ca intre a spune ca e basist si a-l injura e o diferenta, nu crezi?
Pentru cei mai multi dintre cei care te citesc, e acelasi lucru. Aici e problema.

View Postego_zenovius, on 11 noiembrie 2012 - 07:48, said:

Oricum basismul ca derapaj (real sau imaginar) nu e al "omului biologic". E vorba de optiunea politica, iar asta nu tine de biologie.
Am folosit "om biologic" ca delimitare fata de "om de cultura". Ca "oameni simpli" (poftim!), Plesu si Patapievici pot avea anumite simpatii, dar asta nu e relevant. Pentru ca, dpdv cultural, nici Plesu, nici Patapievici nu sunt basisti. Universul lor este mult mai larg.

View Postego_zenovius, on 11 noiembrie 2012 - 07:48, said:

Si de unde ai tras concluzia ca nu pot trece peste asemenea derapaje? In momentul in care in librarii ii va aparea o noua carte - ma voi repezi, bineinteles, sa o cumpar. Si nu doar ca sa o asez in biblioteca intre celelalte cari ale lui.

Zenovius, chiar nu vreau sa polemizam inutil, pentru ca nu ne aflam pe pozitii opuse. Iti apreciez, in general, interventiile, chiar si pe cele (putine, dealfel) in care nu suntem de acord.
Daca am reactionat asa, a fost pentru ca raspunsul tau la primul meu post a fost urmat de cel al lui marcus (un user de alta factura) - ori, citite impreuna (de catre un tert mai putin subtil, cum, din pacate, sunt multi) ele par a avea aceeasi esenta: anume ca Plesu si Patapievici sunt doar niste intelectuali de carton, niste tradatori de neam, niste gomflati de conjunctura (colaborationismul basist) - nedemni, altfel, de luat in seama. Asa suna, chiar daca tu ai nuantat.
Ori, atat le trebuie "romanasilor", cei atat de predispusi sa-si terfeleasca valorile! Iar a le da apa la moara pe aceasta directie nu poate duce la nimic bun, sunt convins ca-ti dai seama.
Ca membru respectat si ascultat (citit) al unei comunitati, ai obligatia sa-ti "tunezi" mesajul, pentru a fi convins ca nu este receptionat in mod distorsionat de catre auditoriu. Un mesaj "nuantat", pentru tine, poate ajunge "negru", la cei care nu pot distinge nuantele.
Iar in perioada asta, e prea mult "negru" acumulat in constiinta publica, incat exista predispozitia de a vedea totul numai in aceasta culoare. Poporul nu mai are modele, nu mai are o scara de valori. Nu-si mai distinge intelectualii (aceia pe care ii avem, mai mari sau mai mici decat ai altor natiuni, nu conteaza) si nu mai are incredere in cultura - singura care l-ar putea scoate la lumina.
De asta spun, orice mesaj referitor la cultura trebuie sa fie cat mai "alb" cu putinta, fara griuri (care, stiu, sunt inerente gandirii critice intelectuale, dar risca sa fie receptate gresit de neavizati). E unica sansa de vindecare.

-

Edited by kahn_2, 11 November 2012 - 11:43.


#185
Godac

Godac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 31.03.2012
"Cat de proasta este populatia din romania?"
Ce sa zic, chiar esti in tabara desteptilor. :yes:

View Postbabalaul, on 06 noiembrie 2012 - 20:52, said:

a fi analfabet nu inseamna obligatoriu a fi prost.

Da, dar iti trebuie IQ minim 50 sa intelegi asta.  :D
Cum multi nu il au, deschid threaduri cretine pentru a-i arata pe altii cu degetul.

#186
MDCristi

MDCristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 05.01.2012

View PostGodac, on 11 noiembrie 2012 - 11:33, said:

"Cat de proasta este populatia din romania?"
Ar fi trebuit sa citesti topicul de la inceput.

View PostGodac, on 11 noiembrie 2012 - 11:33, said:

Ce sa zic, chiar esti in tabara desteptilor.
Uite vezi, asta-i problema romanilor.  Eu zic sa nu ne mai incapatanam zadarnic sa dovedim contrariu. Problema noastra e ca nu putem sa acceptam adevarul. Astia suntem, un popor lenes, betiv, ticalos si iresponsabil. Ambitia asta stupida de a-mi demonstra ca gresesc si ca sa-mi fie rusine ca aduc asemenea insulte poporului roman ma lasa rece.

#187
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postkahn_2, on 11 noiembrie 2012 - 11:26, said:

Am folosit "om biologic" ca delimitare fata de "om de cultura". Ca "oameni simpli" (poftim!), Plesu si Patapievici pot avea anumite simpatii, dar asta nu e relevant. Pentru ca, dpdv cultural, nici Plesu, nici Patapievici nu sunt basisti. Universul lor este mult mai larg.
Băsist sau nu, ce contează? Nici toți cei care l-au votat pe Băsescu nu îl consideră pe Horia o mare personalitate doar pentru că are vederi pro Băsescu.

Eu personal îl consider un om lipsit de valoare, o nulitate, un intelectual de carton.

Cel mai mult detest "oamenii de cultură" a căror singură ocupație e să fie "oameni de cultură". Oameni care au o cultură dar care n-au creat personal nimic. Sau cel puțin nimic de valoare. Poți să ai cultură și să fii modest, nu este nevoie să ieși, tu și gașca, în prim plan dacă n-ai creat nimic de valoare. N-ai scris niciun roman, nici măcar o poezie bună, n-ai creat un nou sistem filozofic, n-ai răsturnat percepțiile încetățenite în filologie sau sociologie sau antropologie cu fundul în sus, nu vii nici măcar o idee nouă, dar ai citit ceva cărți și ești om de cultură. E plină țara de oameni care scriu articole, eseuri de doi bani și care vorbesc despre ce este cultura și cum ar trebui să fie cultura, cine face cultură și cine nu, sunt oameni de cultură doar vorbind despre cultură. Niște masturbatori intelectuali.

George Călinescu îi numea sterili pe acești oameni de cultură.

#188
Godac

Godac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMDCristi, on 11 noiembrie 2012 - 13:06, said:

Ar fi trebuit sa citesti topicul de la inceput.
Mai, ala e titlul topicului. Posted Image
Fac prinsoare ca nici tu nu stii unde am batut, adica esti un alt destept neinteles, general in armata tomasiena.

Sau te-ai incurcat in nick-uri? Posted Image

Edited by Godac, 11 November 2012 - 15:37.


#189
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postego_zenovius, on 10 noiembrie 2012 - 23:58, said:

Mi se pare ingust sa gandesti precum o faci tu, in alb si negru. Patapievici e un adevarat intelectual, despre care istoria culturii va vorbi probabil si peste 300 de ani. Din punctul asta de vedere, jos palaria. In tinerete eram aproape un "fan" Patapievici, ii asteptam cu nerabdare articolele publicate in 22 iar cartile lui au fost pentru mine evenimentele culturale majore ale anilor in care au aparut. Asta nu ma impiedica sa remarc (cu regret) faptul ca e basist.
s-avem rezon. foarte multe evenimente culturale finanțate de patapievici sunt cât se poate de dubioase dpdv cultural. sau mă rog, poate că și șucalescu ăsta o fi un artist :D
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/G0WoW7hbOWA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#190
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postgigel de hohenţolărn, on 11 noiembrie 2012 - 15:37, said:

s-avem rezon. foarte multe evenimente culturale finanţate de patapievici sunt cât se poate de dubioase dpdv cultural.
Ai vreo specializare in domeniul cultural?

#191
Val888

Val888

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,080
  • Înscris: 02.08.2012

Quote

„Româna este o limbă în care trebuie să încetăm să mai vorbim sau… să o folosim numai pentru înjurături…” (din „Politice” de H.R. Patapievici, ediţia 1996, pag.64)

Io zic sa treceti pe chineza.

Quote

„Un popor cu substanţă târâtă. Oriunde te uiţi, vezi feţe patibulare, ochi mohorâţi, maxilare încrâncenate, feţe urâte, guri vulgare, trăsături rudimentare.”

Are dreptate. Cam asa arata afaceristii romani.

#192
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postego_zenovius, on 11 noiembrie 2012 - 15:47, said:

Ai vreo specializare in domeniul cultural?
Bunul simț reprezintă o specializare destul de valabilă. Dacă ai cultură și bun simț, poți avea o părere cel puțin la fel de pertinentă ca a lui Horia.

Poate că ești bun să ne spui ce reprezintă în accepțiunea ta o "specializare in domeniul cultural"?

#193
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postkahn_2, on 11 noiembrie 2012 - 11:26, said:

Pentru ca, dpdv cultural, nici Plesu, nici Patapievici nu sunt basisti. Universul lor este mult mai larg.
Normal - din moment ce Basescu nu e un om de cultura, n-ai cum sa fi "basist din punct de vedere cultural". Nici Picasso nu era comunist din punct de vedere cultural. Era modernist, cubist, suprarealist - in functie de perioada. dar politic vorbind era comunism. Spre rusinea lui. La fel cum, politic vorbind, Patapievici e basist. Spre rusinea lui.
Sigur, universul lui e mult mai larg, dupa cum spui. Dar, in dimensiunea politica acest univers este basist.

View Postneur0, on 11 noiembrie 2012 - 15:51, said:

Bunul simț reprezintă o specializare destul de valabilă. Dacă ai cultură și bun simț, poți avea o părere cel puțin la fel de pertinentă ca a lui Horia.

Poate că ești bun să ne spui ce reprezintă în accepțiunea ta o "specializare in domeniul cultural"?

ceva mult mai concret decat ceea ce reprezinta in acceptiunea ta "bun simt".
Cultura nu se judeca pe baza bunului simt. Marile momente ale culturii sunt cele in care s-a ivit cate un omulet care a sfidat bunul simt.

#194
Val888

Val888

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,080
  • Înscris: 02.08.2012
Comunistu' Picasso n-a fost niciodata angajat la stat. Spre rusinea lui ....

#195
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postego_zenovius, on 11 noiembrie 2012 - 15:58, said:

Marile momente ale culturii sunt cele in care s-a ivit cate un omulet care a sfidat bunul simt.
Pe mine bunul simț mă face să cred că marile momente ale culturii au fost când Hegel a creat un nou sistem filozofic, când a publicat Ionesco prima piesă de teatru, când a compus Debussy o piesă, când a scris Rilke o poezie, cănd a terminat Proust În Căutarea Timpului Pierdut,  când a pictat Cézanne un tablou, nu când a tras Horia trei bășini.

Dar s-ar putea să ai dreptate, Horia să fi revoluționat modul de a trage bășini și, implicit pentru unii, cultura.

#196
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.01.2007

View Postego_zenovius, on 11 noiembrie 2012 - 15:58, said:

La fel cum, politic vorbind, Patapievici e basist. Spre rusinea lui.
Rusinos, din punctul tau de vedere. Clarvazator si progresist, dintr-al meu. Aici, nu ramane decat ca istoria sa judece.
Vad, insa, ca tu ai, deja, certitudini, ca cei mai multi de pe-aici. Scuze, n-am sa ti le mai tulbur.

View Postneur0, on 11 noiembrie 2012 - 15:51, said:

Dacă ai cultură și bun simț, poți avea o părere cel puțin la fel de pertinentă ca a lui Horia
Sigur. Dar le ai? Ca, asa, orice Dorel se crede "al mai destept" (dupa ce-si face curaj cu doua beri la crasma din colt) Si "n-am avut io noroc, ca altfel...".
Demonstreaza-ti, mai intai, cultura si pertinenta, publica si tu vreo cateva "articolase", apoi mai discutam. Deocamdata, aici n-ai aratat prea mare lucru - nu esti decat inca un individ (pe langa ceilalti 90%) care incearca sa-l terfeleasca pe Patapievici, fara macar sa-l fi citit. Sau... ba da, ai aratat putina im-pertinenta in plus, prin a sugera ca tu te bati pe burta cu "Horia". In rest, doar truisme si spoiala de cultura. De liceu.


-

#197
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009
Am văzut că-n ultimele mesaje v-aţi cantonat într-o dispută pro sau contra lui HRP, ca fiind cel mai vizibil - alături de Pleşu - exemplu de intelectual angajat.
Daţi-mi voie să nu cred că angajamentul intelectualilor către unul sau altul dintre partidele politice ale timpurilor e motivul pentru care în România există o oarecare rămânere în urmă.

#198
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.01.2007

View PostFumatorul, on 11 noiembrie 2012 - 19:15, said:

Daţi-mi voie să nu cred că angajamentul intelectualilor către unul sau altul dintre partidele politice ale timpurilor e motivul pentru care în România există o oarecare rămânere în urmă.

Evident ca nu, asta tot incerc sa explic. Daca ne demolam toti intelectualii doar pe baza simpatiilor (lor) politice si antipatiilor (noastre) personale, ramanem fara nimic. Asta e pericolul, pentru ca o tara fara intelectualitate implicata social (caci o intelectualitate neimplicata, retrasa in "turnul de fildes", nu poate servi scopului) e ca un trup fara cap, nu-si mai gaseste directia. Din pacate, exact asta facem, ii alungam sau ii reducem la tacere, prin ura, pe toti cei  - foarte putini - pe care ii avem. De aici si "ramanerea in urma".
Ok, sa-i lasam deoparte pe HRM si Plesu, nu sunt buni. Spuneti-mi voi altii - recunoscuti atat la noi, cat si afara - care sunt dispusi si pot indeplini aceasta misiune de "far". Va rog.
-

Edited by kahn_2, 11 November 2012 - 20:05.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate