Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Cat de proasta este populatia din romania?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
273 replies to this topic

Poll: Cat de proasta este populatia din romania? (163 member(s) have cast votes)

Cat de inculta este populatia din romania?

  1. sub 10% (7 votes [4.29%])

    Percentage of vote: 4.29%

  2. 10 - 20% (7 votes [4.29%])

    Percentage of vote: 4.29%

  3. 25 - 30% (9 votes [5.52%])

    Percentage of vote: 5.52%

  4. peste 30 % (140 votes [85.89%])

    Percentage of vote: 85.89%

Vote Guests cannot vote

#163
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostMDCristi, on 10 noiembrie 2012 - 15:08, said:

unii dintre copii/adolescentii au ceva fantastic(alti au tupeu prostesc)...

Exact, iar acest trend de corodare a capacităţilor lor care tot avansează trebuie oprit.

Legat de ce ziceam:

View PostOriginalCopy, on 10 noiembrie 2012 - 13:47, said:

  • ignoranţă - lipsa responsabilităţii colective

Un alt exemplu:

View Postneagu_laurentiu, on 10 noiembrie 2012 - 15:08, said:

Las' ca nici la alte case mai mari treaba nu-i mai roz !

Nu spun că la tine e ignoranţă pură, poate fi la fel de bine varianta mai soft numită toleranţă (faţă de nonvalori). Şi nici nu e vorba de tine ca individ. Tu, eu, noi toţi, suntem fix pix ca indivizi. Ceea ce contează e întregul grup, întreaga societate.

"alţii" nu au acest cerc vicios pe care îl avem noi, aşa cum îl avem noi, care ne împiedică să înaintăm ca ţară. Aici e problema, nu faptul că avem probleme. Nimeni nu cere perfecţiune.

#164
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,605
  • Înscris: 30.07.2003

View PostOriginalCopy, on 10 noiembrie 2012 - 15:18, said:

Ceea ce contează e întregul grup, întreaga societate.
Nu am deloc vise cu "întregul grup, întreaga societate". Eu si grupul meu restrans ne mutam cochilia unde-i mai bine pt. noi.

#165
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Hai să mutăm România în Germania :lol:

Răspunsul tău demonstrează ce am spus

View PostOriginalCopy, on 10 noiembrie 2012 - 13:47, said:

Românul ştie să facă două lucruri bine
  • -

  • să improvizeze


#166
MARCVS

MARCVS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 01.04.2012

View Postkahn_2, on 10 noiembrie 2012 - 15:01, said:

Multumesc, m-ai scutit de munca: ilustrezi perfect acea mentalitate perdanta, pe care ma straduiam eu sa o explic.
Te grabesti. A sanctiona comportamentul duplicitar al unor elite inseamna simturi dezvoltate si responsabile. Aici e numai de castigat. De pierdut, pierde ala care-i tolereaza sau aplauda.

#167
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,605
  • Înscris: 30.07.2003
@OriginalCopy tu esti departe de Romania, las-o in nemernicia ei.

#168
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postneagu_laurentiu, on 10 noiembrie 2012 - 15:37, said:

@OriginalCopy tu esti departe de Romania, las-o in nemernicia ei.
Românii care stau în România suferă de destulă nepăsare, problemele de zi cu zi îi aduc în această stare.

Eu văd faptul că nu m-am maturizat şi că nu stau în România ca pe un avantaj.

Tu îmi ceri să devin nepăsător?

Eu nu vreau să devin legumă, să ştii. Potoleşte-te cu astfel de aşteptări absurde şi destructive.

Târâie-ţi cochilia liniştit şi lasă-i pe cei capabili de a avea o atitudine în "visele" lor.

Sunt sătul de blamarea aceasta  a celor care au plecat. De parcă 1. ar fi plecat de bine 2. n-ar aduce bani în ţară 3. ar fi trădători.

Să ştii că mulţi din diasporă sunt mai români decât românii din ţară. Dar nu te aştepta să vezi lucrurile cu claritate atunci când eşti înconjurat de junglă.

Edited by OriginalCopy, 10 November 2012 - 15:53.


#169
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,605
  • Înscris: 30.07.2003
Si vii la miting de acolo in Bucuresti ?

#170
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.01.2007

View PostMARCVS, on 10 noiembrie 2012 - 15:31, said:

Te grabesti. A sanctiona comportamentul duplicitar al unor elite inseamna simturi dezvoltate si responsabile. Aici e numai de castigat. De pierdut, pierde ala care-i tolereaza sau aplauda.

Nu, nu ma grabesc deloc. A "sanctiona" in numele unei ideologii e doar o dovada de inapoiere, dupa cum ne demonstreaza istoria.
Inchizitia, fascismul, comunismul, dictaturile de toate felurile - toate au "sanctionat" (si toate s-au considerat "dezvoltate si responsabile") dar acele perioade sau regimuri au fost - si nu doar intamplator - cele mai triste, cele mai intunecate pentru umanitate.
Pentru ca mintea inflexibila, obsedata doar de "a sanctiona" tot ce nu corespunde cu propriile sabloane, nu mai aude vocea ratiunii. Si atunci, invariabil, ajunge sa isi taie craca de sub picioare.
Vai noua, cu oameni care gandesc asa...
Ce sa zic, continui sa fii o ilustrare perfecta a "problemei romanesti". Continua! :)

-

Edited by kahn_2, 10 November 2012 - 16:26.


#171
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Adevaratul procent va fi aflat dupa alegeri.

#172
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postkahn_2, on 10 noiembrie 2012 - 13:34, said:

Vedeti, exact despre asta vorbesc. Romanul prefera sa-si demoleze intelectualii, sa-i traga in propria-i balacareala in mediocritate, in loc sa incerce el sa se ridice la nivelul de intelegere al operelor acestora.
Cati dintre voi, cei care credeti ca va puteti trage de sireturi cu orice om de cultura, ati citit (de la cap la coada, nu doar niste citate tendentioase rupte din context) "Omul recent" sau "Minima Moralia", de exemplu?
De ce ma citezi trunchiat? spuneam: 'Eu unul ma indoiesc ca Patapievici atunci cand scrie are in vedere marele public. Asa ca nu trebuie sa deplangem faptul ca Dorel buldozeristul nu-l citeste. Patapievivi nu scrie pentru Dorel." Si imi bazam aceasta afirmatie pe lectura tuturor cartilor lui Patapievici si, probabil, a peste 70% din articolele lui aparute in periodice.
Crede-ma, stiu ce vorbesc. Patapievici chiar nu scrie pentru Dorel. E o constatare, nu un repros.
Cat despre "Minima moralia", s-ar putea ca tu sa fi fost la stadiul de "o-i, oi" cand eu o citeam.

#173
MARCVS

MARCVS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 01.04.2012

View Postkahn_2, on 10 noiembrie 2012 - 16:22, said:

A "sanctiona" in numele unei ideologii e doar o dovada de inapoiere, dupa cum ne demonstreaza istoria.
Ideologie este complacerea acelor elite.

#174
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010
As avea o observatie de facut si vine ca o complectare la intrebarea din titlu. Cred ca populatia actuala a Romaniei, este cel putin cu 10% mai proasta decat populatia Romaniei ante-decembriste. Si asta in conditiile in care, accesul la informatie, este de 10 ori mai facil.
Fac aceasta remarca, gandindu-ma la precarele cunostinte de cultura generala pe care le au tinerii, incepand cu scolarii si terminand cu pitipoancele studente la jurnalsim(ma-ntelegi? ;)).

#175
MARCVS

MARCVS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 01.04.2012
Corect. Cel putin, in acele vremuri nu ajungea in media orice agramat.

#176
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.01.2007

View Postego_zenovius, on 10 noiembrie 2012 - 17:43, said:

De ce ma citezi trunchiat?
Nu te-am citat. Si nu la partea cu a scrie sau nu pentru Dorel am reactionat, ci la aceasta:

View Postego_zenovius, on 10 noiembrie 2012 - 07:50, said:

Cat despre faptul ca a fost dat afara de la ICR - stia prea bine cand a intrat acolo ca aia e o functie politica. A intrat pe considerente politice (fiind basist), trebuie sa accepte sa fie dat afara tot pe considerente politice. Cine se amesteca in tarate, il mananca porcii. L-au atras "taratele" unui astfel de post...
Mi se pare ingust sa afirmi despre Patapievici ca a acceptat conducerea ICR pentru "tarate" (financiare sau politice). De-abia asta e o mentalitate de Dorel, care nu intelege sa miste un deget decat in folosul propriei burti. Ori tu, ca intelectual (cum stiu ca esti, atunci cand anti-basismul nu-ti intuneca judecata) ar trebui sa stii ca unii oameni de valoare inteleg sa munceasca si in folosul comunitatii. Iar ce a facut Patapievici pentru promovarea culturii romanesti in lume este enorm (desi, deocamdata, prea putini romani inteleg), cu toate ca acest "proiect" a presupus anumite sacrificii personale. Daca era interesat doar de "tarate", putea oricand sa-si gaseasca un post de profesor intr-o universitate din Germania (unde este invitat, deseori, sa conferentieze).

View Postego_zenovius, on 10 noiembrie 2012 - 17:43, said:

Cat despre "Minima moralia", s-ar putea ca tu sa fi fost la stadiul de "o-i, oi" cand eu o citeam.
O incercare de "intepatura" care nu te onoreaza si care, in plus, isi rateaza tinta. In '94 - cand a aparut Minima Moralia - aveam, deja, cativa ani peste 30.

-

Edited by kahn_2, 10 November 2012 - 22:45.


#177
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postbabalaul, on 07 noiembrie 2012 - 21:17, said:

profesorii care predau management, marketing, prin facultati, de ce nu sunt miliardari ?
banuiesc ca ne-am pus toti intrebarea asta
pentru că sunt foarte slab pregătiţi, d-aia. la noi ajung profesori şi pârliţi cu 3 articole obscure în reviste pe care nu le indexează nimeni :D gen mischie, gen mang & şit.

#178
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.01.2007
Ne indepartam de subiect. Dar, daca vreti, aceeasi problema si cu "profii" de informatica din licee. Doar mediocritati, pentru ca aia care chiar se pricep sunt... departe, pe bani multi.

-

#179
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postkahn_2, on 10 noiembrie 2012 - 22:25, said:

O incercare de "intepatura" care nu te onoreaza si care, in plus, isi rateaza tinta. In '94 - cand a aparut Minima Moralia - aveam, deja, cativa ani peste 30.
Pe la voi o fi aparut mai tarziu. te asigur ca Minima Moralia a fost publicata inainte de Revolutie, prin '88 sau '89. Eu atunci am citit-o.

#180
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

View PostMDCristi, on 06 noiembrie 2012 - 20:36, said:

Cat de proasta este populatia din romania?



Am si eu o curiozitate: putem sa stim de ce nu ai scris Romania cu majuscula ?
Cat despre subiect: nu iti fa griji, am vazut in alte tari mai prosti ca la noi, si cu mai multe posibilitati, conditii etc.Posted Image

Edited by chaosss, 11 November 2012 - 00:00.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate