Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Cat de proasta este populatia din romania?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
273 replies to this topic

Poll: Cat de proasta este populatia din romania? (163 member(s) have cast votes)

Cat de inculta este populatia din romania?

  1. sub 10% (7 votes [4.29%])

    Percentage of vote: 4.29%

  2. 10 - 20% (7 votes [4.29%])

    Percentage of vote: 4.29%

  3. 25 - 30% (9 votes [5.52%])

    Percentage of vote: 5.52%

  4. peste 30 % (140 votes [85.89%])

    Percentage of vote: 85.89%

Vote Guests cannot vote

#1
MDCristi

MDCristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 05.01.2012
Potrivit http://stirileprotv....a-18-protv.html  6% din populatia romaniei este analfabeta, dar sunt la fel de sigur ca si pe cei cu 4-10 clase(desi cu ceva mai multe cunostinte) ii putem incadra tot in aceasta categorie de prosti(nu toti). Ma incapatanez sa cred ca si printre randurile absolventilor de facultati se regasesc astfel de exemplare care poate stiu sa scrie si au un minim de cunostinte dar care nu au habar pe ce lume traiesc(si imi bazez aceasta afirmatie pe numarul mare de someri pe care il scot facultatile romanesti in fiecare an http://www.evz.ro/de...ant-996172.html).

Este asta unul sau principalul motiv pentru care suntem unde suntem?
Ce parere aveti?

Edited by MDCristi, 06 November 2012 - 20:46.


#2
heroes3

heroes3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.09.2012
stai linistit ca si aia din state sau uk au oligofrenii si incultii lor.

 MDCristi, on 06 noiembrie 2012 - 20:36, said:

(si imi bazez aceasta afirmatie pe numarul mare de someri pe care il scot facultatile romanesti in fiecare an http://www.evz.ro/de...ant-996172.html).
nr. mare de someri este pentru ca nu este locuri de munca.

#3
MDCristi

MDCristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 05.01.2012

 heroes3, on 06 noiembrie 2012 - 20:47, said:

stai linistit ca si aia din state sau uk au oligofrenii si incultii lor.
este locuri de munca.
Nu este locuri de munca pentru cei slab pregatiti(si pentru ca sunt foarte multi... iata rezultatul).

 heroes3, on 06 noiembrie 2012 - 20:47, said:

stai linistit ca si aia din state sau uk au oligofrenii si incultii lor.
or fi avand ei, dar nu intr-un numar asa de mare...

Edited by MDCristi, 06 November 2012 - 20:51.


#4
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012
a fi analfabet nu inseamna obligatoriu a fi prost.

#5
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011

 MDCristi, on 06 noiembrie 2012 - 20:50, said:

Nu este locuri de munca pentru cei slab pregatiti(si pentru ca sunt foarte multi... iata rezultatul).


or fi avand ei, dar nu intr-un numar asa de mare...


La capitolul muncitori nu se incadreaza doar directori, ingeri, avocati si bancheri. Posted Image

#6
MDCristi

MDCristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 05.01.2012

 babalaul, on 06 noiembrie 2012 - 20:52, said:

a fi analfabet nu inseamna obligatoriu a fi prost.
nu, dar fiind analfabet esti automat mai usor de influentat si prostit

 RCmake, on 06 noiembrie 2012 - 20:53, said:

La capitolul muncitori nu se incadreaza doar directori, ingeri, avocati si bancheri. Posted Image
Tu angajezi un mecanic daca nu stie sa schimbe o bujie? A fi bine pregatit nu inseamna sa fie doxa de carte, inseamna sa stie sa-si practice meseria.

Edited by MDCristi, 06 November 2012 - 20:55.


#7
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Daca populatia romaniei ar fi numai proasta ar fi o problema mai mica. Dar din pacate populatia este proasta-rea-invidioasa.

Combinatia asta este foarte veninoasa.

Japonezii nu sunt cel mai inteligent popor. Statistic au un IQ in medie mai mare doar cu 10 puncte decat rasa alba. Dar sunt disciplinati, respectuosi si mult mai altruisti.

Nemtii sunt aceeasi rasa cu noi, statistic nu au IQ mai mare. Suedezii, Norvegienii la fel. Si totusi prospera.

Pentru ca nu sunt in combinatia veninoasa ca si romanul, care pe ce pune mana se ofileste.

#8
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

 MDCristi, on 06 noiembrie 2012 - 20:54, said:

nu, dar fiind analfabet esti automat mai usor de influentat si prostit


Tu angajezi un mecanic daca nu stie sa schimbe o bujie?

nu te contrazic. dar am spus altceva.

#9
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005

 Arkouda, on 06 noiembrie 2012 - 20:54, said:

Daca populatia romaniei ar fi numai proasta ar fi o problema mai mica. Dar din pacate populatia este proasta-rea-invidioasa.

Exact!

#10
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
bine că-s deştepţi ăia cu doctorate plagiate, vezi ponta, koveşi, mischie, năstase & şit ;)

#11
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
@MDCristi cand investitiile straine au tot scazut, unde vrei sa mearga absolventii de facultati?
Ca sa poti angaja ai nevoie de o crestere a numarului de firme, sau/si de o marire a firmelor existente.

#12
heroes3

heroes3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.09.2012

 MDCristi, on 06 noiembrie 2012 - 20:50, said:

Nu este locuri de munca pentru cei slab pregatiti(si pentru ca sunt foarte multi... iata rezultatul)...
Nu sunt locuri de munca pentru cei cu studii superioare. Ia da un search pe bestjobs.ro sau ejobs.ro sa vezi candidaturi in nr. de peste 1000 pentru un singur post de economist, contabil, inginer etc.
Pentru cei slabi pregatiti sunt job-uri. Uita-te in orice ziar de mica publicitate sa vezi anunturile.

Edited by heroes3, 06 November 2012 - 20:59.


#13
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011

 MDCristi, on 06 noiembrie 2012 - 20:54, said:


Tu angajezi un mecanic daca nu stie sa schimbe o bujie? A fi bine pregatit nu inseamna sa fie doxa de carte, inseamna sa stie sa-si practice meseria.

Da, de ce nu? Prima data i se arata ca  nu s-a nascut fiecare invatat, si iti garantez ca dupa o sa stie sa schimbe bujii Posted Image .
Apropo. Meseria se invata doar daca o  practici Posted Image

#14
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Analfabetii nu stiu sa scrie sau sa citeasca. Prostii sunt cei care au cunostinte dar nu stiu la ce le folosesc.
Romania este o tara de prosti, uitati-va la TV. UK si SUA isi permit sa aibe prosti. Noi, cam nu.

#15
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

 Sorin84k, on 06 noiembrie 2012 - 20:58, said:

@MDCristi cand investitiile straine au tot scazut, unde vrei sa mearga absolventii de facultati?
Ca sa poti angaja ai nevoie de o crestere a numarului de firme, sau/si de o marire a firmelor existente.

asta nu e alfabetizare ... esti off topic.

#16
MDCristi

MDCristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 05.01.2012

 RCmake, on 06 noiembrie 2012 - 20:59, said:


Da, de ce nu? Prima data i se arata ca  nu s-a nascut fiecare invatat, si iti garantez ca dupa o sa stie sa schimbe bujii Posted Image .
Apropo. Meseria se invata doar daca o  practici Posted Image
Stai putin prietene, da, este in interesul meu ca angajator sa-l invat pe ala sa lucreze dar mi se pare o pierdere de timp sa stau sa-l invat pe ala meserie de la 0. Eu ca angajator nu l-as primi in firma daca nu ar  avea un minim de cunostinte in domeniu respectiv.

 heroes3, on 06 noiembrie 2012 - 20:58, said:

Nu sunt locuri de munca pentru cei cu studii superioare.
Pai din minima mea cultura generala, facultate nu exista doar pentru doctori, avocati, ingineri parca stiam ca exista si facultate pentru zidari(inginer in constructii) mecanici. Imi dadeam si eu cu parerea...

#17
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
@babalaul el a dat de inteles ca si din grupul celor cu facultati sunt multi prosti si de asta sunt someri.
Eu sustin ca problema este absenta locurilor de munca pentru pregatirea lor, din cauza firmelor putine (investitiile straine joaca un rol important in asta).
Eram on-topic.

Edited by Sorin84k, 06 November 2012 - 21:06.


#18
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

 Sorin84k, on 06 noiembrie 2012 - 21:05, said:

@babalaul el a dat de inteles ca si din grupul celor cu facultati sunt multi prosti si de asta sunt someri.
Eu sustin ca problema este absenta locurilor de munca pentru pregatirea lor, din cauza firmelor putine (investitiile straine joaca un rol important in asta).
Eram on-topic.

vorbeam de analfabeti, nu de locuri de munca pentru cei cu studii superioare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate