Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Inlocuire chit de rosturi gresie

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Kiu_80

Kiu_80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.07.2009
Buna ziua,

Doresc sa schimb chitul de rosturi din bucatarie (CE40 Aquastatic 49 Clinker) si baie (CE40 Aquastatic 85 Polar).
Vreau sa dau aceleasi nuante numai ca prima data cand le-a dat meseriasul s-a depus mult praf pe ele pana s-au uscat si-acum arata urat de tot.
Am inteles ca am nevoie de un razuitor de rosturi.
Ce solutie ma poate ajuta, atat inainte sa-mi faca curatirea mai usoara, cat si dupa ce curat, ma gandesc la modul sa-l dizolve un pic dupa ce-l curat cu razuitorul?

E nevoie sa-l curat/razui pana la baza, sau se poate doar jumatate peste care sa aplic chitul nou?
Am citit pe net ca dupa chituire e recomandat sa se aplice un lac. Imi recomandati un model anume, eventual corelat cu modelele de chituri mentionate mai sus?

Multumesc frumos,
Radu


#2
X-Flame

X-Flame

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 17.03.2007
Eu zic ca mai mult te chinui, e foiala mare, iarasi praf si mizerie.

Solutia mea: Spala bine rosturile lasa-le sa se usuce iar apoi alege un var lavabil de exterior cu orice culoare vrei tu si dai peste rosturi cu o pensula subtire ca de pictat si iese brici!.

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,324
  • Înscris: 13.01.2011
Varianta cu ,,pictatul'' rosturilor la faianta merge, dar la gresie inevitabil se va sterge din cauza incaltamintei care creaza abraziune, chiar si la papucii de casa.

Edited by crisstonne, 10 September 2012 - 22:24.


#4
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Cand vei razui se va zgaria si gresia pe margini a.i. risti sa iasa si mai urat iar in timp se vor murdari iar.
Incearca (pe o portiune de proba initial) cu wc picker, eu asa am reusit sa le curat foarte bine.

#5
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 19.03.2006

 Kiu_80, on 10 septembrie 2012 - 21:45, said:

Buna ziua,

Doresc sa schimb chitul de rosturi din bucatarie (CE40 Aquastatic 49 Clinker) si baie (CE40 Aquastatic 85 Polar).
Vreau sa dau aceleasi nuante numai ca prima data cand le-a dat meseriasul s-a depus mult praf pe ele pana s-au uscat si-acum arata urat de tot.
Am inteles ca am nevoie de un razuitor de rosturi.
Ce solutie ma poate ajuta, atat inainte sa-mi faca curatirea mai usoara, cat si dupa ce curat, ma gandesc la modul sa-l dizolve un pic dupa ce-l curat cu razuitorul?

E nevoie sa-l curat/razui pana la baza, sau se poate doar jumatate peste care sa aplic chitul nou?
Am citit pe net ca dupa chituire e recomandat sa se aplice un lac. Imi recomandati un model anume, eventual corelat cu modelele de chituri mentionate mai sus?

Multumesc frumos,
Radu

faci o curatenie luna si bec ca vine in inspectie generalul rosu de la armata a-treiaPosted Image
cu o perie de radacini  si niste detergent  iesi mai ieftin si iti mai ramane si de o bere Posted Image
succes

#6
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Dupa spalarea de alte depuneri incearca un lichid curatare chit, ii zice pentru curatat urme de ciment, eu am luat la 1 litru si am curatat chitul intins aiurea peste faianta cu ceva rizuri. Inmoaie chitul si il poti sterge cu o carpa. Eventual iei si un razuitor de chit, am vazut asa ceva la H...h, dar nu as folosi asa ceva pentru ca poate zgaria si marginea placii de faianta. Mai repede cu o lama de otel, ceva mai dur.
Eu am dat cu un flacon fost pentru lichid curatare geamuri, cu pompita. Dupa 1 minut chitul era ceva mai moale.

#7
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010
noi am cumparat o ustensila din praktiker pentru chitul de rosturi...sotul meu a scos rosturile vechi si le-a inlocuit :)
ustensila csta pana in 20 lei,dar e adevaraat, e cam dificil...dar nu mai dificil decat pictarea rosturilor!
mult spor!

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,157
  • Înscris: 22.05.2003
Stiu  ca topicul e vechi, dar merita o rezolvare.
Am vazut meseriasii ca folosesc un Dremel (freza, cu un opritor si un bit special).

Dremel 568 - adaptorul

Bit indepartare mortar Dremel 569, 1.6 mm

Bit Indepartare Mortar Dremel 570 3.2 mm

Attached Files



#9
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Mai degraba o scula cu miscari semirotative, ceva de genul asta:
http://www.amazon.de...1503882&sr=1-17

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate