Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Vad bataile inimii

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
requiem17

requiem17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.12.2008
Salut. De la o vreme am inceput sa imi vad bataile inimi. Daca stau culcat mi se vede putin cum "urca" si "coboara" regiunea stomacului in ritmul inimii. Uneori seara daca strang pumnul pot sa imi simt bataile prin mana. Daca fac sport bataile devin mai puternice si se vede cu ochiul liber cum mi se misca pieptul cu bataile inimii.

Nu stiu ce sa zic, pareri? Tensiunea o am normala, masurata zilnic de 3 saptamani, media e undeva 125/65. Ritmul e scazut 50-60 seara/dimineata, in timpul zilei in jur de 60-70.
Am fost la cardiolog in iunie, facut EKG, ecografie cardio mi-a spus ca e ok.

Edited by requiem17, 03 September 2012 - 14:04.


#2
albinaverde

albinaverde

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 12.03.2011
e normal, ce vezi tu e shocul apexian.
inima e o chestie de marimea unui pumn care pulseaza

#3
requiem17

requiem17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.12.2008
Nicidecum sa ma laud. Am uitat sa precizez cateva lucruri:In luna iunie am fost racit si am fost la medicul de familie care mi-a gasit tensiunea mare, 16/8 si mi-a dat un diagnostic care m-a speriat foarte tare care necesita o interventie chirurgicala. La cardiolog am facut analizele si mi-a spus ca sunt ok, insa a spus sa mai iau cateva zile betalok(de tensiune). Dupa cateva zile am incetat sa le mai iau, monitorizand tensiunea acasa care era normala(banuiesc aici ca niciodata nu am avut-o mare, doar eram speriat de medic) insa dupa cateva zile, in iulie am inceput sa imi vad aceste batai pe care inainte nu le simteam/vedeam. Sunt si un tip mai anxios de fel

Edited by requiem17, 03 September 2012 - 14:43.


#4
albinaverde

albinaverde

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 12.03.2011
mai exista a 3 a varianta.
sa nu ne dam cu parerea despre cardiologie daca tot ce stim noi despre medicina este ca facultatea se afla pe la eroilor.

requiem cine ti-a zis ca e nevoie de interventie chirurgicala?

Edited by albinaverde, 03 September 2012 - 14:44.


#5
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Poate esti prea slab. :lol:

#6
requiem17

requiem17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.12.2008
Medicul de familie mi-a spus dupa ce m-a ascultat ca ar putea fi o artera ingustata de la nastere, asta necesitand interventie. Cardiologul mi-a spus ca inima e OK, insa asa parca prea in graba tipic romanesc m-a trimis acasa rapid. A fost o luna de stres maxim pentru mine.   Am 1.81, 80 kg, nu am fumat desi am trait printre fumatori, bautor ocazional.

Sunt constient ca ma preocupa prea mult chestia asta si am dat multe searchuri pe google

#7
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,168
  • Înscris: 19.01.2008
Fa multe exercitii la sala sa-ti intaresti musculatura abdomenului si atunci pulsatiile inimii nu se vor mai vedea decat cu aparate.

PS. In filmele ci van Damme si cu Arnold li se vedea cum bate inima? :)

#8
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010

 requiem17, on 03 septembrie 2012 - 14:02, said:

Salut. De la o vreme am inceput sa imi vad bataile inimi. Daca stau culcat mi se vede putin cum "urca" si "coboara" regiunea stomacului in ritmul inimii. Uneori seara daca strang pumnul pot sa imi simt bataile prin mana. Daca fac sport bataile devin mai puternice si se vede cu ochiul liber cum mi se misca pieptul cu bataile inimii.

Nu stiu ce sa zic, pareri? Tensiunea o am normala, masurata zilnic de 3 saptamani, media e undeva 125/65. Ritmul e scazut 50-60 seara/dimineata, in timpul zilei in jur de 60-70.
Am fost la cardiolog in iunie, facut EKG, ecografie cardio mi-a spus ca e ok.

Si eu le vad. Sunt inalt si slab , si am si probleme nevrotice asa ca inima imi bate putin mai agresiv, cateodata nu pot sa adorm din cauza asta.
PS. Eu am numeroase drumuri la cardiolog si pot sa iti spun sa nu iti fac probleme degeaba ! Totul e ok . Daca ai avea coprul acoperit cu grasime nu s-ar observa

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate