Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic
 Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri
 

Soba ce foloseste 80% mai putin lemn si nu scoate fum

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#73
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011
Daca vrea cineva sa invete cum se fac seeminee adevarate din caramida cu camere duble de ardere pentru aer, casa se arda si rezidurile din fumul evacuat astea sunt cateva sieuri:

1. http://mha-net.org/d...2/v8n2-tech.htm
2. http://www.pyromasse...icles/rccs.html

Sunt cacute in asa fel incat temperatura exterioara a caramidei sa nu depaseasca 50 grade C, iar semineul sa dea caldura vreo 12 ore dupa ce focul sa stins. Asta cu 2-3 ore de foc.

Acu vreo 3 ani eram inebunit dupa asa ceva dar inca nu am casa si bani cu care sa pot construii asa ceva, care e pe viatza.

Edited by dinpoplaca, 08 January 2014 - 03:34.


#74
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010
Aici pe forum deja exista useri ce au astfel de agregate (din caramizi). Si ciudat este ca desi seamana cu niste "forje" consuma mult mai putine lemne decat o soba in care focul arde mocnit.
Oare sa aiba legatura cu extragerea energiei din gazul de lemn? Posted Image


Vad deasemenea ca multi se plang ca sobele construite in Romania sunt slabe. Sunt total de acord cu acest aspect, insa cati din cei ce folosesc astfel de sobe le utilizeaza corect? Cati folosesc lemne uscate si cati ude. O sa spuneti ca lemnele uscate ard mai repede, ceea ce este corect, daca focul nu este aprins corect.
Si o sa ziceti ce mare branza sa aprinzi un foc. Pai, eu zic ca este, caci majoritatea aprind focul din partea inferioara, intr-un agregat construit pentru ardere superioara.
Ia intoarceti rocket stove-ul la 180 grade si vedeti cum ar arde focul in aceasta situatie, de sus sau de jos?Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bHbGUeioLQY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#75
mxw2

mxw2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.06.2008
Pentru cei interesati in constructia unei sobe racheta am un link cu o familie din Transilvania care si-au construit 3 sobe pina acuma : una de gatit in curte si doua de incalzit in casa:

http://bhudeva.org/r...a-la-noi-acasa/

nu utati sa va luati Senzor detector de monoxide de carbon

daca va scaldati in bani si vreti una misto de gata puteti sa o comandati din USA:

http://www.zaugstoves.com/wordpress/

suces la toata lumea cu proiectele lor si inca citeva linkuri:

https://www.kickstar...ves-20-the-dvds

Forum in English:
http://www.permies.c...5/rocket-stoves

#76
Cusinlucian

Cusinlucian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 03.08.2014
e un fel de soba cu cupor ca a bunicii doar ca e Americana si e mai interesanta

#77
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013
Sobele construite de userul csomi sunt mult superioare acestor "rachete",ai un control total asupra arderii,siguranta in exploatare,etc.

Ce as modifica e introducerea aerului primar prin laterale,la baza lemnelor,nu de jos,as face un suport pt lemnele din focar astfel incat ele sa nu atinga fundul focarului,in loc de gratarul prin care cade jarul as pune o tabla retractabila care sa permita evacuarea cenusei in jos cand dorim in rest sa pastreze jarul,scopul tuturor modificarilor fiind folosirea jarului rezultat in orma unei incarcaturi la aprinderea de sus in jos a unei incarcaturi noi,jar pus pe lemne cu o lopatica.
Am sa atasez o schema ,cu focarul vazut din fata.

Attached Files


Edited by victor_tree, 10 February 2015 - 02:01.


#78
enen

enen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 09.08.2006
Aici gasiti carti bune traduse de o mana de oameni deosebiti,foarte utile inclusiv despre constructia sobei-racheta:
https://cartidintei.wordpress.com/

#79
multitehnica

multitehnica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.12.2015
Soba racheta este cea mai eficienta soba de lemne avand un randament mult mai mare decat sobele clasice.
Cu aceeasi cantitate de lemn rezulta mult mai multa caldura decat la o soba clasica.
Nu scoate fum si arde in proportie de peste 90% lemnul.
In acest tip de soba puteti arde inclusiv lemn impreuna cu plastic,
in videoclipul nr 2 daca aveti rabdare sa il urmariti de la cap la coada o sa vedeti cum ii fac aprinderea in detaliu si cum ard niste lemne provenite de la ladite de fructe impreuna cu plastic ( deseuri de plastic si anume: pet, lada de bere, izolatie ,polistiren expandat) practic ea arde orce tip de plastic iar caldura emanata este mult mai mare decat cea a lemnului,plasticul avand mult mai multi kw decat lemnul .
Soba este construita din fier de 8mm.
Dimensiuni 115 cm inaltime, latime15 cm, lungime 15cm partea de sus si cea de jos 30-45 cm, puterea de incalzire este de aprox o camera 5/5 m si anume 25 metri patrati
In curand o sa mai construiesc un model mai mare ..
Pt. mai multe detalii si chiar pt cine detine sau si a construit o asfel de soba si are nelamuriri nu ezitati sa ma contactati  id mess :ceamaibunasobadincartier  sau 222222
http://www.facebook.com
La acest link puteti sa o vedeti in functionare: lincul il pui mai tarziu ca acu ma grabesc.
video nr 1 [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gtkNbnk6NPM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
video nr 2 [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dpQwDlafk6E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ggelu, 02 December 2015 - 08:35.


#80
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 multitehnica, on 02 decembrie 2015 - 01:31, said:

Soba racheta este cea mai eficienta soba de lemne avand un randament mult mai mare decat sobele clasice.
Cu aceeasi cantitate de lemn rezulta mult mai multa caldura decat la o soba clasica.
Ai putea sa detaliezi un pic ce trebuie sa intelegem sub notiunea de "' soba clasica'"?

 multitehnica, on 02 decembrie 2015 - 01:31, said:

In acest tip de soba puteti arde inclusiv lemn impreuna cu plastic,
in videoclipul nr 2 daca aveti rabdare sa il urmariti de la cap la coada o sa vedeti cum ii fac aprinderea in detaliu si cum ard niste lemne provenite de la ladite de fructe impreuna cu plastic ( deseuri de plastic si anume: pet, lada de bere, izolatie ,polistiren expandat) practic ea arde orce tip de plastic iar caldura emanata este mult mai mare decat cea a lemnului,plasticul avand mult mai multi kw decat lemnul .
Si cati "'kw'" are ""plasticul''?

 multitehnica, on 02 decembrie 2015 - 01:31, said:

Soba este construita din fier de 8mm.
Dimensiuni 115 cm inaltime, latime15 cm, lungime 15cm partea de sus si cea de jos 30-45 cm, puterea de incalzire este de aprox o camera 5/5 m si anume 25 metri patrati
In curand o sa mai construiesc un model mai mare ..
Ai putea sa oferi valorile obtinute de agregatul d-tale la capitolele urmatoare:
1. putere termica, exprimata in kW;
2. coeficientului de neuniformitate a cedarii de caldura;
3. temperatura gazelor admise pe cos.
Posted Image

Edited by andreilesan, 02 December 2015 - 08:20.


#81
multitehnica

multitehnica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.12.2015
Salutare .

Revenind la discutie :
1.  " Ai putea sa detaliezi un pic ce trebuie sa intelegem sub notiunea de "' soba clasica' "  Scuze nu am precizat 'soba clasica pe lemne'   si anume 'cutia' de caramida sau de metal cu 2 usi una pt lemne si una pt cenusa ,cred ca cam toata lumea stie cum arata una...
2.  " Si cati "'kw'" are ""plasticul''? "  Are aprox. 12 kw  depinde si de ce plastic vorbim de ex hdpe-ul are din cate imi amintesc eu este superior altor tipuri de plastic atunci cand vine vorba de puterea calorica, oricum orice tip de plastic este superior lenului care are aprox. 4 kw.
3.  " Ai putea sa oferi valorile obtinute de agregatul d-tale la capitolele urmatoare:
1. putere termica, exprimata in kW;
2. coeficientului de neuniformitate a cedarii de caldura;
3. temperatura gazelor admise pe cos. "


1. puterea termica exprimata in kw.   Este un pic dificil de calculat pt ca mai conteaza si ce combustibil folosesti, plus ca mai sunt si alte variabile gen cantitatea combustibilului pe ora ...
2. coeficientului de neuniformitate a cedarii de caldura.  Iar este cam greu de calculat fiind nevoie de un anume mediu controlat pt a nu avea variabile, acest lucru negasindu-se in mediul unde este instalata o soba gen casa
3. temperatura gazelor admise pe cos  Poate te referi la temp. de emisie a gazelor pe cos, pt pe cos gazele ies din soba nu intra deci ....aici este iarasi in functie de combustibilul ars, de recuperatorul de caldura tipul lui si daca este sau nu este...etc
Revenind vroiam sa spun doar ca o soba racheta daca este facuta bine poate sa arda si deseuri de plastic ..
Nu caut sa mi fac reclama pt ca nu sunt un producator de sobe ,nu cu asta ma ocup ...am facut una, am testato cu plastic si am zis sa impart informatia ...intradevar am pus la vanzare soba facuta de mine ...am si dato..si asta pt ca vroiam sa imi fac alta tip centrala ,acum ma ocup sa imi fac una ...care nu va fi "de vanzare"
Oricum daca aveti nelamuriri, intrebari ...va raspund din mica mea experianta ..nu caut discutii in contradictoriu, intepaturi sau genul asta de abordare,ca am vazut ca se poarta
   Zi buna si sanatate !

Edited by ggelu, 13 December 2015 - 09:51.


#82
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 multitehnica, on 13 decembrie 2015 - 09:11, said:

Revenind la discutie :
1.  " Ai putea sa detaliezi un pic ce trebuie sa intelegem sub notiunea de "' soba clasica' "  Scuze nu am precizat 'soba clasica pe lemne'   si anume 'cutia' de caramida sau de metal cu 2 usi una pt lemne si una pt cenusa ,cred ca cam toata lumea stie cum arata una...
Mda, ma asteptam la un raspuns mai putin superficial..

 multitehnica, on 13 decembrie 2015 - 09:11, said:

2.  " Si cati "'kw'" are ""plasticul''? "  Are aprox. 12 kw  depinde si de ce plastic vorbim de ex hdpe-ul are din cate imi amintesc eu este superior altor tipuri de plastic atunci cand vine vorba de puterea calorica, oricum orice tip de plastic este superior lenului care are aprox. 4 kw.
Adica 12 kWh/kg ? Asta e mai mult decat are motorina si chiar benzina. Nu ai gresit cumva?

 multitehnica, on 13 decembrie 2015 - 09:11, said:

1. puterea termica exprimata in kw.   Este un pic dificil de calculat pt ca mai conteaza si ce combustibil folosesti, plus ca mai sunt si alte variabile gen cantitatea combustibilului pe ora ...
2. coeficientului de neuniformitate a cedarii de caldura.  Iar este cam greu de calculat fiind nevoie de un anume mediu controlat pt a nu avea variabile, acest lucru negasindu-se in mediul unde este instalata o soba gen casa
3. temperatura gazelor admise pe cos  Poate te referi la temp. de emisie a gazelor pe cos, pt pe cos gazele ies din soba nu intra deci ....aici este iarasi in functie de combustibilul ars, de recuperatorul de caldura tipul lui si daca este sau nu este...etc
Am inteles - nu detii aceste date.

 multitehnica, on 13 decembrie 2015 - 09:11, said:

..Oricum daca aveti nelamuriri, intrebari ...va raspund din mica mea experianta ..nu caut discutii in contradictoriu, intepaturi sau genul asta de abordare,ca am vazut ca se poarta
... dar asta nu are legatura cu constructia unei sobe,functionalitatea ei sau tipul de combustibil ars ...
Departe de mine gandul sa ma contrazic cu d-ta, am crezut ca poate am intalnit o persoana cu care am putea face un schimb de experienta..
Daca vrei sa aprofundezi subiectul sobelor cauta ca deja exista mai multe arii unde acestea sunt supuse dezbaterilor.


 multitehnica, on 13 decembrie 2015 - 09:11, said:

   Zi buna si sanatate !
Posted Image

Edited by andreilesan, 13 December 2015 - 09:52.


#83
multitehnica

multitehnica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.12.2015
Salutare!
"Mda, ma asteptam la un raspuns mai putin superficial.."   nu comentez ...
Nu le detin pt ca sunt absolut irelevante
Sunt relevante doar pt cei ce isi fac reclama la sobele din comert cum de exemplu o centrala de 24kw spun ei ca incalzeste de exemplu 100m2 dar toate aceste cifre le au obtinute in medii controlate ....nu la tine acasa unde poate nu ai o izolatie foarte buna ...unde poate deschizi usa prea des sau geamu' ...


In Europa, mai mult de jumătate din deşeurile de plastic colectate sunt valorificate energetic, fiind folosite in locul combustibililor convenţionali. Asta, datorita puterii calorice mari, comparabile cu cea a carbunilor superiori. De pilda, polistirenul expandat are o mare putere de încalzire, chiar mai mare decat a carbunului. El suporta să fie topit în instalatiile de recuperare energetica, fara a elibera noxe, emisii toxice şi fum. Recuperarea energetica devine o solutie atunci cand reciclarea costa foarte mult. In plus, uneori, reciclarea devine aproape imposibila, daca deseurile nu sunt colectate direct de la sursa, ajungand in gunoiul menajer, doar daca provin de la ambalaje foarte murdare.

Da poate am gresit un pic ,Poliizobutilena 10,5 kw/h,  Policarbonat 7,0 kw/h  Poliizopren 10,2 ,  Poliolefine (polietilena si polipropilena) 8,1- 11  etc
Din plastic se poate obtine benzina+motorina + altelePosted Image chiar sunt destul de multe rafinarii de genul acesta in lume, se vand si mici aparate pentru 'acasa' care produc motorina si banzina din plastic...personal am o instalatie de acest gen facuta de mine ...da oricum in functie de tipul de plastic el poate avea o putere calorica mai  mare decat a motorinei sau a banzinei ...

"Daca vrei sa aprofundezi subiectul sobelor cauta ca deja exista mai multe arii unde acestea sunt supuse dezbaterilor."  Merci de sfat !

Zi buna si sanatate !

#84
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015

 andreilesan, on 13 decembrie 2015 - 09:52, said:

Mda, ma asteptam la un raspuns mai putin superficial..

Am inteles - nu detii aceste date.
Departe de mine gandul sa ma contrazic cu d-ta, am crezut ca poate am intalnit o persoana cu care am putea face un schimb de experienta...
Omului ii lipseste  baza teoretica,are doar experienta practica care nu e suficienta.

 multitehnica, on 13 decembrie 2015 - 11:18, said:

In Europa, mai mult de jumătate din deşeurile de plastic colectate sunt valorificate energetic, fiind folosite in locul combustibililor convenţionali. Asta, datorita puterii calorice mari, comparabile cu cea a carbunilor superiori.

se vand si mici aparate pentru 'acasa' care produc motorina si banzina din plastic...personal am o instalatie de acest gen facuta de mine ...da oricum in functie de tipul de plastic el poate avea o putere calorica mai  mare decat a motorinei sau a banzinei ...
Exact,distilarea maselor plastice si arderea produsului rezultat pur sau in amestec cu alti combustibili nu e acealsi lucru cu arderea directa a plasticului,in al doilea caz blochezi urgent cosul si gratarul de cenusa.


Revenind la subiect,o soba buna trebuie sa faca trei lucruri:sa arda complet lemnul,sa retina cat mai mult din caldura eliberata ,sa iti ofere un control deplin al procesului,soba racheta nu e cea mai buna la punctul unu iar la punctul trei esueaza mizerabil(la propriu Posted Image ),ce ne mai ramane?  cazanul de zidariePosted Image


PS.Soba racheta are totusi locul ei si anume in bucatariile de vara/exterioare unde ai posibilitatea de a alimenta continuu cu maruntisuri(crengute,aschii),un focar izolat care "comunica" doar cu plita face minuni la capitolul eficienta.

Edited by alinmihai1, 13 December 2015 - 12:02.


#85
multitehnica

multitehnica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.12.2015
Salutare !
"Omului ii lipseste  baza teoretica,are doar experienta practica care nu e suficienta.''

Nu comentez ...

"Exact,distilarea maselor plastice si arderea produsului rezultat pur sau in amestec cu alti combustibili nu e acealsi lucru cu arderea directa a plasticului,in al doilea caz blochezi urgent cosul si gratarul de cenusa.''

1.   Nu am spus ca este acelasi lucru'   plus de asta 'lucru' nu este destul de bine evdentiat...el este ...da nu arde in acelasi arzator, nu arde exact cu aceeasi eliberare de calorii si anume probabil ca se pierde un 5% depinde si de cat de bine este facuta soba racheta....
2. Nu cred ca blochezi 'urgent' cosul ...avand in vedere ca soba racheta nu scoate fum....tocmai datorita arderii la o temperatura foarte ridicata


"Revenind la subiect,o soba buna trebuie sa faca trei lucruri:sa arda complet lemnul,sa retina cat mai mult din caldura eliberata ,sa iti ofere un control deplin al procesului,soba racheta nu e cea mai buna la punctul unu iar la punctul trei esueaza mizerabil(la propriu Posted Image ),ce ne mai ramane?  cazanul de zidariePosted Image"

Soba racheta arde la temperaturi ridicate cam orce bagi in ea si arde tocmai asa reuseste sa arda complect si fara fum
Soba racheta poate inmagazina foarte multa caldura in asa fel incat gazele emise pe cos sa aiba temperaturi scazute in comparatie cu alte tipuri de sobe
Soba racheta sau alte tipuri de sobe nu cred ca iti pot oferii un control deplin al procesului de ardere de lemne tocmai datorita faptului ca lemnele nu vin pe teava deci este cam aproape imposibil de a pune un robinet la lemne ...ar fi frumos sa dai mai incet sau mai tare arderea lemnelor in soba
Deci nu cred ca soba racheta "esueaza mizerabil" gandindu ma la cele de mai sus si de exemplu la canadieni ce folosesc aceasta soba ..poate nu prea au cunostinte teoretice ...

ps. plictisit de comenturi gen  'iti lipseste nu stiu ce ' nu ai cunostinte de nu stiu ce...'  discutam logic si pe argumente sau ne mascarim care e mai prost hahah...
plus de asta daca comentati ,comentati va rog la ce am spus eu nu la ce spuneti voi ca am spus eu si defapt eu nu am spus ...
Crearea de confuzie nu va aloca un punct de dreptate pt cineva anume daca este citit cu atentie ..

Zi buna si sanatate !

#86
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 08.01.2010
O instalatie industriala pt. arderea deseurilor menajere...exista o oarecare diferenta tecnologica , cred.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DLbNCPkamTQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#87
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 csomi, on 13 decembrie 2015 - 23:04, said:

O instalatie industriala pt. arderea deseurilor menajere...exista o oarecare diferenta tecnologica , cred.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DLbNCPkamTQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Exista si la noi dar trebuie sa dai spaga!
http://forum.softped.../#entry16835565

http://www.energynom...rului-mediului/

Edited by sandy76, 17 December 2015 - 21:59.


#88
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007
http://www.ariadneim...ndex.php?mn1=34

A cumparat careva centrala de tip racheta de aici ?

#89
George_Calinescu

George_Calinescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 28.10.2016
minciuni

https://richsoil.com...mass-heater.jsp

#90
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 18.05.2004
Cred că titlul topicului a fost redactat greșit.
Eu înțeleg din ”Soba ce foloseste 80% mai putin lemn” că există o sobă care folosește cu 80% mai puțin lemn ca altele.
Sigur nu s-a dorita a scrie soba cu eficiența arderii de 80% ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate