Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Soba ce foloseste 80% mai putin lemn si nu scoate fum

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#145
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Cred ca ar ajuta calorifere mai mari supradimensiontate cum se procedeaza in cazul centralelor pe gaz in condensatie ca temperatura sa nu urce atat de repede iar acest lucru ar ajuta cu imagazinarea energiei termice precum un puffer.

#146
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Incredibil dar adevarat observati in filmare dupa minutul 1:30 praful alb depus in interior ceva similar am intalnit la ventilatorul cu tiraj fortat al unei centrale pe gaze ce functiona foarte mult
Acest praf  produs repet doar din arderea gazelor furnizate de conducta  obtura tubul venturii astfel ca centrala nu mai avea flux de aer si intra in avarie...aici nu cerd ca afecteaza foarte mult.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ud2NYtqVIPw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tataiepure, 14 March 2019 - 20:48.


#147
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Am gasit noi realizari postate pe Youtube, atat timp cat gazele noastre din marea neagra
vor fi exportate cu dedicatie peste hotare trebuie sa ne adaptam si sa ardem complet gazele prin efectul after burning ce il ofera soba tip racheta!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jyHUG0yRROg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5sjb07UFvrA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#148
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Felicitari realizatorului pentru tutorial de la pasul 1 pan la filmuletul urmator face IPAT off the grid !
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hDZ8yPzEMw8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#149
pandelea

pandelea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 23.01.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/G2qhJ1b2UHw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#150
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Din pacate trebuie sa recunosc ca va venii momentul conform spuselor dlui Bucur cand toti va trebui sa ne incalzim off the grid fara ajutorul electricitatii.
Forumul si youtube vor fi istorie.....
Sistemul dezvoltat de dansul este 100% independent de orice agregat electric are eficienta de 100% prin efectul de piroliza al fumului ca orice sistem de soba racheta iar inmagazinarea masei termice se face in pardoseala  deci IPAT .

#151
pandelea

pandelea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 23.01.2014
Vă invit să vedeți un proiect diferit, soba rachetă pentru curte. Excepțională
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QeGO1XrtMuk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Iar în cazul în care veți dori să vă construiți una, în aceste zile voi posta și câteva episoade ce vor constitui un tutorial complet cu detalii pentru a putea să-și construiască oricine una.

Edited by pandelea, 10 March 2020 - 00:19.


#152
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Ai ceva schite sa le impartasesti ? Ca e misto soba , imi place !

#153
edysun2007

edysun2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 16.07.2008

 pandelea, on 29 noiembrie 2019 - 11:03, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/G2qhJ1b2UHw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Buna ziua, intrebare pentru cei care au folosit zilnic sau aproape zilnic un astfel de sistem, macar 3-4 sezoane.
Stie cineva cate sezoane de lucru are soba din videoclip? Si daca a facut cineva o autopsie. Eu am tot amanat deoarece implica ceva deranj, dar am topit multe fiare in focar, un gratar de fonta sa "inmuiat" si nu mai are forma initiala. Ma gandesc la momentul in care caramida refractara se va sfarama. Multumesc.

#154
pandelea

pandelea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 23.01.2014
Aceasta din filmare are doar un sezon de funcționare. Este construită astfel încât să se poată interveni pentru schimbarea oricărui element critic fără să fie afectată construcția. Toate acestea cu acces decent la părțile ei constructive. Urmăriți filmările încă de la episodul 1 pentru mai multe detalii. Nu este necesar să se umble la ea cel puțin 5 sezoane, iar atunci e mai mult formal, cu acces simplu. Altele, funcționale, cu ani întregi de funcționare care nu le-am filmat în timpul construcției nu au prezentat nici un fel de problemă privind întreținerea, curățarea etc. Construite responsabil țin zeci de ani până la prima intervenție la focar. Aceasta fiind simplă, ușoară și ieftină.

#155
edysun2007

edysun2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 16.07.2008
Multumesc de informatii. Si in cazul meu exista acces "facil"; sunt sase sezoane pline si un gratar de fonta normal din magazinele de specialitate il inmoi (face o curbura de 3-4cm) intr-un singur foc. Totusi "facil" in cel mai nefericit caz poate insemna sa mut peste o suta de bucati de samota (100x3=300kg). Am vazut autopsii care aratau topituri serioase, la mine focarul arata bine, dar caramizile pot deveni mai casante (am prajit cateva si se rup mult mai usor la socuri). Poate tine si de dimensiunea focarului; ard lemne de dimensiunile celor din filmare, dar si mult mai mari. Cand este frig mare redimensionez focarul in doua minute si vin si cu lemn de 20cm diametru. Nu ma gandesc chiar la "zeci de ani", insa investitia in materiale e recuperata de mult (manopera majoritar diy). In timp, pe masura ce o sa fim mai multi utilizatori, cred ca o sa adunam date care sa ne permita si mai mult optimizarea sistemului.

Edited by edysun2007, 11 March 2020 - 06:48.


#156
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

View Postedysun2007, on 11 martie 2020 - 06:42, said:

Multumesc de informatii. Si in cazul meu exista acces "facil"; sunt sase sezoane pline si un gratar de fonta normal din magazinele de specialitate il inmoi (face o curbura de 3-4cm) intr-un singur foc. Totusi "facil" in cel mai nefericit caz poate insemna sa mut peste o suta de bucati de samota (100x3=300kg). Am vazut autopsii care aratau topituri serioase, la mine focarul arata bine, dar caramizile pot deveni mai casante (am prajit cateva si se rup mult mai usor la socuri). Poate tine si de dimensiunea focarului; ard lemne de dimensiunile celor din filmare, dar si mult mai mari. Cand este frig mare redimensionez focarul in doua minute si vin si cu lemn de 20cm diametru. Nu ma gandesc chiar la "zeci de ani", insa investitia in materiale e recuperata de mult (manopera majoritar diy). In timp, pe masura ce o sa fim mai multi utilizatori, cred ca o sa adunam date care sa ne permita si mai mult optimizarea sistemului.
Am vazul la domnul acesta din Anglia ca a folosit vermiculita pentru tunelul de ardere si tubul ridicator, modeland vermiculita astfel putand sa ii dea sens vortexului de foc contrar sensul acelor de ceasornic. Vermiculita se gaseste si la noi insa este ceva mai scumpa dar rezista la temperaturi de +1100C
Dezavantajul ca nu poti utiliza aer secundar ori tertiar preincalzit.
https://www.pefoc.ro...-interioar_3799
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dTcv_MgQX50?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tataiepure, 16 October 2021 - 19:55.


#157
edysun2007

edysun2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 16.07.2008
Se invart flacarile pe acolo, dar e o instalatie de incalzit rapid un spatiu tehnic. Nu am sesizat tenta albastruie, evacuarea este foarte scurta. Cred ca o soba pe rumegus bine gandita face acelasi lucru fara multa filozofie. La clima din tara noastra si cu aplicatii casnice,  cred ca fara "mass heater" dupa "rocket stove" la o locuinta permanenta, nu are sens mare. La iesire din cladire trebuie sa poti pune limba, semn ca gazele de ardere au fost secatuite de caldura captata in masa termica. Samota duce pana la 1500 Celsius, oricum (sper sa nu ma insele memoria) la sase sapte sute de grade arzi cam orice gaz rezultat din arderea primara a lemnului. Cele mai bune date despre gaze si ardere le-am gasit pe site-uri de pompieri din SUA, se vede ca au incendii de paduri acolo si sunt bine documentati.

#158
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Da exemplul anterior este "proof of concept " pentru tunelul de ardere si tubul ridicator realizate din vermiculita, alta varianta la otel care se  erodeaza in timp , bineinteles necesita inbunatatire pe care la otel o poti aduce cu aer secundar si tertiar preincalzit de unde rezulta piroliza completa a gazelor = flacara albastra . Suplimentar da trebuie inmagazinata caldura intr-o masa termica sau serpentina de cupru ori inox gofrata in jurul tubului ridicator si dusa masa termica la calorifere in sitem centrala. Da ideal ar fi tunelul de ardere si gura de alimentare din samota si tubul ridicator din otel!

#159
2muschi

2muschi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 15.12.2013

 tataiepure, on 19 decembrie 2022 - 13:26, said:

Da exemplul anterior este "proof of concept " pentru tunelul de ardere si tubul ridicator realizate din vermiculita, alta varianta la otel care se  erodeaza in timp , bineinteles necesita inbunatatire pe care la otel o poti aduce cu aer secundar si tertiar preincalzit de unde rezulta piroliza completa a gazelor = flacara albastra . Suplimentar da trebuie inmagazinata caldura intr-o masa termica sau serpentina de cupru ori inox gofrata in jurul tubului ridicator si dusa masa termica la calorifere in sitem centrala. Da ideal ar fi tunelul de ardere si gura de alimentare din samota si tubul ridicator din otel!
Eronat. Temperatura din tubul ridicator este foarte mare.
Nu o pot masura direct din cauza capacului, dar in focarul de ardere sunt de obicei 900-1000 grade celsius.Pe ridicător e mai mult.

Edited by 2muschi, 19 December 2022 - 23:20.


#160
edysun2007

edysun2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 16.07.2008
Din acelasi motiv (uzura termica) am mers pe samota si pe heat riser.

#161
edysun2007

edysun2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 16.07.2008
Încă un sezon încheiat cu bine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate