Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Un inginer român a patentat o tehnologie care poate produce energie din deșeuri prin gazeificare

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Un inginer român a patentat o tehnologie care poate produce energie din deşeuri, după modelul unui sistem folosit de Germania în perioada interbelică, prin care transforma cărbunele într-o paletă largă de produse chimice.

„Metoda apărută la germani este bazată pe procesul de gazeificare, adică transformarea oricărui material organic într-un gaz de sinteză. Am încercat să adaptez această tehnologie la gunoi, însă a fost destul de greu pentru că gunoiul este un material eterogen, ceea ce înseamnă că trebuie să aplicăm temperaturi de gazeificare diferite“, a declarat Costin Frâncu, invitat la emisiunea ZF Live.

Antreprenorul a investit 20 de milioane de euro într-o fabrică de valorificare a deşeurilor de la marginea Braşovului, care ar putea produce 10 MW de energie pe oră dintr-o cantitate de 10 tone de deşeuri şi cu un consum de 400-500 KW/oră, însă din cauza birocraţiei din ţară nu poate opera la capacitate maximă, principalul motiv fiind lipsa materiei prime.

„99% din cele şapte milioane de tone de deşeuri pe care România le strânge anual merg la groapa de gunoi, deşi legislaţia prevede ca societăţile de colectare să ducă gunoiul cu prioritate la o fabrică de valorificare“, a spus Frâncu.
-Cine vrea si are ceva rabdare sa urmareasca video.
-Ne mai intrebam de ce ne merge prost in aceasta tara... ar trebui ca Presedintele sa-l sprijine si dupa ce gunoiul din Brasov incepe sa produca curent electric atunci ar merge generalizat la scara intregii tari!
http://www.zf.ro/com...ficare-13342269
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2Y3fttNMvnE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sandy76, 09 March 2015 - 10:19.


#2
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu cred ca in atributiile prezidentului intra si reciclarea deseurilor ,poate guvernul ..Si ca sa duci toate gunoaiele in BV pare o ......Eventual sa ai pe langa marile aglomerari urbane asa ceva pare mai plauzibil .

#3
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Pai si eu ce am spus, dupa Brasov se poate construi cate un incinerator in fiecare oras, sau macar o instalatie din asta in fiecare judet.
-Omul ar vrea dar, nici macar gunoiul Brasovului nu vine la el ci la groapa de gunoi care-i la 100 de metri de el!
-Am deschis subiectul pentru ca l-am revazut la tv si se spunea acolo ca se cerea spaga 10%, dar el (Costin Francu) spunea ca dadea cei 10% daca i se dadea si lui fonduri Europene, dar omul a zis ca nu poate sa dea din fondurile lui sa faca p...a mare politicienii!
-Scuze pentru acest comentariu, sunt cam nervos ...cand vezi ce se intampla aici, de unde sa te ridici daca nu esti lasat de paduchii politici?
-De asta am zis ca aici ar trebui ca Presedintele sa intervina!

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
De ce a fost cenzurat acel interviu?

#5
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Atunci se schimba chestiunea ,daca ai la 100 m si nu duci acolo la firma omului ,pe deasupra si 10% spaga ,e de discutat  .Dna ce parere o fi avand ?

#6
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Tipic pentru administratia romaneasca sa puna piedici pe diverse motive, inclusiv de spaga.

#7
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
10MW din 10 tone de gunoi mi se pare SF ,  adica dintr-un kg de gunoi el obtine 1KW energie, ceva nu se leaga, nu cred ca din gunoi menajer se poate obtine asa ceva.

#8
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Mda... ia sa vedem cine e nenea reinventat ca mare inventator:

http://www.emaramure...Boriste-Izvoare-
http://m.ziuanews.ro...ola-securitatii
http://www.expresuld...lui-burlacu.php
http://www.puterea.r...naia-30185.html
http://adevarul.ro/n...e85f/index.html

Deci... a lucrat in comertul exterior pana in '90, dupa revolutie a infiintat firma DUNAREA SA, a construit telegondole pe timpul ministresei Udrea, a tepuit pe la Aro Campulung si acum breveteaza chestii deja fumate prin alte parti.

#9
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Din ce inteleg ,omul o face pe banii lui,asa ca o comisie guvernamentala care sa monitorizeze pe o perioada determinata randamentul instalatiei si care in caz ca se confirma spusele acestui domn sa le dea una peste bot birocratilor si sa-i acorde tot sprijinul legal.

#10
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Pai daca nu era adevarata treaba nu cred ca-si baga banii in ceva care este pe pierdere!
-Pierdere este pentru noi ca ne otravim apa, solul si aerul cu gunoaiele aruncate peste tot, chiar daca-i groapa autorizata! Posted Image

-In privinta banilor obtinuti din contracte mai mult ori mai putin corecte ori legale nu ma pronunt!
-Ce este clar este ca omul a riscat banii castigati in ceva care crede, nu a plecat in vre-o insula sa-i cheltiue pe pina-colada si femei!

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postanaki, on 09 martie 2015 - 11:16, said:

Din ce inteleg ,omul o face pe banii lui,asa ca o comisie guvernamentala care sa monitorizeze pe o perioada determinata randamentul instalatiei si care in caz ca se confirma spusele acestui domn sa le dea una peste bot birocratilor si sa-i acorde tot sprijinul legal.

Adica pe sistemul: sa nu ma intrebati cum am facut primul milion.
Iar biogazul nu e tocmai asa de productiv, Comtimul, care avea dejectii de la porci in cantitati industriale, a preferat sa-l transforme in alcool alimentar si in gelatina alimentara, nu era rentabil biogazul pentru ca cca 65-70% dinproductia de gaz se refolosea in procedeul de obtinere a biogazului.

#12
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

View Postsandy76, on 09 martie 2015 - 11:29, said:

Pai daca nu era adevarata treaba nu cred ca-si baga banii in ceva care este pe pierdere!
Sunt de acord cu tine,dar fara o confirmare guvernamentala sau nu,dar autorizata, nimeni nu poate lua o decizie care implica statul.
Eu in locul lui as contacta o companie straina recunoscuta cu expertiza in domeniu care sa confirme ,daca este adevarat ceea ce el sustine..

Edited by anaki, 09 March 2015 - 11:42.


#13
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View Postanaki, on 09 martie 2015 - 11:41, said:

Sunt de acord cu tine,dar fara o confirmare guvernamentala sau nu,dar autorizata, nimeni nu poate lua o decizie care implica statul.
Eu in locul lui as contacta o companie straina recunoscuta cu expertiza in domeniu care sa confirme ,daca este adevarat ceea ce el sustine..
-Asta cu firma straina este deja facuta, de fapt mai multi au contactat firma,
iar unii chiar au incercat sa fure din componentele principale!

Edited by sandy76, 09 March 2015 - 11:57.


#14
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Avand in vedere istoricul dumnealui, precum si existenta tehnologiei in alte parti (USAF, care nu are asta ca obiect principal de activitate :-D, are chiar si unitati mobile care produc energie electrica din gunoi folosind tot plasma aia inventata de romani), sunt extrem de sceptic cu privire la pretentiile de poluare zero si la prioritatea mondiala.

#15
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View PostRazvan_N, on 09 martie 2015 - 11:58, said:

Avand in vedere istoricul dumnealui, precum si existenta tehnologiei in alte parti (USAF, care nu are asta ca obiect principal de activitate :-D, are chiar si unitati mobile care produc energie electrica din gunoi folosind tot plasma aia inventata de romani), sunt extrem de sceptic cu privire la pretentiile de poluare zero si la prioritatea mondiala.
-Orice sfant are un trecut...orice pacatos are un viitor!  Posted Image Posted Image Posted Image

#16
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
M-a impresionat povestea inventatorului cu investitie de 20 mil. pana la lacrimi... chiar si sireturile adidasilor mei plangeau pe rupte!
Iata ca capra vecinului nu e mai grasa, desi e mai mare!
Propun sa se dea HGU in care sa oblige fiecare cetatean sa-i doneze 100 euro, pana omul se pune pe picioare si recupereaza investitia de 10 ori!

#17
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
aceasta poveste m-a facut curios , iar in ultimele 2 ore tot am citit diferite studii, faza e ca nimeni nu obtine acest randament , mai mult ca sa obtii un randament cat de cat apropiat trebuie ca gunoiul menajer sa fie tratat, trebuie sa aibe o anumita structura, nu orice gunoi poate produce energie, trebuie un anumit mixt, cat depre costuri, dpdv economic nu este rentabil, ecologic da, costul per MW produs se situeaza la minimum 110 euro(real vorbind cu subventii incluse -luat in calcul 3 certificate/MW).  Amortizarea investitiei se face intre 15-17 ani. fara subventii nu are nicio sansa de reusita.

#18
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,200
  • Înscris: 01.10.2009
Ideea ca afacere nu este rea, desi nu-i originala. Consider ca este energie regenerabila si nepoluanta. Daca in New York se ard deseurile menajere si se produce electricitate, de ce nu si la noi in marile orase?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate