Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

In ce manuscris grec apare numele Iehova ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
245 replies to this topic

#19
asd1982

asd1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 22.05.2007

 DarioAndrei, on 11th July 2012, 14:14, said:

raspunsul = IN NICI UNUL


atunci de ce watchtower o adaugat de 237 de ori numele Iehova in NT ??????????




Sal.......


Ca Iehova este numele lui Dumnezeu nu exista indoiala. Nu trebuie sa fii martor al lui Iehova pentru a sti aceasta ci doar putina documentatie sau radio Vocea Evangheliei unde acest nume este mentionat in tot mai multe predici si cantari.

In ceea ce priveste tactica celor de la watchtower, banuiesc ca peste tot unde se citeaza din vechiul testament au folosit numele Iehova, cum este si normal de altfel.
De exemplu, Psalmul 110:2: "Iehova a zis Domnului meu: "Sezi la dreapta Mea, pana voi pune pe vrajmasii Tai supt picioarele Tale", este nornal si logic ca apostolul il citeaza exact cum este in vechiul testament, adica foloseste numele Iehova". Intrebarea corecta si normala este de ce au scos acest nume?

Un raspuns ar fi la Ieremia 23:27: "Cred ei oare că pot face pe poporul Meu să uite Numele Meu prin visele pe care le istorisește fiecare din ei aproapelui său, cum Mi-au uitat părinții lor Numele din pricina lui Baal?"

#20
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

 asd1982, on 28th July 2012, 12:20, said:

Un raspuns ar fi la Ieremia 23:27: "Cred ei oare că pot face pe poporul Meu să uite Numele Meu prin visele pe care le istorisește fiecare din ei aproapelui său, cum Mi-au uitat părinții lor Numele din pricina lui Baal?"

a uita Numele Domnului nu inseamna sa uiti ca pe Dumnezeu il cheama intr-un fel anume, ci a-L parasi pe El si poruncile Sale.

#21
asd1982

asd1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 22.05.2007

 dancingcolors, on 29th July 2012, 09:12, said:

a uita Numele Domnului nu inseamna sa uiti ca pe Dumnezeu il cheama intr-un fel anume, ci a-L parasi pe El si poruncile Sale.

Totusi zicem "Sfinteascase numele Tau". De ce trebuie sfintit numele lui Dumnezeu? Nu este sfant? Poate fi sfintit un nume necunoscut?

Mica 4:5 "Caci toate popoarele umbla fiecare in numele dumnezeului sau, dar noi vom umbla in numele lui Iehova, dumnezeul nostru in etern si perpetuu." (Biblia din 1922)
Nu stai langa dumnezeu respectand alte reguli decat cele specificate in Biblie, reguli infiintate de catre Iehova.

Edited by asd1982, 01 August 2012 - 08:55.


#22
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

 asd1982, on 1st August 2012, 09:55, said:

Totusi zicem "Sfinteascase numele Tau". De ce trebuie sfintit numele lui Dumnezeu? Nu este sfant? Poate fi sfintit un nume necunoscut?

Mica 4:5 "Caci toate popoarele umbla fiecare in numele dumnezeului sau, dar noi vom umbla in numele lui Iehova, dumnezeul nostru in etern si perpetuu." (Biblia din 1922)
Nu stai langa dumnezeu respectand alte reguli decat cele specificate in Biblie, reguli infiintate de catre Iehova.

A SFINTI NUMELE lui Dumnezeu inseamna a-I acorda onoare si nu a pronunta un cuvant anume.

#23
root_mit

root_mit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.04.2012

 asd1982, on 28th July 2012, 12:20, said:

In ceea ce priveste tactica celor de la watchtower, banuiesc ca peste tot unde se citeaza din vechiul testament au folosit numele Iehova, cum este si normal de altfel.

Gresesti. Ei au inlocuit aproape peste tot unde au gasit cuvantul "Domnul" in NT, ceea ce a dus la o denaturare a Cuvantului lui Dumnezeu deoarece in multe locuri termenul "Domnul" se refera la Isus Cristos. Sa-ti aduc si exemple?

----
Uite cum recunosc martorii in brosura "Numele Divin": "Situația este diferită însă în cazul Scrierilor grecești creștine, sau "Noul Testament". Manuscrisele cărții Apocalipsa (ultima carte a Bibliei) conțin numele lui Dumnezeu în forma sa prescurtată, "Iah" (în cuvântul "Aleluia"). Dar în afara acestei forme, nici unul dintre vechile manuscrise grecești de care dispunem în prezent, de la cartea lui Matei până la Apocalips, nu conține forma completă a numelui lui Dumnezeu."

si uite cum continua mai departe: "Înseamnă oare aceasta că numele lui Dumnezeu nu ar trebui să fie în aceste cărți?".

adica "nu e mai bine sa modificam textul Biblie pentru a ne sustine doctrina falsa?".

O traducere a Biblie onesta nu s-ar baza pe "oare nu e bine sa fie asa?" sau pe ipoteze din start gresite, pe scoatere/introcucere/inlocuire de cuvinte cee ce martorii asa au si facut.

Edited by root_mit, 03 August 2012 - 10:42.


#24
asd1982

asd1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 22.05.2007

 dancingcolors, on 1st August 2012, 10:13, said:

A SFINTI NUMELE lui Dumnezeu inseamna a-I acorda onoare si nu a pronunta un cuvant anume.

Da? adica ce inseamna a sfinti? nu e sfant numele lui Dumnezeu, Iehova?

Deutronom 28:58,59
"Daca nu vei cauta a face toate cuvintele legii acesteia, cari sunt scrise in cartea aceasta, sa te temi de acest nume prea marit si infricosat, de IEHOVA DUMNEZEUL TAU; Atunci Iehova va face minunate ranile tale si ranile semintei tale, rani mari si indelungate, boli rele si indelungate." biblia din 1922 - Doar in acest verset apare numele Iehova scris cu majuscule.

#25
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

 asd1982, on 4th August 2012, 06:46, said:

Da? adica ce inseamna a sfinti? nu e sfant numele lui Dumnezeu, Iehova?

Deutronom 28:58,59
"Daca nu vei cauta a face toate cuvintele legii acesteia, cari sunt scrise in cartea aceasta, sa te temi de acest nume prea marit si infricosat, de IEHOVA DUMNEZEUL TAU; Atunci Iehova va face minunate ranile tale si ranile semintei tale, rani mari si indelungate, boli rele si indelungate." biblia din 1922 - Doar in acest verset apare numele Iehova scris cu majuscule.

apare scris cu majuscule, pentru ca asa a fost tiparit, in manuscrisele originale nu existau majuscule.

de ce Isus nu a spus ca numele lui Dumnezeu este Iehova?

ps.: expresii de genul: "a sfinti numele", "eu vin in numele ...", "mi-a facut numele de rusine" nu implica neaparat un nume propriu ci sunt expresii care exprima ceva.

#26
asd1982

asd1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 22.05.2007

 dancingcolors, on 4th August 2012, 09:14, said:

apare scris cu majuscule, pentru ca asa a fost tiparit, in manuscrisele originale nu existau majuscule.

de ce Isus nu a spus ca numele lui Dumnezeu este Iehova?

ps.: expresii de genul: "a sfinti numele", "eu vin in numele ...", "mi-a facut numele de rusine" nu implica neaparat un nume propriu ci sunt expresii care exprima ceva.

Posibil, insa  a fost tradus asa sub autoritatea bisericii ortodoxe cu supravegherea patriarhului din acel timp. Asa ca nu intamplator au tradus asa numai in acel loc.
Posibil, insa ce exprima? ce intelegem noi din aceste expresii si cum le aplicam? sau recitam o poezie cand zicem "Sfinteasca-se numele Tau". Eu vreau sa inteleg cum adica sa se sfinteasca numele lui Dumnezeu, care aparent nici nu este sfant din moment ce trebuie sfintit.

 root_mit, on 3rd August 2012, 11:34, said:

Gresesti. Ei au inlocuit aproape peste tot unde au gasit cuvantul "Domnul" in NT, ceea ce a dus la o denaturare a Cuvantului lui Dumnezeu deoarece in multe locuri termenul "Domnul" se refera la Isus Cristos. Sa-ti aduc si exemple?

----
Uite cum recunosc martorii in brosura "Numele Divin": "Situația este diferită însă în cazul Scrierilor grecești creștine, sau "Noul Testament". Manuscrisele cărții Apocalipsa (ultima carte a Bibliei) conțin numele lui Dumnezeu în forma sa prescurtată, "Iah" (în cuvântul "Aleluia"). Dar în afara acestei forme, nici unul dintre vechile manuscrise grecești de care dispunem în prezent, de la cartea lui Matei până la Apocalips, nu conține forma completă a numelui lui Dumnezeu."

si uite cum continua mai departe: "Înseamnă oare aceasta că numele lui Dumnezeu nu ar trebui să fie în aceste cărți?".

adica "nu e mai bine sa modificam textul Biblie pentru a ne sustine doctrina falsa?".

O traducere a Biblie onesta nu s-ar baza pe "oare nu e bine sa fie asa?" sau pe ipoteze din start gresite, pe scoatere/introcucere/inlocuire de cuvinte cee ce martorii asa au si facut.

Nici nu are rost sa dezbat aceste fraze din moment ce nu exista religie "crestina" care sa nu recunoasca ca numele lui Dumnezeu este Iehova si ca in mod logic acest nume trebuia sa apara si in  noul testament. Ba mai mult decat atat, radiourile crestine mentioneaza din ce in ce mai mult acest nume si il atribuie corect lui Dumnezeu.

Edited by asd1982, 09 August 2012 - 14:24.


#27
DarioAndrei

DarioAndrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 11.07.2012

 asd1982, on 9th August 2012, 14:27, said:

Posibil, insa  a fost tradus asa sub autoritatea bisericii ortodoxe cu supravegherea patriarhului din acel timp. Asa ca nu intamplator au tradus asa numai in acel loc.
Posibil, insa ce exprima? ce intelegem noi din aceste expresii si cum le aplicam? sau recitam o poezie cand zicem "Sfinteasca-se numele Tau". Eu vreau sa inteleg cum adica sa se sfinteasca numele lui Dumnezeu, care aparent nici nu este sfant din moment ce trebuie sfintit.


Nici nu are rost sa dezbat aceste fraze din moment ce nu exista religie "crestina" care sa nu recunoasca ca numele lui Dumnezeu este Iehova si ca in mod logic acest nume trebuia sa apara si in  noul testament. Ba mai mult decat atat, radiourile crestine mentioneaza din ce in ce mai mult acest nume si il atribuie corect lui Dumnezeu.



Sa sfintesti numele lui Dumnezeu NU inseamna sa.l  pronunti,
sa cunosti numele lui Dumnezeu ai foarte diferent a sa pronunti cele 4 litere

Uite un text de la Watchtower

??we must keep in mind that names then had real meaning and were not just ?labels? to identify an individual as today.?Moses? going to the Israelites in the ?name? of the One who sent him meant being the representative of that One, and the greatness of the authority with which Moses would speak would be determined by or be commensurate with that name and what it represented. ?we see at once that to know Jehovah?s name is something very different from knowing the four letters of which it is composed. It is to know by experience that Jehovah really is what his name declares him to be.? ?Insight on the Scriptures, vol. 2, p. 12


in tipurile acelea , sa conosti numele lui dumnezeu insemna sa conosti ciar ce numele acela expresa despre dumnezeu, adica , multe nume a lui dumnezeu spune despre caracteristice al lui


Si nu numai apostoli lu Isus nu o pronuntat numele YHHW , caci nici un parinte ai biserici , nici in primi ani ai biserici si nici dupa aia


Salutari

Edited by DarioAndrei, 09 August 2012 - 21:53.


#28
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

 asd1982, on 9th August 2012, 15:27, said:

Nici nu are rost sa dezbat aceste fraze din moment ce nu exista religie "crestina" care sa nu recunoasca ca numele lui Dumnezeu este Iehova si ca in mod logic acest nume trebuia sa apara si in  noul testament. Ba mai mult decat atat, radiourile crestine mentioneaza din ce in ce mai mult acest nume si il atribuie corect lui Dumnezeu.

"iehova" a fost fabricat in sanul catolicismului, ce nu intelegi? acest termen nu apare in niciun manuscris.

#29
asd1982

asd1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 22.05.2007

 dancingcolors, on 10th August 2012, 09:14, said:

"iehova" a fost fabricat in sanul catolicismului, ce nu intelegi? acest termen nu apare in niciun manuscris.

Totusi Iehova apare si in bibliile ortodoxe.
Repet: nici o religie "crestina" nu contesta ca Iehova este numele lui Dumnezeu. Ma mir ca faci tu asta aici.

#30
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

 asd1982, on 10th August 2012, 15:55, said:

Totusi Iehova apare si in bibliile ortodoxe.

Unde?

#31
root_mit

root_mit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.04.2012

 asd1982, on 9th August 2012, 15:27, said:

Nici nu are rost sa dezbat aceste fraze din moment ce nu exista religie "crestina" care sa nu recunoasca ca numele lui Dumnezeu este Iehova si ca in mod logic acest nume trebuia sa apara si in  noul testament. Ba mai mult decat atat, radiourile crestine mentioneaza din ce in ce mai mult acest nume si il atribuie corect lui Dumnezeu.

Nu are rost? Atunci de ce mai scrii pe aceste teme "din moment ce nu exista religie "crestina" care sa nu recunoasca ca numele lui Dumnezeu este Iehova"? Ai invatat si tu astfel de metode de eschivare?

Te intreb si pe tine cum am intrebat si pe alt martor:

1. De ce Isus nu a condamnat traditia iudaica care sustinea ca numele YHWH este prea sfant ca sa fie pronuntat? De ce nu l-a folosit in rugaciunile sale?

2. De ce cand Isus cita unele texte din VT a inlocuit YHWH cu Dumnezeu?

3. Cum poti fi sigur ca forma "Iehova" este cea corecta, stiind ca in manuscrise e YHWH?

Edited by root_mit, 10 August 2012 - 18:15.


#32
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

 asd1982, on 10th August 2012, 15:55, said:

Totusi Iehova apare si in bibliile ortodoxe.

si ce-i cu asta? ortodoxia pentru tine este parte a Babilonului religiilor false, asa ca...

#33
asd1982

asd1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 22.05.2007

 root_mit, on 10th August 2012, 19:14, said:

Nu are rost? Atunci de ce mai scrii pe aceste teme "din moment ce nu exista religie "crestina" care sa nu recunoasca ca numele lui Dumnezeu este Iehova"? Ai invatat si tu astfel de metode de eschivare?

Te intreb si pe tine cum am intrebat si pe alt martor:

1. De ce Isus nu a condamnat traditia iudaica care sustinea ca numele YHWH este prea sfant ca sa fie pronuntat? De ce nu l-a folosit in rugaciunile sale?

2. De ce cand Isus cita unele texte din VT a inlocuit YHWH cu Dumnezeu?

3. Cum poti fi sigur ca forma "Iehova" este cea corecta, stiind ca in manuscrise e YHWH?


1. Isus a condamnat toate religiile din timpul Sau.
2. Cu siguranta Isus nu a inlocuit acest nume ci traducatorii.
3. Nu sunt sigur; aceasta este forma ce apare in biblia ortodoxa.

Edited by asd1982, 12 August 2012 - 14:39.


#34
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

 asd1982, on 12th August 2012, 15:38, said:

1. Isus a condamnat toate religiile din timpul Sau.
2. Cu siguranta Isus nu a inlocuit acest nume ci traducatorii.
3. Nu sunt sigur; aceasta este forma ce apare in biblia ortodoxa.

Isus a spus ca mantuirea vine de la iudei, ce ar insemna asta?

Isus nu a folosit iehova. Asta e clar. Nu apare niciunde in NT.

#35
asd1982

asd1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 22.05.2007
Posibil, insa a fost tradus asa sub autoritatea bisericii ortodoxe cu supravegherea patriarhului din acel timp. Asa ca nu intamplator au tradus asa numai in acel loc.
Posibil, insa ce exprima? ce intelegem noi din aceste expresii si cum le aplicam? sau recitam o poezie cand zicem "Sfinteasca-se numele Tau". Eu vreau sa inteleg cum adica sa se sfinteasca numele lui Dumnezeu, care aparent nici nu este sfant din moment ce trebuie sfintit.

Edited by asd1982, 16 August 2012 - 17:06.


#36
root_mit

root_mit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.04.2012

 asd1982, on 12th August 2012, 15:38, said:

1. Isus a condamnat toate religiile din timpul Sau.
2. Cu siguranta Isus nu a inlocuit acest nume ci traducatorii.
3. Nu sunt sigur; aceasta este forma ce apare in biblia ortodoxa.

1. De ce nu a condamnat traditia ca numele YHWH este prea sfant pentru a fi pronuntat?
2. Am impresia ca esti un copil naiv. Dovezi la ceea ce spui?
3. Cum poti sa folosesti ceva ce nu esti sigur iar pe urma sa spui ca asa este? Deci care e forma corecta?

 asd1982, on 16th August 2012, 18:05, said:

Eu vreau sa inteleg cum adica sa se sfinteasca numele lui Dumnezeu, care aparent nici nu este sfant din moment ce trebuie sfintit.

Tu crezi ca a "sfinti" numele insemna al pronunta ca un fanatic peste tot si in toate?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate