Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

In ce manuscris grec apare numele Iehova ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
245 replies to this topic

#235
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 11 martie 2013 - 12:19, said:


El a citat aceleaşi cuvinte ca şi Pavel în Romani ....

si le-a aplicat la Isus !

asa cum toate profetiile din Vechiul testament facute in numele lui YHWH, au fost implinite de ISUS !!!!

#236
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 11 martie 2013 - 12:22, said:

si le-a aplicat la Isus !

asa cum toate profetiile din Vechiul testament facute in numele lui YHWH, au fost implinite de ISUS !!!!
Cum să le aplice la Isus dacă citează din VT unde era vorba despre Iehova?

(Faptele 2:16–21) . . .Dimpotrivă, aceasta este ce s-a spus prin profetul Ioel: 17 «Şi în zilele din urmă, spune Dumnezeu, voi turna din spiritul meu peste orice fel de carne, iar fiii şi fiicele voastre vor profeţi, tinerii voştri vor avea viziuni şi bătrânii voştri vor avea vise. 18 Şi chiar şi peste sclavii mei şi peste sclavele mele voi turna din spiritul meu în zilele acelea şi ei vor profeţi. 19 Voi face minuni sus în cer şi semne jos pe pământ: sânge, foc şi un nor de fum. 20 Soarele se va preface în întuneric şi luna în sânge înainte să sosească ziua cea mare şi glorioasă a lui Iehova. 21 Oricine va chema numele lui Iehova va fi salvat».

Edited by Eugen3, 11 March 2013 - 12:24.


#237
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Adica e destul ca omul sa repete intruna "iehova, ievoha" si va fi mantuit?
Macar de-ar fi atat de simplu.

#238
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View PostSOCRATE_MMXII, on 11 martie 2013 - 12:37, said:

Adica e destul ca omul sa repete intruna "iehova, ievoha" si va fi mantuit?
Macar de-ar fi atat de simplu.
Nu asta e ideea.  Trebuie să aibă credinţă în el, să cunoască semnificaţia numelui său, şi să trăiască la înălţimea cerinţelor sale.

Oricum, salvarea este pusă în legătură cu invocarea numelui divin ...

(Faptele 2:21) . . .Oricine va chema numele lui Iehova va fi salvat».

(Romani 10:13, 14) . . .Fiindcă „oricine va chema numele lui Iehova va fi salvat“. 14 Însă cum îl vor chema pe acela în care n-au crezut? Şi cum vor crede în cel despre care n-au auzit? Şi cum vor auzi fără să le predice cineva?

Edited by Eugen3, 11 March 2013 - 12:40.


#239
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View PostEugen3, on 11 martie 2013 - 12:39, said:



(Romani 10:13, 14) . . .Fiindcă „oricine va chema numele lui Iehova va fi salvat“. 14 Însă cum îl vor chema pe acela în care n-au crezut? Şi cum vor crede în cel despre care n-au auzit? Şi cum vor auzi fără să le predice cineva?
Mă bade,
Acolo este vorba de Iisus. Nu vezi și versetul ăsta?
Romani 10:9. Dacă mărturiseşti deci cu gura ta pe Isus ca Domn, şi dacă crezi în inima ta că Dumnezeu L-a înviat din morţi, vei fi mântuit.
Scoți din context și dai altă interpretare, numai să-ți iasă doctrina, măsluind versetul?!

#240
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 11 martie 2013 - 12:39, said:

Nu asta e ideea.  Trebuie să aibă credinţă în el, să cunoască semnificaţia numelui său, şi să trăiască la înălţimea cerinţelor sale.

Oricum, salvarea este pusă în legătură cu invocarea numelui divin ...
Si dracii au credinta in Dumnezeu si pronunta numele divin. Devin dracii salvati, asta e speranta voastra?

#241
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008
Poi speră și draci ctr-ului!!!!

#242
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Care ?

Asta nu ?

•Si, pentru ca sunteti fii, Dumnezeu ne-a trimis in inima Duhul Fiului Sau care striga: "Aba", adica: "Tata!" (Gal.4:6)

NU te cred.

Edited by husand, 24 March 2013 - 17:25.


#243
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008
Ce vrei să zici Husand, că nu prea înțeleg?

#244
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postdulgherul, on 24 martie 2013 - 18:02, said:

Ce vrei să zici Husand, că nu prea înțeleg?

Scuze era raspuns la

Quote

Si dracii au credinta in Dumnezeu si pronunta numele divin. Devin dracii salvati, asta e speranta voastra?


#245
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 11 martie 2013 - 12:39, said:

Nu asta e ideea.  Trebuie să aibă credinţă în el, să cunoască semnificaţia numelui său, şi să trăiască la înălţimea cerinţelor sale.

Oricum, salvarea este pusă în legătură cu invocarea numelui divin ...

(Faptele 2:21) . . .Oricine va chema numele lui Iehova va fi salvat».

(Romani 10:13, 14) . . .Fiindcă „oricine va chema numele lui Iehova va fi salvat“. 14 Însă cum îl vor chema pe acela în care n-au crezut? Şi cum vor crede în cel despre care n-au auzit? Şi cum vor auzi fără să le predice cineva?


Pavel preia acel text si-l aplica la Isus.

e normal, din moment ce Isus implineste profetiile vechi-testamentare ce au fost facute pentru YHWH (Isus a venit in numele lui YHWH).

#246
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 05 aprilie 2013 - 11:44, said:

Pavel preia acel text si-l aplica la Isus.

Serios?  Dovedeşte acest lucru cu Scriptura.  

Afirmaţiile tale arată constant cât de bine înţelegi mesajul Bibliei ....

Atât Pavel cât şi Petru, au aplicat corect textul respectiv, la IEHOVA.
Ei cunoşteau bine profeţiile făcute de Ioel şi Ţefania.


(Ioel 2:32) Oricine va chema numele lui Iehova va fi salvat. Da, pe muntele Sion şi la Ierusalim vor fi cei salvaţi, aşa cum a spus Iehova, şi în mijlocul supravieţuitorilor, care sunt chemaţi de Iehova“.

(Ţefania 3:9) Atunci voi da popoarelor o limbă pură, pentru ca toate să cheme numele lui Iehova, ca să-i slujească umăr la umăr».

După cum observi, atât Ioel cât şi Ţefania, au profeţit sub inspiraţie divină despre viitor, afirmând că popoarele vor chema numele lui Iehova ....

................................................................................

(Faptele 2:14–21) Dar Petru s-a ridicat în picioare cu cei unsprezece şi, înălţându-şi glasul, le-a spus: „Bărbaţi din Iudeea şi toţi locuitorii Ierusalimului, să ştiţi lucrul acesta şi să vă plecaţi urechea la cuvintele mele. 15 Oamenii aceştia nu sunt beţi, cum credeţi voi, căci este ceasul al treilea din zi. 16 Dimpotrivă, aceasta este ce s-a spus prin profetul Ioel: 17 «Şi în zilele din urmă, spune Dumnezeu, voi turna din spiritul meu peste orice fel de carne, iar fiii şi fiicele voastre vor profeţi, tinerii voştri vor avea viziuni şi bătrânii voştri vor avea vise. 18 Şi chiar şi peste sclavii mei şi peste sclavele mele voi turna din spiritul meu în zilele acelea şi ei vor profeţi. 19 Voi face minuni sus în cer şi semne jos pe pământ: sânge, foc şi un nor de fum. 20 Soarele se va preface în întuneric şi luna în sânge înainte să sosească ziua cea mare şi glorioasă a lui Iehova. 21 Oricine va chema numele lui Iehova va fi salvat».

(Romani 10:13, 14) Fiindcă „oricine va chema numele lui Iehova va fi salvat“. 14 Însă cum îl vor chema pe acela în care n-au crezut? Şi cum vor crede în cel despre care n-au auzit? Şi cum vor auzi fără să le predice cineva?

Edited by Eugen3, 10 April 2013 - 10:05.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate