Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Simt o presiune puternica in piept

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
MDCristi

MDCristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 05.01.2012
Salut, nu stiu daca am postat unde trebuie. De ceva timp simt o presiunea puternica in zona inimii dupa ce fac putina miscare, dar cu vreo 2-3 zile in urma cand m-am ridicat din pat pentru 2-3 secunde am vazut negru in fata ochilor si am avut o senzatie parca de lesin, stateam in picioare dar nu-mi mai simteam corpul, am fost la medic, am facut electrocardiograma si a iesit ca nu am nimic, dar pe mine ma ingrijoreaza starea mea, ma simt slabit, parca nu mai am energie de nimic, nu de putine ori am situatii in care respir cu dificultate si in pararlel simt si acea presiune in piept(ca un fel de apsare). Nu mai fac fata la efort, azi am constatat ca nu mai puteam sa alerg mai mult de 600m(de rezistenta). Ca referinta despre mine, am 15 ani si 10 luni, 1.84m inaltime si 73 Kg.

#2
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Organele nefolosite se atrofiaza. E o lege a naturii. Mai stai mult tolanit in pat cu ochii zgaiti in computer si o sa ramana din tine doar alea doua degete cu care bati la tastatura.

#3
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
fa efort. stai preau mult degeaba .
inca ceva : esti fumator ?

#4
MDCristi

MDCristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 05.01.2012

 emyboy, on 9th July 2012, 23:25, said:

fa efort. stai preau mult degeaba .
inca ceva : esti fumator ?
fac sport, alerg dimineata in jurde 1km la fel si seara iar la pranz si dupamiaza fac diferite exercitii pentru abdomen si brate

#5
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
nu mi-ai raspuns la intrebare :-w

incearca si exercitii cu greutati . iti solocita muschii mai mult.

#6
MDCristi

MDCristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 05.01.2012

 emyboy, on 9th July 2012, 23:31, said:

nu mi-ai raspuns la intrebare :-w

incearca si exercitii cu greutati . iti solocita muschii mai mult.
nu nu fumez, dar sunt recomandate exercitiile cu greutati la varsta mea?

#7
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

 MDCristi, on 10th July 2012, 01:33, said:

nu nu fumez, dar sunt recomandate exercitiile cu greutati la varsta mea?

cati ani ai ?

eu ridicam greutati de la 13 ani

#8
MDCristi

MDCristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 05.01.2012

 emyboy, on 9th July 2012, 23:34, said:

cati ani ai ?

eu ridicam greutati de la 13 ani
e treaba ta ce faceai la 13 ani, am specificata mai sus cati am am(observ ca ai citit superficial problema mea), dar cam la ce greutati te referi, cate kg?

#9
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
ridicat la piept eu ridicam 40 de kg lejer  la varsta ta.

incearca si cu gantere de 10-15 kg pentru brate.

#10
MDCristi

MDCristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 05.01.2012

 emyboy, on 9th July 2012, 23:37, said:

ridicat la piept eu ridicam 40 de kg lejer  la varsta ta.

incearca si cu gantere de 10-15 kg pentru brate.
bun vorbim despre asta pe aria de sport, dar referitor la problema mea, de la ce este, sau de la ce credeti ca poate fi?

Edited by MDCristi, 10 July 2012 - 00:39.


#11
abuzuripenibile

abuzuripenibile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 20.11.2011
La varsta ta se dezvolta cutia toracica, te faci barbat :D si simti o presiune, chiar dureri in pipet uneori. Doctorul ar fi trebuit sa-ti spuna asta...

Edited by abuzuripenibile, 10 July 2012 - 01:13.


#12
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
Eu ti-as recomanda o radiografie. Just in case, daca restul de analize nu te vor lamuri.
Cu tensiunea cum stai? Sa iei in calcul si anemia.

#13
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 MDCristi, on 10th July 2012, 01:09, said:

Salut, nu stiu daca am postat unde trebuie. De ceva timp simt o presiunea puternica in zona inimii dupa ce fac putina miscare, dar cu vreo 2-3 zile in urma cand m-am ridicat din pat pentru 2-3 secunde am vazut negru in fata ochilor si am avut o senzatie parca de lesin, stateam in picioare dar nu-mi mai simteam corpul, am fost la medic, am facut electrocardiograma si a iesit ca nu am nimic, dar pe mine ma ingrijoreaza starea mea, ma simt slabit, parca nu mai am energie de nimic, nu de putine ori am situatii in care respir cu dificultate si in pararlel simt si acea presiune in piept(ca un fel de apsare). Nu mai fac fata la efort, azi am constatat ca nu mai puteam sa alerg mai mult de 600m(de rezistenta). Ca referinta despre mine, am 15 ani si 10 luni, 1.84m inaltime si 73 Kg.
"Durerea in piept poate fi legata si de probleme ale sistemului digestiv: ulcer gastric, afectiuni ale vezicii biliare, calculi biliari, indigestie, arsuri stomacale sau reflux gastroesofagian. La copii, de cele mai multe ori, durerea in piept nu este cauzata de probleme cardiace."

Se mai poate face o radiografie pulmonara, dar decizia revine medicului de familie.

#14
taxishop

taxishop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.02.2007
vara, din cauza dilatării vaselor, sângele stagnează uneori provocând dereglări ale circula?iei sângelui. o aspirina in prima zi si după un aspenter timp de o saptamana ar trebui sa rezolve problema, o cura care ar trebui facuta regulat o data la 3 luni in cazul unei persoane cu mici probleme de circulatie. eu nu as mai alerga pe vremea asta caniculara, cel pu?in lasă alergarea intensiva de 1 km pe zi, mai bine faci un sport mai lent, gen badminton sau alergi mai putin si mai lent si asta mai degrabă seara decât diminea?a. efortul sus?inut in oras e contraindicat, mai ales pe vremea asta. in plus, dimineata e cel mai prost moment pentru efort, contrar multor pareri. citeste ultimele cercetari in domeniu si nu te lăsa influen?at de neaviza?i. dacă ai fi la munte in pădure, da, acolo oxigenezi sangele, in Bucure?ti inhalezi mai multe noxe, in func?ie de zona, mai mult sau mai pu?in. sala e absolut contraindicata, mai ales cea situata la strada, etc., aerul de acolo fiind un mix toxic pentru corp. multi romani se duc la sala in oras, crezând ca fac un lucru bun.
e posibil sa ai o mica problema de circula?ie, tipica perioadei de vara sau o forma foarte u?oară de angina pectoris, greu de diagnosticat de la distanta, încearcă sa iei o aspirina 500 la inceput in prima zi, dupa care aspenter zilnic, sau echivalent, adica acid acetilsalicilic 75mg pentru ca. 1 sapt. si spune-ne cum te simti. Nu exagera cu aspirina, un medicament deosebit de periculos in cantitate mare, >500UI. ai grija cu aceasta problema mai ales in timp, urmareste simptomatologia. ce mancare mananci, ce bei? grasimi, paine alba, sucuri, cafea in exces, droguri, energy-drinks? in perioada asta trebuie sa bei apa plata, sa mănânci vegetale din pia?ă si fructe proaspete(afine, mure..etc). in plus, poti lua un magneziu zilnic timp de o sapt si un calciu cu D3, o data pe saptamana, dar cel mai bine e sa consumi alimente care contin aceste 2 elemente ( lapte proaspăt de tara si legume).
Daca persista "presiunea" sau degenerează in durere persistenta po?i face o Ecografie cardiacă si/sau in caz extrem un test cardio de efort, acolo se vede mai mult, dar asta depinde si de sfatul medicului...

p.s.: Cum a spus si poadol -> Durerea in piept poate fi legata si de probleme ale sistemului digestiv, incl. de ex. pancreas...etc...oricum încearcă mai întâi ce ?i-am spus...

Edited by taxishop, 10 July 2012 - 02:03.


#15
ccvag3

ccvag3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 17.02.2012
Asa cum zice si taxi poate caldura te influenteaza.
Te hidratezi in aceasta perioada? Din cate zici, negru in ridicare, amorteala, etc parca ar fi simptome de insolatie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate