Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Programare CAM

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,495
  • Înscris: 31.07.2011
Salutare.. doresc sa aflu cat mai multe legate de acest aspect inclusiv manuale referitoare la disciplina in cauza.
- cat de dificila e aceasta ramura pentru o persoana experimentata in proiectare parametrizata 3D (solidworks/catia/inventor)
- cursuri (eventual chiar si contra-cost)

multumesc pt. detalii.

#2
visinica

visinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 04.05.2008
ai cnc?
numai asa poti invata , altfel va fi greu
:nonobad:

#3
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,203
  • Înscris: 08.12.2006
Pentru unul care stie DOAR modelare chioara, e foarte dificil sa faci CAM. Acest domeniu, CAM, presupune cunostinte foarte bune de tehnologie (ex: regimuri de aschiere, fenomene aparute in timpul ascherii, dar nu teoretice, ci practice). Daca modelarea 3D o poate face si un pustan cu scoala profesionala, la CAM, deja se schimba radical treaba. Softul, iti face ce ii spui tu sa faca, ce il pui sa faca, intervine simtul ingineresc  si experienta practica.

Carti si documentatie, despre ce doresti? Despre masini CNC, despre regimuri de aschiere, aplicatie software CAM (care ar fi aia)...??? O documetatie , nu prea vad la ce sa iti trebuiasca, nu o poti lectura pur si simplu, iti trebuie practica multa in acest domeniu. Chiar daca o lecturezi si iti faci o idee cat de cat, te trezesti ca faci un program cnc, mergi cu el la masina, si nu iti iese ce iti trebuie, sau bulesti masina, in program iei o axa, frezorul ia alta axa pe masina (dau doar niste exemple). Nu e asa de simpu pe cat pare.

Edited by cuculea, 10 July 2012 - 07:46.


#4
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,495
  • Înscris: 31.07.2011
cuculea - nu am subestimat calitatea unui programator dar cam  vad ca tu incerci in directia proiectarii.. probabil nu cunosti detalii. Partea de proiectare 3D nu se rezuma la schita si uneltele de extrude/revolve s.a.m.d de care ar fi capabil un "pustan cu sc. profesionala", poate ajunge si pana la analiza FEA.. dar altul e subiectul.

Quote

carti si documentatie, despre ce doresti? Despre masini CNC, despre regimuri de aschiere, aplicatie software CAM (care ar fi aia)...??? O documetatie , nu prea vad la ce sa iti trebuiasca, nu o poti lectura pur si simplu, iti trebuie practica multa in acest domeniu.

as dori sa ma pot informa despre ceea ce presupune la nivel general aceasta meserie.. partea de practica presupune "ingaduinta" din partea angajatorului care nu prea e de gasit in ziua de azi.

Edited by cammelia08, 10 July 2012 - 11:19.


#5
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,203
  • Înscris: 08.12.2006

 cammelia08, on 10th July 2012, 12:18, said:

cuculea - nu am subestimat calitatea unui programator dar cam  vad ca tu incerci in directia proiectarii.. probabil nu cunosti detalii. Partea de proiectare 3D nu se rezuma la schita si uneltele de extrude/revolve s.a.m.d de care ar fi capabil un "pustan cu sc. profesionala", poate ajunge si pana la analiza FEA.. dar altul e subiectul.



as dori sa ma pot informa despre ceea ce presupune la nivel general aceasta meserie.. partea de practica presupune "ingaduinta" din partea angajatorului care nu prea e de gasit in ziua de azi.
Citeste cu mare atentie ce am scris, am subliniat DOAR modelare 3D...intr-adevar, proiectarea nu inseamna DOAR modelare 3D, eu m-am referit strict la 3D......nu am subestimat nimic, dar cred ca oricine este de acord cu mine...DOAR modelare 3D o poate face si unul cu scoala profesionala. De aceea un draftman (cel care primeste strict informatii de modelare sau desenare si face pe robotul , executa fara sa gandeasca) este platit destul de prost, cand faci conceptie , calcul etc, deja plata creste.

Cat priveste parte a doua a discutiei, repet, dupa parerea mea, pentru a face cnc iti trebuie practica multa, despre ingaduinta angajatorului, nu comentez, nu e treaba mea si nu conosc posibilitatile tale, eu iti spun cam care este mersul in general. Daca tu sau altcineva veti putea face masinare corecta si fara probleme doar lecturand niste documentatie si exersand cateva chestii intr-un soft CAm, jos palaria, va voi admira , eu unul nu am reusit. Imi aduc si acum aminte de primele mele programe cnc cand am bulit mult semifabircat si o masina....deci, raman la opinia mea despre acest subiect.
Nu cunosc posibilitatile tale si mai mult nu comentez.

O sa caut niste documentatie la HyperMill , Catia V5 CNC , si cred ca am ceva si la EdgeCam....ma uit si iti spun.

Edited by cuculea, 10 July 2012 - 13:44.


#6
visinica

visinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 04.05.2008
dute pe forumu de la industria lemnului , este o sectiune cu cnc
ma gasesti acolo
succes

#7
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,495
  • Înscris: 31.07.2011
cuculea - job. ce presupune strict "modelare 3D" (nu stiu daca chiar modelare ii zice.. eu cunosc termenul de proiectare parametrizata, partea de modelare 3D e intalnita in soft-uri de genul maya/3ds max care fac ceva mai mult si mai detaliat) nu am intalnit si am ceva ani exp. in profesie. eu cel putin nu as plati pentru asa ceva o persoana dar e cu totul alta arie de discutii .
* mi-ar fi intr-adevar utile sfaturile si concluziile tale eu fiind la inceput cu domeniul cam.
* ti-a asigurat un training angajatorul in prima faza?

Edited by cammelia08, 10 July 2012 - 18:28.


#8
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,203
  • Înscris: 08.12.2006
Intr-adevar, discutia pe tema "proiectantului" e mult mai ampla si nu isi are locul aici, dar totusi ca sa iti dau un exemplu, ce vad eu in priectant si ce vad in modelator 3d...
Proiectant- ala care chiar face conceptie, dar nu neaparat si modelarea, stabileste tolerante in urma calcularii unor lanturi de cote, are imaginatie si lucreaza mult cu sectiuni si chiar creaza , da nastere la o idee in sine, fie ea tehnologica, fie ea de disign in sine
Draftman -ala care primeste indicatiile de la proiectant, adica, vine proiectantul la el, il pune sa deschida un model din baza de date , eventul primeste niste schite deja facute, proiectantul ii spune ce sa modifice, cum sa modifice, ulterior ce tolerante sa puna pe desene...deci draftman= robotel

Spre ca m-am facut inteles

Cu privire la Cam, nu, nu mi s-a facut un training, am invatat totul "din zbor" colegii mai vechi si mai experimentati nu aveau mult timp de dat explicatii, totul am "furat" , experimentat, la inceput am stricat destul de mult row material, i-am strsat pe frezori, m-am suit singur pe masina si mi-am reglat piesele pe masa, multe incercari si nopti pierdute, si cireasa de pe tort....am pocnit o masina destul de urat si tot singur am reparat-o. Pe tema asta am avut o mustrare urata si 20% din salariu scazuti, dar nu mi-a parut rau, a fost o experimeta extraordinara, am invatat pe propria-mi piele o gramada de lucruri, cred ca daca m-ar fi dat afara pe tema asta nu mi-ar fi parut rau.
Deci...nu...totul am facut si am invatat pe barba mea, e drept, am avut acces la soft (am facut experienta cam in catia v4, un soft la care m-asi intoarece oricand, dupa parerea mea, cel mai stabil si sigur soft cad-cam), am avut acces la masini si la materiale, darcu multa munca si mai alesmulta rabdare.

Multa baftaiti doresc

#9
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,495
  • Înscris: 31.07.2011
E evident ceea ce spui in privinta explicatiilor date de catre colegii experimentati si asa e peste tot (ba chiar in 90% din cazuri mai rau).. eram curioasa de disponibilitatea angajatorului (tau) de a recruta persoana fara experienta in acest domeniu si te intreb intrucat urmeaza sa merg la un interviu pe tema asta, sansele ar fi bine sa mi le pot masura din timp.
Uite am gasit si un curs cautand pe google referitor la cam : http://www.cadcam-tr.....rsuri CAM.pdf .. nu stiu cat de gratuit sau accesibil este dar.. pare promitator.

Mai e o problema.. majoritatea ruleaza sub/cu ajutorul Catia acest gen de activitate, neavand experienta in soft-ul asta ci doar in Solidworks/Inventor ar fi de agreat? Adica la ce nivel te-ai aflat tu la momentul cu pricina.. tips&tricks sunt de agreat.. poate dai si peste "HyperMill , Catia V5 CNC , si cred ca am ceva si la EdgeCam....ma uit si iti spun."..

pupici!

Edited by cammelia08, 10 July 2012 - 21:08.


#10
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,203
  • Înscris: 08.12.2006
Am gasit ceva de cnc, dar din pacate este in limba franceza, pentru mine nu este un impediment, de aceea am si pastrat acest document, sper sa te descurci cu el.

Acum eu sunt intr-o reorganizare a spatiului de cloud, am renuntat la google docs si am trecut la skydrive, si din pacte, e o mare varza in documentele mele arhivate, inca nu am gasit cate ceva despre hypermill sau edgecam, mai caut si revin. Pana una alta, sper sa iti fie de folos documentatia cnc, daca intelegi principiile cnc , softul in sine cu care faci programul mai putin conteaza, oricum progrmul generat pe care il duci la masina, e la fel, indiferent de aplicatia software pe care o folosesti )e la fel pana intr-un anumit punct, capul programului e diferit de la masina la masina, dar modalitatea de asezare a coordonatelor, regimurile de aschiere, sunt identice).

Eu nu ma mai ocup de cnc de vreo cativa ani, nu pentru ca mi-am dorit ci asa a fost situatia, a trebuit sa trec la alt capitol.

Attached Files


Edited by cuculea, 11 July 2012 - 07:43.


#11
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,203
  • Înscris: 08.12.2006
Din pacate, cele de HyperMill nu le-am mai gasit (un soft CAM care mie mi-a placut foarte mult si e foarte stabil), in schim am gasit ceva de la Pro/Engineer, partea de NC (la fel, o aplicatie destul de faina pentru NC).

Te poti uita sa iti faci o idee. Oricum, produsul final al oricarui soft NC, este programul NC (fisier text ce contine coordonatele si diferite specificatii ale regimurilor de aschiere), acest produs final il obtine orice soft de NC.

Attached Files



#12
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,495
  • Înscris: 31.07.2011
mersi mult cuculea :)

Edited by cammelia08, 12 July 2012 - 10:46.


#13
vmirel

vmirel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.06.2009
Nu este greu; de ce spun asta? vorbesc de okuma (LB 3000-EX) programare in ISO si alta frumusete de masina dar cu Fanuc. Ce au in comun toate? Ca o fi mori seiki, emco etc.-este limbajul ISO. Este adevarat ca unii dezvoltatori de programe ofera o paleta mai larga de coduri (vezi Heidenhain), dar invatarea programarii merge gradual si usor.
Ceva gratuit gasesti aici Visit My Website sau cauta CIMCO Edit 6 6.1007. Referitor la softuri CadCam, oricat de perfect crezi ca ai programa, verifica inainte de masinare si totul este in regula (nu se produce nici un dezastru)
O lectura in urma careia reflectam asupra conditiei noastre:Visit My Website

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate