Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

EVANGHELIZARE - scop si mijloace

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1352 replies to this topic

#163
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Corect este Dumnezeu da ?



Sa stiti, dar, ca Eu sunt Dumnezeu si ca nu este alt dumnezeu afara de Mine; Eu dau viata si Eu omor, Eu ranesc si Eu tamaduiesc, si nimeni nu poate scoate pe cineva din mana Mea. (Deut.32:39)





.

#164
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 26 octombrie 2012 - 11:47, said:

Cum explici că unii, chiar din biserica voastră, continuă să se îmbolnăvească, dacă aveți astfel de daruri? Și de ce numai din când în când se aude vorbindu-se despre astfel de situații?
imi pare rau, distinse domn, dar dumneata habar nu ai de scripturi !!!!nici in primul secol nu se vindecau toti (de ex: Timotei, Epafrodit).

#165
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postblueday, on 28 octombrie 2012 - 20:00, said:

imi pare rau, distinse domn, dar dumneata habar nu ai de scripturi !!!!nici in primul secol nu se vindecau toti (de ex: Timotei, Epafrodit).


Nu fiindca scriptura a dat raspuns .

Dumnezeu ne pedepseste pentru binele nostru, ca sa ne faca partasi sfinteniei Lui. (Evr.12:10)

ati uitat sfatul pe care vi-l da ca unor fii: "Fiule, nu dispretui pedeapsa Domnului si nu-ti pierde inima cand esti mustrat de El.
6. Caci Domnul pedepseste pe cine-l iubeste si bate cu nuiaua pe orice fiu pe care-l primeste."
7. Suferiti pedeapsa: Dumnezeu Se poarta cu voi ca si cu niste fii. Caci care este fiul pe care nu-l pedepseste tatal?
8. Dar, daca sunteti scutiti de pedeapsa, de care toti au parte, sunteti niste feciori din curvie, iar nu fii.
9. Si apoi, daca parintii nostri trupesti ne-au pedepsit, si tot le-am dat cinstea cuvenita, nu trebuie oare cu atat mai mult sa ne supunem Tatalui duhurilor, si sa traim?
10. Caci ei in adevar ne pedepseau pentru putine zile, cum credeau ei ca e bine; dar Dumnezeu ne pedepseste pentru binele nostru, ca sa ne faca partasi sfinteniei Lui.
11. Este adevarat ca orice pedeapsa, deocamdata pare o pricina de intristare, si nu de bucurie; dar mai pe urma aduce celor ce au trecut prin scoala ei roada datatoare de pace a neprihanirii.


Sa-i vezi la primul val cum vin de acasa!!

Edited by husand, 29 October 2012 - 00:34.


#166
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 28 octombrie 2012 - 20:00, said:

imi pare rau, distinse domn, dar dumneata habar nu ai de scripturi !!!!nici in primul secol nu se vindecau toti (de ex: Timotei, Epafrodit).

Cine au fost cei care au avut darul de a face vindecări în sec. I?  Ai putea să enumeri câţiva?

#167
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 29 octombrie 2012 - 09:42, said:

Cine au fost cei care au avut darul de a face vindecări în sec. I?  Ai putea să enumeri câţiva?



El, Duhul lui Dumnezeu.

7. Si fiecaruia i se da aratarea Duhului spre folosul altora.
8. De pilda, unuia ii este dat, prin Duhul, sa vorbeasca despre intelepciune; altuia, sa vorbeasca despre cunostinta, datorita aceluiasi Duh;
9. altuia, credinta, prin acelasi Duh; altuia, darul tamaduirilor, prin acelasi Duh;
10. altuia, puterea sa faca minuni; altuia prorocia; altuia, deosebirea duhurilor; altuia, felurite limbi; si altuia, talmacirea limbilor.
11. Dar toate aceste lucruri le face unul si acelasi Duh, care da fiecaruia in parte, cum voieste.


Intelegi ?


Cunoastem ca ramanem in El si ca El ramane in noi prin faptul ca ne-a dat din Duhul Sau. (1Ioan.4:13)


Insa da, avem un Hristos neputincios,si noi abea ca mai suntem, vai de credinta noastra.




ma lasi ?

Isus Hristos este acelasi ieri si azi si in veci! (Evr.13:8)

Edited by husand, 29 October 2012 - 11:40.


#168
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 29 octombrie 2012 - 09:42, said:


Cine au fost cei care au avut darul de a face vindecări în sec. I?  Ai putea să enumeri câţiva?


de ce pui intrebari puerile?
aici este vorba despre evanghelizare, ori daca citesti NT, vei vedea ca lucratorii lui Dumnezeu au facut evanghelizarea in paralel cu descoperirea puterii lui Dumnezeu prin Duhul Sfant care era activ si-i insotea prin semne si minuni (profetii, descoperiri, vindecari, exorcizari etc.).

#169
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 29 octombrie 2012 - 12:35, said:

de ce pui intrebari puerile?
aici este vorba despre evanghelizare, ori daca citesti NT, vei vedea ca lucratorii lui Dumnezeu au facut evanghelizarea in paralel cu descoperirea puterii lui Dumnezeu prin Duhul Sfant care era activ si-i insotea prin semne si minuni (profetii, descoperiri, vindecari, exorcizari etc.).

Deci ocoleşti răspunsul ... mă gândeam eu ...

Cui i-a fost dată autoritatea de a vindeca, de a scoate demoni, etc.?

În plus, observă faptul că aceste acţiuni erau făcute "în timp ce apostolii lui Isus se aflau în lucrarea de evanghelizare".
Tu şi colegii tăi cum sunteţi organizaţi pentru a efectua această lucrare vitală?

(Matei 10:1–8) . . .El i-a chemat pe cei doisprezece discipoli ai săi şi le-a dat autoritate peste spiritele necurate, ca să le scoată şi să vindece orice fel de boală şi orice fel de infirmitate. 2 Numele celor doisprezece apostoli sunt: primul, Simon, cel numit Petru, şi Andrei, fratele lui; Iacov, fiul lui Zebedei, şi Ioan, fratele lui; 3 Filip şi Bartolomeu; Toma şi Matei, încasatorul de impozite; Iacov, fiul lui Alfeu, şi Tadeu; 4 Simon Canaanitul şi Iuda Iscariot, care mai târziu l-a trădat pe Isus. 5 Isus i-a trimis pe aceştia doisprezece, dându-le următoarele porunci: „Nu mergeţi pe drumul naţiunilor şi nu intraţi într-un oraş samaritean, 6 ci, mai degrabă, mergeţi la oile pierdute ale casei lui Israel. 7 Când mergeţi, predicaţi, zicând: «Regatul cerurilor s-a apropiat!» 8 Vindecaţi bolnavi, sculaţi morţi, curăţaţi-i pe leproşi, scoateţi demoni. Fără plată aţi primit, fără plată să daţi.

Edited by Eugen3, 31 October 2012 - 08:16.


#170
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 31 octombrie 2012 - 08:13, said:

Cui i-a fost dată autoritatea de a vindeca, de a scoate demoni, etc.?
Tuturor celor care cred, stimabile.

Marcu 16

17 Iată semnele cari vor însoţi pe cei ce vor crede: în Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi în limbi noi;
18 vor lua în mînă şerpi; dacă vor bea ceva de moarte, nu -i va vătăma; îşi vor pune mînile peste bolnavi, şi bolnavii se vor însănătoşa.``

Deci, cei care cred ar trebui sa faca toate astea. Numai ca intelesul este spiritual, iar toate cele de mai sus sunt o alegorie a salvarii: scoaterea de draci (Efeseni 2:2-4) vindecarea de boli si limbile noi (Apocalipsa 14:3).

#171
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 31 octombrie 2012 - 10:03, said:

Deci, cei care cred ar trebui sa faca toate astea. Numai ca intelesul este spiritual, iar toate cele de mai sus sunt o alegorie a salvarii: scoaterea de draci (Efeseni 2:2-4) vindecarea de boli si limbile noi (Apocalipsa 14:3).


Deci salvarea este numai o alegorie.nu ?

Vai mama noastra.

Ramai tu cu acea salvare

Fanatici pe care-i stimezi gen harold citesc un vers si fac doctrina pe el .

Salvarea este aici.


13. V-am scris aceste lucruri ca sa stiti ca voi care credeti in Numele Fiului lui Dumnezeu aveti viata vesnica.
14. Indrazneala pe care o avem la El este ca, daca cerem ceva dupa voia Lui, ne asculta.
15. Si, daca stim ca ne asculta, orice I-am cere, stim ca suntem stapani pe lucrurile pe care I le-am cerut.

Insa daca nu cunosti voia lui ....?

Sti ce ma uimeste la voi ?

Necredinta si ignoranta. => un dumnezeu imaginar, la nivelul citatelor si textului.





.

Edited by husand, 31 October 2012 - 10:16.


#172
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 31 octombrie 2012 - 08:13, said:

Deci ocoleşti răspunsul ... mă gândeam eu ...

eu am ocolit raspunsul? dar ce ai intrebat?

View PostEugen3, on 31 octombrie 2012 - 08:13, said:

Cui i-a fost dată autoritatea de a vindeca, de a scoate demoni, etc.?

tuturor crestinilor:

Efeseni 6:12. Caci noi n-avem de luptat impotriva carnii si sangelui, ci impotriva capeteniilor, impotriva domniilor, impotriva stapanitorilor intunericului acestui veac, impotriva duhurilor rautatii care sunt in locurile ceresti.

deci noi toti avem de luptat cu satana, arma fiind, se stie, Duhul Sfant.

Quote

În plus, observă faptul că aceste acţiuni erau făcute "în timp ce apostolii lui Isus se aflau în lucrarea de evanghelizare".
Tu şi colegii tăi cum sunteţi organizaţi pentru a efectua această lucrare vitală?
(Matei 10:1–8) . . .El i-a chemat pe cei doisprezece discipoli ai săi şi le-a dat autoritate peste spiritele necurate, ca să le scoată şi să vindece orice fel de boală şi orice fel de infirmitate. 2 Numele celor doisprezece apostoli sunt: primul, Simon, cel numit Petru, şi Andrei, fratele lui; Iacov, fiul lui Zebedei, şi Ioan, fratele lui; 3 Filip şi Bartolomeu; Toma şi Matei, încasatorul de impozite; Iacov, fiul lui Alfeu, şi Tadeu; 4 Simon Canaanitul şi Iuda Iscariot, care mai târziu l-a trădat pe Isus. 5 Isus i-a trimis pe aceştia doisprezece, dându-le următoarele porunci: „Nu mergeţi pe drumul naţiunilor şi nu intraţi într-un oraş samaritean, 6 ci, mai degrabă, mergeţi la oile pierdute ale casei lui Israel. 7 Când mergeţi, predicaţi, zicând: «Regatul cerurilor s-a apropiat!» 8 Vindecaţi bolnavi, sculaţi morţi, curăţaţi-i pe leproşi, scoateţi demoni. Fără plată aţi primit, fără plată să daţi.

esti culmea, ti-am mai spus, organizarea este facuta de Duhul Sfant, a carui voce se aude si acum de catre copiii lui Dumnezeu.

de ce nu pui si versetele unde se arata si alti crestini care au facut lucrari mari de putere in numele lui Isus, in afara apostolilor?? vrei sa ti le arat eu?

#173
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 31 octombrie 2012 - 16:01, said:


tuturor crestinilor:

Efeseni 6:12. Caci noi n-avem de luptat impotriva carnii si sangelui, ci impotriva capeteniilor, impotriva domniilor, impotriva stapanitorilor intunericului acestui veac, impotriva duhurilor rautatii care sunt in locurile ceresti.

deci noi toti avem de luptat cu satana, arma fiind, se stie, Duhul Sfant.


Dacă ai fi citit măcar contextul versetului de mai sus, ar fi fost uşor să-ţi dai seama că l-ai aplicat greşit.  În context Pavel vorbea despre altceva ....

(Efeseni 6:12–19) . . .Fiindcă avem de luptat nu împotriva sângelui şi a cărnii, ci împotriva guvernărilor, împotriva autorităţilor, împotriva conducătorilor mondiali ai acestui întuneric, împotriva forţelor spirituale rele din locurile cereşti. 13 De aceea, luaţi armura completă care provine de la Dumnezeu, ca să puteţi rezista în ziua cea rea şi, după ce aţi făcut tot ce vi s-a cerut, să rămâneţi neclintiţi. 14 Rămâneţi, aşadar, neclintiţi: încingeţi-vă mijlocul cu adevărul, îmbrăcaţi-vă cu platoşa dreptăţii 15 şi încălţaţi-vă picioarele cu promptitudinea de a predica vestea bună a păcii. 16 Mai presus de toate, luaţi marele scut al credinţei, cu care veţi putea stinge toate săgeţile aprinse ale celui rău. 17 De asemenea, luaţi coiful salvării şi sabia spiritului, care este cuvântul lui Dumnezeu, 18 rugându-vă oricând în spirit, cu orice fel de rugăciune şi implorare. Pe lângă aceasta, rămâneţi treji cu toată stăruinţa şi cu implorare pentru toţi sfinţii 19 şi pentru mine ca, ori de câte ori îmi deschid gura, să pot vorbi cu libertate de exprimare, făcând cunoscut secretul sacru al veştii bune,

Pavel arăta cum putem lupta împotriva forţelor spirituale rele, nu vorbea despre faptul de a expulza demoni.  Observă că el arăta că pentru a nu cădea în plasa demonilor trebuie să spunem întotdeauna adevărul, să practicăm dreptatea, să predicăm vestea bună a păcii, să avem credinţă, să folosim Cuvântul lui Dumnezeu şi să ne rugăm ...

Observi că pentru a-ţi susţine ideile greşite trebuie să recurgi la faptul de a da interpretări greşite anumitor versete?
Aceeaşi metodă a folosit-o şi Satan când l-a ispitit pe Isus. A aplicat eronat anumite versete din Biblie ...

(Matei 4:5, 6) . . .Atunci Diavolul l-a dus cu el în oraşul sfânt, l-a pus pe parapetul templului 6 şi i-a zis: „Dacă eşti fiul lui Dumnezeu, aruncă-te jos, fiindcă este scris: «El le va porunci îngerilor săi cu privire la tine şi ei te vor purta pe mâini, ca să nu te loveşti cu piciorul de vreo piatr㻓.

Observă cum Satan a citat din Psalmul 91:11, 12 dându-i o interpretare greşită ...

#174
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 01 noiembrie 2012 - 09:37, said:

Pavel arăta cum putem lupta împotriva forțelor spirituale rele, nu vorbea despre faptul de a expulza demoni.

CITESTE FAPTE CAP. 16 ,  SA VEZI CUM EXPULZAU DEMONII !!!!! tu nu mai ai deloc rusine si frica de Dumnezeu?cum poti, mai omule, sa spui ca a exorciza este lucrarea celui rau?Pavel spunea cum trebuie sa ne pregatim, pentru a fi buni exorcisti !ca nu poti porunci demonului sa iasa, daca traiesti in pacat si nu te rogi !

#175
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 01 noiembrie 2012 - 09:37, said:

Pavel arăta cum putem lupta împotriva forţelor spirituale rele, nu vorbea despre faptul de a expulza demoni.


11. Si Dumnezeu facea minuni nemaipomenite prin mainile lui Pavel;
12. pana acolo ca peste cei bolnavi se puneau basmale sau sorturi care fusesera atinse de trupul lui, si-i lasau bolile si ieseau afara din ei duhurile rele.


Impotriviti-va diavolului, si el va fugi de la voi. (Iac.4:7)



.

Edited by husand, 01 November 2012 - 12:29.


#176
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Singura minune care se intampla azi este mantuirea. Aia inseamna si vindecare si scoatere de demoni. Demonii ies din cel care primeste Duhul Sfant.
Iar aceasta minune nu se intampla decat prin auzirea Cuvantului. Nu prin auzirea doctrinei liberului arbitru, povestita in brosurici.

#177
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Posthusand, on 01 noiembrie 2012 - 12:27, said:

11. Si Dumnezeu facea minuni nemaipomenite prin mainile lui Pavel;
12. pana acolo ca peste cei bolnavi se puneau basmale sau sorturi care fusesera atinse de trupul lui, si-i lasau bolile si ieseau afara din ei duhurile rele.


Impotriviti-va diavolului, si el va fugi de la voi. (Iac.4:7)



.

le pot arata acestora, cu Biblia, ca darurile Duhului sfant si toate puterile se faceau nu numai prin apostoli, dar prin toti cei ce aveau credinta, avem exemple noutestamentare, dar are rost? vor ignora complet !

#178
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Nu vom ignora daca vei arata ca vindecarile descrise sunt fizice. Fuga la Pantelimon si da toti bolnavii afara, fa o mina uscata intreaga si dupa aia ia o gura de soricioaica. Altfel, minti cu nerusinare despre miracole.

#179
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 29 octombrie 2012 - 09:42, said:

Cine au fost cei care au avut darul de a face vindecări în sec.


View Postzexelica, on 31 octombrie 2012 - 10:03, said:

Tuturor celor care cred, stimabile.



Oare toti sunt apostoli? Toti sunt proroci? Toti sunt invatatori? Toti sunt facatori de minuni? (1Cor.12:29)
30. Toti au darul tamaduirilor? Toti vorbesc in alte limbi? Toti talmacesc?

Dumnezeu a randuit in Biserica, intai, apostoli; al doilea, proroci; al treilea, invatatori; apoi, pe cei ce au darul minunilor; apoi, pe cei ce au darul tamaduirilor, ajutorarilor, carmuirilor si vorbirii in felurite limbi. (1Cor.12:28)



NU

View Postzexelica, on 01 noiembrie 2012 - 13:18, said:

Singura minune care se intampla azi este mantuirea.


Amin

View Postzexelica, on 01 noiembrie 2012 - 13:18, said:

mantuirea .Aia inseamna si vindecare si scoatere de demoni.

Corect

Si un om din norod I-a raspuns: "Invatatorule, am adus la Tine pe fiul meu care este stapanit de un duh mut. (Marc.9:17)

23. Isus a raspuns: "Tu zici: "Daca poti!"… Toate lucrurile sunt cu putinta celui ce crede!"

"Duh mut si surd, iti poruncesc sa iesi afara din copilul acesta si sa nu mai intri in el."



Ba chiar mai multi demoni.


(Fapt.16:16) duh de ghicire

(Rom.11:8) duh de adormire

(Filip.2:3) duh de cearta

(2Cron.18:2) duh de minciuna.

(Osea.5:4) duh de curvie
................................

Edited by husand, 02 November 2012 - 00:55.


#180
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 01 noiembrie 2012 - 11:46, said:

CITESTE FAPTE CAP. 16 ,  SA VEZI CUM EXPULZAU DEMONII !!!!! tu nu mai ai deloc rusine si frica de Dumnezeu?cum poti, mai omule, sa spui ca a exorciza este lucrarea celui rau?Pavel spunea cum trebuie sa ne pregatim, pentru a fi buni exorcisti !ca nu poti porunci demonului sa iasa, daca traiesti in pacat si nu te rogi !

blueday, realitatea este următoarea:

ACESTE AŞA ZISE VINDECĂRI PRIN MIRACOLE ŞI EXPULZĂRI ALE DEMONILOR, NU AU CONTRIBUIT LA O LUME MAI BUNĂ!

Adevăraţii creştini respectă porunca lui Isus de a predica vestea bună despre Regatul lui Dumnezeu şi de a face discipoli din oamenii tuturor naţiunilor ....

Isus a spus că el va fi CU CEI CARE VOR MERGE ŞI VOR FACE DISCIPOLI, nu cu cei care pretind că au puterea de a-i vindeca pe oameni sau care scot demoni ...

(Matei 28:19, 20) . . .Duceţi-vă deci şi faceţi discipoli din oamenii tuturor naţiunilor, botezându-i în numele Tatălui, al Fiului şi al spiritului sfânt, 20 învăţându-i să respecte tot ce v-am poruncit. Şi iată că eu sunt cu voi în toate zilele până la încheierea sistemului“.

(Matei 24:14) . . .Această veste bună despre regat va fi predicată pe tot pământul locuit ca mărturie pentru toate naţiunile. Şi atunci va veni sfârşitul.

Despre cei care aveau să afirme că au puterea de a-i vindeca pe oameni şi de a scoate demoni Isus a spus următoarele:

(Matei 7:22, 23) . . .Mulţi îmi vor zice în ziua aceea: «Doamne, Doamne, n-am profeţit noi în numele tău, n-am scos noi demoni în numele tău şi n-am făcut noi multe lucrări de putere în numele tău?» 23 Şi totuşi, atunci le voi mărturisi: Niciodată nu v-am cunoscut! Plecaţi de la mine, voi, lucrători ai nelegiuirii!

Edited by Eugen3, 02 November 2012 - 10:29.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate