Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari
 

EVANGHELIZARE - scop si mijloace

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1352 replies to this topic

#199
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 07 noiembrie 2012 - 11:21, said:


Însă, odată ce Scripturile au fost finalizate, toate cele menționate mai sus au încetat, nu își mai au rostul.  

deci nu mai are sens sa scoti demoni? nu mai are sens sa te rogi pentru vindecare? pentru descoperirea pacatelor? pentru manifestarile Duhului Sfant consemnate la 1 Corinteni cap.12?

omule, iti spun drept, nu numai ca habar nu ai de Scripturi, dar asa cum am spus, ai mari probleme de natura psihica.

ca sa nu mai spun ca niciunde in Biblie nu apare ideea ca odata completat canonul biblic (dar cine a spus, in Biblie, ca trebuie completat canonul? de exemplu, scrisoarea catre Laodiceea nu o avem !), trebuie sa inceteze Duhul Sfant sa se manifeste conform cu ce scrie in Biblie !

Edited by blueday, 07 November 2012 - 11:30.


#200
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 07 noiembrie 2012 - 08:09, said:


husand, ai uitat să "ţipi"?Posted Image


Ai uitata ceva citate din „Lumea Nouă" si adausul ei la scriptura.

#201
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Posthusand, on 07 noiembrie 2012 - 11:30, said:

Ai uitata ceva citate din „Lumea Nouă" si adausul ei la scriptura.

Afirmaţia ai lansat-o.  Acum vino cu exemplul concret.  Altfel, nu te ia nimeni în considerare ...

#202
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 07 noiembrie 2012 - 11:34, said:

Afirmaţia ai lansat-o.  Acum vino cu exemplul concret.  Altfel, nu te ia nimeni în considerare ...

1975

#203
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Posthusand, on 07 noiembrie 2012 - 11:45, said:


1975

Ce este cu acest an?

#204
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 07 noiembrie 2012 - 11:45, said:


Ce este cu acest an?

http://www.youtube.c...bBVVoeEQ#t=187s

#205
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Posthusand, on 07 noiembrie 2012 - 13:47, said:


husand, te-am întrebat pe tine ce este cu anul 1975, nu pe alţii ...
Explică despre ce este vorba.

#206
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
pai da, nu mai are rost sa scoti demoni sa te rogi pentru calauzire si asa mai departe, dar...are rost sa avansezi ani precum 1925(cand vor invia patriarhii), 1914(prezenta lui Isus), 1975(nu oficial, dar s-a vehiculat, implinirea celor 6000 de ani, trecerea in ziua a saptea).----------------------------totul fara rost, fara sens, inutil, acestea nefiind profetii ci doar speculatii fara obiect.

sunteti nebuni daca va luati dupa astfel de analfabeti.

#207
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 07 noiembrie 2012 - 15:48, said:

sunteti nebuni daca va luati dupa astfel de analfabeti.

blueday, ţi-am mai spus că vorbirea ta arată clar că nu-l cunoşti în realitate pe adevăratul Dumnezeu ...

Se pare că singurul lucru la care te pricepi foarte bine este să-i apostrofezi pe alţii.  Tipic sectar ...

#208
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
Eugene, eu nu pot sa spun decat realitatea in mod OBIECTIV.
Din moment ce ai cuvintele lui Isus unde ni se interzice sa cercetam anii (timpurile si perioadele) vazand aspectele acestei lumi doar in mare, fara a preciza ani (nici Isus nu stie ziua venirii Sale), cum pot unii sa-si permita sa avanseze ani? 1914, 1925, 1975 ??? Acestia sunt NEBUNI, conform Bibliei, nu zic eu, asa afirma Scriptura, ca astfel de oameni sunt NEBUNI si ce fac ei: NEBUNIE.

#209
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 07 noiembrie 2012 - 14:32, said:

husand, te-am întrebat pe tine ce este cu anul 1975, nu pe alţii ...
Explică despre ce este vorba.


Eu ti-am dat explicatia de la watch tower.

Da am gresit .

Trebuia sa nu-i cred pe ei robii vrednici cu judecata ,ci sa cred Scriptura care-mi explica


sa vestesc anul de indurare al Domnului." (Luc.4:19)

#210
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 06 noiembrie 2012 - 14:41, said:

Odată finalizată Biblia, orice altă învățătură sau idee care nu se regăsește în Cuvântul lui Dumnezeu este "peste ce este scris".  Iar cine adaugă ceva sau scoate ceva din ce a fost scrie nu va avea parte de viață eternă ...
Asta ar trebui sa includa si REASONING FROM THE SCRIPTURES, sau manualul iehovistului d eund ene tot copiezi, stimabile.

Am gasit o copie gratis (sic!) si pun doar inceputul. Iar acolo scrie ca aceasta carte este un "ajutor" pt iehovistul aflat in trafic.

How to Use “Reasoning From the Scriptures”

The pattern to follow in helping others to understand the Bible is that provided by Jesus Christ and his apostles. In answer to questions, Jesus quoted scriptures and at times used appropriate illustrations that would help honest-hearted persons to be receptive to what the Bible says. (Matt. 12:1-12) The apostle Paul made it a practice to ‘reason from the Scriptures, explaining and proving by references’ what he taught. (Acts 17:2, 3) The material contained in this book can help you to do the same.
Instead of providing a broad, general coverage of each subject, Reasoning From the Scriptures focuses primary attention on questions that are currently being asked by many people.
This publication has not been prepared for the purpose of helping anyone to “win arguments” with people who show no respect for the truth. Rather, it provides valuable information that is meant to be used in reasoning with individuals who will allow you to do so. Some of them may ask questions to which they really want satisfying answers. Others, in the course of conversation, may simply state their own beliefs and they may do so with some conviction. But are they reasonable persons who are willing to listen to another viewpoint? If so, you can share with them what the Bible says, doing so with the conviction that it will find welcome response in the hearts of lovers of truth.

How can you locate in this handbook the specific material you need? (incredibil!!!)

Often you will find it most readily by turning directly to the main heading that represents the subject being discussed. Under all the main headings, the principal questions are easy to isolate; they are in boldface type that extends to the left-hand margin. If you do not quickly find what you need, consult the Index in the back of the book.
Advance preparation for a discussion is always beneficial. But if you are not yet familiar with certain sections of the book, you can still make good use of them. How? When you locate the question that most nearly corresponds to the point you want to discuss, look at any subheadings under it. These subheadings are set in bold italics and are indented under the questions to which they relate. If you already have some knowledge of the subject, a review of those subheadings and a quick glance at some of the thoughts under them may be all that you need, because they outline a helpful line of reasoning that might be used. Do not hesitate to express the ideas in your own words.
Do you feel that you need more—perhaps the actual scriptures, the reasoning to use in connection with those scriptures, some illustrations to help you to make clear the reasonableness of what the Bible says, and so forth? If so, you may want to show the person with whom you are talking what you have in this book (!!!!!!!!!!!!!!!!) and then read together the portion that deals with the question he has brought up. Even if you have not studied the material in advance, you can use it to give a satisfying answer. Everything is right here in the book, stated in a simple and concise manner.

Keep in mind that this book is only an aid. The Bible is the authority. That is God’s Word. When quotations in the book are from the Bible, impress this fact on those with whom you are speaking. Wherever possible, ask them to get out their Bible and look up the scriptures so they will see that what you are saying is actually in their own copy of the Scriptures. If some popularly used Bible translations render key portions of certain texts in a different way, attention is often drawn to this, and the renderings from a variety of translations are provided for comparison.
In harmony with the example set by the apostle Paul in referring to the altar “To an Unknown God” and in quoting some generally accepted secular sources when preaching to the Athenians (Acts 17:22-28), this book makes limited use of quotations from secular history, encyclopedias, religious reference books, and Bible-language lexicons. Thus, instead of making assertions as to the origin of false religious practices, the development of certain doctrines, and the meanings of Hebrew and Greek terms, the book shows the reasons for statements made. However, it directs attention to the Bible as the basic source of truth.
As further aids in paving the way to share Bible truth with others, the opening sections of this book provide a listing of “Introductions for Use in the Field Ministry” and a compilation of suggestions as to “How You Might Respond to Potential Conversation Stoppers.” Many other potential “conversation stoppers” relate to particular beliefs, and these are considered at the end of each of the main sections dealing with those beliefs. It is not intended that you memorize these replies, but no doubt you will find it helpful to analyze why others have found them to be effective; then express the ideas in your own words.
Use of this handbook should help you to cultivate the ability to reason from the Scriptures and to use them effectively in helping others to learn about “the magnificent things of God.”—Acts 2:11.

#211
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 08 noiembrie 2012 - 13:47, said:

Asta ar trebui sa includa si REASONING FROM THE SCRIPTURES, sau manualul iehovistului d eund ene tot copiezi, stimabile.

Am gasit o copie gratis (sic!) si pun doar inceputul. Iar acolo scrie ca aceasta carte este un "ajutor" pt iehovistul aflat in trafic.


Şi care este problema, atâta timp cât argumentele din această carte sunt din Scripturi?  Nu văd de ce te precipiţi.  Această carte este disponibilă publicului.  Dacă argumementele folosite în ea ar contrazice Scripturile ar fi într-adevăr o problemă.  Însă, cartea aceasta nu face altceva decât să prezinte versetele biblice care au legătură cu un anumit subiect.

Este într-adevăr un ajutor, mai ales pentru cei care studiază Biblia de puţin timp, şi nu reuşesc să găsească cu uşurinţă versetele biblice care clarifică unele subiecte.

În plus, dacă ai observat, de fiecare dată când fac o afirmaţie, postez şi versetul/versetele care sprijină afirmaţia făcută.

Edited by Eugen3, 12 November 2012 - 12:11.


#212
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 12 noiembrie 2012 - 12:10, said:

Şi care este problema, atâta timp cât argumentele din această carte sunt din Scripturi?  Nu văd de ce te precipiţi.  Această carte este disponibilă publicului.


Falsa si falsi.


toata descoperirea dumnezeiasca a ajuns pentru voi ca vorbele unei carti pecetluite. Daca o dai cuiva care stie sa citeasca si-i zici: "Ia citeste!", el raspunde: "Nu pot, caci este pecetluita!" (Isa.29:11)
Sau daca dai cartea unuia care nu stie sa citeasca si-i zici: "Ia citeste!", el raspunde: "Nu stiu sa citesc." (Isa.29:12)


Ocazie cu care se implineste scriptura.


Semnele noastre nu le mai vedem; nu mai este niciun proroc si nu mai este nimeni printre noi care sa stie pana cand… (Ps.74:9)

Insa falsi destui.


Vedeniile lor sunt inselatoare, si prorociile lor mincinoase. Ei zic: "Asa vorbeste Domnul!", macar ca Domnul nu i-a trimis; si fac pe oameni sa traga nadejde ca se va implini cuvantul lor. (Ezec.13:6)
.



.

Edited by husand, 15 November 2012 - 15:28.


#213
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 12 noiembrie 2012 - 12:10, said:

Şi care este problema, atâta timp cât argumentele din această carte sunt din Scripturi?
Este într-adevăr un ajutor, mai ales pentru cei care studiază Biblia de puţin timp, şi nu reuşesc să găsească cu uşurinţă versetele biblice care clarifică unele subiecte.
Blestemat sa fie omul care se increde in om.
Iar, cine nu stie meserie, inseamna ca nu are Duhul, deci degeaba ii zici tu orice. Cine are Duhul zbarnaie la Scriptura, nu-i trebuie vreun martalog sa-l invete.

Quote

În plus, dacă ai observat, de fiecare dată când fac o afirmaţie, postez şi versetul/versetele care sprijină afirmaţia făcută.
Si diavolul facea la fel cu Isus, numai ca nu aducea argumente astfel incat sa nu contrazice nimic altceva din Scriptura.
O concluzie cu proba biblica contrara este satanica.

#214
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 15 noiembrie 2012 - 15:38, said:

Blestemat sa fie omul care se increde in om.
Iar, cine nu stie meserie, inseamna ca nu are Duhul, deci degeaba ii zici tu orice. Cine are Duhul zbarnaie la Scriptura, nu-i trebuie vreun martalog sa-l invete.


Ups. Iar ai dat-o în bară ..

(Matei 28:19, 20) . . .Duceţi-vă deci şi faceţi discipoli din oamenii tuturor naţiunilor, botezându-i în numele Tatălui, al Fiului şi al spiritului sfânt, 20 învăţându-i să respecte tot ce v-am poruncit. Şi iată că eu sunt cu voi în toate zilele până la încheierea sistemului“.

Problema ta este că eşti prea mândru ca să accepţi ideea că trebuie să te ajute cineva să înţelegi mesajul corect al Scripturii ....

View Postzexelica, on 15 noiembrie 2012 - 15:38, said:

Si diavolul facea la fel cu Isus, numai ca nu aducea argumente astfel incat sa nu contrazice nimic altceva din Scriptura.
O concluzie cu proba biblica contrara este satanica.

Cum aplici afirmaţia de mai sus la ideea pe care tot o postezi că pământul şi cerurile literale vor fi distruse?
Nu contrazici tu aceste versete din Scriptură?

(Eclesiastul 1:4) . . .O generaţie trece, o generaţie vine, dar pământul rămâne pentru totdeauna. . .
(Psalmul 78:69) A început să-şi construiască sanctuarul ca înălţimile, ca pământul pe care l-a întemeiat pe veşnicie.
(Psalmul 104:5) Tu ai aşezat pământul pe temeliile lui şi el nu se va clătina pe timp indefinit, da, niciodată.
(Psalmul 119:90) Fidelitatea ta ţine din generaţie în generaţie. Tu ai întărit pământul ca să rămână în picioare.
(Revelaţia 11:18) . . .Dar naţiunile s-au mâniat şi a venit mânia ta şi timpul fixat ca morţii să fie judecaţi, ca să le dai răsplată sclavilor tăi profeţi, sfinţilor şi celor ce se tem de numele tău, mici şi mari, şi să-i distrugi pe cei ce distrug pământul“.

#215
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 15 noiembrie 2012 - 15:43, said:

Cum aplici afirmaţia de mai sus la ideea pe care tot o postezi că pământul şi cerurile literale vor fi distruse?
Nu contrazici tu aceste versete din Scriptură?
(Eclesiastul 1:4) . . .O generaţie trece, o generaţie vine, dar pământul (cel nou) rămâne pentru totdeauna. . .

Isaia 51:16
Eu pun cuvintele Mele în gura ta, şi te acopăr cu umbra mînii Mele, ca să întind ceruri noi şi să întemeiez un pămînt nou, şi să zic Sionului: ,Tu eşti poporul Meu!`

Cu ce contrazice Scriptura concluzia mea? In Eccleziast nu are cum sa fie in vedere pamantul CEL DINTAI, pt ca ar contrazice 2 Petru 3.
Insa, daca intelegi unde scrie ca pamantul nu va fi distrus ca este in vedere pămîntul nou obtii o concluzie care nu va contrazice nimic altceva din Scriptura, insa va contrazice biserica ta. Iar tu alegi biserica, normal.

#216
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 16 noiembrie 2012 - 10:47, said:

(Eclesiastul 1:4) . . .O generaţie trece, o generaţie vine, dar pământul (cel nou) rămâne pentru totdeauna. . .

Isaia 51:16
Eu pun cuvintele Mele în gura ta, şi te acopăr cu umbra mînii Mele, ca să întind ceruri noi şi să întemeiez un pămînt nou, şi să zic Sionului: ,Tu eşti poporul Meu!`

Cu ce contrazice Scriptura concluzia mea? In Eccleziast nu are cum sa fie in vedere pamantul CEL DINTAI, pt ca ar contrazice 2 Petru 3.
Insa, daca intelegi unde scrie ca pamantul nu va fi distrus ca este in vedere pămîntul nou obtii o concluzie care nu va contrazice nimic altceva din Scriptura, insa va contrazice biserica ta. Iar tu alegi biserica, normal.

Dacă ar fi fost vorba de un pământ nou în Ecleziastul, Biblia ar fi menţionat acest lucru, l-ar fi clarificat.  Însă, bineînţeles că trebuie să bagi de la tine, să adaugi la Scriptură alte expresii pentru a-ţi susţine învăţătura nebiblică ...

Cât despre Isaia 51:16 îţi spune versetul ce este pământul nou ... omiţi partea din verset care clarifică lucrurile ... "tu eşti poporul meu"

Te rătăceşti, neţinând cont de "Toată Scriptura" ...

Aici despre care pământ este vorba?
(Revelaţia 11:18) . . .Dar naţiunile s-au mâniat şi a venit mânia ta şi timpul fixat ca morţii să fie judecaţi, ca să le dai răsplată sclavilor tăi profeţi, sfinţilor şi celor ce se tem de numele tău, mici şi mari, şi să-i distrugi pe cei ce distrug pământul“.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate