Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

EVANGHELIZARE - scop si mijloace

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1352 replies to this topic

#1
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011
Isus a început în secolul I lucrarea de evanghelizare, instruindu-i pe apostolii săi să meargă și să facă discipoli din oamenii tuturor națiunilor.  
Care este scopul acestei activități mondiale? Care sunt cele mai eficiente metode de a predica mesajul veștii bune despre Regatul lui Dumnezeu?

Isus spunea următoarele:

(LUCA 4:43) . . .„Trebuie să anunț și altor orașe vestea bună despre regatul lui Dumnezeu, fiindcă pentru aceasta am fost trimis“.

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Scopul? Cucerirea de noi piete de desfacere a... sufletelor :D
Marirea zonei de influenta!

#3
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 Courage, on 22nd June 2012, 12:44, said:

Scopul? Cucerirea de noi piete de desfacere a... sufletelor :D
Marirea zonei de influenta!

:D

#4
ccvag3

ccvag3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 17.02.2012
:eek: Marketing in sec I?

#5
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012
oricine citeste Biblia stie ca Isus le-a interzis ucenicilor sa plece in evanghelizare fara a primi, la Ierusalim, Duhul Sfant, ori martorii lui iehova ca si altii, evanghelizeaza fara Duhul Sfant ceea ce se cheama marketing/prozelitism.

#6
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 dancingcolors, on 22nd June 2012, 21:27, said:

oricine citeste Biblia stie ca Isus le-a interzis ucenicilor sa plece in evanghelizare fara a primi, la Ierusalim, Duhul Sfant, ori martorii lui iehova ca si altii, evanghelizeaza fara Duhul Sfant ceea ce se cheama marketing/prozelitism.

Tu continui să susții că Martorii lui Iehova fac evanghelizare fără Duhul Sfânt, însă nu ai explicat până acum de ce tu și colegii tăi nu dovediți că vă supuneți poruncii clare a lui Isus ...

(MATEI 28:19, 20) . . .Duceți-vă deci și faceți discipoli din oamenii tuturor națiunilor, botezându-i în numele Tatălui, al Fiului și al spiritului sfânt, 20 învățându-i să respecte tot ce v-am poruncit. Și iată că eu sunt cu voi în toate zilele până la încheierea sistemului“.

După cum observi, Isus a afirmat că el este cu cei care merg să facă discipoli, care ascultă de el.

Tu poți să afirmi ce vrei, ești liber.  Însă, realitatea este aceea că singurii care predică așa cum a predicat Isus și apostolii săi sunt Martorii lui Iehova.  Pe ei îi văd toți oamenii că merg pe străzi, din casă în casă, în piețe și alte locuri publice pentru a le vorbi oamenilor despre scopul divin.

Motivul pentru care tu și ceilalți nu vă implicați în această activitate este simplu:

(ROMANI 10:13–15) . . .Fiindcă „oricine va chema numele lui Iehova va fi salvat“. 14 Însă cum îl vor chema pe acela în care n-au crezut? Și cum vor crede în cel despre care n-au auzit? Și cum vor auzi fără să le predice cineva? 15 Și cum vor predica dacă n-au fost trimiși? După cum este scris: „Ce frumoase sunt picioarele celor ce anunță vești bune despre lucruri bune!“

Iehova îi trimite să predice vestea bună despre regatul său doar pe cei care sunt ai lui, care ascultă de El ...  ;)

#7
root_mit

root_mit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.04.2012

 Eugen3, on 23rd June 2012, 19:37, said:

Tu continui să susții că Martorii lui Iehova fac evanghelizare fără Duhul Sfânt, însă nu ai explicat până acum de ce tu și colegii tăi nu dovediți că vă supuneți poruncii clare a lui Isus ...

Esti tu asa de increzut ca eu nu predic?

 Eugen3, on 23rd June 2012, 19:37, said:

Tu poți să afirmi ce vrei, ești liber. Însă, realitatea este aceea că singurii care predică așa cum a predicat Isus și apostolii săi sunt Martorii lui Iehova. Pe ei îi văd toți oamenii că merg pe străzi, din casă în casă, în piețe și alte locuri publice pentru a le vorbi oamenilor despre scopul divin.

Vezi cum ai aratat fatarnicia martorilor? Oare acesta este scopul predicarii? sa te vada lumea?
E clar ca voi predicati ca sa va vada lumea iar toata asta este doar fatarnicie.

Primii crestini, adesea cautau multimi de oameni (in sinagogi, in piete) pentru a predica in public gasim zeci de pasaje -  Luca 8.1-3; Matei 5:1,2; Fapte 2:14; 3:12; 10.17-20,24; 13:14,15,44; 14:1; 16.13,25-34; 17:1-4,10,17,19; 18.4,19; 19.8-10; 20:20,21; 24:10; 26.1,2; 28:17-23,30,31. Astfel metoda de lucru a apostolilor era urmatoarea: Ei mergeau intr-o localitate, daca acolo era o sinagoga predicau in ea, daca nu in piata sau intr-un loc unde se adunau oamenii (Fapte 17:17,22; 16:13). Dupa ce predicau, cei ce credeau dintre multimea de ascultatori erau botezati si luati de o parte si incepeau cu acestia sa se intruneasca in case particulare (Fapte 2:37-42; 17:34; 19:9,10). Acestia la randul lor predicau la cunostinte, rude, vecini si astfel adunarile cresteau.
La Martorii lui Iehova se pune accentul pe lucrarea din casa in casa si pe studii biblice, tocmai ca lucrarea lor de predicare nu aduce o convertire autentica prin cainta si prin primirea Spiritului Sfant, si la ei ,,convertirea”, daca o putem numi asa, se produce lent sub impactul indoctrinarii omului in timpul studiului, astfel fiindca nu este vorba de o nastere din Spiritul Sfant care are loc in momentul cand crezi in Isus din inima, martorii folosesc o alta metoda care nu este biblica.
Invatarea trebuie sa aiba loc dupa ce ai devenit ucenic (crestin) prin credinta si cainta, si nu pentru a deveni crestin, cum se intampla la Martorii lui Iehova (Matei 28:19,20; Fapte 19:9,10). Astfel ordinea este: predicati, cei ce accepta mesajul devin ucenici, sunt botezati si apoi invatati.


 Eugen3, on 23rd June 2012, 19:37, said:

Motivul pentru care tu și ceilalți nu vă implicați în această activitate este simplu:

(ROMANI 10:13–15) . . .Fiindcă „oricine va chema numele lui Iehova va fi salvat“. 14 Însă cum îl vor chema pe acela în care n-au crezut? Și cum vor crede în cel despre care n-au auzit? Și cum vor auzi fără să le predice cineva? 15 Și cum vor predica dacă n-au fost trimiși? După cum este scris: „Ce frumoase sunt picioarele celor ce anunță vești bune despre lucruri bune!“

Iehova îi trimite să predice vestea bună despre regatul său doar pe cei care sunt ai lui, care ascultă de El ...  ;)

Iarasi propagare de minciuni si scoatere din context. Eugen, citeste inca o data Romani cap. 10 si spune-mi despre cine vorbeste Isus? Nu vorbeste oare despre israeliti? Israelitii sunt aceia care nu au crezut in Isus, dealtfel, cum vor predica ei despre cel in care nu au crezut?

Si unde scrie in ROMANI 10:13–15 "oricine va chema numele lui Iehova va fi salvat"? Nu scrie oare "oricine va chema Numele Domnului va fi mântuit."? adica numele lui Isus.
De ce ati modificat intratat de tare Biblia? Apare oare tetragrama in scripurile grecesti? Cine va dat voua voie sa modificati Biblia?

#8
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Eugen3, on 22nd June 2012, 12:37, said:

Isus a început în secolul I lucrarea de evanghelizare, instruindu-i pe apostolii săi să meargă și să facă discipoli din oamenii tuturor națiunilor.  
Care este scopul acestei activități mondiale? Care sunt cele mai eficiente metode de a predica mesajul veștii bune despre Regatul lui Dumnezeu?

Isus spunea următoarele:

(LUCA 4:43) . . .„Trebuie să anunț și altor orașe vestea bună despre regatul lui Dumnezeu, fiindcă pentru aceasta am fost trimis“.
Asta ti-ai ridicat-o la fileu singur, ca sa ne minti tu ca cea mai buna metoda este cea iehovista, "din usa in usa, ca primii crestini"......... Ne lasi, te rog? Unde in Scriptura vezi tu ca femeile predica barbatilor, cum fac terminatele alea iehoviste?

#9
Xander100

Xander100

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 147
  • Înscris: 18.06.2009

 root_mit, on 24th June 2012, 12:23, said:

Esti tu asa de increzut ca eu nu predic?
Unde, in ce context? Ca dupa mintea mea e ok ce spui, gasesc ca e adevarat.Totusi, omului cand i se predica vrea sa stie incotro s-o apuce, cine ii sunt fratii, cu cine sa se adune? Solidaritatea e ceea ce au pierdut pe parcurs ortodocsii (de catolici nu zic nimic ca nu cunosc) asta e "ceva-ul" care lipseste si care nu poate fi gasit nici in conditiile in care stai singur acasa.
E neplacut si frustrant sa fii nemultumit de ceea ce ai si totusi sa nu stii incotro sa o iei sa gasesti ceva mai bun, desi intuiesti cum ar trebui sa fie si ce cauti in fapt.

Intr-un fel Eugen e sincer ca si-a declarat din start apartenenta si astfel poti tu sa judeci ceea ce scrie pe aici din perspectiva unui cadru mai amplu, cel al Martorilor lui Iehova. Dar in momentul in care eviti sa declari pe ce pozitie te afli, e greu sa-si faca omul o parere despre adevarul din spatele ideilor. In realitate e altceva, cunosti omul, ii vezi roadele, capeti incerdere sau nu. Dar in acest context al formului doar precizarea pozitiei pe care te situiezi poate ajuta la formarea unei pareri cat de cat valabile
Asta cu "eu mi-s singur dar crestin" ar merge doar daca scrii o carte in care-ti prezinti doctrina, ca altfel nu are omul de unde sa te apuce, poate ca e bine, poate nu prea, depinde ce ideii iti mai vin maine.

Sper ca nu te-a deranjat comentariul meu, are legatura cu evanghelizarea, care ar trebui inceputa in opinia mea, prin clarificarea pozitiei pe care se afla cel care doreste sa o faca.

Edited by Xander100, 24 June 2012 - 12:38.


#10
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

 Eugen3, on 23rd June 2012, 19:37, said:

Tu continui să susții că Martorii lui Iehova fac evanghelizare fără Duhul Sfânt, însă nu ai explicat până acum de ce tu și colegii tăi nu dovediți că vă supuneți poruncii clare a lui Isus ...

sunt crestini care vorbesc altora despre mantuire, fiind calauziti de Duhul, acestia sunt imputerniciti printr-unul sau mai multe daruri ale Duhului Sfant si au o slujba sau alta in Biserica.

 Eugen3, on 23rd June 2012, 19:37, said:

Tu poți să afirmi ce vrei, ești liber.  Însă, realitatea este aceea că singurii care predică așa cum a predicat Isus și apostolii săi sunt Martorii lui Iehova.  Pe ei îi văd toți oamenii că merg pe străzi, din casă în casă, în piețe și alte locuri publice pentru a le vorbi oamenilor despre scopul divin.

iar ma faci sa-ti adresez cuvinte grele, dar le meriti; ti-am mai spus ca mormonii fac o lucrare door-to-door mult mai bine pusa la punct de martorii lui iehova, asa ca nu mai veni cu texte ieftine.


in plus de asta, martorii nu predica precum apostolii (acestia faceau dovada Duhului pentru ca credinta oamenilor sa nu fie pusa pe intelepciunea cuvantului ci pe puterea lui Dumnezeu):

4. Si invatatura si propovaduirea mea nu stateau in vorbirile induplecatoare ale intelepciunii, ci intr-o dovada data de Duhul si de putere,
5. pentru ca credinta voastra sa fie intemeiata nu pe intelepciunea oamenilor, ci pe puterea lui Dumnezeu.


cum predica martorii? prin vorbiri induplecatoare ! cum predicau primii crestini? nu in felul acesta ci prin dovada data de Duhul (darurile Duhului Sfant, semne si minuni).

pe ce este intemeiata credinta martorilor? pe intelepciunea omeneasca; pe ce era intemeiata credinta primilor crestini? pe Duhul Sfant si dovedirea Lui !

#11
JhonLocke

JhonLocke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 17.04.2011

 Eugen3, on 23rd June 2012, 19:37, said:

Tu continui să susții că Martorii lui Iehova fac evanghelizare fără Duhul Sfânt, însă nu ai explicat până acum de ce tu și colegii tăi nu dovediți că vă supuneți poruncii clare a lui Isus ...

(MATEI 28:19, 20) . . .Duceți-vă deci și faceți discipoli din oamenii tuturor națiunilor, botezându-i în numele Tatălui, al Fiului și al spiritului sfânt, 20 învățându-i să respecte tot ce v-am poruncit. Și iată că eu sunt cu voi în toate zilele până la încheierea sistemului“.

După cum observi, Isus a afirmat că el este cu cei care merg să facă discipoli, care ascultă de el.

Tu poți să afirmi ce vrei, ești liber.  Însă, realitatea este aceea că singurii care predică așa cum a predicat Isus și apostolii săi sunt Martorii lui Iehova.  Pe ei îi văd toți oamenii că merg pe străzi, din casă în casă, în piețe și alte locuri publice pentru a le vorbi oamenilor despre scopul divin.

Motivul pentru care tu și ceilalți nu vă implicați în această activitate este simplu:

(ROMANI 10:13–15) . . .Fiindcă „oricine va chema numele lui Iehova va fi salvat“. 14 Însă cum îl vor chema pe acela în care n-au crezut? Și cum vor crede în cel despre care n-au auzit? Și cum vor auzi fără să le predice cineva? 15 Și cum vor predica dacă n-au fost trimiși? După cum este scris: „Ce frumoase sunt picioarele celor ce anunță vești bune despre lucruri bune!“

Iehova îi trimite să predice vestea bună despre regatul său doar pe cei care sunt ai lui, care ascultă de El ...  ;)

Ce fac martorii lui Iehova seamana mai mult cu :
Galateni1:8 Dar, chiar dacă noi înșine sau un înger din cer ar veni să vă propovăduiască o Evanghelie deosebită de aceea pe care v-am propovăduit-o noi, să fie anatema!

               9 Cum am mai spus, o spun și acum: dacă vă propovăduiește cineva o Evanghelie deosebită de aceea pe care ați primit-o, să fie anatema!

#12
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012
(ROMANI 10:13–15) . . .Fiindcă „oricine va chema numele lui Iehova va fi salvat“. 14 Însă cum îl vor chema pe acela în care n-au crezut? Și cum vor crede în cel despre care n-au auzit? Și cum vor auzi fără să le predice cineva? 15 Și cum vor predica dacă n-au fost trimiși?

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

cine i-a trimis pe martorii lui iehova? nimeni ! acestia, la fel ca si alte grupari religioase, fac prozelitism si nu propovaduire (propovaduirea se face numai de catre aceia care au fost trimisi de Duhul si acreditati de Acesta prin daruri, semne, minuni - Evrei 2:4)

#13
root_mit

root_mit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.04.2012

 Xander100, on 24th June 2012, 13:34, said:

Totusi, omului cand i se predica vrea sa stie incotro s-o apuce, cine ii sunt fratii, cu cine sa se adune?

Isus iti spune: "Eu sunt calea, adevărul și viața. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine".

Am mai spus-o odata: problema n-ar trebui sa fie aceea de a alege intre organizații sau biserici, ci între a alege între grupari religioase ca fiind Calea spre Dumnezeu si o persoana care este Calea spre Dumnezeu!

La fel ca tine multi cauta "religia adevarata", "frati", "cu cine sa se adune" dar ei nu-L cauta pe Dumnezeu in primul rand, ca El apoi El sa-i calauzeasca spre poporul Lui. Ei nu-L cauta pe Cristos, ci cauta biserica Lui. Aici este o problema de fond! Noi trebuie sa asezam corect importanta acestora. In prim plan trebuie sa fie Domnul Isus care este capul nostru, si temelia vietii noastre (1Corinteni 3:11; 11:3), in el avem totul, iar in al doilea plan pot fi si adunarile, fratii, surorile, etc., dar acestea din urma nu sunt neaparat indinspensabile pentru a trai spiritual.
Iar absolut toate org/secte/religii le inverseaza.. Ele au ingaduit sa faca un zid intre oameni și Dumnezeu iar pentru asta isi asteapta distrugerea!

Noi nu avem nevoie decat de Cristos pentru a fi placuti lui Dumnezeu, pentru a fi iertati de pacate, a fi salvati (mantuiti) si a intra in Imparatia lui Dumnezeu, a cunoaste adevarul, si a nu ne lasa amagiti de profetiile si ereziile nimicitoare ale acestor organizatii/religii/secte asa zise "crestine".

"Multe căi pot părea bune omului, dar la urmă se văd că duc la moarte" (Proverbe 14:12).



 Xander100, on 24th June 2012, 13:34, said:

Dar in momentul in care eviti sa declari pe ce pozitie te afli, e greu sa-si faca omul o parere despre adevarul din spatele ideilor. In realitate e altceva, cunosti omul, ii vezi roadele, capeti incerdere sau nu. Dar in acest context al formului doar precizarea pozitiei pe care te situiezi poate ajuta la formarea unei pareri cat de cat valabile.

Eu nu fac parte din nici-o organizatie/secta/cult organizata sau neorganizata! Capul meu este doar Isus Cristos. Si nimeni nu ma poate priva de aceasta. Evident, sunt incercari dar degeaba!

Oamenii îl caută pe Dumnezeu și dracu' le oferă... religii. (L.Blaga)

Pentru fiecare exista religii pe acest pamant. Nu-ti place la catolici? dute la ortodocsi, daca aici ceva nu se leaga sunt adventistii, iar daca nu vrei sa tii sabatul treci la martori sau la mormoni sau la altele ....  "oferte sunt multe". Dar nimeni nu s educe la Isus, nimeni nu-l vrea( desigur, il vrea numai cu vorba), toti vor altceva dar nu vor adevarul care este doar Isus.

Oferte sunt - credinta nu-i!


 Xander100, on 24th June 2012, 13:34, said:

Asta cu "eu mi-s singur dar crestin" ar merge doar daca scrii o carte in care-ti prezinti doctrina, ca altfel nu are omul de unde sa te apuce, poate ca e bine, poate nu prea, depinde ce ideii iti mai vin maine.

Ha, ha, ha, mă faci să râd. De adevaratii crestini nimeni nu se poate lua, pentru ca e il au pe Isus.
Doctrina mea este cea a Bibliei. Toate argumentele pe care le aduc sunt din Biblie si nu ma bazez pe "auxiliare" cum fac adesea martorii si nu numai. Eugen iti poate dovedi acest lucru.

Edited by root_mit, 24 June 2012 - 18:23.


#14
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

 root_mit, on 24th June 2012, 19:21, said:

Eu nu fac parte din nici-o organizatie/secta/cult organizata sau neorganizata!

foarte rau !

#15
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 Eugen3, on 23rd June 2012, 19:37, said:

Însă, realitatea este aceea că singurii care predică așa cum a predicat Isus și apostolii săi sunt Martorii lui Iehova.merg, din casă în casă,

Motivul pentru care tu și ceilalți nu vă implicați în această activitate este simplu:



Fiindca este de la Diavolul.

Incala si ignora direct   porunca lui Isus [/b]


Sa ramaneti in casa aceea si sa mancati si sa beti ce vi se va da; caci vrednic este lucratorul de plata sa. Sa nu umblati din casa in casa. (Luc.10:7)

Casele unde intra vestitori sunt cele unde sunt trimisi sau chemati


A umbla din casa in casa este de la belial.

Edited by husand, 24 June 2012 - 22:58.


#16
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 root_mit, on 24th June 2012, 19:21, said:

Eu nu fac parte din nici-o organizatie/secta/cult organizata sau neorganizata!

Te încadrezi aici:

(PROVERBELE 18:1) . . .Cel ce se izolează caută plăcerea sa egoistă și se împotrivește oricărei înțelepciuni practice.



 husand, on 24th June 2012, 23:50, said:

Fiindca este de la Diavolul.

Incala si ignora direct   porunca lui Isus [/b]


Sa ramaneti in casa aceea si sa mancati si sa beti ce vi se va da; caci vrednic este lucratorul de plata sa. Sa nu umblati din casa in casa. (Luc.10:7)

Casele unde intra vestitori sunt cele unde sunt trimisi sau chemati


A umbla din casa in casa este de la belial.


Ai grijă husand, că vorbești împotriva spiritului și a învățăturii lui Isus.  

Îi atribui diavolului lucrarea încredințată de Isus apostolilor și restului continuatorilor săi ...  ;)

(MATEI 28:19, 20) . . .Duceți-vă deci și faceți discipoli din oamenii tuturor națiunilor, botezându-i în numele Tatălui, al Fiului și al spiritului sfânt, 20 învățându-i să respecte tot ce v-am poruncit. Și iată că eu sunt cu voi . . .

(MATEI 24:14) . . .Această veste bună despre regat va fi predicată pe tot pământul locuit ca mărturie pentru toate națiunile. Și atunci va veni sfârșitul.

(FAPTELE 20:20) . . .În tot acest timp nu m-am reținut să vă spun toate lucrurile care erau de folos și să vă învăț în public și din casă în casă. . .

(FAPTELE 5:42) . . .Și în fiecare zi, în templu și din casă în casă, nu încetau să predea și să anunțe vestea bună despre Cristos, Isus.

Isus și-a trimis discipolii „doi câte doi înaintea lui, în fiecare oraș și în fiecare loc în care avea să meargă el“ (Luca 10:1).
Totuși, nu i-a lăsat fără îndrumare. Înainte de a-i trimite, le-a oferit instrucțiuni precise (Luca 10:2–12).
Când discipolii s-au întors și i-au povestit despre rezultatele lucrării lor, Isus i-a lăudat și i-a încurajat (Luca 10:17–24).

Isus le-a poruncit discipolilor săi să predice ‘vestea bună despre regat’. Această poruncă se găsește în Matei 10:1–42; Luca 9:1–6; 10:1–12.
În Matei 28:18–20, el le-a dat discipolilor săi o nouă poruncă, și anume aceea de a merge nu numai la evrei, ci la toate națiunile, de a face discipoli și de a-i boteza cu un botez nou, „în numele Tatălui și al Fiului și al spiritului sfânt, învățându-i să respecte tot ce [le-a] poruncit“.
Astfel, când a fost pe pământ, precum și după înălțarea sa la cer, Isus a primit de la Dumnezeu autoritatea de a da porunci și de a-i învăța pe oameni să le respecte (Faptele 1:1, 2; 9:5, 6)

#17
root_mit

root_mit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.04.2012

 dancingcolors, on 24th June 2012, 21:08, said:

foarte rau !

Imi zici si mie de ce e asa de rau?

#18
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 root_mit, on 25th June 2012, 09:42, said:

Imi zici si mie de ce e asa de rau?

(PROVERBELE 18:1) . . .Cel ce se izolează caută plăcerea sa egoistă și se împotrivește oricărei înțelepciuni practice.


(PROVERBELE 15:22) . . .Planurile eșuează unde nu există o discuție confidențială, dar se împlinesc când sunt mulți sfătuitori.

(ROMANI 14:7) De fapt, niciunul dintre noi nu trăiește numai pentru sine și niciunul nu moare numai pentru sine,

(EVREI 10:25) fără să neglijăm întrunirea noastră, cum au unii obiceiul, ci să ne încurajăm unii pe alții, și aceasta cu atât mai mult cu cât vedeți că ziua se apropie!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate