Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv
 

Sony-Xperia Acro S

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
99 răspunsuri în acest subiect

#1
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.056
  • Înscris: 12.01.2007
Sony a anunțat pentru sfertul 3 al acestui an telefonul Sony Xperia acro S.

Prezintă:
  • un ecran de 4,3 inchi de tip LED-backlit LCD, HD Reality cu rezoluție de 720 x 1280 pixeli (~342 ppi), acoperit cu o sticlă rezistentă la zgârieturi (nu Gorilla Glass). Dispune de o tehnologie de identificare corectă a degetelor umede pe ecran (în caz de ploaie, scufundare etc)
  • o cameră principală de 12 MPx (senzor Exmor R cu apertură de f/2.4 și înregistrare video 1080p FullHD)
  • o cameră frontală de 1,3 MPx
  • certificare IP57 (rezistență sporită la praf și la stropiri cu lichide, incluzând unele scufundări accidentale în apă până la 1 m adâncime pt 30 de min maximum).
  • chipset Qualcomm MSM8260 Snapdragon: CPU dual-core 1.5Ghz Scorpion și GPU Adreno 220.
  • 1GB de RAM
  • memorie internă de 16GB dintre care 11 GB accesibili utilizatorului
  • suport GPS și GLONASS
  • port HDMI
  • suport NFC
  • baterie Li-Ion de 1910 mAh
  • culori disponibile: negru, alb și roz
  • dimensiuni: 126 x 66 x 11.9 mm
  • masă: 147 g
  • suport pt carduri de memorie
  • baterie și capac spate nedetașabile
  • Android ICS de la lansare
Video oficial de promovare: Youtube


Preț: probabil în jur de 2500 lei la lansare.

Editat de tzotzolyno, 30 mai 2012 - 16:07.


#2
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.743
  • Înscris: 19.12.2008
Rectific: memorie interna 16000000000B sau 14,9GB dintre care 11GB accesibili.

Editat de reventon, 30 mai 2012 - 17:08.


#3
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.056
  • Înscris: 12.01.2007

 reventon, on 30th May 2012, 18:07, said:

Rectific: memorie interna 16000000000B sau 14,9GB dintre care 11GB accesibili.
Rectifici ce?

Personal,  îmi place modelul. E mai mic ca One S și singurul lucru pe care l-aș putea reproșa este procesorul. Putea să fie pus un Krait dual core ca la One S. Nu plâng că nu are SAMOLED pt că nu prea agreez lipsa de naturalețe a tipului ăsta de ecrane. Consider acro S mai ok decât One S sau S2. Nu îl compar cu One X sau S3 pt că nu este din aceeași categorie. Are aproape tot ce îi trebuie ca să mulțumească pe câți mai mulți iar ideea de waterproof e un șut în fund aplicat tuturor producătorilor care consideră că telefoanele mobile de vârf nu ar trebui să fie dotate cu protecție potriva stropilor așa cum are Razr sau acro S.

Memoria internă poate fi considerată de către unii mică (nu de către mine) dar are și suport pentru microSD de până la 32 GB.

Editat de tzotzolyno, 30 mai 2012 - 18:08.


#4
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.743
  • Înscris: 19.12.2008
O fi mai bun ca S2 tinand cont de data lansarii.

Eu vreau sa spun ca acel telefon nu are memorie interna 16GB, ci 14.9. Hotii astia vand 16 miliarde de bytes si nu 16 giga cum ne mint pe fata.

Editat de reventon, 30 mai 2012 - 18:40.


#5
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.056
  • Înscris: 12.01.2007

 reventon, on 30th May 2012, 19:40, said:

O fi mai bun ca S2 tinand cont de data lansarii.

Eu vreau sa spun ca acel telefon nu are memorie interna 16GB, ci 14.9. Hotii astia vand 16 miliarde de bytes si nu 16 giga cum ne mint pe fata.
E valabil pt orice telefon sau memorie flash. Niciun card de 32 de GB nu are efectiv 32 de GB disponibili și aparent, cu cât  este mai mare capacitatea, cu atât pare mai mare „pierderea”.

E mai bun decât S2 și punct. S2 va avea avantajul prețului. Dar pt mine e prea la orice colț de stradă. Cocalarii au iPhone sau S2. Nu mersi, vreau să mă diferențiez de teapa asta de umanoizi. Prefer să merg pe mărci mai puțin populare, așa am preferat mereu. Dacă nu apare ceva interesant intre timp (gama Jelly Beans), merg pe Razr Maxx, Huawei Ascend D quad XL sau Xperia acro S prin iarnă. Ideea e că nu merg pe telefoane cu diagonală mai mare de 4,5. De gustibus...

#6
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.713
  • Înscris: 17.12.2009
O sa apara si xperia go,succesorul lui sola.Oarecum.

#7
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.743
  • Înscris: 19.12.2008
Eu stiam ca doar iPhone-ul este de cocalari. Galaxy S2 a fost telefonul anului 2011, si este foarte bun, deci se bucura de 22 de milioane de exemplare vandute.

Asa este, la toate memoriile flash ne fraieresc producatorii. Mai aud pe unii: unde ai tu frate 16GB ca eu vad vreo 10.

#8
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.056
  • Înscris: 12.01.2007

 reventon, on 31st May 2012, 09:57, said:

Eu stiam ca doar iPhone-ul este de cocalari. Galaxy S2 a fost telefonul anului 2011, si este foarte bun, deci se bucura de 22 de milioane de exemplare vandute.

Asa este, la toate memoriile flash ne fraieresc producatorii. Mai aud pe unii: unde ai tu frate 16GB ca eu vad vreo 10.
iPhone este vârful la cocalari. Din păcate destui de mulți au și S2. Practic e cel mai popular telefon Android în rândul specimenelor astea. Bine, nu generalizez dar eu prefer să iau ceva mai deosebit și mai rar cumpărat. Asta nu înseamnă că nu e bun, mai degrabă că nu e promovat cum trebuie.

Modelul ăsta de Sony cumva taie macaroana lui Xperia S. Xperia go e un low-middle smartphone. Cei care au deja Defy sau Xperia Active, Samsung Galaxy Xcover nu ar trebui să îl ia în considerare. Ar trebui să coste maxim cât Galaxy Ace 2.

Eu iau în considerare acro S-ul dar aștept un pic după toamnă să văd cu ce vine nou Jelly Beans și cum vor arăta cele 5 telefoane Nexus.

#9
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.713
  • Înscris: 17.12.2009
S2 mi se pare o copie a iphnului, fizic.

Editat de danutz96, 31 mai 2012 - 09:42.


#10
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.056
  • Înscris: 12.01.2007

 danutz96, on 31st May 2012, 10:41, said:

S2 mi se pare o copie a iphnului, fizic.
Suferă de comparația asta din cauza butonului fizic central de sub tastatură când butoanele haptice sunt închise. În rest chiar nu înțeleg ce atâta tevatură cu designul. Trebuie să recunoaștem însă că Motorola și Sony Ericsson s-au delimitat de la început de designul iPhone în timp ce Samsung a profitat de pe urma lui cu SGS-ul care la primele ediții avea și meniul de aplicații ca iPhone.

Personalizarea oferită de Sony este distinctă și elegantă iar suportul pentru limba română nu a lipsit niciodată.

#11
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.015
  • Înscris: 15.04.2011

 tzotzolyno, on 31st May 2012, 10:13, said:

iPhone este vârful la cocalari. Din păcate destui de mulți au și S2. Practic e cel mai popular telefon Android în rândul specimenelor astea. Bine, nu generalizez dar eu prefer să iau ceva mai deosebit și mai rar cumpărat. Asta nu înseamnă că nu e bun, mai degrabă că nu e promovat cum trebuie.
De parca cocalari nu pot sa isi cumpere Xperia acro S... ciudat criteriu mai ai... daca cocoalarul isi cumpara hartie ZEWA nu mai imi cumpar pentru ca vreau ceva mai deosebit. :deadtongue:  Daca vreau ceva mai rafinat imi cumpar indiferent daca isi cumpara x sau y acel produs.

Mie acro S mi se pare un fel de Galaxy S Plus... 2 modificari si gata telefon nou.

Editat de Papillon_, 31 mai 2012 - 15:17.


#12
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.873
  • Înscris: 06.01.2008
Pot sa-si cumpere si Acro S, dar ei de obicei isi cumpara doar telefoane ce apar peste tot in reclamele de la TV, pe internet si in presa scrisa. Plus ca incearca sa-si ia tot timpul telefoanele cele mai scumpe/performante ca sa aibe ce sa afiseze pe masa restaurantului/barului unde-si petrec 50% din zi.
Iar in cei cativa ani de cand au inceput sa ia amploare modelele cu Android si iPhone-urile, am vazut mai multi cocalari/manelisti cu iPhone sau modelele scumpe cu Android, decat cu modelele mai mid-range.

Editat de Hider141, 31 mai 2012 - 17:27.


#13
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.056
  • Înscris: 12.01.2007

 Papillon_, on 31st May 2012, 16:16, said:

De parca cocalari nu pot sa isi cumpere Xperia acro S... ciudat criteriu mai ai... daca cocoalarul isi cumpara hartie ZEWA nu mai imi cumpar pentru ca vreau ceva mai deosebit. :deadtongue:  Daca vreau ceva mai rafinat imi cumpar indiferent daca isi cumpara x sau y acel produs.

Mie acro S mi se pare un fel de Galaxy S Plus... 2 modificari si gata telefon nou.
Măi, tragi o privire prin jur și-ți cam faci idee ce e la modă printre ei. Spre ex dintre Sony Ericsson-uri luau Arc S-ul sau Arc-ul. LG-uri nu am văzut în mâna vre-unuia, răzleț un 2x iar de la Moto pauză. Așa era pe vremuri cu Nokia N95 și seria Sirocco. Ce era atunci n95 acum e seria Galaxy S și mai ales iPhone.

Cu hârtia Zewa, cocalarul nu se afișează. Și din cauza asta nici nu-și cumpără așa ceva de obicei. Nimeni nu e interesat cu ce se șterge el la c*r. Cu mașina și telefonul da. Nu prea am de gând să dau impresia, prin niciun element, că aș avea ceva în comun cu vre-unul afară că suntem mamifere bipede. Aș lua așa ceva numai dacă aș considera că merită cu adevărat. Oricum, nu-s genul care se afișează cu telefonul gen cum îl pun ei cu emfază pe masă la restaurant să vadă lumea ce au și că le sună (dein proastă creștere) în prostie (așadar sunt căutați dom'le).

S Plus? Ești cam dezinformat dacă spui „2 elemente”. S Plus e single-core, Ram pe jumate, ecran de 4 cu rezoluție mai mică, baterie nașpa, rămâne pe GB, materiale de cacao, fără ip57, nu HDMI, cameră de toată jena cu senzor și mai viteaz, fără blitz. Și e un eșec din naștere. Azi te-ai trezit probabil cu fața la pernă.

#14
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.743
  • Înscris: 19.12.2008
Eu cand cumpar ceva ma uit la specificatii si functionalitate. N-oi cumpara huawei pentru ca nu are nimeni pe strada.

#15
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.015
  • Înscris: 15.04.2011
tzotzolyno

Am vazut ca Iphone-urile si Galaxy S-urile prind cel mai bine la cocalari dar pentru mine nu conteaza. Eu nu ma indentific cu un produs si imi cumpar ce imi place indiferent ca e la moda sau nu.

Era o aluzie la Galaxy S --> S Plus iar aici se subintelegea ca ma refer la Xperia S --> Arco S.

#16
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.056
  • Înscris: 12.01.2007

 reventon, on 31st May 2012, 20:00, said:

Eu cand cumpar ceva ma uit la specificatii si functionalitate. N-oi cumpara huawei pentru ca nu are nimeni pe strada.
La cum se prezintă Huawei Ascend D quad XL strugurii-s acrii din cauza numelui. Așa e și cu Sony sau Motorola. „Doamne fer'” să-ți iei unul din ăsta că nu e funcțional...prin cluburi. E o nebunie cursa asta a procesoarelor multi-core și a ecranelor care bat către tabletă. ai mult de 4,5 consider „nesimțire”.

Eu fac in felul meu. Nu zic că nu merită un S2 de care am amintit că e tentant la ce oferă dar eu m-am obișnuit cu ideea de splash-proof (în primul rând).

#17
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.713
  • Înscris: 17.12.2009
Important este sa cumpaeri un telefon pt. ce-ti trebuie.Daca te reduci la sms si vorbit,si nici de cartela nu ai bani nu iti trebuie SGS IV.Iti e de ajuns un nokia 1100.Telefonele astea smartphone au evoluat datorita reclamelor si falselor nevoi cu care producarul ia fata cumparatorului.Acum sa fim seriosi:Cati dintre posesorii de smartphone il utilizeaza la capacitatile lui maxime?
In fine...Sa revenim.Acro S este un telefon foarte ok,tinand cont ca este foarte rezistent.

#18
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.056
  • Înscris: 12.01.2007
Mie îmi place construcția. Îmi aduce amine spatele de un Samsung Omnia 7.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/p58_tcT4DXM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate