Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

JAY-Tech 9905

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
duyca

duyca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 04.01.2009
@RegeleLeu la 14 milioane e normal sa fie mai performanta decat una de 5-6 mil si totusi nu as da banii astia pe o tableta care nu stiu ce face in plus fata de cea care o are @lupull, dar in fine trebuie sa ne dam si mari... si app de winamp, mozila si firefox merge pe orice are android daca nu ma insel.

Edited by duyca, 25 May 2012 - 16:25.


#20
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,265
  • Înscris: 24.01.2008

View Postlupull, on 25th May 2012, 10:06, said:

Astfel ca dupa versiunea de android pe care o are instalata - 2.3 - nici pomeneala de suport flash
Pe asta de unde-au scos-o ?

#21
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Pai nu am scos-o eu , ci producatorul
Daca ar fii avut suport pt. flash nu crezi ca producatorul ar fii specificat acest lucru in caracteristicele tehnice - http://www.jay-tech....b54294bbf:-65a4 - ?
Mie unul asa mi s-ar parea normal , sa afisez toate caracteristiciile produsului pe care il fabric , pt. ca un potential client sa isi poata da seama mai usor de cam ce stie/poate produsul in cauza

Duyca - nu este genul meu sa ma dau mare , avand o varsta si apoi lucrez in domeniul tehnic/electronica si stiu ceea ce scriu
Ca nu le am cu androidul asta este altceva , insa harware nu scriu/afirm minciuni in general si tie ca si la altii iti scriu doar atat - Allview  
Nu vreau sa se considere reclama la produsul in cauza , ci doar deschid ochii unor potentiali clienti/viitori posesori de tablete
A si apropo , acum ma laud si recunosc - tableta are si fw custom nu numai cel de fabrica , asa ca cine este interesat il are pe d-nul google sau pt. mai multe detalii exista pm-ul

#22
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,265
  • Înscris: 24.01.2008
N-am idee daca jucaria aia "stie" flash sau nu (nu stiu o boaba de germana, din specificatiile alea "Rechner", "Uhr", "Kopfhöreranschluss" ar putea foarte bine sa insemne, dpmdv, ca "stie" flash), dar nu despre asta e vorba - o sa te cred pe cuvant ca "nu stie".

Ideea este ca ce-am bolduit in afirmatia ta este complet gresit; poate ca nu "stie" flash, dar asta nu din cauza versiunii de Android, ci din alta cauza - poate ca pe partea de hardware nu duce.


GB (Android 2.3) are suport flash, asta-i greseala de care m-am legat.
Ideea este ca mai citesc pe-aici si altii, care-s la primul contact cu Android, retin de la tine o afirmatie eronata si, in loc sa-si cumpere ceva cu GB or sa plateasca dublu pe ceva cu ICS.

Edited by Barboso, 25 May 2012 - 21:19.


#23
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Ce s-a bolduit e perfect adevarat, am un HTC Desire cu GB 2.3.3 si ARE suport flash, aplicatiile merg cursiv.

Edited by Lucian_M, 25 May 2012 - 21:22.


#24
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006

View Postpopascu, on 25th May 2012, 16:37, said:

Cum adica nu puteai instala mai nimic? ce anume ai incercat si nu a mers? Oi fi incercat windows 7 sau windows 98 ca de obicei, yahoo mesenger si winamp. La ce e nevoie de flash in linux cand sunt atatea programe care merg fara flash. Flasul e folosit pe situri pt afisat reclamele mai mult.

jucaria care am avut o eu se numea prixton nu stiu de care (10 inchi ..512 ram , baterie incorporata , 3 usb uri .. a costat vreo 200E asta iarna) si chipurile avea suport flash , dar era o porcarie . Se bloca imediat .. afisa aiurea ..

cea mai amuzanta faza care am vazut-o la ea era ca , daca il lasam mai mult si intra in 'stand by' , cand trebuia sa deblochez ecranul (adica treaba asta ) trebuia sa tin apasat pe click , sa dau de touchpad odata in sus ..si in timp ce tineam apasat clickul mai trageam inca o data in sus , ca sa ajunga bara unde trebuie sa imi deblocheze ecranul :))))

Marketul nu mergea parca , in schimb avea alta aplicatie ..nu mai situ cum se numea , tot ceva gen marchet
Oricum , din miile de programele si joculete care erau , mergeau maxim 30-40 , si alea pe juma' de ecran si pixelate si aveau o latenta de ... (am stat intr-o noapte pana spre dimineata , fiind curios sa vad daca chiar nu gasesc nimic interesant pt ea )
Tastatura era o panarama , ca am vrut sa il las lu' mama pentru microsoft word , dar era foarte aiurea ..nu mai tin minte exact ce problema era la tastat, dar exista !
Am incercat sa instalez ceva pentru chat yahpp messenger , nu am gasit ..
pozele mai mari de 3-4 mb statea cate 5 minute sa le deschida ..etc

Va reamintesc sa nu va cumparati asa ceva !




LE : @Lucian_M  - crede-ma ca primele telefoane cu android (gen G1 ) sunt la ani lumina fata de porcariile astea !

Edited by Campers, 25 May 2012 - 21:57.


#25
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Vedeti cum apar interpretarile ?
Despre ce este vorba in acest thread ?
Cumva despre suportul flash pe care il are sau nu o versiune de android si care este instalata pe diferite device-uri , sau depsre un produs anume ( vezi titlul threadului ) ?
Eu am facut referite strict asupra produsului in cauza si nu daca are sau nu suport flash versiunea de android 2.3 la modul generalist , adica instalat pe "n" device-uri
Personal si eu am un telefon cu android 2.3.5 si are suport flash 11 , insa este telefon mobil si nu netbook , ca produsul in cauza
Deci haideti sa ne concetram pe produsul in cauza si ce stie/poate sau nu acest produs si sa lasam generalitatile
Afirmatia mea este concret legata de specificatiile producatorului si daca producatorul nu pomeneste cuvantul - Flash 10/11 - atunci sigur ca nu are suport aceea versiune de android instalat pe acest produs

Edited by lupull, 25 May 2012 - 23:12.


#26
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,265
  • Înscris: 24.01.2008
Daca te limitai sa spui ca JAY-Tech 9905 nu are suport flash n-as fi comentat nimic.
Tu ai spus (cel putin asta se intelege din formularea ta) ca nu are suport flash pt ca are GB; anumite chestii (printre care si asta) trebuie sa fie corectate, daca tot comentam pe arii tehnice.

Si, pt ca tot te bati cu pumnii in piept ca esti detinatorul adevarului absolut si ca JAY-Tech 9905 nu are suport flash, arunca un ochi pe pagina 24 a manualului (il gasesti la acel link pus mai sus); s-ar putea sa ai o surpriza !    :naughty:

#27
duyca

duyca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 04.01.2009

View Postlupull, on 25th May 2012, 20:52, said:

Duyca - nu este genul meu sa ma dau mare , avand o varsta si apoi lucrez in domeniul tehnic/electronica si stiu ceea ce scriu

NU am spus de tine ca te dai mare ci de RegeleLeu, pe tine te intrebasem strict pentru a primi o recomandare de tableta deoarece mi s-a parut destul de interesant ca la acei bani sa fie si husa cu tastatura inclusa.
Gasisem link-ul de la producator dar cartea tehnica nu o vazusem :)).
O sa incerc sa dau o fuga azi prin real sa vad ce e de aceasta jucarie :D ca sa nu mor fara sa vad si asa ceva :))
a.. si inca ceva.. flash-ul nu cred ca tine de versiunea de android, deoarce eu am un optimus one pe care initial este instalat 2.2 iar la update se trece la 2.3 si nici o varianta nu suporta flash-ul..
Inca ceva interesant :)), pe site-ul producator daca traduci cu google translate, android 2.3 devine android 3.2 :)

Edited by duyca, 26 May 2012 - 07:14.


#28
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Barboso am impresia ca esti omul contrazicerilor , am specificat destul de clar si explicat - ca afirmatia in cauza este facuta dupa datele tehnice afisate pe link-ul producatorului si nu ca o chestie generalizata a versiunii de android care poate fii instalata/existenta pe orice alt device in afara de cel ce se discuta aici
Legat cu acel ecran in care apare Adobe Flash 10 poate fii interpretabil , deoarece nu este specificat daca este un ecran de la versiunea android 2.3 sau peste
Asa te pot intreba si eu pe tine :
- De ce nu apare pe desktop iconul Flash-ului ?
- De ce nu se aduce /scoate in evidenta in tot manualul ceva despre Flash ?
Acolo se da niste explicatii cum sa inchizi un program , deci eu m-am luat strict dupa descrierea producatorului si tu daca incepi cu "n" interpretari personale atunci putem sa scriem sute de paginii cu aceasta controversa

#29
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,265
  • Înscris: 24.01.2008
@ lupull, nu sunt omul contrazicerilor cu orice pret, dar nici nu pot sa tac atunci cand vad pe cineva ca se erijeaza in expert si sustine prostii. Este o arie tehnica, cine stie diverse lucruri le spune ca sa-i ajute pe altii, cine nu stie ar trebui sa se abtina, sau macar sa mentioneze "cred ca...", nu sa dea sentinte; asta daca vrea sa fie util...


Repet, deoarece vad ca persisti in greseala (citez: "Legat cu acel ecran in care apare Adobe Flash 10 poate fii interpretabil , deoarece nu este specificat daca este un ecran de la versiunea android 2.3 sau peste"): Android 2.3 are suport pt flash, ca nu merge flash pe unele device-uri este din cauza de hardware incompatibil.
Asa ca nu conteaza de la ce Android este acel ecran, daca device-ul respectiv s-a lansat cu 2.3 nu poate avea decat 2.3 sau peste, toate oferind suport flash.

N-are de ce sa apara iconul Flash Player pe ecran, nimeni nu lanseaza Flash Player ca pe o aplicatie independenta, ca ulterior sa deschida ceva cu el; Flash Player se lanseaza automat, in background, atunci cand trebuie sa redea continut flash, continut ce este accesat (in principiu) de browser.

Ca nu specifica nimic in manual de Flash ?   Poate n-au considerat necesar, deoarece flash nu necesita nici o actiune speciala din partea utilizatorului.
Am vazut producatori auto (cred, nu mai sunt sigur, ca Dacia, cu Logan) care, in lipsa de dotari pe care sa le enumere in oferta, au mentionat ca dotare "volan"...   :lol:    Asta inseamna ca celelalte masini, la care nu scrie nimic de volan, nu au asa ceva ?   :w00t:

Tu te-ai luat strict dupa descrierea producatorului, oferind o explicatie complet abracadabranta, ca nu are flash din cauza ca are Android 2.3; asta combat eu.


@ duyca, la Optimus One problema cu Flash Player vine de la arhitectura ARM v6 a procesorului, ca si de la frecventa mica (600 MHz) de functionare a acestuia; principala problema ramana insa arhitectura.
Unii cica au rezolvat, folosind diverse ROM-uri/kernel-uri customs si o versiune speciala de Flash Player.

#30
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Vad ca te icapatanezi mai rau ca un .......si ca sa iti dau si eu niste exemple generaliste , uite niste fabricanti autohtoni care scriu destul de clar la device-urile lor ca suporta sau nu flash :
- http://www.e-boda.ro...esspeed-e1.html
-  http://www.allview.r...ista-droseries/
Te intreb de ce la al 2-lea producator la anumite device-uri nu are specificat nimic de suportul flash chiar daca au procesoare puternice si sant instalate vers. de android 2.2/2.3 ( allview alldro box si allview alldro box 2 ) ?
In mod normal un producator trebuie sa isi faca reclama corecta la produsele pe care le fabrica si nu clientul sa ia prin presupuneri sau subintelesuri , in plus cred ca nu stau multi la prima vizita/citire despre produsul cautat pe site-ul producatorului sa descarce manualul ca sa poata presupune sau nu dupa o pictograma ca are sau nu suport flash , e cam ilogic
Deci nu cred ca neamtul este mai prost ca romanul si nu a specificat/omis ca modelul in cauza suporta sau nu flash , ce facem cumparam acum tableta ca la loterie
In plus discutia nu isi mai are rostul fiindca cineva a descris despre acest produs ca fiind cum fiind si functionand...........
Inchei aceasta contradictie cu tine fiindca nu are rost sa mai imi bat capul cu niste generalitati pe care tu le prezinti la afirmatiile concrete pe care le-am scris eu asupra produsului in cauza/vezi titlul threadului

Edited by lupull, 26 May 2012 - 14:06.


#31
RegeleLeu

RegeleLeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 15.05.2012
La E-Boda nu vorbesc ca nu am cumparat nimica de la firma asta. S-ar zice(sau chiar este) Silviu Prigoana la patron.
Allview scoate produse cum erau alea Made În China de se gaseau pe tarabe în piata: lanternele alea reîncarcabile care mergeau o singura data, casetofoanele mureau cu placa de baza în cârca.

Edited by RegeleLeu, 26 May 2012 - 14:08.


#32
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Da' ce bine informat esti...

#33
RegeleLeu

RegeleLeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 15.05.2012
M-am documentat si eu înainte sa cumpar tableta mea: allview avea o varianta frumoasa la vedere... dar proasta la atingere (asta sa fiu baiat bun... naiba stie cine si-a cumparat si îi fac praf achizitia).
Eu am tintit spre Asus-ul care se transforma în laptop: Am fost nemultumit de ala si m-am îndreptat spre cerinte minime: 1Gh, 10 ecran, Flash. - Am luat si o am si acuma.

#34
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Pai daca nisi Transformer nu ti-a fost pe plac (am vazut una la un prieten si mi-a placut), atunci nu stiu ce altceva ti-ar fi placut, sa aiba Android. Eventual iPad.

Eu, daca ar fi sa-mi iau tableta, ar trebui sa aiba specificatiile mai bune decat HTC Desire: 1,2 GHz, 1 gb ram, Mali 400. Orice altceva mai slab iese din ecuatie. Nu am retentii mari si nici bani de avioane, insa la ce am scris acolo- pana in maaaaxim 10 mil am ce gasi. Nu ma intereseaza musai 3g, ca imi iau net de pe telefon, daca e musai. Iar acasa am wi-fi la discretie.

#35
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,265
  • Înscris: 24.01.2008

View Postlupull, on 26th May 2012, 15:03, said:

Omule, mai multi ti-au spus ca-i popa, numai tu : "Batman !   Batman !"...


Ca nu scrii prea bine ne-am lamurit, dar macar pricepi limba romana ?
Tu ai afirmat in repetate randuri ca nu are suport flash din cauza Androidului 2.3; eu asta combat aici, chiar daca sunt usor off-topic; unii oameni intra aici ca sa se informeze  -  haide sa-i informam corect !

Poti urmari un fir logic ?   Faptul ca au fost telefoane cu Android 2.1 si suport flash (exemplu) nu-ti sugereaza nimic despre suportul flash din Android 2.3 ?


L.E.  Acum m-am uitat la ce-ai pus tu mai sus; intr-adevar, nu scrie "suport flash" la cele doua produse (Allview Alldro Box si Allview Alldro Box 2), dar scrie, surpriza: "Fisiere suportate: AVI(H.264, DivX, XviD), RM/RMVB, MKV, FLV, MPEG 1,2,4, 3GP, VMW, MP4, DAT, VOB".
Acum ai trei incercari ca sa ghicesti cine foloseste formatul *.flv...     :P

Edited by Barboso, 26 May 2012 - 15:12.


#36
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Sincer sa fiu cearta asta ca flash no flash mi se pare inutila. Da, se pot pune diverse versiuni de flash pe diverse aparate (inclusiv cu windows mobile 2003 de exemplu) si pot fi mai mult sau mai putin folosibile, in functie de browser, OS, hardware, etc, etc. Poate sa vina aparatul cu flash sau nu sau sa fie simplu de pus din market sau sa trebuiasca sa faci upgrade la OS (mai mult sau mai putin oficial), etc.
IN FINE.
Ce trebuie inteles de userul normal e ca asta nu e un "PC" asa cum un netbook "normal" (=x86) este in general. Aproape sigur nu o sa poata sa-si conecteze la el scannerul, imprimanta sau tunerul TV. Sau sa ruleze ce aplicatii are daca foloseste ceva peste browsing, IM si inca niste aplicatii de-astea generice.

Ca o paranteza suportul flv (care este un format audio/video) nu are nici o legatura cu suportul flash (care este mai mult un limbaj de programare). Faptul ca poti sa citesti formatul audio/video nu inseamna neaparat ca poti sa rulezi ce vrei tu in flash pe pagini web oarecare. Ca un exemplu simplu: daca ai winamp.exe poti sa citesti mp3-uri. Faptul ca ai un aparat cu suport de mp3-uri nu implica faptul ca ar putea rula winamp.exe si mai mult nu inseamna ca ai putea sa rulezi orice "exe".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate