Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Metoda salvatorul, cum se manipul...

Soliști/soliste din Romania ...

LG: "Serviciul Alexa nu este ...

Probleme hidrofor
 Inlocuitor pentru Real VNC remote...

Neg sau altceva...

Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...
 Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)
 Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 

Nokia Asha 302

- - - - -
  • Please log in to reply
393 replies to this topic

#307
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Da, şi asta-i adevărat, S40 (Series 40) nu este OS ci o interfaţă utilizator şi o platformă pentru dezvoltare de aplicaţii. Este confundat cu un OS pentru că S40 e cel care oferă API-uri pentru aplicaţii şi e "băgat la înaintare". Sistemul de operare de pe telefoanele cu S40 e denumit semi-oficial "Nokia OS".

Symbian este în schimb un sistem de operare, care era folosit îndeosebi pe telefoanele business, şi care folosea Series 60 (S60) ca interfaţă şi platformă (şi într-o anumită perioadă mai exista şi UIQ în loc de S60). Mai nou S60 a fost înlocuit cu Symbian^3 (S^3) (care e tot interfaţă, nu OS, în ciuda numelui). Symbian Anna şi Symbian Belle sau Nokia Belle sunt versiuni de S^3.

Nokia în momentul de faţă nici nu se mai ocupă ei de Symbian ci fac outsourcing spre Accenture până în 2016. Nici nu se mai fac telefoane cu Symbian (808 PureView a fost ultimul, la începutul lui 2012), ci au trecut pe Windows Phone ca OS de smartphones. Continuă însă să scoată featurephones cu Nokia OS + S40 (seria Asha) pentru că încă e o piaţă lucrativă şi ar fi păcat de ea.

#308
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,221
  • Înscris: 03.08.2010

View PostFlorinn15, on 16 martie 2013 - 11:27, said:

Ori e telefonul nebun ori am eu pierderi de memorie si uit cand il incarc Posted Image) Aseara l-am bagat la incarcat, l-am scos la 2 si tin sa mentionez ca nu am umblat deloc la el si acum la 11 cand ma uit, bateria mai are o liniuta... Wi-fi-ul se deconecteaza la 3 minute, daca as face update la soft, oare se rezolva aceste probleme? Presupun  a nu se pierde garantia daca fac update-ul oficial, nu?

View Postzuup, on 20 aprilie 2013 - 14:20, said:

Problema nu este de la baterie, 14.92 am si eu si degeaba, la fel face si cu asta, la fel si cu versiunea anterioara (14.72 parca), la fel si cu cea cu care a venit. Singura diferenta este ca la prima versiune s-a descarcat singur de doua, maxim 3 ori; la 14.72 incepuse mai des, acum dupa ce il incarc full, in peste 90% din cazuri se descarca aiurea in cateva ore. A fost si prin service, au zis ca e in regula bateria (wow, asta mi-am dat si eu seama ca altfel nu se incingea cand nu era folosit). Eu nu am reusit sa gasesc o cauza, nu tine de wifi sau de alte conexiuni, practic si cand e dat pe mod avion se descarca. O sa-l duc iar la service prin mai sau iunie, probabil pana atunci o sa ajunga in 100% din cazuri sa se descarce imediat dupa o incarcare full, sa-i vad cum mai baga iar ca e totul ok.

in ce retea sunteti?cumva cosmote?

#309
zuup

zuup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 14.12.2009

View Postunderrated, on 24 aprilie 2013 - 13:29, said:

in ce retea sunteti?cumva cosmote?
Vodafone.

#310
Abkhaz

Abkhaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 19.03.2013
Salut am si eu un Nokia 302 si aseara s-a bulit.

Mi-a dat mesaj de update, am dat ok si cand sa se termine update-ul telefonul s-a resetat si acum apare un mesaj "CONTACT SERVICE"  si ecran negru

nu se poate deschide, nu raspunde la comenzi, doar atat, acest mesaj

vreo solutie in afara de service la magazin? e in garantie, dar parca vad ca aia o sa ma tina 2 saptamani fara el (dar cu banii dati, bineinteles)

am incercat si fara SIM si fara Memory Card, tot aia e

scos baterie, bagat baterie, lasat sa se odihneasca, nimic

#311
Firstmate

Firstmate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 24.03.2009
Salutari!
Ma cam bate gandul sa-mi cumpar si eu acest telefon. Dintre cei care il detin imi pot raspunde si mie la urmatoarele intrebari:
1) Aveti probleme cu semnalul gsm, daca este clar sau se intrerupe convorbirea din senin? (calatoresc destul de mult, in afara zonelor urbane)
2) Cam ce autonomie are bateria, se apropie de cea declarata de producator?
3) Semnalul wifi e bunicel? Adica, sa ma pot conecta intr-un aeroport, cam 10-15 min, cat sa citesc mailurile, eventual sa scriu unul.

#312
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
1) Depinde de acoperire, nu de telefon.

2) Citeşte prin topic, poţi obţine 4-5 zile dacă nu ţii 3G activat, cu 3G vreo 2-3 zile.

3) Iar nu depinde de telefon ci de semnalul wireless.

Telefonul nu are "bube" de conexiune, nici mobilă nici WiFi, dacă la asta te referi. Dacă erau la început s-au rezolvat prin update de firmware.

Edited by wirespot, 09 May 2013 - 14:32.


#313
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 26.02.2010
Are si prietena mea un nokia asha 302. La un moment dat, telefonul a inceput sa se descarce in stand by. Il scoteam de la incarcat dimineata si pana seara se descarca. In plus nu mergeau nici aplicatii viber si de mail proprie. L-am dus la orange in service, l-au tinut o saptamana, i-au facut update de soft (14.92), si aseara i-am pus si back-up la loc, deoarece numai puteam sa descarc versiunea mai noua de viber. Sper sa functioneze fara probleme de data aceasta. Mail-ul se misca bine, viber-ul usor in reluare in schimb whatsapp se misca instant. Sa vedem acum cu bateria, ca lucrul acesta l-am reclamat si eu. Revin cu detalii, data viitoare.

#314
daniBIJU

daniBIJU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 29.09.2009
SALUT !

Am Nokia 302 si problema poate ar fi la internet, acolo unde pe unele site-uri de ex.: Facebook, Flashscore, etc, m-i se cere sa activez javascript ...
Culmea ca in niciun browser fie Opera mini sau cel al telefonului, nu are nicio setare de genul " enable javascript " .
Meajul suna cam asa "For a better experience on Facebook, enable Javascript in your browser, or switch to our mobile site."

Am verificat pe 2 telefoane Nokia 302 , acesta fiinda Nokia 302 (GRI-POZA) iar cel pe care il detin este ROSU . ( Sper sa gasim o solutie...)

[ http://img546.imageshack.us/img546/7596/fotografie0008d.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#315
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Nu există suport Javascript, iar suportul Flash s-a mai spus, e o versiune mai veche. Altă variantă este ce ţi s-a sugerat, adică să foloseşti variantele mobile. Iar Facebook are şi aplicaţie proprie.

#316
cosmin72

cosmin72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 25.02.2009
salut , am si eu o intrebare ....am instalat azi pe n302 googal map , si de cite ori intru in aplicatie imi cere conectare la net , as vrea sa stiu cit imi maninca din ratie acest program , si daca pot deschide harta roamaniei de exemplu fara legare la net  , sau alt program cu harti rutiere stiind ca acest telefon nu are gps sa folosesti , multumesc ,....acumulatorul meu vad ca azi e a 3 zii si mai are 2 liniute dar nici nu e folosit asa intens.......vroiam chiar sa-l scot la vinzare dar nu stiu ce sa fac , l-am luat in ideia ca e cam singurul de nokia acum fata tach, m-am saturat de asa ecrane  si alt model mai reusit nu stiu . aveti idei de un model mai reusit la aceiasi bani dar cu tastatura ....mai vorbim...

#317
simmy032003

simmy032003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.06.2013
salut. am achizitionat si eu un asha 302 de curand si am urmatoarea problema: in momentul in care vreau sa ma conectez la net pe wireless, mi se conecteaza automat tot pe netu dp cartela, kiar daca sunt conectat la o retea wireless. un prieten are acelasi tip de tel iar atunci cand se conecteaza pe un oarecare browser, este intrebat mai intai cum vrea sa se conecteze, pe orange sau wlan?? avem aceleasi setari in tel, conectivitate, meniu etc, dar degeaba.. cum imi pot rezolva aceasta problema ??
multumesc ;)

#318
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Postwirespot, on 23 aprilie 2013 - 17:30, said:

S40 (Series 40) nu este OS ci o interfață utilizator.
Sistemul de operare de pe telefoanele cu S40 e denumit semi-oficial "Nokia OS".

Hotaraste-te, e OS (Operating System) sau nu?

#319
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Păi n-am indicat că ar fi echivalente. OS-ul nu are un nume oficial şi este numit neoficial "Nokia OS". S40 este interfaţa folosită peste acest OS. S40 şi Nokia OS nu sunt acelaşi lucru.

#320
florinetzul

florinetzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 11.05.2009
salut!
am un nokia 302 asha de 2 saptamini luat sh.sunt multumit de el dar am o mica problema: se conecteaza la retele wifi cind le gaseste.nu e o prbl foarte grava dar imi consuma bateria mai repede.de ex: cind sunt la servici se conecteaza automat.eu ii dau deconectare, i-am dat sa nu mai caute retele wifi dar el dupa ce ii blochez butoanele la 2-3 min il vad cum se conecteaza la wifi( si la servici si acasa)
ce trb sa ii fac?
Multumesc anticipat!

#321
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Se conectează pentru că ai aplicaţii care au nevoie de conexiune la net.

Dacă vrei, poţi pune Settings > Connectivity > WLAN > WLAN Search pe Off. Dar vezi că asta înseamnă doar că nu se va mai uita după access point-uri deschise (fără parolă). În schimb va folosi 3G când nu găseşte WiFi; iar când dă de un access point cunoscut (salvat de tine) tot îl va folosi.

Dă mai multe detalii despre cum ai vrea tu să se comporte, să vedem dacă găsim o metodă.

Eu am asemenea aplicaţii care vor net, şi am pus WLAN Search pe Off respectiv Internet Connection pe "WLAN first". Asta înseamnă că (1) nu foloseşte niciodată access point-uri deschise de capul lui, doar dacă le caut şi conectez eu manual; (2) foloseşte un access point salvat de mine dacă-l găseşte; (3) şi dacă nu găseşte foloseşte 3G.

De conexiune de un fel tot nu scapi atâta vreme cât ai aplicaţii care vor conexiune. Din păcate aplicaţiile de S40 nu au acces la API de sistem care să le permită să-şi dea seama când conexiunea e WiFi sau 3G şi să aibă opţiuni prin care să le zici să nu folosească 3G, cum e la aplicaţiile de Android. Sau dacă au acces nu oferă opţiunea asta. :( Unele aplicaţii au în schimb setare cu cât de des să se conecteze şi în ce intervale orare, vezi poate minimizezi în felul ăsta consumul 3G.

Edited by wirespot, 17 June 2013 - 14:52.


#322
florinetzul

florinetzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 11.05.2009
am dat sa nu mai caute retele,dar el tot se conecteaza la o retea libera wifi .la date nu se conecteaza ca nu le am activate.(nu am satarile facute).
ideea este ca la servici si acasa unde am wifi salvate el se conecteaza automat chiar daca am setat sa nu caute retele si consuma bateria. eu pe el nu stau pe net deoarece am si un s2 si prefer sa stau pe net pe acest tel(s2)
multumesc mult!

#323
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Ai o aplicaţie care se conectează. Alege, ori păstrezi aplicaţia şi atunci încearcă să se conecteze, ori o scoţi. Când nu ai nicio aplicaţie care are nevoie de net conexiunea WiFi se întrerupe singură după o vreme.

Dar de ce te deranjează că se conectează la WiFi? Credeam că te deranjează că face trafic pe 3G. WiFi consumă doar când se conectează şi atunci mult mai puţin decât pe 3G, n-o să ai probleme cu bateria din cauza asta.

Edited by wirespot, 18 June 2013 - 00:58.


#324
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Vrea un unchi sa-si ia telefonul asta, ce autonomie credeti ca va avea cu 10-20 de minute de apeluri in fiecare zi, folosit doar ca telefon, fara sms-uri(stiu ca el nu folosea pe vechiul telefon, poate vrea sa le foloseasca cu telefonul asta, sau poate ii place cum arata telefonul cu tastatura), fara conexiune la internet(pana il invat cum sa se conecteze prin wi-fi, ca 3G-ul se plateste). Actualul lui telefon este un sony ericcson w200i, nu-l mai tine bateria, credeti ca ar avea o autonomie mai mare cu acesta? Si cat de fiabil este, am citit prin paginile trecute ca ar avea probleme cu soft-ul, va fi luat de la orange pentru ca are puncte de fidelitate.

Edited by asasinuxp, 18 June 2013 - 16:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate