Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Jurnal constructie casa pe structura de lemn P+M Brasov

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 16.05.2012
Buna tuturor.
N-am avut liniste si anul asta am cumparat un teren de 558 mp situat la 1 km de centura Brasovului in comuna Sanpetru, cu toate utilitatile la poarta (apa, gaz, curent) mai putin canalizarea (deci va fi nevoie de fosa septica).
Pretul a fost de 43 euro/mp adica 23994 euro.Supratafa este de 18m front stradal, adancime 31m.Mi-a placut peisajul, am vedere la Potstavarul, muntii Bucegi etc. Ca idee vecinul de langa mine a cumparat terenul cu 80 euro/mp in 2008. Buna si criza asta la ceva.
Pana acum cheltuileile au fost de 1400 lei notar (extras cf, contract de vanzare cumparare), 500 lei studiul Topo, 1 leu impozit pe teren la primarie (este incadrat teren agricol deocamdata).
Am contactat o firma din Brasov care are utilajele necesare prelucrarii lemnului (uscator gater etc) si am ajuns pentru o casa de 130mp la suma de 350euro/mp la cheie adica undeva la 45000 euro total.
Proiectul la arhitect care cuprinde studiu de rezistenta am inteles ca este undeva la 400-500 euro. Mi se pare putin. Ce alte cheltuieli mai sunt legate de proiect?
Daca ne apucam de lucrare in luna august am inteles ca in 3 luni este gata.
Sunt novice in domeniu asa ca orice sfat este binevenit.
Ce cheltuieli extra apar la primarie sau alte institutii? La ce sa fiu atent?
O sa revin si cu schita casei. Ma bate gandul sa fac si un beci mic.
Multumesc.

#2
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,080
  • Înscris: 22.06.2004
la banii astia, daca te chinui putin, o faci din caramida. succes. nu uita sa iti cauti diriginte.

#3
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Nu trebuie sa te chinui deloc, chiar o faci din caramida la banii aia si nu numai asta dar o faci si cu materiale bune. Iti spune asta un om care a facut deja o casa.  :peacefingers:

#4
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,080
  • Înscris: 22.06.2004
inginere, vezi poate ii rezomanzi echipa de la tine ca mi-au placut chiar daca sunt unguri:))

#5
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Sigur. E chiar pacat sa nu-si faca si colegu' o casa frumoasa, bine facuta si ieftina.  :peacefingers:

#6
fotografix

fotografix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 03.04.2009

View PostInginerul_bv, on 17th May 2012, 12:16, said:

Nu trebuie sa te chinui deloc, chiar o faci din caramida la banii aia si nu numai asta dar o faci si cu materiale bune. Iti spune asta un om care a facut deja o casa.  :peacefingers:


Confirm si eu. Ca idee, casa in cadre din caramida plus acoperis tigla metalica P+1+M la rosu 152 mp construiti (cu mansarda 232 mp, dar deocamdata e pod nelocuit) - 23.000 euro

#7
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 16.05.2012
Multumesc de sfaturi insa eu chiar vreau o casa pe strctura de lemn (stiu ca sunt avantaje si dezavantaje fata de cea pe caramida, nu vreau sa intru in polemici).
Am intrat in case pe structura de lemn si asta vreau. Stiu ca povestea cu casele de lemn mult mai ieftine nu mai e de actualitate.
Legat de diriginte de santier, daca angajez unul pe 2-3 luni cat ma costa ca idee.
Multumesc.
P.S. unul din avantajele casei pe lemn este ca in 2-3 luni ma mut iar eu cam asta vreau. sunt mai nerabdator din fire, nu imi place sa o lungesc.

#8
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,080
  • Înscris: 22.06.2004
macar trage l in jos la pret pe constructor. ii intra dracului lemn de maxim 4000 de euro in toata casa si asta daca este placat cu foita de aur

#9
fotografix

fotografix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 03.04.2009

View Postraven75, on 17th May 2012, 12:34, said:

Multumesc de sfaturi insa eu chiar vreau o casa pe strctura de lemn (stiu ca sunt avantaje si dezavantaje fata de cea pe caramida, nu vreau sa intru in polemici).
Am intrat in case pe structura de lemn si asta vreau. Stiu ca povestea cu casele de lemn mult mai ieftine nu mai e de actualitate.
Legat de diriginte de santier, daca angajez unul pe 2-3 luni cat ma costa ca idee.
Multumesc.
P.S. unul din avantajele casei pe lemn este ca in 2-3 luni ma mut iar eu cam asta vreau. sunt mai nerabdator din fire, nu imi place sa o lungesc.

Depinde de zona ta si de ce va face dirigintele; Degeaba iti spun cat a costat la mine - probabil ca 7-800 E la fazele determinante sau 500-1000 E / luna zilnic

#10
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,080
  • Înscris: 22.06.2004
hai sa te mai invat o chestie: intreaba ti constructorul cat iti ia manopera pe casa la rosu daca iei tu materialele. o sa ai o surpriza. ii ia maxim 5 zile sa o ridice in picioare daca are fundatia facuta si are mai mult de 3 oameni pe santier. ia fa ti niste calcule...

Edited by conu71, 17 May 2012 - 11:50.


#11
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Ti-l dau eu pe dirigintele meu daca vrei. Eu i-am dat 600 de lei pe luna cat a durat constructia la rosu adica cam 2 luni cu intreruperi cu tot. 1000 de euro pe luna nu i-as da nici daca ar sta pe santier de la 8 la 20 in fiecare zi.  :peacefingers:

#12
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
in 3 luni vrei sa te muti?
chiar langa conu isi face casa cineva, are jurnal aici intre primele, ralsera.
mai mult de 3 luni nu-i va lua pana la mutare (daca banii sunt ok si nu se termina la sape&tencuieli)
este casa solida si trainica (fier, caramida, beton)



View Postfotografix, on 17th May 2012, 12:30, said:

Confirm si eu. Ca idee, casa in cadre din caramida plus acoperis tigla metalica P+1+M la rosu 152 mp construiti (cu mansarda 232 mp, dar deocamdata e pod nelocuit) - 23.000 euro


152mp+acoperis=23k euro cu totul, da?

#13
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Stiu ca suna dezamagitor ceea ce spun eu dar doar obtinerea AC dureaza cel putin 3 luni din momentul in care depui pentru CU. Bineinteles, prezumand faptul ca nu te apuci de construit fara autorizatie, ceea ce de altfel nici nu-ti recomand avand in vedere locatia.  :peacefingers: Asa ca nu prea vad cum te-ai putea muta in 3 luni de zile. Vei avea si tu de turnat sape care nu se usuca peste noapte. O sa pui si tu faianta, gresie samd...

Edited by Inginerul_bv, 17 May 2012 - 12:15.


#14
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 16.05.2012
Da dl inginerul bv, probabil ca va dura 2 luni pentru autorizatie. deocamdata sunt la stadiul ca astept certificatul de urbanism care cica dureaza 30 de zile insa mi s-a spus ca daca insist poate fi gata si in 2 saptamani.
Mai sper ca primaria din Sanpetru sa fie mai putin aglomerata si cu mai putina birocratie decat cea din Brasov, si am vazut cazuri in care s-au apucat de constructie inainte de a avea autorizatia insa cu stiinta inspectorilor din teritoriu. (dar cu autorizatia "pe drum")
Mai ung si eu rotitele sistemului asta ca lucrurile sa se deruleze intr-un timp decent.
Legat de diriginte de santier imi pare mai mult decat ok 600 lei/luna (poate chiar suspect de ieftin). ramane sa vad ce stabilesc pana la data inceperii constructiei.
La proiect este decenta suma de 2000 de ron la o casa de 130 mp?
se platesc si alte stadii la proiect sau cu 2000 de lei am scapat?
Incerc sa imi fac o imagine cat mai exacta legata de cheltuileile extra pe care nu le cunosc deocamdata.

#15
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Depinde mult ce include proiectul. Probabil doar partea de arhitectura, dar si asa e cam ieftin. Iti trebuie arhitectura - planuri, sectiuni, fatade si plan de situatie pe suport topograficp; rezistenta - la nivel de proiect tehnic nu doar la nivel de autorizatie de construire si instalatii - aici e suficienta doar partea care se preda la autorizatie. :thumbup:

Ti-am trimis un PM. L-ai citit ? :peacefingers:

Edited by Inginerul_bv, 17 May 2012 - 21:01.


#16
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Salut.
Tot casa de lemn voi construi si eu, tot pe langa Brasov. Azi am ridicat toate avizele, in cateva zile depun documentatia la primarie... in maxim doua saptamani am autorizatia.
O sa ai nevoie de studiu geotehnic. Din decembrie anul trecut e obligatoriu si pentru rural.
De unde iei lemnul?
Ai PM.

#17
lvasilr

lvasilr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.03.2007
Si eu tot casa de lemn si tot pe langa Brasov.
Suprastructura o voi incepe numai anul viitor, daca vreti sa-mi recomandati (sau dimpotriva) furnizorii sau echipele v-as fi foarte recunoscatoare. Deocamdata experienta personala cu care va pot fi de folos este numai pe partea de beci (partial nu sub toata casa) si zid de sprijin al unui delusor.
Bafta!

#18
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
Salutare,

si eu tot din Bv, locatie teren comuna Vulcan, de ceva vreme adun informatii in vederea construirii unei case.

Scuze de offtopic, am nevoie de un topograf pt. ridicare topo daca aveti recomandari astept PM !

Bafta si spor la construit ! sau sa fie intr-un ceas cu cuc cum se mai spune !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate